Kérdések-válaszok
Kisfiam 4 éves, szeptember óta óvodás. Azóta 7-szer volt kötőhártyagyulladása. A legkis ...
Válasz
Az óvodás korú gyermek immunrendszere még nem eléggé fejlett és sokkal jobban ki van téve egy zárt gyermekközösségben a fertőzésnek, mint a felnőttek közt élő kicsi. Természetesnek tűnik tehát, ha először adjuk közösségbe az ottani baktérium flórával akkor
ismerkedik a szervezete és bizony gyakori nátha -könnyezés -köhögés a következmény. A kis kezük is gyakran nem eléggé tiszta és nincs mindig kéznél a papírzsebkendő, a tisztálkodási szabályokat is csak ekkor kezdjük tanulni... könnyező szemünkbe nem a náthás zsepivel kell beletörölni. Ezért, bár nem öröm, el kell fogadnunk ezt a feladatot és igyekezni az ő ellenállóképességét erősíteni, zöldség, gyümölcs, vitaminokkal, okosítani az önvédelemre. Fontosnak tartom a lelki hátteret is. Ha a gyermek boldogan, szívesen megy oviba, kevésbé lesz beteg, ezt kell szem előtt tartanunk.
A kötőhártya gyulladás elhatalmasodását azzal lehet kivédeni, hogy ha érzi a gyermek a szem szúrását, vagy látjuk rajta, hogy már megint csillog a szeme, áll a szemrésben a könny és kezd estére bepirosodni, reggelre több a csipa a szemében, akkor már javasolt a kamillás borogatás, vagy ha erre érzékeny a kicsi szeme, akkor langyos vizes, meleg vizes borogatással kitisztítani, kimosni a fertőzést. Egy felnőtt sem köteles megkapni minden fertőzést, ha érzi a szúrást, borogatást, szemmosást javaslunk, pl Műkönnyel. Semmi esetre sem javaslom viszont az antibiotikus kezelést, mert azzal csak a baktériumokat szoktatjuk hozza a kezelésünkhöz, és az nem lesz hatásos majd a komolyabb fertőzéseknél. Kérem egy kth váladék vizsgálatra hozza el a kicsit, ha meg újra ismétlődik a fertőzést a szemein.
Azt, hogy mennyit lát, lát-e, van-e más szemészeti problémája, úgy kell megállapítanunk, hogy váltva letakarjuk egyik, majd másik szemét. Apró tárgyakat illetve képeket nézünk külön- külön szemmel és megfigyeljük egyformán teljesít-e.
Dr. Sényi Katalin