Kérdések-válaszok
Terhesség???
Udv;lenne egy kerdesem megjott a ciklusom marcius 16-an elso nap eleg normalis verzesnek tunt a msodik nap 17-en csak valami halvany barnas par csepp jott csinaltam ket tesztett negativ lett elmentem a nogyogyaszhoz es az mondta hogy o nem latt terhesseget de azota sem jott meg nagyon faj a hasam es a derekam neha hanyok ugy erzem hogy a hulyemben valami nagyon eg vagy mintha fajna meg en sem tudom elkepzelni megis mi lehet ez?
Válasz
Kedves Hölgyem!
Amennyiben azóta sem menstruál, úgy ismételt nőgyógyászati vizsgálat javasolt, több ok is állhat - akár szervi, akár endokrin - a háttérben.
Bővebb felvilágosításért keresse fel orvosunkat, illetve szakrendelésünket.
Üdvözlettel. Dr. Tekse István
Menjünk orvoshoz?
Kislányom 13 éves . 2013 február elején megjött a menszesze és még 3 honapott volt azóta nem volt beteg, nemi szerve körül patanásos ,de ezt gondolom a kis sulyfelesleg miatt . mit tegyek?
Válasz
Kedves Hölgyem!
A menszesz beindulásakor lehet rendszertelenség, ez nem számít kórosnak, emiatt ne tegye ki gyermekét fölösleges nőgyógyászati vizsgálatnak. Ha a pattanások viszketnek, vagy fájnak, ajánlatos bőrgyógyászhoz elvinni kislányát. Szép napot!
Bővebb felvilágosításért keresse fel orvosunkat, illetve szakrendelésünket.
Szép napot: Dr. Rucz Árpád
Szeretnénk gyereket. Miután megjött a hónap elején a menstruációm, tovább próbálkozt ...
Válasz
Valószínűleg. A háborúkban az asszonyok vérzészavarai túlléptek minden elképzelhető határon. Tudnia kell: a görcsös gyermekvágyás is okozhat akár önmagában vérzészavart. Teljes testi és szellemi béke. Mondjuk egy nyaralás a félidő (!) körüli héten napos tengerparton (Kréta, Rodosz, Ibiza, Mallorca, stb). Ha a félidős vérzése összemérhető az igazival, célszerű orvosi vizsgálattal tisztázni esetleges ciszta vagy más rendellenesség létét és azt szükség esetén kezelni kell. A gyakori nemi élet is okozhat közti vérzést, de erre nincs objektív támpont. Maradjunk az első sorban leírt "görcsösség" leküzdésénél.
Kb.2 hónappal ezelőtt észrevettem hogy mindkét mellemből préselésre tejszerű váladék ü ...
Válasz
A menzesz maradhat szabályos, de sok az anovulációs ciklus, amikor peteérés nincs. Ha a prolaktin szint érdemben emelkedett, érdemes 1-2 gyógyszeres kúrát csinálni, főleg, ha gyermeket szeretne. Ha nincs anatómiai oka az agyalapi mirigyben, túlnyomó többségben rendeződik. Célszerű lenne pajzsmirigy téren is legalább alapvető laborokat nézetni, de ezt csak tippnek vegye (én megcsináltatnám).
27 éves vagyok, még nincs gyermekem. 13 éves koromtól menstruálok, ami mindig erős hasfáj ...
Válasz
Ha nincs szüksége fogamzásgátlásra - merthogy a fogamzásgátlók mellett szűnnek a görcsös vérzések - akkor ajánlom, hogy kúraszerűen szedje a Premens nevű, recept nélkül kapható gyógyszert, ami kizárólag természetes hatóanyagokat (gyógynövény alapút) tartalmaz és a dobozban levő leírás szerint szedve az esetek többségében beválik. A Naprosyn korszerűbb utódja az Apranax, szintén napi 2x1 adagban kell szedni és javasolt a vérzés várható ideje előtti 4. napon elkezdeni az optimális hatáshoz.
25 éves lány vagyok, többféle panasszal, melyek lehet, hogy ugyanarra vezethetőek vissza? Az ...
Másik gondom: kb 1 éve igen erős, sárgás váladékom van, amit égő érzés kísér, és a szeretkezés is nagyon fájdalmas, a bőröm pedig olyan tőle, mintha teljesen ki lenne száradva. Pisiléskor szintén kellemetlen csípő érzésem van, és elég sűrűn van vizelési ingerem.
Szeretnénk egy kisbabát és az utóbbi időben már emiatt gumi nélkül is szeretkeztünk, félek megfertőzöm vmivel a babát
Válasz
A sárgás folyás inkább bakteriális fertőzésre utal, nem gombára.. A gombára jellegzetes a durva, túrós fehér folyás. Okaként pedig nem kell hűtlenséget keresni: lehet a párjának akár tünetmentes prosztata-gyulladása, ami gócként viselkedik, de a bőrünkről, a végbéltájékról is "be lehet szerezni" a kórokozót. A görcsös menstruáció egy borzalmas dolog. A görcsoldók rendszerint nem igazán hatásosak, illetve van egy módszer: olyan gyógyszert kell választani, ami prosztaglandin ellenes (ilyen pl. az Apranax) és azt a vérzés elõtt 4-5 nappal el kell kezdeni folyamatosan szedni, hogy blokkolja a pg-szintetáz enzimet. Szabálytalan ciklusnál persze nehéz számolni. Az ön esetében kicsit félretenném az gyermek utáni vágyat: ezalatt korrekt hüvelyváladék vizsgálattal (kenet, tenyésztés) kideríteném és kezelném a kórokozót, kivizsgálnám és szükség szerint kezelném a partnerét is. Ezekben a hónapokban pár hónapra fogamzásgátlót szedetnék Önnel, ami berendezi a ciklust, csökkenti a menstruációs görcsöket és a pár havi kezelés abbahagyása utána fogamzási valószínűség is nő. Ami a jó hír, hogy egy sikeres terhesség és szülés után nagy valószínűséggel elmúlnak ezek a görcsös panaszok.
Rendszertelen, stresszes munka és másoddiplomás képzés mellett január óta menstruáci ...
Válasz
Nem meglepő, hogy élete ilyen eseményei mellett a ciklus felborul. Az extrém stressz szituációk akár a teljes menstruáció-mentességet is előidézhetik, erre ismerünk példákat. Ilyenkor rendszerint szünetel a peteérés, nincs ovuláció. Elfordulhat az is, hogy cisztaként megmarad és többek között ez is okozhat hasi tüneteket.
Azt szeretném megtudni, hogy rendszertelen menstruáció /2-3 hónap/ esetén lehet-e havonk ...
Válasz
Rövid válasz: bizony peteérés attól még lehet, csak nem biztos. Tehát a módszer fogamzásgátlásnak nem alkalmas, viszont arra igen, hogy felborzolja az ember kedélyeit. A fogamzásgátló szedése ezáltal kettős sikert eredményez: egyfelől beszabályozza a ciklust, másfelől valóban véd a nem kívánt terhesség ellen. A gyógyszert persze nőorvossal történt konzultáció és a szükséges vizsgálatok után lehet szedni. Azt sem mindegy, melyiket. Szóval, azt javaslom, keresse fel nőgyógyászát.
"Femoden" nevű fogamzásgátló tablettát szedek. Úgy hallottam, hogyha elkezdem ...
Válasz
Ha csak pár nappal szeretné eltolni a vérzését, akkor egy következő levélből vett tablettákkal a szükséges pár napig folyamatosan szedje tovább a gyógyszert, utána jön a szokásos hét nap szünet. Elvben, igen ritkán megengedett, hogy szünet beiktatása nélkül két levelet (42 nap!) folyamatosan beszedjen és csak utána tartson 7 nap szünetet, ez azonban a közti vérzések előfordulását elősegítheti. Tapasztalataim szerint a 4-5 napos "továbbszedés" az, ami még nem szokta felborítani a szervezet belső, megszokott rendjét. Ezt is csak nagyon indokolt esetben tegye meg.
3 fázisú (Triodena) tablettát szedek, és azt szeretném megtudni, hogy a tabletta szedés ...
Válasz
Én pontosan tudom, hogy miért merül fel időnként a menses eltolásának igénye, pl. nyaralás, egyebek miatt, de, ha szabad ezt mondanom ez nem a legjobb ötlet. Egy jól működő ciklust így felborítani, majd aztán újra megpróbálni beállítani elég értelmetlen. A gond egyébként, hogy egyáltalán nem garantált, hogy működik a dolog, és lehet, hogy éppen a legrosszabb pillanatban jön egy erős vérzés. Ha korábban abbahagyja a tabletták szedését, hogy a vérzést előrehozza, akkor természetesen a fogamzásgátló hatás sem működik. Az Ön esetében még plusz gond, hogy háromfázisú tablettát szed. Itt leginkább még az jöhet szóba, hogy rögtön az utolsó levél befejezésekor elkezd egy monofázisos tablettát szedni. De még egyszer mondom, nem jó ötlet.
Módfelett érdekelne a rendszertelen, hosszú, barnás vérzésekkel tarkított ciklus oka is, ...
Válasz
A női ciklusban alapvetően két, petefészek eredetű hormon vesz részt: az ösztrogén(ek) és a progeszteron. Ezek egy bonyolult agyi szabályozás alatt állnak. Ösztrogén a ciklus teljes ideje alatt termelődik, progeszteron csak a ciklus második felében, és csak akkor, ha peteérés-petekiszabadulás (ovuláció) történt. Ilyenkor van mérhető progeszteron szint, laborfüggő, hogy mit tartunk alacsonynak, de, ha alacsony az azt jelzi, hogy a petefészek működése nem kielégítő, nem alakult ki kellően hatékonyan a sárgatest. Ezt kívülről bevitt progeszteronnal alig lehet javítani, inkább a peteérést kell serkenteni. Általában a progeszteron szint nem ok, hanem következmény ( a terhesség alatt is), ezért nem tüneti (progeszteron adás), hanem oki (a peteérés elősegítése) kezelést kell folytatni. A teherbe esés és a progeszteron szint között NINCS direkt összefüggés, a progeszteronnak a korai beágyazódásnál van szerepe, de az sem csak ettől függ. Azaz lehet alacsonyabb progeszteron szint mellett is terhes, de kicsit kisebb az esély a terhesség kihordására, mint magasabb értékek mellett.
A méh nyálkahártya a ciklus alatt végig "vastagodik és érik". Ha elér egy bizonyos vastagságot (érettséget), akkor lelökődik: ez a menstruáció. Definíció szerűen menstruációról csak akkor beszélünk, ha a vérzést peteérés (ovuláció) előzte meg. Vérzés enélkül is lehet, ezt peteérés nélküli (anovulatios) ciklusnak nevezzük.
Normálisan a ciklus azért tart 28 napig, mert a peteérés a 14. nap körül van (13-15) és a progeszteron szak mindig 14 nap! Azaz, a normális ciklus tart a menstruációtól a peteérésig +14 nap! Az elsõ fázis lehet hosszabb, néha rövidebb is, de az ovulációt követő időszak meglehetősen kötött.
Rendszertelenek az anovulációs ciklusok (ezekben teherbe esés nem lehetséges) és azok a ciklusok, ahol az elsõ (ösztrogén) fázis valamiért (agyi szabályozás pl) megnyúlt. Ezekben a ciklusokban lehetséges a teherbe jutás, csak az ideje nem jósolható meg elõre. Mivel ezekben a típusú ciklusokban a méhnyálkahártya érése sem szabályos, ezért a vérzés sem jelentkezik (nem mindig van így) szabályos formában: elhúzódik, elején-végén barnás folyással zajlik. Az okok megkeresése segíti a megszüntetést.
Tehát szabályos az a ciklus, mely 28-34 napos (és kimutatható benne peteérés, de ez már csak vizsgálatokkal). 42 nap felett már majdnem mindig baj van.
Dr. Csákány M. György