#baba#anya

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

adottság

Összes címke »

Kérdések-válaszok

Az érdekelne, mennyi a lefolyási ideje a bárányhimlőnek egy 5,5 éves gyereknél?
...

Az érdekelne, mennyi a lefolyási ideje a bárányhimlőnek egy 5,5 éves gyereknél?

Válasz

A bárányhimlőt a herpesz vírusok családjába tartozó vírus okozza. Fertőző gyermekbetegség, a betegek 90%-a 10 éven aluli. Az óvodás korcsoport viseli talán a legkönnyebben, náluk az esetek túlnyomó többségében még látványos bőrtünetek mellett is alig van láz, a közérzetüket a betegség lényegesen nem befolyásolja. A lappangási idő 11-21 nap. A bágyadtság, láz, rossz közérzet 1 nappal a kiütések megjelenése előtt már észlelhető. Ezután a kiütések (hólyagosak!) kb. 4-5 napig folyamatosan jelennek meg a bőrön. A hajas fejbőrön szinte mindig, a szájban is gyakran. Ez alatt az idő alatt a lappangási idő tünetei továbbra is fennállnak. Ezután a hólyagok elkezdenek beszáradni, a hőemelkedés, láz megszűnik, ha a betegség szövődménymentesen zajlik. A gyermek teljesen jól van, legfeljebb gyógyuló sebei viszketnek. A teljes gyógyulás az összes pörk leesésekor történik meg. Hogy ez a 10. nap, vagy akár a 20., az függ attól, hogy az első napokban mennyi és milyen nagy (és viszonylag mély) bőrelváltozás keletkezett a gyermek testén.
Dr. Gömöri Ágnes

15 hetes kislányom van. Bátyámnak két kislánya van , egyikük négy, másik 2,5 éves. A nagy ...

15 hetes kislányom van. Bátyámnak két kislánya van , egyikük négy, másik 2,5 éves. A nagyobb kislány bárányhimlős lett, május 23-án jöttek ki a pöttyei. Sokat vannak együtt az én kislányommal, az elmúlt napokban is több órát voltunk együtt - ugyan szabadban, de a lányom kényeztetése, simogatása nem maradt el.
Megkaphatta-e a lányom a bárányhimlőt, milyen veszélyei, szövődményei lehetnek ilyen pici korban a bárányhimlőnek?

Válasz

Az első fontos dolog amit tudnia kell az anyukának, ha Ön gyermekkorában volt bárányhimlős 15 hetes kislánya még hordozza az Ön betegséggel szembeni speciális ellenanyagait, tehát jócskán lecsökken a valószínűsége annak, hogy a baba elkapja a betegséget, ill. az akkor is enyhébben zajlik. Ha a baba még szopik is akkor a betegség elkapásának valószínűsége még tovább csökken. Ha azonban  Önnek nem volt bárányhimlője akkor a kisbabája sajnos védtelen akár a nagyobb gyerekek. A bárányhimlős betegek a kiütések megjelenése előtt már kb. 24 órával fertőznek, ilyenkor nem is tudjuk még hogy betegek! A vírusok garatból történő szórása az összes  hólyag beszáradásáig tart. Tehát nem a hólyagtartalom fertőz! A már csak száraz pörkökkel rendelkező beteg nem fertőz. A fertőződéstől a tünetek megjelenéséig 11-21 nap telik el. Ez a lappangási idő. A bárányhimlő szövődményei közül leggyakoribb a sebek bakteriális fertőződése. Tehát vigyázni kell a sebek tisztántartására, pici babáknál komoly gondot okoz a pelenkás terület. A fenti szövődmény is leginkább itt fordul elő, valamint olyan helyeken amelyet a ruha dörzsöl. Fontos tehát a laza ruházatot gyakran cserélni, a csecsemőt  főleg nyári melegben sűrűn, gyorsan megfürdetni, a napfényt, izzadást kerülni. A bőrt csak hintőporozzák /un mentolos hintőpor/. Kenőcsöt, cinkrázót ne használjanak. Jelentkezhet kiütés a szájban, szemben. Utóbbi esetben feltétlenül keressenek fel szemész szakorvost. Ritkán szövődményként előfordulhat tüdőgyulladás, vérzékenység, idegrendszeri tünetek, izületi panaszok. Ezek azonban borzasztó ritkák és a betegség általában jóindulatú. Reméljük kisbabáját az Ön gyermekkori betegsége megvédi!
Dr. Gömöri Ágnes

Napallegiával kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy kinőheti -e a gyerek, vagy sem. Nem ...

Napallegiával kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy kinőheti -e a gyerek, vagy sem. Nemsokára 4 éves lesz, már tavaly is előjött neki. Ahol a nap éri a bőrét tele lesz kisebb-nagyobb kiütéses hólyagokkal. Most a karja , nyaka hólyagos, tavaly az egész felsőteste az volt. Idén már a második fajta kenőcsöt kapja rá, de csak akkor múlik neki ha hűvösebb idő jön. A Fenistil nem használt, most kálciumot és valamilyen speciálisan kevert krémet kap, de ez sem segít túl sokat. Mik a kilátásaink és mivel lehet még próbálkozni?

Válasz

A nap-allergia - tudomásom szerint - nem nőhető ki. Tehát ehhez megfelelő módon, az életmód szabályozásával alkalmazkodni kell. Ugyanakkor meg kell jegyeznem, van olyan belgyógyászati betegség, ami a bőr fokozott fény- érzékenységével jár együtt. 
Azt gondolom, bőrgyógyászhoz kell fordulniuk. (A Fenistilt és Calciumot valóban nem gondolom hatékonynak ebben az esetben.)

 Dr. Péter György



Kisfiam jelenleg 14 hónapos. 4 hónapos korában 5 db, folyadékkal teli, kb. 1 mm átmérőjű ...

Kisfiam jelenleg 14 hónapos. 4 hónapos korában 5 db, folyadékkal teli, kb. 1 mm átmérőjű hólyagocska jött ki a törzsén. A hátiorvos futószemölcsre gyanakodott, de a bőrgyógyász azt mondta, hogy ez jellegzetes víruskiütés, ami ilyen picin nagyon ritkán fordul elő.1éves koráig sem múlt el, ezért akkor helyi érzéstelenítés után "lekaparták ". A hegecskék szépen begyógyultal, majd kb. 3 hét múlva egyre -másra jöttek elő a hólyagocskák. A gyermek-bőrgyógyász írt fel egy jódos ecsetelőt, de azt mondta, hogy a vírus ellen igazán nincs megoldás. Valamint Isoprinosint kell(ene) a babának szedni. Mára jó sok hólyagocska van leginkább a törzsén. Nem viszketnek ( nem vakaródzik a baba )a gyerek jó étvágyú, nem beteges. Talán annyit, hogy mióta 1 éves korában lekaparták a hólyagokat kb azzal egyidőben kezdett ismét fogzani, ma is bújt ki egy foga.
Kérdésem: VALÓBAN nincs ellenszer víruskiütés ellen? Elmúlnak egyáltalán? Használ egy immunerősítő ilyen esetben ?

Válasz

Bevezetőként a legfontosabbat: a leírás alapján természetesen egyáltalán nem tudom, mi a baja gyermekének. (A bőrjelentségeket látni kell, és azok igen változatosak lehetnek.) Tehát az Ön konkrét problémájára nem tudok válaszolni.
Tehát általánosságban: a vírusos bőrjelenségek ellen, legyenek azok bár a bőr megbetegedései vagy a szervezet egészét érintő folyamat részjelenségei, esetleges helyi kezelésen túl, nem kell gyógyszert alkalmazni. (Vannak persze a gyermekkorban is néhány kivétele: pl. csökkent immunitású betegek bárányhimlője, vagy a központi idegrendszer érintő herpes vírus fertőzések, stb.) Nos, tehát a gyakorlatban elmondható, hogy oki - érdemben hatékony - szer nem áll rendelkezésre.
A vírusos bőrjelenségek általában spontán, illetve adott esetben helyi kezelés mellett elmúlnak.
Az immunerősítő szer önmagában nehezen definiálható az orvosi gyakorlatban. Tehát nem gondolom, hogy ilyen "hatású" készítményt kell(ene) használni.
Dr. Péter György



X
EZT MÁR OLVASTAD?