Kérdések-válaszok
Ausztráliából írok. A lányom februárban lesz hét éves. Idén márciusban költöztönk i ...
Válasz
Az orvosi gyakorlatomban többször találkoztam már látszólag megmagyarázhatatlan és indokolatlan lázat produkáló gyermekkel.
Abból kell kiindulni, hogy a láz számos akut gyermekkori betegség első tünete lehet: fertőzések, immunológiai-, hormonális-, anyagcsere-betegségek esetleg egyéb, szisztémás kórképek esetén.
A második alapvető gondolat, hogy ilyen esetekben mindig betegséget kell keresni, és az kizárni. Ebben a gyermek általános állapotán túl, a klinikai vizsgálatok mellett segítségünkre lehetnek a különböző laboratóriumi és képalkotó vizsgálatok, konzíliumok: fülészet, szemészet stb.
Ugyanakkor a vizsgáló orvosnak lehet olyan érzése is, hogy itt nem egy konkrét szervi betegségről van szó, hanem esetleg pusztán lázról, önmagában. Azt nem úgy fogalmaznám, hogy idegi, vagy inkább psychés alapon lesz a gyermek lázas, hanem esetleg valami psyhés konfliktusát a gyermek úgy reagálja le, hogy valami módon lázat produkál. Ez azonban legtöbbször könnyen kiszűrhető: ott vagyunk mellette, amíg a lázát méri, vagy egyszerre
két lázmérővel mérjük a lázát. Ekkor nincs biztos lehetőség a lázmérő felcsiholására.
De először mondom, szervi irányban kell gondolkodnunk. Ugyanakkor az említettek akár rögtön egy-egy gyanús esetben mindjárt a folyamat elején segítséget nyújthatnak a differenciálásban.
Azonban rögtön azt is leszögezném: ha kiderül, hogy a gyermek önmaga - és mások számára - direkt produkált lázat, azon is erősen elgondolkodnék: miben tudok a gyermek mellék állni az ekként kifejezett konfliktusában.
Dr. Péter György
Kislányom 4 éves, jó egészségű, jókedvű kisgyerek. Aggaszt azonban, hogy sokszor mondja az ...
Válasz
A hasi fájdalom az egyik leggyakoribb panasz a gyermekkorban. Kis iróniával azt is mondhatnám: a hasi fájdalom maga a gyermekgyógyászat.
Csecsemőkorban közvetetten szerzünk tudomást erről a panaszról. Szinte nincs szülő aki ne gondolt volna arra, hogy fáj gyermekének a hasa.
4 éves korban a második korszakban van a gyermek a hasi fájdalmak diagnosztikájának szempontjából. A valódi szervi problémák és a pszichikai tényezők által indukált fájdalmak szétválasztása igen nehéz és kényes feladat. Nehezíti, hogy a két ok összefonódhat. A pszichésen "terhelt" gyermek fájdalom tűrő képessége általában kisebb.
Amikor egy szülő ilyen panaszokkal keres meg minket gyermekorvosokat egy zsúfolt napon, higgye el, elszorul a torkunk, mivel tudjuk, hogy ilyenkor igen részletesen kell felvenni az anamnézist, ami nem kevés idő. Ezzel csak azt szeretném sugallni, hogy komoly és nem komoly esettel állhatunk szembe. Néha szükséges újra és újra kikérdezni a beteget vagy hozzátartozóját. Persze sokszor egyértelmű a diagnózis már akkor, amikor belép a gyermek a rendelőbe. Pl.: sápadt, nyirkos a homloka, görnyedve jár, a ruháján hányásfoltok. Ilyenkor a vakbélgyulladás az első, amit ki kell zárni, vagy egyéb akut hasi kórképet.
Az Önök esetében igen valószínű, hogy nem csak, hogy akut, de egyéb lényeges betegség sem áll a háttérben. A gyermekek érzelmi hangulata igen sokszor a hasfájásban vagy a fejfájásban nyilvánul meg. Ha a panasz már jó ideje (legalább fél éve) fenn áll, de a gyermek fejlődése jó volt és nem emlékeznek komolyabb betegségre a hasfájást megelőző közvetlen időszakban, valószínűsíthető a "kivetített" pszichés fájdalom.
"A gyerekeknek néha még a torkuk is a hasukban fáj." A részletes vizsgálódást a terhességgel kellene kezdenem és fizikális vizsgálat nélkül amúgy sem mernék biztosat mondani. A mai vizsgáló módszerek közül ilyen esetekben mégsem ártana egy vérvételes labor- (vérkép, máj-, vesefunkció, hasnyálmirigy) vizsgálat, no és egy hasi áttekintő ultrahang vizsgálat. Ezeket a lehetőségeket a gyermekorvosuk biztosan helyesen fogja mérlegelni.
Dr. Varga László