#baba#anya
Babanet:Publikációk

pub.gif (1187 bytes)

  • Csecsemõakadémia
    avagy hogyan figyelhetõ meg kisbabák megismerõ képességeinek kibontakozása

    Az élet elsõ éveiben olyan látványos változásoknak lehetünk tanúi, melyek csodálatot ébresztenek bennünk: napról napra valami újat látunk kisgyermekeinktõl. Ez nemcsak azért nyûgöz le bennünket, mert rendkívül gyors és hatékony változások zajlanak a szemeink elõtt, hanem azért is, mert az emberi élet jelenségeinek és képességeinek elképesztõ sokszínûségébe is betekinthetünk a korai fejlõdés során.
     

  • A Szülész Nõgyógyász szakmai Kollégium álláspontja az otthonszülésrõl
    A szülészetben még mindig az anya élete és egészsége az elsõdleges szempont, ami természetesen nem jelenti, hogy a magzat érdeke „másodlagos” lenne. Egyértelmû követelmény az, hogy az otthonszülés ne lehessen kevéssé biztonságos, mint a kórházi szülés. Ez a követelés azt feltételezi, hogy a kórházi szülés az etalon, hogy a kórházi szülés a legbiztonságosabb. Bár ez a tény minden szakmai szervezet számára evidencia, nem az a hazai otthonszülés „lobby” számára.
     

  • Probiotikumok – az élõ mikroorganizmusok szerepe az egészséges szervezetben, a betegségek megelõzésében és a gyógyításban.
    Az elmúlt évtizedben az egész világon az egyik kiemelt kutatási trend volt az emberi szervezetben élõ jótékony mikroorganizmusok, a bélflórát alkotó PROBIOTIKUMOK szerepének, hatásának a vizsgálata. A velünk szimbiózisban élõ közel négyszáz féle baktériumtörzs közül a különféle tejsavbaktériumok a legjelentõsebbek, mert az õ jótékony hatásuk nyilvánul meg a legszélesebb körben, és hat a legközvetlenebbül az egészségünkre.
     

  • A klónozás és az õssejtek
    A klónozás megítélésekor érdemes különválasztani három területet. Az elsõbe a humán klónozás eredeti értelme, az "embermásolás" tartozik. Erre épeszû szakember bizonyosan nem vállalkozna. A másikba a reprodukciós klónozás tartozik, amikor is a más módon nem kezelhetõ meddõ házaspárok csak így juthatnak a hõn áhított saját gyermekhez. Ennek megítélése vitatott a szakemberek körében. Végül a klónozás harmadik alkalmazási területébe tartozik a "saját" õssejtekbõl elõállított sejtek, szövetek és esetleg szervek felhasználhatósága, vagyis a szervklónozás.
    Dr. Czeizel Endre
     

  • Zenével a babák fejlõdéséért
    A zene az emberi kifejezés egyik legnagyszerûbb formája. Számos kutatásban igazolták, hogy ha 6 és 24 hónapos kor között zenei hatások érik a gyermeket, az elõnyösen befolyásolja a fejlõdését. A vidám hangulatú, csecsemõkori tanulást elõsegítõ zene könnyed és kellemes hangulatot teremt otthonában.
     

  • Válogatás a társalgóban megjelent hozzászólásokból

  • Hétköznapi mesék

  • Egy kezdõ anyuka tapasztalatai

  • A Babanet fórumának (Társalgó) elemzése a résztvevõk válaszai alapján
    A közösség tagjainak többsége sikeresnek találta a Társalgót. Ennek összetevõi közül a közös érdeklõdést jelölték meg a legtöbben, ami a fejlesztõk megítélésében is központi helyet foglal el (Kim és Preece). Másodsorban a közösség összetételét, a tagok viselkedését tartották fontosnak. Harmadikként a hasznosságot jelölték meg, ami szintén elengedhetetlen összetevõje a sikernek.
    Szalóki Gabriella

  • Affektív apnoe -- hiszti vagy állapot?
    Az affektív apnoe, vagyis a gyermek nagy sírást követõ légzéskimaradása a szülõ számára ijesztõ, szívfájdító jelenség. Sok szülõ hiába járja az orvosokat, EEG-, EKG-vizsgálatokat, krupp-ambulanciákat vagy akár epilepszia-szakembereket ezzel a problémával.
    Hûvös Ágnes

  • Budapest kismama szemmel
    Amikor megtudtam, hogy gyermeket hordok a szívem alatt, felvetõdött bennem is - sok más kismama barátnõmhöz hasonlóan - hogy lehet, hogy le kéne költözni vidékre egy idõre a szülõkhöz, azaz a leendõ nagyszülõkhöz. Ott jobb a levegõ, nincs az a nagy rohanás, stressz, mint itt.
    Komócsin Laura

  • Hogyan vásároljunk babaruhát?
    Nem találtam errõl cikket, ezért úgy gondoltam, hogy így utólag megosztom másokkal is tapasztalataimat. Babakelengye listát szinte minden újságban találhatunk, de hogy azon belül milyen szempontokat vegyünk figyelembe a bodyk, rugik kiválasztásakor, olyat nem.
    Komócsin Laura

  • Optimális családtervezés
    Az optimális családtervezés alatt a családtervezési módszerek együttesének az utód, a család és a társadalom érdekében történõ legmegfelelõbb alkalmazását értjük. A széles körû és igényes családtervezés az utódok egészségét és szellemi adottságait is kedvezõen befolyásolja, illetve befolyásolhatná.
    Tóth Eszter Viktória

  • Hányás, hasmenés
    Talán kevesen tudják, hogy világviszonylatban nagyon sok gyermek hal meg a hányás, hasmenés következtében. Pontosabban az ezek szövõdményeként bekövetkezõ kiszáradás miatt. Ezeknek a betegnek a zöme a fejlõdõ országokban él, és a fejletlen egészségügy és a rossz higiénés viszonyok okolhatók a magas halandóságért. Ugyanakkor évrõl-évre Magyarországon is van egy-egy halálos kimenetelû kiszáradás.
    Dr. Krivácsy Péter

  • A szoptatás ... Hitek és valóság
    A szoptatás nem természetes. Az a mód, ahogy az újszülöttet táplálják, a kultúra része. A táplálás az embernél kulturális aktus is, még ha elemi szükségleteket elégít is ki. Ugyanez igaz a szoptatásra is. A gyermek táplálása szociális viselkedés, amely bonyolult és sûrû kulturális szövetbe ágyazódik be. Az emberiség történetében a szoptatás csak egy kulturális attitûd a többi között és az, hogy valóban anyai cselekedet és nem bérdajka által valósul meg, nem túl régi. Ha elfedjük ezt a kulturális dimenziót, az egészségügy szereplõi duplán ellentmondásos helyzetbe kerülnek: hogyan lehetséges, hogy ilyen sok energia szükséges egy ilyen természetes, egyszerû dolog elterjesztéséhez?
    Laurence Girard

  • Vészhelyzetek gyermekkorban 2.
    Az újszülöttek, kiscsecsemõk még nem tudnak védekezni balesetek esetén, olyanok, mint egy kis zsák. Helyváltoztatást még nem végeznek, ebbõl következik, hogy a sérüléseket leginkább „passzívan” szenvedik el, környezetük okozza ezeket a helyzeteket
    Dr. Krivácsy Péter

  • Az adatvédelmi biztos állásfoglalása
    Az egészségügyi ellátásra vonatkozó adatok körében közérdekûnek minõsülnek az intézmény kezelésében lévõ és tevékenységére vonatkozó adatok, például a gyógyintézet neve, elérhetõsége, az intézet egészségügyi szolgáltatásai, az egészségbiztosítási pénztárral való finanszírozási kapcsolata, a térítés mellett igénybe vehetõ egészségügyi szolgáltatások és azok díjai stb. A hálapénzzel összefüggõ adatok azonban nem az intézmény közfeladatának ellátásához kapcsolódnak, hanem egy meghatározott, természetes személyhez – a kezelõorvosokhoz.

  • Vészhelyzetek gyermekkorban
    Elõször egy-két tévhitet szeretnék eloszlatni. Az elsõ, amely akkor fogalmazódik meg a szülõkben, mikor mások gyermekét látják életveszélybe kerülni, és így hangzik: „Ez borzasztó, de jó, hogy velünk ez nem történhet meg!”. Gondoljanak arra, hogy azok a szülõk tegnap még hasonlóan gondolkodtak, de jött egy olyan esemény, amely átstrukturálta az életüket.
    Dr. Krivácsy Péter

  • A rákszûrésrõl
    A nõgyógyászati rákszûrést a szokásos titokzatoskodás övezi, az orvosok egy olyan szót használnak, mely csak részben fedi a valóságot a „betegek” pedig nem értik, félnek tõle.
    Pedig a dolog elég egyszerû.
    Nõgyógyászati rákszûrés nincs.
    Van azonban méhnyak rák szûrés és van emlõrák szûrés.
    Dr. Csákány M. György

  • A terhességi cukorbetegség
    Terhességi cukorbetegségnek azt nevezzük, mikor az inzulin hiányt a terhesség alatt fedezik fel. Ilyenkor az anya termel inzulint, mégis inzulin hiány alakul ki, mert a terhesség alatt sokkal többre és a terhesség elõre haladtával egyre többre van szükség, mint nem terhes állapotban. Az inzulin igény növekedésének oka a lepényi hormonok miatt van, ezek a hormonok rontják az inzulin hatékonyságát, ezért a normális vércukor szint fenntartására egyre több inzulint kell az anyának termelni.
    Dr. Csákány M. György

  • Ismétlõdõ vetélések
    Megértem mindkét oldalt. A betegek igénye a korrekt kivizsgálásra érthetõ, de szembe kell nézni azzal, hogy ezek a vizsgálatok igen sokáig tartanak és rendkívül költségesek. Tudomásom szerint itthon is mindegyik vizsgálat elvégezhetõ és az OEP mindegyik vizsgálatot fizeti!...
    És itt értem meg az orvosokat, minek is? Nem éri meg olyan vizsgálatot végezni, melynek nincs terápiás konzekvenciája, vagy csak minimális sikerrel.
    Dr. Csákány M. György

  • A varicella elleni védõoltás rutinszerû alkalmazásához közeledik Európa
    Európa legtöbb országában a varicella elleni védõoltás törzskönyvezése nem vezetett az oltás tömeges alkalmazásához. Mivel a bárányhimlõ a többi gyermekkori fertõzõ betegségnél enyhébb lefolyású kórképként van számon tartva, a vakcinát csupán a magas kockázati csoportba tartozó egyének oltására használják. Jelenleg Finnország az egyetlen olyan európai ország, ahol a bárányhimlõt illetõen negatív anamnézisû 12 hónapnál idõsebb ill. adoleszcens korú gyermekek széleskörû oltásának irányelve az elfogadott.

  • Gyakran ismétlõdõ kérdések a bárányhimlõvel és a védõoltással kapcsolatban
    A bárányhimlõn az emberek 85-90 százaléka átesik, de legfõképpen a gyermekközösségekben terjed. A bárányhimlõ az egyik leggyakoribb fertõzõ gyermekbetegség. Magyarországon évente 60-70 ezerre tehetõ a megbetegedések száma, az esetek nagy részében (75-80 százalékában) a betegek 15 év alattiak.

  • Terhesség és bárányhimlõ
    A bárányhimlõ magzatkárosító kockázata a terhesség elsõ három hónapjában jelentõs, ilyenkor – a baba szervfejlõdésének idõszakában – ugyanis komplex, az idegrendszert, a látást, a hallást, a szívet, a végtagokat érintõ, gyógyíthatatlan fejlõdési rendellenesség alakulhat ki.

  • A bárányhimlõvel kapcsolatos tévhitek és közhiedelmek
    A bárányhimlõ fertõzés ép immunrendszerrel rendelkezõk esetében sem minden esetben veszélytelen betegség. Szinte minden korcsoportban és élethelyzetben okozhat problémát. Kevesen tudják, hogy veszélyezteti a kismamák és magzatuk egészségét, továbbá esetenként súlyos idegrendszeri és légúti tünetekkel, májelégtelenséggel, baktériumok által keltett felülfertõzõdéssel járhat.

  • Az õsz és a tél a fertõzõ gyermekbetegségek szezonja
    Bár a szülõk sok esetben természetesnek tekintik, hogy a gyermekkorral együtt járnak a fertõzõ betegségek, kevésbé vannak tisztában azzal, hogy azoknak esetleges szövõdményei is kialakulhatnak. Arról pedig, hogy megelõzésükre esetenként védõoltás kérhetõ, sokan nem is hallottak.

  • Tudományos bizonyítékokon alapuló ajánlások a szülés utáni ápolásban
    A szülés utáni következetes segítség akadálya a szülészet és a gyermekgyógyászat közötti feladatmegosztás.
    A szülés utáni ápolás gyakorlatát nem a tudományos bizonyítékok, hanem a hagyományokon alapuló, régi kórházai szokások határozzák meg.

  • Egy gyakorló orvos magánvéleménye a védõoltásokról
    Nem vagyok, nem hiszem magam abban a helyzetben, hogy igazságot tudnék teremteni a vitázó felek között, azonban néhány gondolatot mégis közreadnék. Hangsúlyozom, ez semmilyen értelemben nem tekinthetõ hivatalos álláspontnak, hanem ez egy gyakorló orvos magánvéleménye.

  • Párhuzamos vélemények a kötelezõ oltásokról
    Én egyébként nem értek egyet a "nem engedem beoltatni a gyerekemet" címû történettel, "mert nem teszem ki az esetleges szövõdményeknek", vagy "úgysem lesz beteg, mert már régóta senki nem betegedett meg ilyen betegségekben". Ez a magatartás veszélyezteti a gyerekeink és a mi egészségünket.
    Mi is elsõdlegesen a korrekt és sokoldalú informálódást, valamint az "informed consent" nyugat-európai rendszerét szeretnénk kialakítani Magyarországon is. Leginkább etikai oldalról kétséges mindaz, ami ma hazánkban zajlik.

  • Anyának lenni...
    A gyerekek sokkal hamarabb felnõnek, mintsem eleget állhatnánk az ágyuk mellett, alvó arcukban gyönyörködve, ezért tegyük meg ezt minél gyakrabban! S legyünk nekik hálásak a szeretetért, a tapasztalatért, mindazért, amire puszta létükkel tanítanak minket, mert általuk mi leszünk gazdagabbak!
    Izsó Ildikó

  • Anyának lenni...
    "Mama, ez a legjobb, amikor így ülünk: így, egymás ölében" (Juli, négy éves)
    Szõdy Judit

  • Sírós babák pedig vannak
    Akármilyen szorgalmasan is járjuk körül ezt a témát, akárhány tudományos fejtegetés végighallgatunk, a tapasztalatok azt mutatják: a sírás együtt jár a csecsemõkorral, és ezt az anya gondoskodása csak bizonyos mértékig tudja befolyásolni. Vannak sírós, és kevésbé sírós babák. Vannak türelmes, és kevésbé türelmes anyák. Ezek azok a dimenziók, amelyek közt lavírozhatunk. Lényeg az, hogy próbáljuk a lehetõ legjobbat kihozni a helyzetbõl: ne csak a pillanatnyi nyugalomra, hanem a hosszú távú hatásokra is összpontosítsunk
    Szõdy Judit

  • További neuralgikus (felesleges?) beavatkozások
    Összefoglalva:
    1. A méhszáj ujjal történõ tágítása fájdalmas és gyakran felesleges eljárás.
    2. A méhszáj varrása fájdalmas és szükséges eljárás
    3. Méhkaparás a szülés után gyakran felesleges és fájdalmas eljárás.
    Dr. Csákány M. György

  • Utolsó reagálás
    Az éjszakai felébredések teljesen természetesek. Mind a felnõttek, mind a gyerekek többször is felébrednek éjszaka. Normális esetben rögtön vissza is alszunk, ezért reggel többnyire semmire nem emlékszünk az egészbõl. Az alváskutató orvosok szerint ez tanult folyamat, amit nagyon könnyû megzavarni illetve ezzel kapcsolatban rossz szokásokat kialakítani.
    Forrai Veronika

  • Reagálás viszontreagálásra
    A könyv egyik "alapvetése", hogy azért sír a baba ébredéskor, mert nem azt és nem úgy találja, ahogyan elaludt. Nos, a fiam soha nem azt és nem úgy találja, ahogy elaludt, de ezt nem zavarja õt abban, hogy sírás nélkül visszaaludjon. Mert biztonságban érzi magát.
    Jókai Klára

  • Reagálás a Nekünk sikerült! történetre másodszor
    A fõ problémám nemcsak a "sírni hagyás" ezzel a módszerrel. Hanem az, hogy a gyakori felébredések okait nem próbálja meg kideríteni. A gyerkõcök nem egy kaptafára készülnek, a felébredéseket nem az adott életkorhoz, hanem az adott gyerekhez kéne viszonyítani.
    Schneiderné Diószegi Eszter

  • Viszontreagálás a reagálásra
    Miután átküzdöttük magunkat az alvási nehézségeken, minden helyreállt.1 hét alatt bepótolt minden lemaradást. Azt sem vettem észre, hogy visszahúzódó lenne. Este önállóan, szinte játszva alszik el és ugyanúgy közli bánatát, mint eddig, vagyis semmiféle válságot nem fedeztem fel. Ugyanis nem arról van szó, hogy EGYÁLTALÁN NEM reagáljuk le a történést, hiszen bemegyünk, odamegyünk hozzá, beszélünk neki, nyugtatjuk.
    Forrai Veronika

  • Reagálás a Nekünk sikerült! történetre
    Azt gondolom, hogy a szóban forgó könyv, az Aludj jól, gyermekem problémának állít be egy olyan jelenséget, ami teljesen normális viselkedés a csecsemõk részérõl. A könyv szerint az éjszakai fölkelés 3 hónapos kor után alvászavarnak címkézendõ. Ezáltal a szülõk szemében kórosnak, megszüntetendõnek minõsít egy magatartásformát, és meg sem kíséreli megérteni a baba részérõl fennálló okokat.
    Schneiderné Diószegi Eszter

  • Jutalmazzunk? Büntessünk?
    Mégis, mivel lehetne jó útra téríteni egy kis barbárt, aki csak úgy belecsöppent a kultúrált emberi világba? Ha rosszat tesz, meg kell büntetni, ha jót, jutalmat kell adni neki. Nono! Ez nem is olyan egyszerû feladat, mint amilyennek látszik.
    Szõdy Judit

  • A büntetésrõl - a pszichológus szemével
    Minden szülõ kedves, jól viselkedõ, udvarias, késõbb jó tanuló gyereket szeretne. A gyerekek nagy részében ezek az adottságok fellelhetõk, a szülõk kezében pedig ott az eszköz: a nevelés.
    A szülõk fegyelmezési, tekintélytartási sikertelensége közvetlenül vagy áttételesen, egyre többször jelenik meg a hozzám érkezõ kérdésekben.
    Izsó Ildikó

  • A klónozás és az õssejtek
    A klónozás megítélésekor érdemes különválasztani három területet. Az elsõbe a humán klónozás eredeti értelme, az "embermásolás" tartozik. Erre épeszû szakember bizonyosan nem vállalkozna. A másikba a reprodukciós klónozás tartozik, amikor is a más módon nem kezelhetõ meddõ házaspárok csak így juthatnak a hõn áhított saját gyermekhez. Ennek megítélése vitatott a szakemberek körében. Végül a klónozás harmadik alkalmazási területébe tartozik a "saját" õssejtekbõl elõállított sejtek, szövetek és esetleg szervek felhasználhatósága, vagyis a szervklónozás.
    Dr. Czeizel Endre

  • Ki hozza az ajándékot?
    A túl korán ránk kényszerített ésszerûségnek, csakúgy, mint minden más túl korai tapasztalatnak, az lesz a következménye, hogy szegényesebb fegyverzetben kell késõbb szembenéznünk az élet forgandóságával és megpróbáltatásaival. (Bruno Bettelheim)

  • Természetesen anyatejjel
    A korábbi álláspont szerint a csecsemõket fél éves koruktól fokozatos hozzátáplálással azok egy éves koráig elválasztották az édesanyjuktól. A mai álláspont korántsem ilyen szigorú. Ezek szerint nem elválasztásról, hanem elválasztódásról beszélünk.
    Dr. Nacsa Enikõ

  • Jó anya - rossz anya?
    A neveléstudomány, a pszichológia elméletei eljutottak mindannyiunkhoz, és ezek bizony kemény üzenetet tartalmaznak: túlnyomórészt a gyermekkor, az elsõ életévek tapasztalatai határozzák meg, hogy milyen ember lesz belõlünk. A szülõkre hatalmas teherként nehezedett/nehezedik a gyermeknevelés felelõssége.
    Szõdy Judit

  • Császárral szülni?
    Mint lelkes kezdõ, otthon többször is lelkendezve meséltem orvos (radiológus) apámnak az érdekes és ügyesen megoldott eseteket, mire õ fanyalogva mondta: miért oly fontos egyáltalán a hüvelyi szülés, miért nem lehet mindenkinél császármetszést csinálni, ma, amikor már van korszerû anesztézia, antibiotikumok, transfúzió, ha kell. Ezen akkor nagyon fel voltam háborodva. Ma a császármetszés arány országosan 20% felett van … Igaza lesz apámnak?
    Dr. Csákány M. György

  • Császármetszés az anya kérésére betegjogi szempontból
    A beteg kérésére a császármetszést csak akkor szabad elvégezni, ha az szakmailag indokolt, szakmailag pedig akkor indokolt, ha a hüvelyi szülés kockázata nagyobb vagy közel azonos, mint a császármetszésé....
    Álláspontom szerint, amikor az orvos mérlegeli a beavatkozás hasznát-kockázatát, mindenképpen figyelembe kell vennie a beteg ÉRTÉKPREFERENCIÁIT, illetve az esetleges pszichés averzióit is.
    Dr. Jakab Tibor

  • Gyógyszerelés a laktáció alatt
    Egy korábban a Gyermekgyógyászati Szemlében megjelent  lista a szoptatás alatt ellenjavallt, potenciálisan veszélyes, normális adagban valószínûleg biztonságos, normális adagban biztonságos hatóanyagokról.

  • A szoptatás világhete alkalmából - 2002
    Régóta tudjuk, hogy a szoptatás jó hatással van a gyermekek egészségére. Az anyatej biztosítja az optimális növekedést, az idegrendszer és az immunrendszer ideális fejlõdését, és a legjobb testi-lelki alapot ahhoz, hogy a gyermek elkerülje a fertõzõ betegségek egy részét.
    A szoptatásnak jól körülírható hatása van az anya egészségére is. A szülés után közvetlenül elkezdett szoptatás csökkenti a szülés utáni vérveszteséget, és így a vérszegénység kialakulását. A kizárólagos szoptatás rengeteg pénzt, idõt és fáradtságot takarít meg az anya számára.

  • Ultrahangról röviden – a kisbabát várók számára
    Nem véletlen, hogy ezen orvosi ág mûvelõi kezdtek elõször komolyabban foglalkozni ezzel a képalkotó eljárással. A szülészetben az ultrahang csodával felérõ forradalmat hozott, a technika által elõször vált láthatóvá a méhen belül fejlõdõ magzat, mérhetõvé váltak a nagyságát, fejlõdését mutató paraméterek és a technika valamint az orvosi tapasztalat fejlõdésével egyre több valós vagy fenyegetõ ártalom korai felismerése válik lehetõvé.
    Dr. Nagy László

  • Az epilepszia és a gyermekek
    Az epilepszia rohamszerûen jelentkezõ, majdnem mindig eszméletvesztéssel járó, kóros agyi izgalmi állapot, amit esetleg egyéb rohamszerû motoros, érzõ vagy vegetatív jelenségek kísérnek. Földünkön minden kétszázadik ember epilepsziás.
    Dr. Szabó Alexandra

  • Ha a baba nem akarja...
    Sokszor hallom: én mindent megtettem, de a kicsi nem akart szopizni!
    Hittem is, nem is ezt a dolgot, amíg a saját szememmel nem láttam: a szomszéd kislány az édesanyja mellét egyértelmûen elutasította, bömbölt, megfeszítette magát, míg tõlem úgy szopott, mint egy angyal.
    Szõdy Judit

  • A gyermekkori diabétesz mellitusz
    Magyarországon 1000 gyermekbõl 1,3 szenved diabéteszben, a legtöbb új megbetegedés a 3-5 éves és 10-13 éves korosztályból kerül ki, de bármely életkorban jelentkezhet.
    Kialakulásában öröklött tényezõkön kívül bizonyos környezeti hatásoknak is szerepük van, például vírusfertõzések, korai tehéntej alapú táplálás, mérgezõ vegyi anyagok.
    Dr. Szabó Alexandra

  • Tanácsadás az interneten
    Két év alatt sok ezer kérdéssel fordultak a látogatók a Babanet szakértõihez, a kérdések nagy része a nõgyógyászokhoz érkezett. Örülök, ha sokaknak segíthettünk, de biztosan sokan vannak olyanok is, akiknek csalódást okoztunk. Hogy miért, erre próbálok magyarázatot adni.

  • Levelek a szoptatásról
    Fantasztikus érzés, amikor megkapom a válaszlevelet néhány hét után: "Visszatértünk a teljes szoptatásra, a kisfiam már el sem fogadja a cumisüveget!" Akkor úgy gondolom: nem tudom, hogy a többieknek segítettek-e a tanácsaim, de ha ez az egy anyuka az én segítségemmel jutott el idáig, akkor már megérte.
    Szõdy Judit

  • A pszichológus válaszol
    Szeretném megköszönni a hozzám forduló szülõk bizalmát, nagyon sokat tanulok a kérdésekbõl. A rájuk adott válaszok során megpróbálok arra törekedni, hogy használható ötleteket javasoljak. Néha nagyon nehéz néhány sor alapján megoldási módot javasolni, könnyebb a helyzetem a részletesebb háttérbemutatás esetén. A gyereknevelésben, a fejlõdéslélektanban is vannak általánosítható törvényszerûségek, azonban nem szabad elfelejteni, hogy minden eset egyedi, mert minden szülõ, minden gyerek egyedi az élményeivel, emlékeivel, szokásaival, kommunikációs módjával.
    Izsó Ildikó

  • Házon kívül a babával
    Kivel ne fordult már elõ az, hogy nagy nehezen elindult gyermekével, eltervezve hogy ma elintézi, megveszi, elhozza, megrendeli, de amikor már eljutott a patikáig, postáig, boltig, hivatalig, egyszer csak gyanús szagok csapták meg az orrát. Reményt vesztve körülnéz, keres egy helyet, egy szobát, ahol letehetné babáját arra a néhány percre, ami alatt rutinos mozdulatokkal pelenkát cserél.
    Stephenson M.Eszter

  • A tompalátásról
    A tompalátás az élet elsõ éveiben alakul ki attól, hogy nem megfelelõen tudjuk vagy nem megfelelõen használjuk mindkét szemünket. Nem tud kialakulni helyes tökéletes éleslátás mindkét szemen és nem tud kialakulni jó kétszemes együttlátás sem. Ha az elsõ életévekben felismerjük és következetesen kezeljük jelentõs részük gyógyítható. Ha nem, akkor már felnõtt korban rögzül a tompalátás és nem is gyógyítható. Ha a féloldali tompalátó beteg jó szemét sérülés éri gyakorlatilag vakká válik. Ez a tény még nagyobb jelentõséget ad a tompalátás ellenes tevékenységünknek.
    Dr. Sényi Katalin

  • Hogyan képzelem a szervezett és legális otthonszülést?
    Egyrészrõl igaz az, hogy a magyar anyának joga van otthon szülni, hiszen az alkotmány biztosítja a saját teste feletti önrendelkezési jogot, ez alkotmányos alapjog, és semmilyen törvény nem korlátozza. Igaz ez? Nem egészen.
    Ugyanis van egy másik alkotmányos alapjog is, ez a magzaté. A jog neve egészségesen születni. A kettõ az esetek jelentõs részében ütközik egymással. Ennek az ütközésnek alappéldája a terhesség megszakítás.
    Dr. Csákány M. György

  • Szoptatás és otthonszülés
    Tény, hogy az otthon született babák sokkal tovább élnek anyatejen, mint azok a kortársaik, akik kórházban látták meg a napvilágot. Érdemes végiggondolni ennek a jelenségnek az okát.
    Még mielõtt bárki is dühösen felállna a gép elõl, leszögezem: a téma nagyon összetett. Nem kizárólag maga az otthoni születés magyarázza meg a szoptatás sikerességét!
    Szõdy Judit

  • Mit tehetünk a nyugodt éjszakákért?
    Az azonos idõben való elalváshoz viszonylag könnyen hozzá tudnak szokni a gyerekek. Az ideális idõpont megtalálásában a gyerekek is segítenek, hiszen minden gyereknél viszonylag egyértelmû jelei vannak az elálmosodásnak (egyik ujját szopja, másik megkeresi az alvós állatát vagy játékát, eldõlnek a szõnyegen, kérik a cumit). Ekkor kell õket lefektetni, s itt jön a másik kérdés, hogyan? Egyedül tegyük az ágyukba vagy altassuk el õket, esetleg feküdjünk le velük együtt? Ez szülõi döntés kérdése, bármelyik választható, csak egyetlen dologról ne feledkezzünk meg: bármelyik módot is választjuk, a gyerekünk hozzá fog szokni, és aztán majd mindig ragaszkodni fog hozzá.
    Izsó Ildikó

  • Az éjszaka nyugalmát várjuk legjobban
    A homo sapiens kölyke (vagyis az embercsecsemõ) biológiai értelemben egyszerûen még nem tudott alkalmazkodni a civilizált világ elvárásaihoz. Ugyanúgy az anyai közelségben érzi biztonságban magát, mint tízezer éve született elõdei, ugyanúgy kíván szopni, és kapaszkodni, mint az õsbabák, akik még elpusztultak volna az anyjuk nyújtotta védelem nélkül. Az, hogy az anyai közelséget igényeljük az elsõ évek minden órájában, a génjeinkben van, elemi igényünk.
    Szõdy Judit

  • "Nem a gólya hozza"
    Ma is él Kelet-Afrikában egy törzsi szokás, amely a leendõ szülõk új szerepre való felkészülését támogatja. Még csak a gondolat született meg a pár fejében, hogy gyermekük szülessen, amikor a leendõ anya magányosan elvonul, hogy - mintegy lélektani fészket rakva- megszülessen a fejében egy dallam. A születendõ gyermekük dallama. Ezt elõször a párjával osztja meg a nõ, és csak ezután kerül sor a fogamzást célzó fizikai aktusra.
    Békési Beáta: Gondolatok a szülésfelkészítésrõl

  • Nekünk sem volt fenékig tejfel
    Miért írtam le mindezt? Hogy lássátok: nem egy szerencsés bõtejû anya beszél itt okosakat, akinek minden ment, mint a karikacsapás. Nekem is voltak gondjaim a „kevés tejtõl” a szopási sztrájkig. Tudom, hogy milyen érzés depressziósan hallgatni az anyai (stb.) jótanácsokat.
    Nagyon rossz. Sokat tanultam mindebbõl (és a többi anyától, meg okos cikkekbõl, könyvekbõl, és okos orvosoktól).
    Megpróbálok segíteni.
    Szõdy Judit

  • Párbeszéd a szülõszobán- új évezred, régi kihívások?
    A szülõszobai párbeszéd szerves részévé kell tenni a szülõnõ önigazoló, erõsítõ momentumai alátámasztását, ellenkezõ esetben a szülésznõ-szülészorvos-gyermekgyógyász professzionális hármasa egy mindenbe beletörõdõ, a kreatív omnipotenciájában való hitét elvesztett, a szülésen valamilyen módon túljutni kívánó szenvedõt fog látni.
    Dr. Ugocsai Gyula 

  • Kötelezõ-e szoptatni?
    Akár vitaindító is lehet a felvetett kérdés. Megfogalmazhatjuk finomabban is: van-e joga az anyának a gyermektõl megtagadni a szoptatást?
    Szõdy Judit

  • Láz és lázcsillapítás
    A lázat legegyszerûbben úgy képzelhetjük el, hogy szervezetünkben valaki felcsavarja a termosztátot. Ez a „termosztát” a köztiagyban lévõ központi hõszabályozó rendszer.
    Dr. Szabó Alexandra

  • Neurotikus beavatkozások a szülés során 2.
    A cikk szerzõje ezúttal további vitatott, a szülés során (általában nem rutinszerûen) végzett beavatkozásokat mutat be.
    Dr. Csákány M. György

  • Neurotikus beavatkozások a szülés során
    A cikk szerzõje sorra veszi azokat a "neurotikus" beavatkozásokat, amelyeket sokszor rutinszerûen végeznek a szülés során és amelyek gyakran ellenérzést váltanak ki a szülõ nõbõl.
    Dr. Csákány M. György

  • Egy (másik) vélemény az otthonszülésrõl
    A WHO javaslatait érvként használni azt jelenti, hogy a vitázó nem ismeri a WHO filozófiáját. A WHO - nagyon helyesen - nem a fejlett országok mintegy 1 milliárd, hanem az elmaradott 5 milliárd érdekei felõl közelíti meg a problémákat: ezeken a helyeken minden beavatkozás veszélyesebb, mint annak elmaradása, itt hal meg szülés közben évente mintegy egy millió asszony!...
    Dr. Csákány M. György

  • Vélemény az otthonszülésrõl
    Az otthonszülés a felsõ középosztály és az elõször szülõk problémája. Mindig elfelejtik, hogy a szülés nem "Haverok, buli, Fanta", hanem labour = munka. Így önmagában is kellemetlen, sõt traumatikus élmény. Bele kell jönni. Õszintén szólva a harmadiknál már tudtam nevetni is, a negyedikre meg nem is emlékszem: bele lehet jönni.
    Varga Anikó

  • Asztma a gyermekkorban
    Az asztma a leggyakoribb gyermekkori krónikus nem fertõzõ betegség. Felelõssé tehetjük sok kórházi kezelésért, intenzív osztályos ellátásért, iskolai hiányzásért és igen magas kórházi költségért, és nem utolsó sorban sok aggodalomért és pszichológiai problémáért, életminõség romlásért mind a gyermekek, mind szüleik körében.
    Dr. Szabó Alexandra

  • Családközpontú szülészet
    Szandtnerné Kisdaróczi Orsolya, (SZTE, Fõiskolai kar, Diplomás ápoló szak) szakdolgozata

  • Megelõzhetõ-e a bölcsõhalál?
    Bölcsõhalál (SIDS) Prevenciós Program a Madarász Kórházban
    Dr. Szántó Imre fõorvosnak, a program vezetõjének 2001. június 11-én a Virányosi Közõsségi házban elhangzott elõadása alapján

  • A gyermeket szegénységgel büntetni nem lehet
    "Teremthetünk-e jobb világot gyermekeinknek? Én azt hiszem, hogy igen, ha elegen vagyunk, akiket ez lelkesít, és ha meg akarjuk változtatni a társadalomban mindazt, ami rossz." – Dr. Benjamin Spock ezen szavaival zárul Darvas Ágnes és Tausz Katalin tavaly megjelent könyve. A Gyorsjelentés a gyermekszegénységrõl Magyarországon és Romániában címû kiadványból is kitetszik: annak a bizonyos jobb világnak az építése még hátra van. Tóth Andrea interjúja a szerzõkkel

  • Mórucz Lajosné - Nagy Lajosné: Életek és statisztika
    A szerzõk 100, titkolt terhességével a Gólyahír Egyesülethez forduló, gyermekét nyílt örökbeadással örökbeadó anya adatait dolgozták föl.

  • Dr. Komáromi Tamás: A fitymaszûkület
    A cikk a fiatal fiúgyermekek talán egyik legnagyobb figyelemmel kísért, leggyakrabban emlegetett testrészével foglalkozik. Részint társadalmi tényezõk keresendõk a kérdés hátterében, de az ismeretek hiányossága és nem egységes volta csak még tovább ködösíti a képet.

  • Raffai Jenõ: Anya-magzat kapcsolatanalízis: egy különleges kapcsolati kultúra
    A kapcsolatanalízis a vitális prevenció eszköze, de egyben tágítja azt a szûk evolúciós keresztmetszetet, amely következtében olyan védtelenül és kiszolgáltatottan jövünk a világra. Ha másért nem, hát a jövõ gyermekeiért nem árt egy kis ezredvégi tudományos forradalom.

  • Ács Mihály: Mérgezõ szobanövények
    A kisgyermekek jól ismert szokása, hogy mindent kezükbe vesznek, miszlikre tépnek vagy megrágcsálnak. A kiborított virágföld, széttört cserép csak a kisebb bosszúság, ennél jóval nagyobb gondot okozhat, ha a „kezdõ botanikus” a szájába vesz, esetleg le is nyel egy-két levelet a zsákmányból.

  • Izsó Ildikó: Bölcsõde igen? - nem?
    A döntést tehát a körülmények mérlegelése után, kinek-kinek magának kell meghoznia, ami -mivel a gyermekünkrõl van szó, - nem könnyû. Azért sem, mert az intenzív együttlét után nemcsak a gyermeknek, hanem az anyának is meg kell küzdenie az elválás nehézségeivel.

  • Moukhtar Lucia: Mackó és mumus I.
    Bárcsak belebújhatnánk a bõrébe, beleláthatnánk a gondolataiba, hogy segíthessünk rajta. Sajnos ez lehetetlen, de minél többet tudunk a gyermeki lélek fejlõdésérõl és gyermekünk világképérõl, gondolkodásáról, annál hatékonyabban segíthetünk rajta a nehéz pillanatokban.

  • Hidas György: Anya-magzat kapcsolat analízis
    Az anya-magzat kapcsolat analízis feladata az, hogy átvilágítsa a leendõ anya lelkét, segítse várandósságával kapcsolatos esetleges konfliktusait, problematikus viszonyait rendezni. Segítse felvenni, fejleszteni, harmonizálni születendõ gyermekével, méhével meglevõ, természetes kapcsolatát és segítse lélektani oldalról felkészíteni mind a magzatot, mind az anyát a születésre-szülésre.

  • Fogápolás
    Dr. Rigó Orsolya fogorvos cikke a csecsemõk és kisgyermekek fogápolásáról

  • Raffai Jenõ: Csecsemõk jobb fejlõdési esélyei a kapcsolatanalízisben
    Nem árt ismételten feltenni a kérdést, mi szól amellett, hogy a kapcsolatfelvétel kezdetét a születés utáni idõpontról a születés elõttire tegyük át. A társadalmi köztudatban és a tudományos közösségekben még ma is tartja magát az álláspont, miszerint a gyermek lelki fejlõdése világrajövetelével veszi kezdetét. E nézet kialakulásában és konzerválásában számos tényezõ játszik szerepet: történelmi és kulturális kontextusban ma is hatékony a magzatának paradicsomi világot teremtõ idealizált anyakép

  • A gyermekágyi depresszió okai
    Vannak olyan életszakaszok, amikor a stresszt okozó hatások fokozottan vannak jelen, és amelyek az emberek nagy része számára jelentenek pszichés terhelést. Ezért van az, hogy a depresszió elõfordulása bizonyos életszakaszokban olyannyira jellegzetes, hogy külön nevet is kap ez alapján a betegség, pl. idõszaki depresszió és ilyen a gyermekágyi depresszió is.

  • A pszichés meddõségrõl
    Praxisomnak eddigi leghosszabb pszichoterápiája egy 12 éve tartó párterápia. Azzal a problémával jelentkezett nálam a fiatal pár, hogy 4 éve szeretnének gyereket, de nem sikerül. A fiziológiai vizsgálatok sem a férfinál sem a nõnél nem mutattak ki rendellenességet.

  • Segítség, szülök!
    A magzatvíz még mindig folyik, bár már a harmadik nagyméretû törölközõt csavarod sebtében a lábaid közé. Talán megpróbálkozhatnál a törölközõ fölé egy extra méretû bugyogó felhúzásával. Persze a régi szexis tangáid között most egy ilyet sem lelsz. Marad a kismama harisnya, ha szétreped, hát kit érdekel, úgyse lesz már rá szükséged a közeljövõben. Mire elkészülsz úgy érzed magad, mint egy vattába tekert víziló

  • Segítség, kismama lettem!
    A csoda - néha egészen apró - változásokkal köszönt be az életedbe.
    Neked talán még fel sem tûnik, és vérig sértõdsz azon, hogy partnered azzal a felháborító és lehetetlen váddal áll elõ, hogy az utóbbi idõkben kezdesz kibírhatatlanul hisztis lenni.

  • Anyatejet helyettesítõ anyagok forgalmazásának nemzetközi kódexe
    A Kódex arra törekszik, hogy megvédje és támogassa a szoptatást azáltal, hogy felszámolja az anyatejet helyettesítõ anyagok (tápszerek, fél éves kor elõtt ajánlott bébiételek, cumik, cumisüvegek) nem megfelelõ forgalmazását és elosztását.

  • A szoptatás
    Szerencsére Magyarországon kezdetben szinte minden anya szoptatja újszülöttjét. Ezzel a gyermek a legjobb indítást kapja az életben: nincs más olyan módja a csecsemõtáplálásnak, ami ennyire megbízhatóan biztosítaná a gyermek egészségét és testi, lelki fejlõdését.
    Az anyatej élõ anyag, amely összetételében és mennyiségében folyamatosan alkalmazkodik a gyermek igényéhez. A szoptatott gyermeknek féléves koráig sem más folyadékra, sem táplálék kiegészítésre nincs szüksége.

  • Pótlás, szoptatás közben
    Az alultápláltság kialakulásának oka gyakran az, hogy a gyermeknek az anyatejen kívül másféle táplálékot is adnak, ezért a tejtermelés csökkenni kezd. “Ha a gyermek alultáplálttá válik, nem lehet egyszerûen visszatérni a kizárólagos szoptatáshoz, mivel a gyermek túlságosan legyengül ahhoz, hogy hatékonyan szopjon.” Ez az oka annak, hogy a kizárólagos szoptatáshoz való visszatérési kísérletek gyakran nem sikerülnek, és a szakemberek inkább más táplálási formát választanak.
  • A hangulati élet zavarai a szülés utáni idõszakban
    A nõk több, mint felénél (egyes vizsgálatok szerint akár 80-90 százalékánál) a szülés utáni napokban, hetekben a hangulat nyomottá, labilissá válik, ingerlékenység, sírásos epizódok lépnek fel, félelemérzés, fáradékonyság jelentkezik. Ez az állapot, amelynek jellemzõje, hogy viszonylag enyhe, átmeneti és általános jelenség az un. gyermekágyas lehangoltság (maternity blues). 
  • Betegség-e a meddõség?
    Hagyományos értelemben beteg egy egyén lehet, a meddõség esetében egy emberpár tekintendõ betegnek. Sokszor külön-külön a férfinak is, nõnek is lehet vagy lehetne utóda, csak együtt nem. Ilyenkor megoldás lehet a pár szétválása, és valóban egyes kulturális vagy vallási hagyományok szinte kikényszerítik a válást gyermektelenség esetén. De még ha egyértelmûen megállapítható is, hogy melyik fél a "hibás" a gyermekáldás elmaradásában, nem biztos, hogy az orvosi kezelés az õ gyógyítására irányul.
  • Gondolatok a szülésrõl
    A szüléssel, szülészeti ellátással kapcsolatos elvárások három olyan fõ elem köré csoportosulnak, amelyek általánosabb társadalmi célok, törekvések, igények kifejezõi is egyben: a szülõ nõ személyiségi jogának tiszteletben tartása és döntési jogának elismerése a szülés módjának megválasztását illetõen; a természetes illetve természetesebb szülés igénylése; a szülésélmény megváltoztatása.

Sok olyan tanulmány, dolgozat születik, amely érdekes felvetéseket, mások számára is megfontolandó gondolatokat tartalmaz, de amelyek csak egy rendkívül szûk nyilvánosság számára megismerhetõk Publikáció rovatunkon keresztül a nagyobb nyilvánosság lehetõségét kínáljuk. Gondolunk például szemináriumi dolgozatokra, szakdolgozatokra, de minden egyéb, a témába vágó és a nem szakemberek számára is érthetõ tanulmányt, esszét, esettanulmányt, írást örömmel fogadunk.

X
EZT MÁR OLVASTAD?