Kérdések-válaszok
Egy éves kisfiunk bal szemével egy picit befelé néz. Szerettük volna megvizsgáltatni szem ...
Szükséges-e vizsgálni az ilyesmit még csecsemő korban? Van-e jelentősége, hogy minél előbb kezelni lehessen, ha valami problémát találnak?
Válasz
Az 1 éves kisfiú kancsalsága arra hívja fel a figyelmünket, hogy a gyermek időnként valamiért nem használja egyszerre mindkét szemét.
Ennek lehet az az oka, hogy rosszabbul lát egyik szemével, vagy az is hogy gyengébb valamelyik szemizma. A látási zavart lehet kezelni azzal, hogy takarjuk a vezér szemet és gyakoroltatjuk a gyengébben látó szemet, s ha képes kiélesíteni a képet akkor szemüvegre sincs azonnal szüksége. Azonban annak eldöntése, hogy milyen problémával állunk szemben alapos kivizsgálást igényel, szükséges megtágítani a szembogarakat és átvizsgálni a szemfeneket, meggyőződni annak épségéről, valamint eldönteni azt van-e nagy dioptriás különbség a két szeme között. Erre a vizsgálatra már 8 hónapos kortól alkalmasak a kis csecsemők és az ezen időszak után is fel-fel lépő vagy állandóan látható valódi kancsalság kezelendő, mégpedig azonnal.
Minél hamarabb kezdjük kezelni annál biztosabban megúszhatjuk a tompalátást. Ez a tompalátás olyan baj, hogy az agy választ a két szem közül és egyik szem vezérszemmé, a másik kancsalító szemmé válik, majd a tartós használat hiányától ellustul és tompán fog látni, homályosan a legjobb szemüveg sem segít már rajta. Ezt az állapotot nem szabad megvárni, mert a kezelése hosszadalmasabb és gyakran eredménytelen.
Kérem tehát ne habozzanak, végezzék el a szükséges pupilla tágítást és menjenek kontroll vizsgalatra a gyerekkel. Nem kell megijedni ettől a feladattól. Napi kétszer l-l csepp 0,5% vagy 0,25% Atropin cseppel 5 napig cseppentve kellő alkalmazkodásbénulást érhetünk el, és az orvos pontos szemüvegbemérést végezhet. A gyermek mindent ugyanúgy fog látni ezen időszakban is, csak újságot-olvasni nem fog tudni, de azt hiszem ezt most még nem neki kell elvégeznie. A tágító csepp mellékhatása ha kicsurog az arcra, bőrre, illetve, ha az orrba becsurog a könnycsatornán keresztül, hogy a kisereket kissé megtágítja, és így átmeneti ideig 15-30 percig kipirosodhat az arcocskája a cseppentés után. Ez azonban nem jelent problémát. Megelőzhetjük ezt is azzal, ha csak l cseppet cseppentünk a kötőhártyazsákba és ha folyadékot itatunk a cseppentés után vele. Így az esetleg orrba garatba mégis bejutott csepp felhígul.
Általános mellékhatása olyan ritka és nem okoz semmilyen marandó károsodást, így erről nem szükséges most szólni, csupán annyit, hogy ha a gyermek egyébként náthás beteg vagy lázas, akkor el kell halasztani egy héttel a tágításos vizsgálatot, új időpontot kell kérni.
A kezelés mihamarabbi elkezdését szükségesnek tartom, mert jól kezelhető a korán felismert kancsalság és fénytörési hiba.
Dr. Sényi Katalin
A kislányom 3 éves. Nagyon sokszor volt már mandulagyulladása, ezen az éven szinte egész t ...
Válasz
Azt írja az anyuka, hogy a 3 éves kislánynak sokszor volt már mandulagyulladása, ezen a télen pedig szinte állandóan hurutos volt és piros volt a torka. Fontos lenne azt tudnunk, hogy az egész télen észlelt torokgyulladások közül vajon melyik volt mandulagyulladás. A mandulagyulladás - tüszős - pl. önmagában hurutossággal nem is jár együtt, ha náthás, köhögős a gyerek, társuló fertőzést jelent. A nyirokcsomók bizony bármilyen felsőlégúti gyulladástól megduzzadhatnak, ez nem jelent önmagában mandulagyulladást, vagy gócot. Mindettől függetlenül lehet, hogy van egy beteg mandulája a kislánynak, habár lehet, hogy az orrmandulája is visszanőtt. Tudni kell azonban azt, hogy 4 éves kor alatt csak nagyon indokolt esetben szabad torokmandulát kivenni, mert kiderült, hogy az idegrendszer egy bizonyos sejttípusa itt érik. Egyébként is gyakran említjük, hogy korai mandulaműtétek után a kisbetegek sokkal gyakrabban jelentkeznek köhögéssel, alsó-légúti fertőzésekkel. A jó labor-eredmények is az ellen szólnak, hogy itt komolyan felmerül a góc.
Ma már nagyon ritkán adunk körzetben injekciós kezelést. Kitűnően felszívódó, széles hatásspektrumú antibiotikumok vannak, amelyek alkalmazása egyre egyszerűbb (napi 1x, 2x szedés). Szinte azt mondhatnám, nincsenek ilyen jó készítmények injekcióban gyógyszertári forgalomban, tehát a kolléga ezt, és a babaleletet mérlegelve döntött az injekció ellen, helyesen. Inkább javasolnék a laborvizsgálatok mellé orr- és torokváladék-vizsgálatot, sőt, a gyakori betegeskedés miatt allergológiai-immunológiai szakvizsgálatot, valamint láztalan állapotban, tünetmentesen egy újabb gyermekgégészeti szakvizsgálatot. Csak ezután dönthetnénk felelősséggel a még fontos torokmandula sorsáról.
Dr. Gömöri Ágnes
Kisebb lányom ez év márciusában múlt két éves. Szeptembertől került bölcsődébe. Az e ...
Válasz
A közösségbe kerülő kisgyermekek közül sokan az első 1-2 évet szinte állandó betegeskedéssel töltik. Ezek általában láz nélkül, vagy lázzal járó hurutos megbetegedések. Nagyon sok baktérium és főleg vírus létezik amelyek ilyenkor kórokozóként szerepelnek. Vannak azonban olyan gyerekek is akik ősztől tavaszig szinte ki sem gyógyulnak az állandóan hurutos állapotból. Ennek általában az az oka, hogy az orrmandula krónikusan gyulladt állapotban nagy méretet elérve állandóan váladékot termel és akadályozza az orrlégzést. A szülő előbb-utóbb észreveszi, hogy a gyermek nem jól hall, horkol, nyitott a szája állandóan. Majd az esetek egy részében megérkezik az első arcüreg vagy középfülgyulladás is. Ebben az esetben a problémák még csak most kezdődtek, és ha a halláscsökkenést csak a náthás állapot alatt észlelték és az említett szövődmények még nem jelentkeztek lehet még várni. Minél fiatalabb korban történik a műtét annál valószínűbb, hogy az visszanő. Ha viszont a tünetek fokozódnak, a szövődmények megjelennek nem érdemes a műtétet halogatni.
Dr. Gömöri Ágnes
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy létezik-e láz allergia? Gyermekem 14 éves és rend ...
Válasz
"Láz" allergiáról még nem hallottam, és nem olvastam. Valóban szóba jöhetne ún. fix gyógyszerkiütés is pl. lázcsillapítóra, de Önök erre gondoltak, és más-más lázcsillapító adásakor is megfigyelték ezeket a bőrelváltozásokat. Lehetséges azonban, hogy a fokozottan verejtékező testrészeken (a láz oldódása verejtékezéssel jár) pl. a meleg és a nedvesség - verejték - hatására allergiás csalánkiütések jelentkezhetnek. Látni kellene a kiütéseket, így még találgatni is nehéz! Bizonyos vírusok is tudnak a leírt területen bőrelváltozásokat okozni. Ugyanakkor bizonyos, egész szervezetet érintő betegségeknél is megjelenhetnek ismételten, allergiás típusú kiütések. Szokatlan az is, hogy 14 évesen majdnem minden 2. hónapban beteg kislányuk. Én immunológiai-allergológiai kivizsgálást javasolnék.
Dr. Gömöri Ágnes
Ausztráliából írok. A lányom februárban lesz hét éves. Idén márciusban költöztönk i ...
Válasz
Az orvosi gyakorlatomban többször találkoztam már látszólag megmagyarázhatatlan és indokolatlan lázat produkáló gyermekkel.
Abból kell kiindulni, hogy a láz számos akut gyermekkori betegség első tünete lehet: fertőzések, immunológiai-, hormonális-, anyagcsere-betegségek esetleg egyéb, szisztémás kórképek esetén.
A második alapvető gondolat, hogy ilyen esetekben mindig betegséget kell keresni, és az kizárni. Ebben a gyermek általános állapotán túl, a klinikai vizsgálatok mellett segítségünkre lehetnek a különböző laboratóriumi és képalkotó vizsgálatok, konzíliumok: fülészet, szemészet stb.
Ugyanakkor a vizsgáló orvosnak lehet olyan érzése is, hogy itt nem egy konkrét szervi betegségről van szó, hanem esetleg pusztán lázról, önmagában. Azt nem úgy fogalmaznám, hogy idegi, vagy inkább psychés alapon lesz a gyermek lázas, hanem esetleg valami psyhés konfliktusát a gyermek úgy reagálja le, hogy valami módon lázat produkál. Ez azonban legtöbbször könnyen kiszűrhető: ott vagyunk mellette, amíg a lázát méri, vagy egyszerre
két lázmérővel mérjük a lázát. Ekkor nincs biztos lehetőség a lázmérő felcsiholására.
De először mondom, szervi irányban kell gondolkodnunk. Ugyanakkor az említettek akár rögtön egy-egy gyanús esetben mindjárt a folyamat elején segítséget nyújthatnak a differenciálásban.
Azonban rögtön azt is leszögezném: ha kiderül, hogy a gyermek önmaga - és mások számára - direkt produkált lázat, azon is erősen elgondolkodnék: miben tudok a gyermek mellék állni az ekként kifejezett konfliktusában.
Dr. Péter György
Első kislányomnál volt egy érdekes betegségünk. 3 napig tartó magas lázzal kezdődött, am ...
Most a második kislányom is lázas két napja, sem köhögés, sem nátha nincs. Lehet hogy ő is hasonló betegségen fog átesni? Mi lehetett ez?
Válasz
Az Ön által leírt tünetek egy jól ismert gyermekbetegségre illenek rá, amelyet úgy neveznek, hogy exanthema subitum. Csecsemők és kisgyermekek akut vírusbetegsége. 3-4 napig tartó magas, egyéb tünetek híján megmagyarázhatatlannak tűnő láz, majd a láz hirtelen megszűnése után kialakuló és általában az egész testet ellepő, gyorsan halványodó kiütések jellemzik. Előfordulhat, hogy a kiütések megjelenése nem feltűnő.
Dr. Gömöri Ágnes
Szeretném megkérdezni, mi ez: "Streptococcus pyogenes "?
...
Válasz
A Streptococcus pyogenes a környezetben igen elterjedt, és komoly kóroki jelentőséggel bíró baktérium. Általában légúti illetve bőrfertőzéseket okoz, illetve a másodlagos módon kiváltója egyéb, az egész szervezetet érintő betegségeknek, mint a vesegyulladás, a régóta ismert - és adott esetben súlyos szövődményekkel, maradványtünetekkel járó - rheumás láz, valamint a skarlát.
Általában cseppfertőzéssel terjed, és okozza a felső légutak fertőzéseit: torokgyulladás, garatlob, tüszős mandulagyulladás. Ugyancsak direkt bakteriális bőr-fertőzés az orbánc.
Ezzel szemben a második betegségként számon tartott vesegyulladásban, rheumás lázban már nem direkt baktérium-hatásról, hanem a baktérium által termelt, biológiailag aktív anyagok, enzimek által okozott hatásról van szó.
(Megemlíteném, hogy korábban - évtizedekkel ezelőtt - a rheumás láz következményeként igen sok szerzett, a szívizom- illetve a billentyű-károsodás fordult elő.)
Ugyancsak a bőr kapillárisait (kis ereit) érintő toxin az okozója az általában jellegzetes klinikai képpel kiütéssel, lázzal járó skarlátnak.
A korábbiakhoz képest az általa okozott betegségek előfordulása, súlyossága mérséklődött.
A Streptococcus pyogenes fertőzések túlnyomó többségében még ma is szuverén gyógyszerei a különböző Penicillint tartalmazó készítmények.
Dr. Péter György
A skarlátról szeretnék megtudni minél többet.
...
Válasz
A skarlát baktérium - nevezetesen Streptococcus pyogenes - által okozott akut fertőző betegség. Cseppfertőzéssel terjed. Kb. egy hét lappangás után láz, torokfájdalom, nyaki nyirokcsomó-duzzanat, majd pontozott, apró elemű bőrkiütés lép fel - ekkor típusos a kép. Adott esetben igen jellegzetes, lobos garatképletek észlelhetők.
A kiütés leginkább a hajlatokban - a melegnek kitett helyeken - látható, és az egyébként összefolyó pírral borított orcák mellett szintén jellemző módon megkímélt - sápadt - a száj körüli terület. A nyelven először vaskos fehéres lepedék, majd annak leválása után a kissé fellazult, erősen pipillázott nyelv (málnanyelv) látható.
A torokból rendesen kitenyészthető a kórokozó. A kiütés ennek egyik toxinjának a következménye.
A skarlát obligát módon (ha a beteg arra nem érzékeny) Penicillinnek kezelendő - ez jelenthet szájon át való kezelést is.
Esetleges szövődmények a szívet, izületeket érinthetik.
Dr. Péter György
Hogy vehetem észre a kisfiamnál az agyhártyagyulladásra jellemző bevérzéseket. A gyereken ...
Válasz
Az agyhártya-gyulladásban szenvedő gyermek állapota rossz, rendszerint lázas, nem etethető, tudata sokszor zavart, hány. Feltűnően nyugodt, vagy éppen ellenkezőleg igen nyugtalan, sírási hangja megváltozik. Esetleg görcsei vannak.
Általában fogalmazva, komoly beteg benyomását kelti.
A bőrvérzések: ezek általában apró, pontszerű, esetleg színes gombostűfejnyi piros, a bőrből nem kiemelkedő elváltozások, melyek a bőr széthúzásával nem tüntethető el. Bárhol előfordulhatnak a testen, de legelőször általában a lábakon - hydrostatikus nyomás - szokott jelentkezni. Máskor viszont - éppen köhögés kapcsán - az arcokon, a nyakon, szemhéjakon.
Oka többféle lehet: a vérlemezkék számbeli vagy funkcióbeli hiányossága, vagy az apró erek kapillárisok - fokozott törékenysége. Pl. fertőzések kapcsán.
A folt nagyobb kiterjedésű kékes - lila (livid) elszíneződésű területek. Ezek valóban lehetnek sérülés következményei, ennél fogva leginkább az annak kitett területeken fordulnak elő. Ha nem szokványos helyen - pl. felkar, törzs - jelentkeznek, az már a szervezet hiányos működésére utalhat. A vérlemezke-hiányban is lehetnek nagyobb bevérzések is, de ugyanezek jelentkezhetnek alvadási zavarokban is.
Ezen kívül még többféle, vérzéses jellegű, ill. rokon eredetű bőrelváltozások lehetnek. Ide sorolhatók a súlyos fertőzések következtében kialakuló barátságtalan, livid színű kisebb - nagyobb bevérzések.
Mindezen bőrjelenségek esetén feltétlenül gyermekorvosi vizsgálat szükséges.
Dr. Péter György
A közelmúltban lezajlott agyhártyagyulladás járvány idején gyakran lehetett hallani ...
A közelmúltban lezajlott agyhártyagyulladás járvány idején gyakran lehetett hallani, hogy az agyhártyagyulladásos beteg közvetlen környezetét beoltják vagy megelőző kezelést alkalmaznak. Mennyire jelentenek ezek védelmet a betegség ellen? Fertőzhet-e valaki a lappangási idő alatt és hogyan terjed a fertőzés?
Válasz
A baktérium okozta agyhártyagyulladás lappangási ideje a fertőzéstől számított 5-8 nap. Kórokozója a meningococcus, a betegséget Neisseria meningitisdisnek is nevezik. Cseppfertőzéssel terjed, ugrásszerűen egyik betegről a másikra. A terjedés ilyen jellegének oka, hogy az emberek jelentős száma nem fogékony a fertőzésre. Járványmentes időszakban a bacillusgazdák száma mindössze 1% körül van. A megbetegedettek körében 20-70% lehet gazda. A bacillushordozókhoz képest a megbetegedettek száma csekély.
Az agyhártyagyulladás klinikai tünetei első lépésben rövid ideig hurutos fertőzésre emlékeztetnek, magas lázzal, fejfájással, elesettséggel, hányással kezdődnek. Hamarosan felléphetnek rángógörcsök, eszméletvesztés, a bőrön és a nyálkahártyán bevérzések jelennek meg. Ez utóbbi oka, hogy a kórokozók a vérbe kerülve szepszist okoznak. Az agyhártyagyulladásra jellemző a tarkókötöttség és a végtagok fájdalma.
A betegség ellen korán elkezdett antibiotikus kezelés általában igen hatékony. A szeptikus esetek prognózisa rosszabb, a mellékvese vérzéssel járó esetek kimenetele kétséges. A védőoltás kb. 3 évig tartó védettséget biztosít. Tekintettel a számos meningococcus hordozóra a beteg környezetét is ajánlatos védőoltásban részesíteni.
prof.dr. Büky Béla gyermekgyógyász
Miriam Stoppard: Gyermekbetegségek A-Z-ig című könyvében külön szerepel a Roseola infantu ...
Válasz
A roseola infantum és a rubella (rubeola) azaz rózsahimlő két különböző betegség.
A rubeola ellen egyébként a kisdedeket oltják, a 15 hónapos korban esedékes MMR vakcina részeként az egyik összetevő a rubeola. Tehát ma már nagyon csekély az esélye a természetes rubeola lezajlásának.
A rózsahimlő egyébként egy a gyermekeket korábban nagyobb mértékben, napjainkban már kevésbé érintő betegség, mely általában szövődménymentesen, jó indulatúan zajlik (zajlott) le.
Tünetei: változó nagyságú, a bőrből enyhén kiemelkedő, lencsényi, rózsaszínű bőrelváltozás, mely fentről lefelé terjed testen, és amelyet jellegzetesen nyaki illetve inkább tarkótáji nyirokcsomó-megnagyobbodás kíséri. Általában lázzal, enyhe felső légúti hurutos tünetekkel jár. Szövődményei közé tarozhat központi idegrendszert érintő gyulladás, esetleges izületi
folyamat.
A természetes zajlás már ritka, mivel a gyermekek oltottak, más részről azonban sokszor ad diagnosztikus nehézséget, hiszen sok vírus betegség okozhat hasonló klinikai tüneteket.
Tehát a megelőzés, a segítség már adott: ez pedig a védőoltás.
A roseola infantum ezzel szemben magas lázzal kezdődő, majd a harmadik-negyedik napon megjelenő bőrkiütéssel járó betegség. A kiütés megjelenésével egyidejűleg a beteg általában láztalanná válik.
Szintén vírus okozta, fertőző betegség. Másik neve exanthema subitum.
Kezelése tüneti. Megelőzősére megfelelő módszer eddig nem ismeretes.
Dr. Péter György
A Hepetitis-A nevű betegségről szeretnék Önöktől információt kérni. A hétvégén Sz ...
Válasz
A Hepatitis A a gyomor-bélrendszeri fertőzések között korábban igen gyakori, ma már azonban - a higiénés viszonyok javulásával - ritkábban előforduló betegség.
Előfordulhat egyedi, izolált megbetegedések, de kisebb-nagyobb járványok formájában is. Napjainkban inkább már Európán kívül vannak csak olyan helyek, amelyeket járványügyi szempontok alapján veszélyeztetett területnek kell tekintenünk.
A megbetegedés lappangási ideje kb. két-három (négy) hét. Ezt követően jelentkeznek első tünetei: rossz közérzet, étvágytalanság, hasi teltségérzet, hasi fájdalom, majd láz, illetve a bélrendszeri tünetek: hasmenés, hányás.
Az esetek többségében sárgasággal jár, azonban van olyan forma, amikor ez a tünet nem jelentkezik. Időnként egyéb, nem jellegzetes tünetek: izületi panaszok, bőrjelenség stb. Szövődménymentes, enyhe esetben két-három hét alatt lezajlik.
Terjedése a vírusürítő beteg által szennyezett környezetből szájon át történik. Zárt közösségben ennek nagyobb a veszélye. Főleg korábban, és a rosszabb higiénés környezetben élőknél, víz közvetítette járványokat is leírtak.
Megelőzésére a fokozott és gondos személyi és közösségi higiéne az alapvető.
A betegek környezetében ezekre a szabályokra még fokozottabban kell ügyelnünk.
Azt gondolom, hogy - ha csak a szigorúan vett szakmai szempontokat veszem számításba, és nincs nagyobb járvány - akkor nem kell nagyon félni a fertőzéstől, ha következetesen betartják a megfelelő higiénés szabályokat, élén a szigorú és rendszeres kézmosással.
Azonban mint szülő, megértem döntésüket az utazás elhalasztásáról. Azonban a hírek szerint nem volt olyan komoly járvány.
Dr. Péter György
A Crohn betegség azonos-e az autoimmun betegséggel és ha igen, akkor az immunrendszer hatásár ...
Válasz
A Crohn betegség, a gyomor-bél rendszer sajátos "gyulladásos" megbetegedése, végső soron autoimmun kórképként értelmezhető. (Az autoimmun betegség tehát gyűjtőfogalom.) Vannak olyan antitestek, amelyek a Crohn betegségre jellemzőek, és amelyek szérumból kimutathatók, a betegség kórismézésében használatosak.
Sokszínű kórkép, azonban megvannak a belekre illetve az egyéb szervek érintettségére utaló jellegzetes eltérések.
A betegség kórismézéséhez a klinikai- és labor vizsgálatokon túl szövettani vizsgálatot veszünk igénybe.
A beleken kívül érintheti a mozgásszerveket, szemet, és általában az egész szervezetet érintő kihatásai is vannak: láz, rossz közérzet, étvágytalanság, fogyás, laza, nyálkás székletek, stb.
A betegség gyógyítható, illetve tartósan tünetmentessé tehető, ez azonban természetesen függ annak súlyosságától, kiterjedésétől. Kezelésben különböző hatású gyógyszereket, esetleges szövődményeknél sebészi módszereket is alkalmaznak. Emellett igen fontos a beteg megfelelő diétája, életvezetése, sokszor pszichológiai támogatása.
A kezelésben, gondozásban leginkább a gyermek gastro-enterológusok tudnak segíteni.
Dr. Péter György
A gyermekkori Crohn betegségről szeretnék többet tudni. Kislányunknál 1 hónapja állapít ...
Válasz
A Crohn betegség a gyulladásos bélbetegségek egyik típusa, amely a bélnek egy vagy több szakaszát érinti, a bél bármely szakaszán. Oka a mai napig ismeretlen, nagy valószínűséggel a bélnyálkahártya immunmechanizmusainak megváltozott működésében keresendő. A folyamat indulásában a táplálék antigének játszhatnak szerepet. A táplálkozási szokások gyakran hasonlóak a betegeknél. Nem szeretik a friss zöldségeket, gyümölcsöket. Sok szénhidrátot, kenyeret fogyasztanak. Ez utóbbi fokozhatja a betegség kialakulásának veszélyét. Bizonyos génállományú egyénekben a betegség jóval gyakrabban alakul ki. A betegség az esetek majdnem felében 20 éves kor alatt kezdődik, de 10 éves kor alatt ritkán. A gyulladás eredményeként a bélfal beszűrődik, hegesedik, ez történik a környéki nyirokcsomókkal is. Erre a betegségre szemben a többi bélgyulladást okozó betegséggel, jellemzőek a belek, a bőr, a környező szövetek és a vizelet kiválasztó rendszer felé kialakuló és közlekedő ún. fisztulák (nyílások). A tünetek: hasi fájdalom, étvágytalanság, hasmenés, rossz közérzet, láz, fogyás, izületi fájdalom, fejlődésben, növekedésben elmaradás, attól függenek, hogy a betegség nyugalmi vagy aktív szakban van-e, és ez utóbbi milyen hevesen zajlik. Feltehetően az Önök labor-eredményei is ennek megfelelően változnak, ill. szerencsére jók most. Természetesen a gyógyszeres, ill. diétás-roboráló kezelés az aktuális állapottól függ. Hogy ma Magyarországon a testvéreket szűrni tudják-e és hogy hol, arra a gasztroenterológus szakorvos tud válaszolni.
Dr. Gömöri Ágnes
A kisfiam 14 hónapos és kb. 1 hónapja hasmenése van. A kedve nem rosszabb, látszólag semmi ...
Hasmenése napjában 2-5-szor van. Az idő során változott a szaga és az állaga is. Néha borzalmasan büdös, és lágytól a teljesen folyósig változik. Az ennivaló szinte emésztetlenül van benne. Természetesen voltunk vele orvosnál. Diétán van, amit mar nagyon utál, minden egyebet enne. Amikor tudtom nélkül megetették hússal nem láttam semmi változást. Kapott homeopátiás kezelést is.
Kérdéseim az alábbiak:
A doktornőnk csináltatott széklet vizsgálatot, ami negatív lett (baktériumra). Erre a homeopátiás doktornőnk azt mondta, hogy legalább három vizsgálatot kellene csináltatni, a tényleges negatív eredményhez, mert a baktériumok nem minden alkalommal ürülnek. Kérjek-e további széklet vizsgálatot?
Válasz
Az okok tisztázására véleményem szerint gasztroenterológiai vizsgálatra lenne szükség (a gyermekek emésztési, felszívódási tehát gyomor-bél problémáival foglalkoznak). Azt tanácsolom kérjen beutalót a háziorvostól a szakrendelésre. Ott egy alapos kikérdezés és vizsgálat után elrendelik a további vizsgálatokat. Széklet: nemcsak baktériumra, gombára, féregpetére, protozoonra, emésztettségre is. Laboratórium: ezek sokfélék, sokirányúak. A májműködés, az emésztési és felszívódási viszonyok, az estleges táplálékallergiák vizsgálatára irányulnak. Szükség esetén hasi ultrahang vizsgálatot is végeznek. Az eredmények összegzése a gyermek fejlődése és fizikai állapota alapján dönti el a szakorvos, hogy betegségről van-e szó, vagy a táplálkozás 1 éves korban bekövetkező alapos változásából eredő átmeneti állapotról.
Dr. Gömöri Ágnes
Kisfiunk 3 hónapos, 7.3 kg, csak anyatejet kap, még vizet vagy teát sem. Néhány napja a ...
diagnózis nélkül. Azt javasolták, hogy a feleségem ne egyen semmilyen tejterméket, hátha a baba tejérzékeny. Azt mondták, néhány nap múlva telefonon jelentkezzünk, hogy rendbe jött-e a baba.
Nagyon aggaszt minket a helyzet, hiszen a vér látványa a pelenkán ijesztõ. Ön elképzelhetőnek tartja hogy tejérzékenység áll a tünetek mögött? Vagy esetleg valami fertőzés? (Láza, hasmenése nincs a gyereknek, jó kedvű, eszik, súlya gyarapszik, nem fáj a hasa.)
Válasz
Kiscsecsemőnél a véres széklet megjelenésekor, ha az lázzal, hasfájással, étvágytalansággal, közérzetromlással nem jár, elsősorban tejallergia és egy bizonyos bakteriális fertőzés merülhet fel. Ez utóbbi széklet bakteriológiai vizsgálattal kizárható. Az egyéb, bélvérzést, ill. véres székletet okozó betegségek, mint pl. bélszakaszok egymásba csúszása, a bél fejlődési rendellenességei, esetleg polip a végbélben, értágulat a bélben, vérképződési betegségek okaként létrejött vérzékenység esetén, valamint súlyos vírusos, ill. bakteriális eredetű bélgyulladások fennállásakor a vérzést egyéb, szembetűnő és sokszor súlyos tünetek kísérik. Mindezek kizárása érdekében - habár kisbabájuk jó étvágya és gyarapodása is ezek ellen szól -minden bizonnyal elvégezték a megfelelő vizsgálatokat és szakkonzíliumot is kértek. Amennyiben ezek nem utalnak egyéb betegségre, a tejallergia gyanúja valóban alaposan felmerül. Magyarországon ennek valószínűsége 3 éves kor alatt 2.1%. Csecsemőkorban indul a tehéntej allergia a leggyakrabban. Egyrészt azért, mert a babák tápláléka elsősorban tej, ill. ez az első fajidegen fehérje, amellyel nagy mennyiségben találkoznak (főleg a tápszeres babák). Másrészt a csecsemők csökkent gyomorsav- és emésztőenzim elválasztása, lassúbb bélmozgása miatt a táplálék tovább időzik a bélben, ill. a bélnyálkahártyát védő, borító faktorok (nyák, immunanyagok) mennyisége kisebb. Ezek miatt a táplálék antigénjei könnyebben átjuthatnak a bélfalon, és beindítják a kóros immunreakciókat, kialakul az allergia. A tehéntejfehérje allergia megjelenési formái közé tartoznak többek között az ún. enteropathiák (bélnyálkahártya károsodás), melyeknek egyes formái bélvérzéssel, véres széklet-ürítéssel járhatnak. Okozhat ez a fajta allergia vastagbélgyulladást is, amely szintén eredményezhet nyálkás, véres székletet. Tartsák be tehát az orvos tanácsát, és amennyiben a panaszok továbbra is fennállnak, keressenek fel gyermek gasztroenterológust.
dr. Gömöri Ágnes
Létezik-e láz allergia? Gyermekem 14 éves és rendszeresen szenved influenza megbetegedésb ...
Válasz
"Láz" allergiáról még nem hallottam, és nem olvastam. Valóban szóba jöhetne ún. fix gyógyszerkiütés is pl. lázcsillapítóra, de Önök erre gondoltak, és más-más lázcsillapító adásakor is megfigyelték ezeket a bőrelváltozásokat. Lehetséges azonban, hogy a fokozottan verejtékező testrészeken (a láz oldódása verejtékezéssel jár) pl. a meleg és a nedvesség - verejték - hatására allergiás csalánkiütések jelentkezhetnek. Látni kellene a kiütéseket, így még találgatni is nehéz! Bizonyos vírusok is tudnak a leírt területen bőrelváltozásokat okozni. Ugyanakkor bizonyos, egész szervezetet érintő betegségeknél is megjelenhetnek ismételten, allergiás típusú kiütések. Szokatlan az is, hogy 14 évesen majdnem minden 2. hónapban beteg kislányuk. Én immunológiai-allergológiai kivizsgálást javasolnék.
Dr. Gömöri Ágnes
Kislányom most 3 hónapos. Kb. 3 hete végbélben mérve 37,7 - 38 fok közötti a hőmérsékle ...
Válasz
A szokásosnál valamelyest emelkedettebbek az Ön által mért értékek. Azonban előfordul ilyen. Mindenesetre, ha a gyermeke jól fejlődik, egyéb, betegségre utaló jel vagy tünet nincs, a folyamatos orvosi felügyelet eltérést nem talál, továbbá a laboratóriumi vizsgálatokkal eltérést kimutatni nem lehet, akkor elfogadható. Tehát: legfontosabb a gyermek szoros észlelése, és esetenkénti vizsgálata. Ezt nyilván meg tudja beszélni a kezelő orvosával.
Dr. Péter György
Kislányom 10 éves. 1,5 éves korában egy rossz diagnózis folyományaként vizes mellhártyag ...
Válasz
Gyermeke visszatérő hasi panaszainak a hátterében nagyon valószínűtlen, hogy vakbélgyulladás állna. A vakbélgyulladás csaknem minden esetben heveny betegség. Ez azt jelenti, hogy a kezdeti tünetek (hányinger, rossz közérzet, bizonytalan hasfájás, esetleg hőemelkedés) jelentkezését követően 24-48 órán belül a betegség annyira előrehalad, hogy műtét nélkül a vakbél kilyukad, perforál. Ezen a típusos történeten kívül általában jellegzetes a vizsgálati lelet is (hol és mennyire érzékeny a has és ez hogyan változik). Általában ennyi elég a vakbélgyulladás igazolásához vagy kizárásához. Kétes esetben segítséget jelenthet az ultrahang vizsgálat és a laboratóriumi leletek, de ezek nem feltétlenül szükségesek a vakbélgyulladás igazolásához vagy kizárásához. Nagyon ritka az, hogy a vakbélgyulladás (inkább vakbél körüli összenövések, hegesedés) elhúzódó, visszatérő panaszokat okoz. Ezért ilyen panaszok esetén elsősorban egyéb dolgokra kell gondolni. Nagyon sok betegség, állapot okozhat ilyen panaszokat, ezért ilyenkor gastroenterológiai kivizsgálás lehet szükséges. Csak néhány azok közül a kórképek közül, amelyek ilyen panaszokat okozhatnak: székrekedés, emésztési zavarok, húgyuti vagy bélrendszeri fertőzések, lányoknál petefészekcysta. Csak ha ezt az összes lehetőséget kizárták és a panaszok mindig a jobb alhas területén jelentkeznek akkor merül fel a krónikus vakbélgyulladás lehetősége, amit igazolni csak a hasüreg tükrözésével lehet. Ezen az úton a vakbél el is távolítható, a körülötte lévő összenövések oldhatóak.