Kérdések-válaszok
Kisfiam 8 hónapos és körülbelül 5 hónapos koráig semmi gondunk nem volt vele. Akkor kezde ...
Volt egy csomó székletmintája meg ilyen "törlések" ami nélkül nem mehettünk a gasztróenterológiára és mindenik negatív lett. Mivel hogy láttam hogy nem jutunk egyről a kettőre a nagy fiam 2 és fél éves és még tőle maradt meg valami por amit saját felelősségre beadtam neki. Pontosabban Galantase por amitől minden panaszunk megszűnt ismét olyan lett mint hajdanán egyedül játszott elaludt szóval nem is hittem. A gyermekorvosunknak nem mertem elmondani, a családorvossal akartam még ilyen por felíratni (miután megkérdeztem hogy káros lehet-e )amit szimpatikusan kivontak a forgalomból. Azt mondták a tejporba van benne. Nekem még van tejem és látom a szomorú jövőmet hogy el kell apasszam.
Körülbelül egy hete napi 3-szor szoptatom, előtte négyszer tettem, de nagyon igényli még a főzelék mellett is. Ez a sírós állapota még a gyümölcsök és főzelékek bevezetése előtt kezdődött. Most délelőtt gyümölcsöt kap délben főzeléket és szopik, délután főzeléket csak, és hajnalban és este szopik. A főzelékek közül semmire se viselkedett még rosszabbul mint előtte.
A szép állapotunk (amíg a volt a por) sajnos csak két hétig tartott. Most még jobban sajnálom a gyereket tudva, hogy esetleg lenne megoldás de nincs akivel konzultálni.
Válasz
Kisfiának nagy valószínűséggel emésztési zavara van, egyrészt tejcukor emésztési zavara, másrészt azonban a baba gyomorürülési zavara sem kizárt. A tejcukor emésztési zavarra utal az, hogy az említett por szinte megszüntette a panaszokat, ill. hogy az ultrahangos vizsgálaton a bél nagyfokú meteorizmusa (gázossága) látszott. Hogy ez a cukoremésztési zavar örökletes adottság- e, (erre utal a testvér ilyen jellegű problémája is) vagy valamilyen egyéb ok miatt alakult ki, az kiderítendő. Kisbabája gasztroenterológiai kivizsgálása tehát feltétlenül indokolt, addig azonban a tej elapasztásán és egyéb táplákozásbeli változtatásokon ne gondolkozzon, bízza ezt a szakorvosra. Helyette vezessen étrendi naplót, amelyben jelöli a hasfájások idejét és időtartamát is.
Dr. Gömöri Ágnes
A kisfiam három hónapos, kizárólag szopik, szerencsére jóval több tejem van, mint amit ig ...
Válasz
Kisfiuknak valószínűleg a hasa fáj. Az erős görcsök a hasfájós babáknál gyakran már a szopás közben jelentkeznek az első kortyok lenyelése után, sokszor szinte hallja is a szülő a bélmozgásokat. A baba sokszor ilyenkor abbahagyja a szopást, sírni, rugdalózni kezd. A hasfájás az élet első 3 hónapjában gyakori. Ennek oka az, hogy az emésztőenzimek, többek között a tejcukoremésztő enzim mennyisége is kevesebb még a bélben, mint amennyire szükség lenne. Ez utóbbi mennyisége pl. a 6. hónapban válik mérhetővé. Először is az enzimpótlás (rágótabletta) mellett, ill. helyette megkeresném azt a görcsoldót, amelyik leginkább mérsékli a panaszokat, ezekből 2 hónapos kortól már van választék. Egyelőre nem javasolnék kivizsgálást, csak abban az esetben, ha ennek hatására sem emelkedik a szopott mennyiség, ill. nem gyarapszik megfelelően a baba. A csecsemő számára a legjobb táplálék az anyatej, csak nagyon speciális esetekben, viszonylag ritkán - anya betegsége, gyógyszerszedése, bizonyos anyagcsere betegségek stb. - tiltjuk el a babát az anyatejtől.
Dr. Gömöri Ágnes
Kata, a lányom 8 hetes. Napközben sokat sír, szinte vígasztalhatatlan. Ha nagy nehezen s ...
Nem szeretném minden nap az utcákat róni ahhoz, hogy tudjon pihenni. Sem a cumi, sem a ringatás, dúdolás, zenélő forgó az ágy felett ...semmilyen ajánlott és gyakran alkalmazott módszer nem válik be, csak a szoptatás. A sírással tartja magát ébren.
Hogyan lehetne napközben könnyen elaltatni úgy, hogy ne legyen állandóan a kezemben, vagy a babakocsiban? Mennyiben befolyásolja viselkedését az, hogy császárral született? Mi a véleményük a "felkapatásról"?
Válasz
Nem tartom valószínűnek, hogy kisbabája nyugtalanságát a császármetszéssel születés okozza, habár keveset tudunk arról, hogy a szülési stressz milyen hatással van a csecsemőkre. Olyan esetben, amikor a baba jól gyarapszik (átlagosan hetente 20 dkg), a széklete rendben van, nem beteg, igenis azt tanácsoljuk, hogy a csecsemőt szoktassák az ágyába. Ha felmerül, hogy sírásait hasfájás okozza - ami az első 3 hónapban gyakori - érdemes azt megfelelő puffadáscsökkentő, görcsoldó folyadékkal enyhíteni. Minél tovább sétálnak ölben a babával, ill. autóznak órákat vele, annál nehezebb lesz a picivel elfogadtatni az ágyát, ill. azt, hogy egyedül is nézegessen, később játsszon. Tehát a "felkapatás" kialakul. A szoptatási időközökben is érdemes betartani bizonyos ritmust. Ahhoz a baba szépen, lassan hozzászokik. Érdemes tehát nagy türelemmel bírni a sírdogálást, miután ellenőrizték, annak nincs-e valami konkrét oka.
Dr. Gömöri Ágnes
Kislányom 3 hónapos, és egyre "anyásabb". Igaz, főként én foglalkozom vele, mer ...
Az állandó sírás, és bukás mellett a másik probléma, hogy rendkívül zaklatottan szopik a baba és sokszor szopás közben is üvölt. Az orvosok tanácstalanok, mert szervi eltérést sem a vizsgálatok, sem az ultrahang szűrés nem mutatott, hasfájósságot pedig ezek előtt a hangos és zaklatott szopások előtt is tapasztaltunk.
Válasz
A szakemberek és sok babaápolási szakkönyv állítja, hogy a babát már a hazaérkezés után érdemes szoktatni egy saját maga és a család számára is megfelelő napi ritmushoz. Minél később próbáljuk ezt elkezdeni, az annál keservesebb. Régen is létezett egy mondás: a csecsemőt már a pólyában el kell kezdeni nevelni. Úgy tűnik, kisbabájának máris sikerült kiharcolnia az állandó ölben levést. Gondoljon arra, hogy ahhoz, hogy elegendő anyatej legyen, Önnek pihennie, aludnia, nyugodtan étkeznie kell. Később a baba ételét is el kell készítenie, nem beszélve a rendezett környezet megteremtéséről, hiszen leveléből kiderül, mindez Önre vár. Talán mégsem késő elkezdeni a baba ágyba, babakocsiba szoktatását. Még akkor is elkezdeném, ha ez ellen Ő hevesen tiltakozik. Sétáljanak minél többet, és akkor csakis a babakocsiban legyen a kicsi. Ha otthon vannak, válasszon ki egy időszakot, amikor 2 szoptatás között csak vele foglalkozik (általában a délutánt, a fürdetés előtti időt választják a családok), ezen kívül azonban lehetőleg csak a szoptatás körüli időben legyen kézben a kislány. Természetesen, ha nagyon sír, menjen oda hozzá, fordítsa meg, nézze meg, nincs-e valami oka a sírásnak.
A sírásnak, már ha ez a szopás közben is jelentkezik, hasfájás is lehet az oka, még akkor is, ha az elvégzett vizsgálatok negatív eredménnyel zárultak. Szerencsére az élet első hónapjában észlelt hasfájások túlnyomó többsége átmeneti, vizsgálattal kimutatható oka nincs. A nagyon hasfájós babáknál a görcsök már a szopás közben is jelentkezhetnek, ilyenkor abbahagyják a szopást, rángatják a fejüket, összegörnyednek, sírnak. Célszerű lenne kipróbálni görcsoldókat, amennyiben már használnak ilyet, próbáljanak ki újabbat. Bő a választék, tanácsot orvosuktól, vagy a patikában kérjenek.
Dr. Gömöri Ágnes
Kisfiam lassan betölti a 16. hónapot. Problémánk a következő. kb. 5 hónapos volt amikor e ...
Válasz
A kisfiánál előforduló állapotot régebben un. affektív apnoénak nevezték. Nagyobb csecsemőknél és kisdedkorban észlelhető, tehát 6 hónapostól 4 éves korig. Ez egy eszköz a környezet feletti uralom megszerzésére, mely akkor kezd kialakulni, amikor a kicsi el akar érni dolgokat, helyzeteket, babusgatást, de nincs meg hozzá a szükséges motoros készsége( járás, beszéd), ereje, gyakorlata, ismerete. Tehát hevesen, látványosan kifejezi haragját, csalódottságát a környezete felé. Természetesen, ha valamilyen testi baj még fokozza a rossz közérzetét (hasfájás, fogzás), nyilván még türelmetlenebb. A légzésvisszatartás ijesztő látvány, elkéküléssel , megfeszüléssel járhat, de ritkán jut el eszméletvesztésig. Ha ez bekövetkezik, még un. rángógörcs is jelentkezhet. Semmi köze tehát ennek a dolognak a légzőrendszer, a tüdők állapotához. Amennyiben ez gyakran ismétlődik, természetesen gyermekgyógyászati, neurológiai kivizsgálás szükséges, ahogy ez Önöknél is megtörtént. Ha ez eredmények negatívak, teendőjük a következő: lehetőleg ne reagáljanak a zsaroló magatartásformára, csak akkor avatkozzanak be, ha már szükséges, határozottan zökkentsék ki ebből az állapotból a gyermeket, ha elkerülhetetlen, alkalmazzanak erős ingert, ráfújást, akár hideg vizet. Sokszor fordul elő, hogy a gyermek, látva az előkészületeket, már elkezd levegőt venni. Önöknél is bekövetkezik ez már a fürdőszoba előtt. Ha okosan, jól kezelik ezt a helyzetet, tehát az Önök szülői aggodalma miatti engedékenység ezt nem erősíti meg, ez el fog maradni, meg fog szűnni. Késői károsodást ez nem okoz, táplálkozással tehát nincs összefüggésben.
Dr. Gömöri Ágnes
Egy hónapos kislányom nagyon érzékeny a frontokra, ezt mikor növi ki?
...
Válasz
A frontérzékenység gyakran tapasztalható az egész csecsemőkor ideje alatt, de sokszor még egy-két éves korban is. Ez nem kóros, csak kellemetlen, maximum 2-3 napig tart. A legtöbb és leghevesebb panaszt az erősen szeles napokon tapasztalhatjuk. A panaszok: nyugtalanság, sírás, alvászavar, székletváltozás, étvágyváltozás, esetleg hasfájás. Jobb esetben aluszékonyság, bár ekkor az etetés ritmusának tartása okozhat gondot.
Dr. Gömöri Ágnes
2 és fél hónapos kisfiunk van. Erős, egészséges, kiegyensúlyozott kisbaba. Egyedül a ...
Válasz
Egészen biztosan valamilyen átélt kellemetlen élmény váltja ki ezt a fürdetéskor észlelt heves tiltakozást. Ez lehetett egy megbillenés, a légutak pillanatnyi víz alá kerülése / amint arról Önök is beszámoltak , a víz nem megfelelő hőmérséklete, a víz fülbe, szembe kerülése, a f ej mosása , vagy valami olyan apróság amit Önök észre sem vettek, viszont a baba esetleg több elszenvedett kellemetlenség után szinte fél a fürdéstől. Ez biztosan el fog múlni, hiszen előbb-utóbb inkább nehéz a kicsiket kicsalogatni a vízből Akár azt is megpróbálhatják átmenetileg, hogy 2-3 napig a hajatok gondos tisztogatása után csak mosdókesztyűvel mossák le Őt. Utána újra és újra próbálják meg a babát kevés vízbe tenni.
Dr. Gömöri Ágnes
17 hónaposak lassan az ikerlányaim, szerencsére viszonylag jól boldogultunk a szopizással. ...
Válasz
Szerintem semmiképpen nem kell arra hajtani, hogy teljesen felébredjen a baba, tehát, jobb, ha nem játszol vele éjjel. Akkor ezt fogja megszokni, és emiatt ébred fel. Ha átszoktatod tejecskére, akkor meg amiatt ébreszti fel magát. Bár: ha pohárból kínálod, akkor ez kevésbé valószínű. A legjobb, amit már készültök is csinálni: megpróbálni az egyedül alvásra szoktatni őket. Egy kis simogatás, éneklés, puha játékok. Tudom, hogy az első hét rettentő nehéz, még sokkal jobban igénybe veszi az embert testileg-lelkileg, mint a non-stop szoptatás. Mégis hatékony szokott lenni. Éjszakára amúgy nyugodtan csinálhatsz hideget a szobájukban: egy jó hálózsákban nem fáznak meg. Nagyon sok baba szeret hidegben aludni.
Remélem, átvészelitek ezt a nehéz időszakot.
Sződy Judit