#baba#anya

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

adottság

Összes címke »

Kérdések-válaszok

Két és fél éves kisfiamnak gyakran váladékos a szeme. A doktornő, aki rendszeresen jár a ...

Két és fél éves kisfiamnak gyakran váladékos a szeme. A doktornő, aki rendszeresen jár a bölcsödébe minden alkalommal megállapítja a kötőhártya gyulladás tényét. A váladékon kívül semmi szokatlan nincs a szemén. Az első alkalom után elvittük a kisfiút egy másik gyermekorvoshoz aki lehetőségként megemlítette, hogy előfordulhat a nyálkahártya váladéka (ugyanis kicsit náthás volt) fél úton kifelé megtapad és a benne lévő baktériumok okozzák a szem váladékozását. Felírt egy barna színű orrcseppet aminek segítségével már az első orrszívásnál egy hatalmas váladékcsomót tudtunk kiszívni és a szemén a váladék másnapra eltűnt. Azt hozzá kell tennem, hogy előtte egy hétig kenegettük Irgamid kenőccsel de semmi hatása nem volt. Az elmúlt héten ugyanígy jártunk. Azt tanácsolta a bölcsődei doktornő, vigyem el a kenőcsöt a bölcsiben és kenessem be a gondozónőkkel minden alvás előtt a szemét.(?) Megmondom őszintén ezt a megoldást nem tartom elfogadhatónak.
Esetleg tudna nekem egy rövid tájékoztató jellegű leírást küldeni a kötőhártya gyulladásról? (mik a tünetek? meddig tart? stb.)

Válasz

A kötőhártya gyulladását baktériumok vírusok protozoonok okozhatják. Más és más a megjelenési formája a betegségeknek, már a megjelenési formából is lehet következtetni az okokra, de pontos diagnózist az úgynevezett "leoltással" a váladék tenyésztéses vizsgálatával nyerhetünk. Néhány nap alatt kiderül, milyen baktérium vagy más törzs okoz gyulladást, milyen telepeket találunk a leoltás után a tárgylemezen és az is kiderül ilyenkor, hogy melyik antibiotikum a leghatásosabb az éppen ott kinőtt telepek elpusztítására. Úgy mondjuk, hogy a leoltással kiderül, melyik gyógyszerre érzékeny és melyikre rezisztens a kórokozó. Ezt a vizsgálatot akkor végezzük el, ha a visszatérő, makacs nehezen gyógyuló esettel állunk szemben, illetve, ha a klinikai tünetek alapján nem egyértelmű a fertőzés természete.
A kötőhártya gyulladások közé sorolhatók a száraz szem tünet, mely nyákos váladékozással, vörös szemmel és széles skálájú panaszokkal jár: ilyen például: "mintha lenne a szemünkben valami, mintha homok lenne benne, legszívesebben csukva tartjuk ég, viszket.... Kimutatható a könnytermelés vizsgálatával, a könnyfilmfelszakadási idõ vizsgálatával, az úgynevezett Schiermer próbával, amikor az orvos megvizsgálja, hogy van-e elegendő könnye a betegnek adott idő alatt, ingermentes környezetben, esetleg érzéstelenített szemen, illetve inger hatására: fényre, hidegre, szélre. A kezelése a megfelelõ minőségű műkönny, valamint a könnytermelés javítása, A vitamin kúra stb.
Szintén kötőhártya gyulladás tüneteit mutatja az allergiás szem is. Ilyenkor is vörös lesz a szem, bár a váladékozás minimális, inkább csak könnyezés van, fáradt égő érzés, viszketés.....
Az allergia a kötőhártya cytologiai vizsgálatával fénymikroszkópos vizsgálattal eosinophyl sejtek szaporulatával, valamint a jellemző tüneteivel mutatható ki. Gyakran van szezonális formája, tavasszal ősszel gyakoribb. Antiallergiás kezelést kaphat a beteg helyileg szemcseppekben és általánosan tabletták formájában allergológus segítségével.
Vörös szem tünetet okozhat még sok más súlyosabb szembetegség, mint a zöldhályog, mely fájdalommal, látásromlással borús szaruhártyával jár glaukomás roham esetén, amikor az általános tünetet vegetatív rosszullét, hányás hányinger is kíséri. Kezdődő esetben a pupilla tág, a fájdalom bizonytalan, látásromlás és látótér kiesés még nem jelentkezik.
Vörös szem tünetet okoz a szem mélyebb részeinek gyulladása is, az érhártya betegsége az uveitis, iritis néven ismert kórkép. Ilyenkor alig van váladékozás ellenben fájdalom, mély lilás szemvörösség jelentős látásromlás, szűk pupilla, a szivárványhártya színének megváltozása jelzi az orvos számára a baj okát.
Heves vörös szem tünetet okoz a sérülés is, ez lehet egyszerűbb esetben egy nagy erőlködés, köhögés, nehéz széklet, kiugró vérnyomás emelkedés utáni kötőhártya alatti vérzés, mely minden kezelés nélkül is 1 hét alatt jelentősen javul, nyom nélkül felszívódik. Lehet egy idegentest okozta, ütés okozta bevérzéstől is. Itt nagy jelentősége van annak, hogy megvizsgáljuk van-e még idegen test a szemben a vérzés alatt, van mélyebben, illetve annak hogy kiderítsük a vérzés alatt nem történt-e a szem burkain repedés, mert az azonnali ellátást igényel. Így a szemsérülésekor akkor járunk el helyesen, ha azonnal felkeressük a legközelebbi szemészeti szakrendelőt.

A kisgyermekek gyakran nem mondják el a szemük sérülését, illetve nem is tudják mi is történt velük, pl belefújt a szél valamit a szemükbe. A szülő csak azt látja, hogy a gyermek az egyik szemét gyakran dörzsöli, az a szeme vörösebb könnyezik. Mindig kell porszemcsére vagy más idegen anyag szembe jutására gyanakodnunk ilyenkor, a gyermeket megnyugtatva alaposan meg kell tekinteni a szemét, meg lehet mosni langyos, vagy hideg vízzel a szemecskéket, hátha kipislogja a sérülést okozó anyagot. Amennyiben ez nem hoz megnyugvást még azon nap el kell vinni szemészeti szakrendelőbe a gyermeket.
Az ön gyermeke esetében azonban a könny elvezetéssel kapcsolatban fellépő vörös szem tünetről, illetve kötőhártya gyulladásról van szó. Azt írja, hogy a gyermek náthás volt és nehezen tudja még kifújni az orrát, orrszívóra volt szükség, hogy a tünetek mérséklődjenek.
Tudjuk, hogy a könny folyamatosan termelődik és az orrba a könnyelvezető csatornán át jut. Ha meghatódunk akkor szipogunk, temetésen mindenki az orrát fújja. Könnyen belátható, hogy ha az orr nyálkahártyája beduzzad a nátha miatt és amúgy a náthát sem tudja jól kifújni a gyermek, akkor a normál könnytermelés sem fog tudni az orr felé jól elvezetődni. Mindig a gyermek szemének csillogása, a könny elvezetésének lassulása jelzi, hogy a gyermek lázas ("úgy csillog a szeme") erre figyelnünk kell. Amennyiben a nátha nem tud letisztulni, a fertőzés a könnycsatornán át a szem felé visszafelé is terjedhet, bár ezt a csatornában lévő billentyűk jelentősen akadályozzák. Ezért vannak. Egy két éves gyermek gyakran dörzsöli a szemét és a nem egészen tiszta kezecskéjével is megfertőzheti saját magát. Így tökéletes a megfigyelése, nem a szemkenőcs vagy a szemcsepp fogja a gondjaikat megoldani, hanem, ha a náthás orrocskáját leszívjuk, letisztítjuk. Irgamid kenőcsöt nem szívesen adom a szembe, mert a szem nem szereti a kenőcsöket, nem ehhez van szokva, hanem a könnyszerű folyadékokhoz így a szemcseppekhez. Csak súlyos maródásban súlyos hámhiányban indokolt a szembe kenőcsöt helyezni. A kicsurgó könnye persze kimarhatja a szemhéjszélét és vörös lesz a szeme környéke. Erre a bõrfelületre, kezelésképpen lehet Irgamid kenőcsöt használni. Javaslom a gyermek szoktatását: zsebkendőbe köhögjön, tüsszentsen és a szemét csak teljesen tiszt törlővel, zsebkendővel szabad megtörölni, lehetőleg kézzel ne dörzsölgesse.
Dr. Sényi Katalin


Kisfiam most 4 és fél éves. Tavaly szeptember óta jár rendszeresen óvodába. Már előtte ...

Kisfiam most 4 és fél éves. Tavaly szeptember óta jár rendszeresen óvodába. Már előtte is próbálkoztunk, de 2-3 nap max. 1 hét után mindig beteg lett (nátha, arcüreg gyulladás, hörghurut, tüdőgyulladás stb). 2002. májusában kivették az orrmanduláját (több orvos javaslata után). Novemberben megint jöttek a felsőlégúti problémák. Kétszer középfülgyulladása is volt. (Nem igazán fájlalta, csak egy éjszaka volt mikor nem bírt aludni tőle). Most aggódom, hogy jön az enyhülés és a járványok és megint mindent elkap. Az ovival járnak úszni is. Gyerekorvosunk óvatos típus (ha rajta múlna talán még óvodába sem járna), nem javasolja az úszást. Az uszodába könnyebben beteg lesz? Szerintem eléggé odafigyelnek arra, hogy ne jöjjenek ki vizes hajjal, stb. A vízben, párában jobban terjednek a bacik?

Válasz

Kisfia orrmandula műtét után is jelentkező középfül-gyulladásának és gyakori felső légúti hurutjainak egyéb okai is lehetnek, nem csak a megnagyobbodott orrmandula, ez sokszor csak következmény. A nagyon gyakran beteg, és nagyon gyakran szövődményekkel küszködő kisgyermekeknél alapos immunológiai-, allergológiai vizsgálatok után kiderül, hogy egy bizonyos vérben keringő ellenanyaggal még nem, vagy alig rendelkeznek, ill. a nyálkahártyákon is kiválasztódó ellenanyagok szintje nagyon alacsony. Ezek szerencsére az esetek túlnyomó többségében, legkésőbb iskolás korra elérik a kívánt szintet. Sok esetben, (és ez a gyakoribb) fény derül arra, hogy a gyermek allergiás is, így légútjai fokozottan érzékenyek a fertőzésekre. Kisfiának bizony én sem javasolnám az úszás elkezdését, pedig amúgy a gyermekek mozgatásának, sportoltatásának lelkes híve vagyok. Az uszodába járás nem elsősorban azzal fokozza a felső légúti megbetegedések valószínűségének növekedését, hogy a gyermek meghűlhet, hanem azzal, hogy az uszoda vize számtalan vírust és baktériumot tartalmazhat gondos kezelés ellenére is, mivel abba náthás betegek is belemennek. A kisgyermek orrgaratját óhatatlanul átöblíti ez a víz, és már indul is a következő betegség, főleg arra hajlamos gyermekekben. Úszni megtanulhat majd később is kisfia, vagy akár nyáron természetes vízben. Addig a felsorolt készítményeken kívül inkább legyenek sokat szabad levegőn, szánkózzanak, esetleg tanuljanak korcsolyázni, ha módjuk van rá.

Dr. Gömöri Ágnes



A 19 hónapos kislányomnak pár napja kora reggel (5-6 óra) fél órás köhögőrohama van, f ...

A 19 hónapos kislányomnak pár napja kora reggel (5-6 óra) fél órás köhögőrohama van, felköhög némi váladékot és az orra is folyik. Sikerül újra elaludnia és később, napközben semmi panasza nincs. Mi okozhatja ezt (panellakásban élünk, de a radiátoron folyamatosan ott a párologtatóedény), egyáltalán mi ez (allergia stb.) forduljunk-e a háziorvosához, mit tehetek én, hogy megelőzzük a problémát?

Válasz

A 19 hónapos kislánynál észlelt reggeli erős köhögés, orrfolyásos roham nagy valószínűséggel allergiás eredetű. A panellakások száraz levegője is okozhat köhécselést, főleg kicsiknél náthát, de az általában nem ilyen rohamszerű. Helyesen teszi, hogy párologtat, habár a kis edény nem biztos, hogy elegendő. Gyakran derül ki, hogy a panellakás tapétája alatt gomba telepedett le, a szőnyegben, padlószőnyegben ott az atka (a háziporban lévő allergén), esetleg háziállat van a lakásban, stb. érdemes lenne ezt megkonzultálnia háziorvosukkal, esetleg allergológussal, mivel, ha az allergénhatás tartósan fennáll, a tünetek erősödhetnek. Addig is érdemes ún. "vizesen" kitakarítani mindent.
Dr. Gömöri Ágnes

Fiam 34 hónapos. Kb.1 hónapja rekedtes, fátyolos a hangja. Nem náthás nem köhög, nem ...

Fiam 34 hónapos. Kb.1 hónapja rekedtes, fátyolos a hangja. Nem náthás nem köhög, nem fáj a torka. Az orvosunk köptetőt és allergia ellenes cseppeket rendelt. Ha ez nem segít akkor menjünk a gégészetre. Én nem szívesen adom neki ezeket a gyógyszereket talán feleslegesen. Ön mit javasol?

Válasz

A fátyolos, rekedtes hang több ok következménye lehet, bár alapvetően a gége rendellenességére utal.
Nagyon nehéz úgy megítélni a dolgot, hogy a gyereket nem látjuk. A felírt gyógyszereket hallva azt gondolom, hogy a gyermekét vizsgáló orvos légúti fertőzés kapcsán kialakuló eltérésre gondol. Az allergia ellenes csepp az ekkor kialakuló gyulladásos váladékképződés visszafogását illetve az esetleges gyulladásos duzzanat mérséklését is eredményezheti.
Nem mondhatom innen és így feleslegesnek a kezelést.
Ugyanakkor hozzátenném, azt is érdemes megfigyelni, hogy alszik a gyermek. Ugyanis nagyon gyakori probléma, hogy - különösen száraz környezetben - az egyébként a nyirokszervek túltengésére hajlamos gyermek, a megnagyobbodott orrmandulák miatt nyitott szájjal, esetleg horkolva alszik. Ilyenkor pedig a kiszáradó nyálkahártyák okozhatnak hasonló panaszokat, tüneteket. Ezért javaslom a környezet párásítását, esetleg ez is segít.
Azzal egyetértek, hogy amennyiben az általános gyermekorvosi módszerek, esetleg kezelés nem hoz eredményt, meg kell mutatni a gyermeket gégésznek is.
Dr. Péter György

Lehet e három hónapos kislányom allergiás? Szemét egyre gyakrabban dörgöli és nem csak a ...

Lehet e három hónapos kislányom allergiás? Szemét egyre gyakrabban dörgöli és nem csak akkor amikor fáradt. Ezen kívül be is szokott pirosodni a szeme környéke, de nem könnyezik és nem is váladékozik.   

Válasz

Az ún. atópiás dermatitis = csecsemőkori ekzema már az élet első 2-3 hónapjában megjelenhet. Ilyenkor száraz, vörös, viszkető, hámló, később nedvedző foltok jelennek meg az arcon, szemhéjakon, fül mögött, ill. a hajlatokban, a végtagok feszítő oldlain. A kicsik, ha csak tehetik, az ágyneműhöz dörzsölik vagy kezeikkel vakarják ezeket a bőrfelületeket. A fenti esetben a szem kötőhártyája azonban ép, szemben az ún. rhinitis allergika - szénanátha -t kísérő allergiás kötőhártya gyulladással. Ilyenkor a szem nagyon viszket, megduzzad, könnyezik, sokszor fénykerülő. A beteg rendszerint sokat tüsszög, orrából híg, vizes orrváladék ürül. Ez az allergiás betegségforma ritkán fordul elő 4-5 éves kor alatt. Felmerülhet, hogy kisbabájuknál atópiás dermatitis kezdődik a szem környékén, az utóbbi nem nagyon jöhet szóba. Ennek kiderítésére, amennyiben a tünetek tartóssá válnak és fokozódnak, a baba vizsgálata, táplálásának és a családi anamnézisnek az ismerete, esetleg laboratóriumi vizsgálat válhat szükségessé.

Dr. Gömöri Ágnes



Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy létezik-e láz allergia? Gyermekem 14 éves és rend ...

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy létezik-e láz allergia? Gyermekem 14 éves és rendszeresen szenved influenza megbetegedésben, kb. minden második- harmadik hónapban egy hetet betegeskedik. Láza az első éjszakán felmegy 39 fok felé és utána másnapra vörös kiütés jelentkezik a nyakon, hónaljban, alkarokon és az ágyék részben, ami nagyon ijesztő és egyre nagyobb területen jelentkezik. Először arra gondoltunk gyógyszer allergia, de függetlenül milyen gyógyszert kap, a tünetek azonosak.

Válasz

"Láz" allergiáról még nem hallottam, és nem olvastam. Valóban szóba jöhetne ún. fix gyógyszerkiütés is pl. lázcsillapítóra, de Önök erre gondoltak, és más-más lázcsillapító adásakor is megfigyelték ezeket a bőrelváltozásokat. Lehetséges azonban, hogy a fokozottan verejtékező testrészeken (a láz oldódása verejtékezéssel jár) pl. a meleg és a nedvesség - verejték - hatására allergiás csalánkiütések jelentkezhetnek. Látni kellene a kiütéseket, így még találgatni is nehéz! Bizonyos vírusok is tudnak a leírt területen bőrelváltozásokat okozni. Ugyanakkor bizonyos, egész szervezetet érintő betegségeknél is megjelenhetnek ismételten, allergiás típusú kiütések. Szokatlan az is, hogy 14 évesen majdnem minden 2. hónapban beteg kislányuk. Én immunológiai-allergológiai kivizsgálást javasolnék.
Dr. Gömöri Ágnes




Kisfiam 22  hónapos, szója allergiára gyanakszom nála. (Hasmenés, főleg felvágott fogy ...

Kisfiam 22  hónapos, szója allergiára gyanakszom nála. (Hasmenés, főleg felvágott fogyasztása után.) A gyerekorvos diétát javasolt, gasztroenterológushoz nem küldött bennünket. Nem lenne szükség egyéb szakvizsgálatokra is, hogy pontosan meg lehessen állapítani a tényleges allergiát? 

Válasz

Az ételallergiák a kiváltó allergének szempontjából 3 nagy csoportba sorolhatók: állati fehérjék (tej, tojás, húsok, halak), gabonafélék (búza, árpa, rozs, zab), hüvelyesek (borsó, bab, mogyoró, szója) által kiváltott allergiákra. Ez utóbbi csoportban a szója allergia a leggyakoribb. Ma már többek között ezért nem ajánljuk tejallergiás csecsemőnek a szója alapú tápszert, fél éves kor alatt. A kiváltott reakciók szempontjából pedig a következőképpen csoportosíthatjuk az allergiákat: légúti tünetekben megnyilvánuló: szénanátha, asztma, bőrtüneteket okozó: ekcéma, csalánkiütés és gyomor- bélpanaszokat : hányás, hasmenés, rossz felszívódás miatti gyarapodászavart okozó megnyilvánulási formák szerint. A szója allergia leginkább gyomor- bélpanaszokat, bőrtüneteket okoz, akár a tej, vagy a tojás. Hogy kisgyermekénél melyik étel elfogyasztása okoz panaszt, hosszas diétás program során kideríthető lenne, főleg ha az élelmiszerek pontos összetételét a szülő ismerné. Valóban számos felvágott, és egyéb húskészítmény, de hús nélküli készétel is tartalmaz szóját. De gyakran tartalmaz tojást is, sőt tejport, és számos adalékanyagot is. Az ok kiderítése (allergia vagy egyéb felszívódási, emésztési zavar) tehát gyorsabban és korrekt módon megtörténhet gasztroenterológiai kivizsgálás során. Arra viszont háziorvosi beutaló szükséges, kérjék ezt orvosuktól.

Dr. Gömöri Ágnes



Kislányom 17 hónapos. Ha epret adok neki kiütéses lesz a hasa és a háta. Én úgy tudo ...

Kislányom 17 hónapos. Ha epret adok neki kiütéses lesz a hasa és a háta. Én úgy tudom 1éves kortól eheti. Ne adjak neki, vagy miért van ez.

Válasz

Kislányának a törzsén eperfogyasztás után bizony nagy valószínűséggel csalánkiütés jelenik meg.. A csalánkiütés az allergiás megbetegedések egyik formája, kb. az emberek 20%-át érinti, nőknél gyakoribb. Kiválthatja ezt belélegzett allergén, rovarcsípés, a bőrre felvitt és kent anyagok, gyógyszerek, hideg, fény, dörzsölés a szervezetet ért fertőzések, de lehet öröklött adottság is. Főleg kisgyermekkorban gyakrabban észlelhető bizonyos ételek elfogyasztása után. Ilyenek tojás, eper, málna, mogyoró, hal stb. Az eper-málna és a tojás ilyen hatása közismert, ezért kérjük a szülőket ezek mellőzésére 1 éves kor alatt. Ezeknek az ételeknek a bevezetésénél a későbbiekben is óvatosságra intjük a szülőt, különösen akkor, ha allergiás megbetegedés előfordul a családban. Ezeket az ételeket óvatosan kis adagokban, az adagokat 2-3 naponta növelve szabad bevezetni. Amennyiben ennek során a csalánkiütések megjelennek ezeket a későbbiekben mellőzni kell. Kb. 1 év múlva- a következő eperszezonban- érdemes újra próbálkozni. A tüneteket okozó ételek elhagyása azért szükséges, mert ha ezekkel a rájuk érzékeny szervezet újra találkozik a csalánkiütések kiterjedése fokozódhat, ödéma(duzzanat) jelenhet meg az ajkakon, füleken, szemhéjakon, akár a gégében is. Ez bizony már nem veszélytelen állapot, sürgős orvosi ellátást igényelhet.
Dr. Gömöri Ágnes

Az én kisfiam is 15 hónapos és úgy tűnik, erősen allergiás a tejre és tojásra. Én m ...

Az én kisfiam is 15 hónapos és úgy tűnik, erősen allergiás a tejre és tojásra. Én még mindig szoptatok egyszer, ritkán 2x egy nap, és azt mondták az orvosok, hogy én sem fogyaszthatok semmiféle ételt amely tojást v. tejtermeket tartalmaz.
A kisfiam 9 hónapos volt amikor kiderült, hogy allergiás a tejre. (Borzasztó tünetekkel kellett kórházba vinni 3 falat túrótól!) Egészen addig én rendszeresen fogyasztottam tejet, sajtot stb., és nem volt a tejemtől semmi baja. Gondolja, hogy igazuk van ebben, valóban lehet a tejemtől baja? Különben lelkiismeret furdalásom volt, mert arra gondoltam, hogy lehet, hogy miattam lett allergiás, de a férjem is érzékeny a tejre (nem ennyire) és a sógornőm is ételérzékeny. Úgy néz ki tehát, hogy örökölte. Mindezek ellenére és a nagyon erős reakció ellenére van arra remény, hogy kinövi?

Válasz

Kisfia egészen biztosan örökölte azokat a géneket, amelyek allergiára hajlamosítják őt. Ez tehát egy életre szóló adottság. Azonban az allergia formái: ekzema , hasmenés, szénanátha, esetleg asthma az élet során változhatnak ugyanúgy, mint az allergiás válaszok erőssége. A tejfehérje allergia  is többnyire a csecsemő és kisgyermekkorban okoz heves tüneteket és kb 3-4 éves korra ez megszelidül, bizonyos tejmennyiség fogyasztása nem okoz tüneteket. Ez abban az esetben valószínű, ha a szülő addig szigorúan tartja az előírt diétát. Sajnos azonban ilyen heves tünetek megjelenése után előfordulhat, hogy kisgyermeke táplálásánál a tejet egész gyermekkorában mellőzni kell, és azt felnőtt korba is csak módjával fogyaszthatja. Ilyen esetekben is, javuló vérvételi eredmények után  bizonyos időközönként intézeti körülmények között megpróbálják a tej óvatos visszaadását. Az eredményektől függ a további diéta. Kisfiát, mint utóbb kiderült-erről azonban nem tudhattak- már az anyatejbe került kis mennyiségű tehéntejfehérje is érzékenyítette, és ezért amikor töményen találkozott a tejfehérjével a reakció már nagyon heves volt. Fontos tehát most már, ennek ismeretében ameddig Ön szoptat a diétát szigorúan tartania.
Dr. Gömöri Ágnes

Újszülött csecsemő közelében hogyan szabad macskát tartani? Nem csak a betegségek szempo ...

Újszülött csecsemő közelében hogyan szabad macskát tartani? Nem csak a betegségek szempontjából érdekel, hanem az is, a cica megtámadhatja a babát, vagy esetleg ráfekszik-e és így okozhat-e kárt?

Válasz

Újszülött és kiscsecsemő közelében háziállatot -főleg lakásban-fokozott higiéniai rendszabályok mellett tanácsos tartani. Az állat lehetőleg ne tartózkodjon, ha lehet be se menjen abba a szobába, ahol a pici lakik, alszik. Az állatok gondozása, etetése után a szülő alaposan mosson kezet. Ügyelni kell arra, hogy az állat a babát nem nyalhassa meg. Az állatok  (kutya, macska) a babának bélférgességet, toxoplasmózist, de akár vírusfertőzéseket adhatnak át. Ebben az időszakban tehát az állatok gyakori, rendszeres állatorvosi felügyelete szükséges. A hiányzó oltásokat, féregirtást még a baba születése előtt fontos elrendezni és ezekre ezután is szigorúan felügyelni kell.  Ha a cicák által is terjesztett toxoplasma fertőzés magzati korban éri a kicsit, annak nagyon súlyos, életre szóló következményei lehetnek.: súlyos látászavar, szív,- vese,- és tüdőbetegség, bőrvérzések, hegek és főleg az agy maradandó sérülése a gyulladás következtében. Ha egy egészséges immunrendszerű baba, vagy kisgyermek fertőződik meg, az lezajolhat szinte felismerhető betegségtünetek nélkül is. Előfordulhat azonban súlyos lefolyású megbetegedés is, amely akár a fenti állapothoz is vezethet. Próbálják tehát cicájukat kiszoktatni abból a helyiségből, ahol a baba tartózkodik. Hogy a cicák hogyan viselik az újszülött érkezését  a családba, hogyan reagálnak erre, esetleg emiatt mennyire válnak támadékonnyá, sajnos nem tudom, nincsen ilyen irányú tapasztalatom. Erre állatorvos tudna válaszolni.
Dr. Gömöri Ágnes
Mindenesetre figyelni kellene a cicára, mert tényleg szeret ráfeküdni a babára, ha kényelmesnek tűnik a dolog. A miénk főleg akkor próbálkozott ezzel, amikor az erkélyen aludt babakocsiban a kicsi. Szerintem nem a baba miatt, hanem, mert a meleg, kényelmes, szélvédett bugyornak nem tudott ellenállni. Szóval: figyeljetek rá, csak ennyi.
Sződy Judit



Aziránt érdeklődnék, hogy a kisbabák közelébe szabad-e macskákat vinni, ill. hozzáérhetn ...

Aziránt érdeklődnék, hogy a kisbabák közelébe szabad-e macskákat vinni, ill. hozzáérhetnek-e a cicákhoz?

Válasz

Úgy éreztem, hogy ezt a kérdést meg kell konzultálnom egy állatorvos barátommal is. Így elmondhatom, hogy cica és cica között is nagy különbségek lehetnek. A legtisztább, lakásban tartott macska is hordozója lehet egyes betegségeknek. A legveszélyesebb talán a toxoplasma és az úgynevezett "macskakarmolási betegség". Ezeket gyakorlatilag csak a "felnőtt" macskák terjesztik. A lakásban tartott és rendszeresen féregtelenített, illetve fürdetett állatok nagy veszélyt nem jelentenek. A macska szőre viszont gyakran vált ki allergiás köhögést, náthát önmagában is. Azt javaslom, hogy lehetőleg elszeparáltan tartsák az állatokat és az állatorvos által javasolt tisztító kúrákat rendszeresen végezzék el. Kóbor állat, vagy kint tartott macskát viszont sosem engedjenek be a lakásba a gyermekek közelébe (bolha, veszettség, stb.!) Háziállatos környezetben a fokozott tisztaság és fertőtlenítést különösen fontos!
A tiszta cica "nyúzása" nem ítélhető el a nagyobb gyerekeknél, sőt jó hatással van a gyerekek szociális érzelmi fejlődésére.
Dr. Varga László

Kisfiam 4 és fél hónapos. Szinte néhány hetes korától gyakran tüsszög. Az első hónapb ...

Kisfiam 4 és fél hónapos. Szinte néhány hetes korától gyakran tüsszög. Az első hónapban még nem aggódtam emiatt különösebben: a sokszor emlegetett "tisztulási folyamat" részének tudtam be. Azóta némileg csökkent a tüsszögések gyakorisága, de ahhoz nem eléggé, hogy ne nyugtalanítson. 
Az orrjáratait tisztának látom, tehát elvileg nem csiklandozza semmi. Nem hiszem, hogy fázna: átlagosan 23 fok van a szobában, ráadásul hosszú ujjú kombidresszben és rugdalózóban van a kicsi. A gyerekorvos nem tartja rendellenesnek a dolgot, de nem ad magyarázatot. 
Nekem szénanáthám van, az allergiára való hajlam örökölhető, attól tartok, ez a picinél allergiás megnyilvánulás.   

Válasz

A csecsemők főleg az első fél évben sokat tüsszögnek és csuklanak. Az előbbi valóban ebben a korban az orrjáratok tisztántartásának az eszköze, de mindkettő reflexes úton is létrejöhet, kicsi babánál gyakrabban, az idegrendszer éretlensége miatt. Persze a tüsszögést fokozhatja a poros vagy túl száraz levegő is. Ezeket érdemes kiküszöbölni. A 23 C° teljesen megfelelő a babának. 
Tény az, hogy az utóbbi években tapasztaljuk a szénanáthának, mint allergiás tüneteknek fiatalabb életkorra tolódását (régebben általában 8-9 éves kor körül észleltük az allergiás megbetegedésnek ezt a formáját), ma már néhány éves korban is előfordul. Fél-1 éves kor alatt én ezekkel még nemigen találkoztam, de a szakirodalomban sem olvastam ilyen fiatal, valóban szénanáthás betegről. Ilyen esetekben a tüsszögés mellett bizony jelentős mértékű orrdugulás, vízszerű orrfolyás, szemviszketés is kísérik  a tüsszögést. Tehát mint gyermekorvosuk, én sem tartom ezt az állapotot rendellenesnek, és szénanáthára sem gondolok. Az Önök allergiás hajlamát kisgyermekük valóban örökölheti. Az ő esetében még fontosabb tehát a lehetőleg 1 éves korig tartó szoptatás.
Dr. Gömöri Ágnes



Gyermekem 19 hónapos és két napja piros foltok vannak a testén  lábán  és a hasán, a le ...

Gyermekem 19 hónapos és két napja piros foltok vannak a testén  lábán  és a hasán, a legtöbb arcán nincs és a kezén sincs. Első nap hasmenése volt és igen bűzös szaggal. Bár a foltok nagyobbak, kisebbek és elmúlnak, előjönnek. Mi ez? nem lázas és nem vakaródzik és enni is jól eszik. Nincs állat a környezetünkben. és nem is érintkezett vele. Elvittem egy patikába megmutatni, ott adtak allergia elleni gyógyszert, de nem látom hatását.

Válasz

Kislánya bőrjelenségeinek okát, ill. a pontos diagnózist vizsgálat nélkül nem lehet megállapítani. Csecsemő-és kisdedkorban szinte bármely vírusfertőzés fennállásakor előfordulhatnak a törzset, arcot, végtagokat, vagy csak egyes testrészeket érintő kiütések. Ezek sokfélék lehetnek, elhelyezkedhetnek csoportosan, lehetnek különállóak, összefolyhatnak. Napokig fennállhatnak, és helyüket, színüket (halványabb, erősebb vörös) változtathatják. Kísérheti akár erős viszketés is. Az esetek nagy részében ilyenkor a nyálkahártyák _ garat, orr, szem kötőhártyája_ érintettségét is észleljük. Gyakran a nyaki nyirokcsomók is megduzzadnak, akár hőemelkedés, láz is kísérheti. A hasmenések túlnyomó többségét is vírusok okozzák, tehát a bőrelváltozást akár közvetlenül ezek is előidézhetik. Azonban ilyen esetben az sem kizárt, hogy a hasmenés- bélnyálkahártya gyulladás- során a bélfal áteresztővé válik olyan nagy, főleg fehérje molekulát számára, amelyek egyébként nem jutnak át rajta, és ezek allergiás reakciókat váltanak ki. Nem tudhatom, milyen allergiaellenes gyógyszert kaphatott a baba, azonban bármelyik gyógyszer szájon áttörténő alkalmazása esetén néhány napnak el kell telnie, amíg hatását tartósan kifejti. Másrészt ameddig az allergiát kiváltó hatás nem szűnik meg, jelen esetben a bélnyálkahártya gyulladás diéta nélkül, addig eredményesség és tartós tünetmentesség nehezen várható. Az sem kizárt, hogy gyermeke valamilyen ételre allergiás, és közvetlenül az váltotta ki a hasmenést és az azóta fennálló kiütést is. Próbálja figyelni kislánya étrendjét, esetleg vezessen be diétát. Ha a panaszok nem múlnak, keressék fel orvosukat.
Dr. Gömöri Ágnes

A fiam jelenleg picit szopik, s mivel allergiás vagyok Beba HA-t kap pótlásként. 
S ...

A fiam jelenleg picit szopik, s mivel allergiás vagyok Beba HA-t kap pótlásként. 
Sebesek voltak az öklöcskéi, sárga bőrlemezek, és nagyon kiszáradt bőr borította. 1 hetes korában a Heim Pál bőrgyógyászati ambulanciáján "ichtyosis?" azaz pergamenbőr volt a diagnózis. Kapott krémeket, fürdetőt. A most 5 hónapos babával harmadszor is ott jártam, mert rendszeresen megszakad a bőre, hiába ápolom naponta többször is. Azt az információt kaptam egy fél mondatban: "tudja, hogy ez soha nem fog meggyógyulni?". Ez utóbbi erősen megrémített.
Amit eddig halottam, tapasztaltam erről a betegségről: genetikai öröklés (tőlem kapta, de én 2 hónapos koromra teljesen rendbejöttem), közvetlen nap nem érheti, nehezen viseli a meleget (víz maximum 37 fok, de inkább hűvösebb), levegő maximum 26-28 fok. A krémektől gyakran betüzesedik, bevörösödik a bőre. A fürdővizét forraljuk, bő, puha ruhákat kap, hogy ne dörzsölje.

Válasz

Az ichthyosis diagnózisa nagyon tág fogalom, mivel számos, száraz, hámló bőrrel járó örökletes kórkép tartozik ebbe a betegségcsoportba. Különböző formái az öröklődés típusa, a betegség klinikai képe (és az esetleg hozzá társuló egyéb rendellenességek), illetve a szövettani kép alapján különítik el. Az egyes formák prognózisa igen eltérő lehet.
Az Ön által közölt információk alapján kisfia betegsége feltehetőleg a veleszületett, de az élet folyamán spontán javulást mutató formák egyike lehet. A várható javulás mértéke azonban még a pontos diagnózis ismeretében sem jósolható meg!
A tanácsok ezért csak a jelenlegi állapotra vonatkoznak. A legfontosabb valóban a kíméletes, az évszaknak megfelelő bőrápolás, a bőr állapotától függő életmód. Gyulladásos tünetek fennállása esetén a gyulladáscsökkentő krémek alkalmazása is szükséges. Ha ezektől "vörösödik be" a bőr, akkor a kezelőorvosnak más szerrel kell próbálkoznia. Az orvosi fürdőolajok használata is csökkenti a kiszáradást, berepedést és a gyulladást.
Sajnos a beteg és a pontos diagnózis ismerete nélkül ennél többet egyelőre nem írhatok.
Dr. Körmendi Mikós

Kislányom 1 éve allergiás. Minden egyes megfázás alkalmával nagyfokú csalánkiütés jelen ...

Kislányom 1 éve allergiás. Minden egyes megfázás alkalmával nagyfokú csalánkiütés jelenik meg rajta és a szeme is ödémásodik. Azt már megfigyeltük, hogy csak a megfázások alkalmával jön elő az allergia, egyébként tünetmentes. Claritine és Calcimusc hatására van amikor elmúlik, viszont van hogy csak injekció hatására./Di-Adreson a./ Viszont volt már hogy ennek hatására is nagyon nehezen múlt el. Arra szeretnék választ kapni, hogy ilyen esetben létrejöhet-e anafilaxiás sokk, és hogy van-e esélyünk arra hogy esetleg úgymond kinövi a kisgyerek. Sok orvos látta már a gyermeket de eddig még nem derült ki hogy esetleg mi okozza a tüneteket.

Válasz

A választ hátulról kezdeném: ilyen esetben nem szokott létrejönni anafilaxiás shock.
Az egyebekről: azt bizonyára már végiggondolták, hogy a tünetekben nem játszik-e szerepet esetleg gyógyszer. (pl olyan, amit nem is igazán tartanak annak, kiegészítő szerek, reklámozott csodaszerek) Ha ez kizárható, akkor szóbajön az a helyzet, hogy éppen a fertőzés illetve az annak kapcsán létrejövő, nem igazán megfogható noxák okozzák az allergiás reakciót.
Az allergiás reakciók tulajdonsága, hogy nem egy ütemben zajlanak, a bőrjelenségek jönnek-mennek, a duzzanat itt-ott kialakul, majd csökken, esetleg másutt újra fellép. Közvetlen veszélyt a légutakban kialakuló duzzanat illetve valóban az anafilaxiás reakció jelenti.
De van olyan betegség is, aminél a fertőzés tulajdonképpen csak provokáló tényező. Van-e esetleg a családban hasonló történet?
Ugyancsak lehet vizsgálni az allergiás készséget, laboratóriumi módszerekkel.
Az hogy kinőhető-e ez az állapot, csak akkor derülhet ki, ha tudjuk, miről van szó. És ugyancsak akkor lehet esetleges kezelésről gondolkodni.
Dr. Péter György
2003.12.28



2002.07.19

9 hónapos kislányom szemén apró vörös, viszkető hólyagok jelentek meg a szeme sarkába ...

9 hónapos kislányom szemén apró vörös, viszkető hólyagok jelentek meg a szeme sarkában. A körzeti orvos tanácsára Irgamiddal kentem, amitől már az első alkalommal elterjedt az egész szemén. Ezután felkerestük a szemészetet, ahol Ultracortenolt írtak fel. 2-3 nap alatt szépen rendbe is jött, de 2 hét múlva újra elkezdte dörzsölni a szemét, és a hólyagok újra ott voltak. Ekkor már hiába kentem Ultracortenollal, nem javult. Visszamentünk a szemészetre, újabb kenőcsöt, ezúttal Cetapredet kaptunk. Semmit nem használt. Ezután a szemészorvos tanácsára bőrgyógyászhoz fordultunk, ahol az orvos a sötét rendelőben kb. fél méteres távolságból ránézett a kislányomra, és kijelentette hogy ekcémás. Újabb kenőcs, ezúttal Pimafucort. Miután kiváltottam, elolvastam a betegtájékoztatót, amelyben az állt, hogy vigyázzunk szembe ne kerüljön, ezért szem környékére nem alkalmazható. Így aztán a szemét nem kentem be, a hólyagok még mindig ott vannak, és már nem tudom kihez forduljak.

Válasz

A leírt elváltozás a szem környékén nagy valószínűséggel allergiás eredetű. Az ekzema diagnózist azonban a gyermekgyógyászok, gyermekbőrgyógyászok nem mondják ki könnyen, minimális bőreltérés esetén. Sőt, ha az ekzema - ami az allergia egyik megjelenési formája - felmerül, megpróbáljuk az okot felderíteni, és azt lehetőség szerint a környezetből, vagy az étrendből kizárni. Ez célravezetőbb és jobb eljárás, mint kenőcsök, gyógyszerek állandó használata. Sajnos, ezt nem mindig sikerül elérnünk, habár mindenféle, allergiának tűnő elváltozásnál megpróbáljuk. Véleményem szerint gyermek-allergológussal kellene felvenni a kapcsolatot, aki gondos kikérdezéssel esetleg laborvizsgálatokkal megpróbálja kideríteni az okot. Amennyiben ez nem sikerül (3 éves kor alatt ez nem egyszerű), akkor is meg lehet kísérelni különböző diétákkal - szakemberrel konzultálva - megkeresni, hogy esetleg melyik étel okozza ezt, vagy akár a környezetben újra keresgélni (állat, növény, habfürdő, mosószer). Ha mindez nem vezet eredményre, bizony időnként gyulladáscsökkentő kenőcsöket is használni kell. A Pimafucortot a szem környékén nem használjuk.
Dr. Gömöri Ágnes



Kislányomnál januárban diagnosztizálták az ekcémát. Január óta 2-3 hetente "magánb ...

Kislányomnál januárban diagnosztizálták az ekcémát. Január óta 2-3 hetente "magánban" járunk ellenőrzésre. A bőrét naponta kenem fürdés után a felírt krémmel, azonban a lábujján csúnya berepedezések vannak, amire már a második féle krémet használjuk eredménytelenül. A helyzet egyre rosszabb már a kéz ujjain is megjelentek a repedések, amik fájnak, sokszor fogni sem tud. Kislányom 3 éves lesz, a doktornő szerint egyetlen megoldás a mandula kivétel, viszont a gyermekorvos ellene van.
A kérdésem :hogyan döntsek a mandulával kapcsolatban és van e valami hatásos krém ami igazán használ? (Gyakran dunsztolom a lábát és a kis ujjacskáit és Claritin szirupot is kap.)

Válasz

A mandula kivételével kapcsolatban csakis gégész szakorvos vizsgálata alapján és után döntsenek. 4 éves kor alatt ez csak nagyon indokolt esetben ajánlott, főleg allergiás betegeknél - talán ezért ellenzi orvosuk is. Amennyiben kislányánál a kezelés ellenére is ennyire romlik a bőr állapota, érdemes lenne allergológiai szakrendelést is felkeresniük. Meg kellene vizsgálni ugyanis, hogy a kisgyermek mennyire allergiás, illetve szerencsés esetben még az okra is fény derülhet. Általában "hatásos" krém nincsen. Az ekcéma kezelése során a bőrjelenségek helyétől, kiterjedtségétől, az elváltozások jellegétől és annak súlyossági fokától függően, különböző erősségű gyulladáscsökkentő kenőcsöket, krémeket használnak a bőr rendszeres ápolására, a szárazság és viszketéscsökkentés mellett ugyanannál a betegnél is. Ezt tehát vizsgálat után mindig egyénileg kell eldönteni. A panaszok fokozódásakor, fellángolásakor újra és újra fel kell keresni a bőrgyógyászt.
Dr. Gömöri Ágnes

Kislányom most 9 hónapos, 8100 gr. Férjem és én is szénanáthában szenvedünk (parlagfű), ...

Kislányom most 9 hónapos, 8100 gr. Férjem és én is szénanáthában szenvedünk (parlagfű), az édesanyám is allergiás, sőt neki ekzémája is volt fiatalabb korában. A gyereknél 6 hónapos kora óta (addig csak anyatejet kapott!) előfordulnak időszakonként piros, száraz tapintású ekzemás foltok. Próbálom kiszűrni, hogy milyen ételre jön ki (talán a banán lehet a "bűnös"), de nagyon nehéz, és hosszú időszakra nem szeretnék kihagyni egy-egy ételt. Eddig még nem kapott tejpépet, és egyéb tejterméket sem, ill. néha-néha egy kis reszelt sajttal szórom meg a főzelékét. Kenyérhéjat pár hete rágcsál, de ettől is félek, nehogy allergiás legyen. Reggel-este csak szopizik, eszik gyümölcsöt, és főzelékféléket, de pl. eddig csak csirke és pulykahúst kapott, hal és máj sem tanácsolt ekzemásoknak. Még egy foga sem jött ki, ez is nehezíti az egyéb, darabosabb ételek bevezetését. Az étrendjét így egy kicsit egyhangúnak érzem, szeretnék tanácsot kérni ez ügyben, és megtudni, hogy pl. a bébiételek összetételeiben szereplő "teljes tej" ill. a tejpépek tejalapja kizárja-e ezek adását egy ilyen, enyhe ekzemás tüneteket mutató baba esetében.

Válasz

A 9. élethónapban a csecsemőknél bevezetjük a lisztneműeket. Még az allergiával terhelt családokban is. Egyébként akár 6 hónapos kortól is lehet ezzel próbálkozni, habár ebben a szakemberek véleménye nem egészen egyezik. Tehát babájuk már kaphat rántással készült főzeléket, kóstolgathat tésztát, ehet kenyeret, kalácsot, használhatnak natúr gabonapelyheket a gyümölcsök dúsítására. Természetesen ehet a pici rizst, és kóstolgathatja a szülők nem túl fűszeres, nem zsíros ételeit. Ameddig nincs foga, ezeket törjék össze villával vagy vágják kis darabokra. Kislányuk esetében valóban nem tanácsos a tej alapú és tartalmú ételek bevezetése 1 éves kor előtt. Tejpépekből azonban már ebben az életkorban is meg lehet próbálni a HA pépeket. Lehetséges, sőt 1 éves kor körül már tanácsos a tejtermékeket kis adagokban, fokozatosan bevezetni: sajtok, túró, kefir, joghurt. Ez utóbbiakkal habarás is készíthető. Ha ezek fogyasztása esetén tünetek jelennek meg, a kicsit tej és tejtermékmentesen szükséges táplálni, amely során a HA tápszer adása szerencsére lehetséges, ezeket a kisdedek nagy része még jól tűri. Ha ez sem menne, érdemes a kicsit allergológusnak megmutatni. Laboratóriumi vizsgálattal ma már bizonyos ételallergiák nagy valószínűséggel kiszűrhetők.
Dr. Gömöri Ágnes



Kisfiam 10 hónapos,3 hónapos kora óta van atóphiás dermatitise nagyon erős tünetekkel kezd ...

Kisfiam 10 hónapos,3 hónapos kora óta van atóphiás dermatitise nagyon erős tünetekkel kezdődött. Jelenleg Nutrilon szója alapú tápszert kap, Sinlac  pépet, és a következő zöldségeket sütőtök, spenót, cukkini, sárgarépa, burgonya, rizs. Ma kezdtük el a céklát. Gyümölcsöt csak almát és körtét eszik, de ezekből elég sokat. Vérvizsgálatot és bőrpróbát végeztek nála, tojásfehéje és banán allergiát hoztak ki eredményként. Ellentétben a magyarországi kezeléssel a tehéntejre és tejtermékekre azt mondta az orvos hogy mehet, mert a vérv. negatív lett. Ennek ellenére nem adok neki tejet, a glutén is negatív lett, de azt sem mertem adni még. A narancs, brokkoli, karfiol és a hüvelyesekre azt mondta az orvos hogy ne is próbálkozzam velük. Csirke és nyúlhúst eszik felváltva, néha egy kis vajat teszek a főzelékébe, csak saját készítésű ételeket eszik. Ezzel a (szerintem) szigorú diétával elértük hogy már csak az arcán és a kezén jelentkezik az ekcéma. Pár napra eltűnik aztán ismét jelentkezik.  Elegendő Ön szerint ez a pár zöldség és gyümölcs a normális fejlődéshez?
A másik gondunk pedig az , hogy a vérv. során arraschid olajra is megcsinálták a tesztet ami nem mutatott egyértelmű reakciót. Azt tanácsolta az orvos , hogy menjünk be a klinikára és egy napig mogyorót fognak etetni Marcival , hogy kiderüljön allergiás-e a mogyoró félékre. A kérdésem az lenne, hogy ha nem allergiás a mogyoróra akkor nem pont ez a kísérlet válthat ki allergiát nála.

Válasz

Nem derült ki az sem leveléből, hogy a szója alapú tápszert mikor kezdték használni.6 hó előtt nálunk nem ajánlják, az ilyen életkorban könnyebben kialakuló szója allergia miatt. Hogy egy atópiás csecsemő a tejet ihatja-e, és a gyümölcsök és zöldségek közül mit mellőzzön, nagyon megoszlanak a vélemények. A bőrgyógyászok gyakran tapasztalják, hogy az allergológus által előírt diéta mellett is akár komoly tünetei lehetnek a kisgyermeknek. Nem egyértelmű az ételek allergiát okozó szerepe és az észlelt bőrjelenség közötti összefüggés az atópiás dermatitiszben. Tény az, hogy ezek a csecsemők általában öröklötten hajlamosak allergiás betegségekre. Fontos tehát náluk az erős allergének  elkerülése/tej, tojás, hal, déligyümölcsök, olajos magvak/, ill óvatos 1 éves kor utáni bevezetése,  és az anyatej adás! Ha a csecsemőnél így is megjelennek a bőrtünetek érdemes elvégezni bizonyos vizsgálatokat, ahogy ez az Önök esetében is történt. Magyarországon a brokkolit, karfiolt nem ill a hüvelyeseket is csak bizonyos esetekben vonjuk meg automatikusan. Meg kellene próbálniuk a fehér répát, spenótot, sóskát, salátát, zellert esetleg a paradicsomot, gyümölcsök közül őszibarackot, meggyet. Mindezeket persze óvatosan, mert un kereszt allergiák sajnos valóban léteznek.  A lisztneműeket is érdemes lenne elkezdeniük már 1o hónaposan. Valóban egyoldalúnak tűnik a kicsi táplálása és szüksége lehet bizony plusz vitamin pótlásra. Ha  kisfiúk nem allergiás a mogyoróra , akkor azt a vizsgálat nem váltja ki. Azonban, ha annak lehetősége fennáll, érdemes a vizsgálatot azért elvégezni, mert sajnos elég sok élelmiszer-gyári készítmények- tartalmaznak mogyoróvajat, így pozitív eredmény esetén tudnák, hogy erre figyelniük kell.
Dr. Gömöri Ágnes

Kislányom sajnos ekcémás. Nem tudjuk mire allergiás, mikor még csak szopott, egy hónapos ...

Kislányom sajnos ekcémás. Nem tudjuk mire allergiás, mikor még csak szopott, egy hónapos korában jelentkezett nála. Tápszert kap, de most már csak este.   
Ezek után megpróbálom pontosan leírni, hogyan jelentkezett nála az ekcema. Kb. egy hónapos volt, mikor a halántékán majd a nyakán piros foltok jelentek meg. Én nem tudtam mi lehet. Először arra gyanakodtam, hogy a hajlatokat ( dundi baba volt, a nyaka alig látszott a tokáktól ) nem töröltem ki rendesen. Elkezdtem hintőporozni. Ezután a kéz illetve a láb hajlataiban is megjelentek a piros foltok. Tovább hintőporoztam. Erre az egész teste kiütéses lett. Ekkor mentünk orvoshoz. 
Ő nem mondta azonnal, hogy ekcéma. Olajos fürdőt irt elő és mandulaolajos kenőcsöt (nagyon száraznak találta a bőrét). Nagyon lassan el kezdett javulni.  Az igazi javulás (szerintem) a szoptatás befejezése után jött. 4 hónapos koráig szopott. Az étrendjét én állítottam össze. A doktorunk csak annyit mondott, hogy jó, hogy HA a tápszert választottam. Azt tudom, hogy nincs oda a tápszer ízéért. Ezen kívül vigyázzak még a citrusfélékkel. 
Persze, megkérdeztem, nem lehet-e megállapítani, hogy mire allergiás. Azt válaszolta, még túl kicsi, hogy kísérletezgessünk ( lassan 9 hónapos). Étrendjét úgy próbálom összeállítani, hogy olyan ételeket adok, amik kevésbé allergizálhatják.  
Bőrének mostani állapota: A hajlatokban időnként még most is megjelennek a vörös foltok. Ahogy elkezd gyógyulni, száraz lesz. Ilyenkor bekenem mandulaolajos krémmel ( Excipial). Minden nap olajos fürdőben fürösztöm. Nem tudom mire allergiás. Viszont ha nem tejre, akkor vétek lenne kihagyni majd az étrendjéből. Ön szerint érdemes lenne-e kipróbálni egy nem HA tápszert?

Válasz

A lakosság körében igen gyakoriak az allergiás bőrpanaszok. Eléri a 20%-ot is. Országonként és koronként változik. Csecsemőkorban nem szeretjük használni az ekzema szót. Helyesebb az úgynevezett atópiás dermatitis (atópiás bőrgyulladás) szót használni. Ez más mint a felnőttkorban észlelt, mondjuk a kézen jelentkező ekzema. Teljesen más reakciók és szövettani leletek jellemzik.
Az atópiás dermatitis veleszületett hajlamon alapuló és a kezelések ellenére vissza-visszatérő bőrbetegség. Csak igen ritkán lehet egyértelmű allergizáló anyagot kimutatni. Minél fiatalabb a csecsemő annál nehezebben működnek az allergia tesztek, de azért érdemes elvégezni egy-két vérvételes vizsgálatot, amely már jelezheti, ha nem is specifikusan, a szervezet allergizálhatóságát. 
Pld. az "Immunglobulin E" szint magas értéke megerősíthet minket az atópia diagnózisban. Ilyenkor feltétlenül szájon keresztüli rendszeres gyógyszeres kezelésben kell részesíteni a gyermeket. A szakma jelenlegi álláspontja az, hogy ezt a kezelést, ha a bőrtünetek az egész testen jelentkeznek, már pár hónapos korban is el kell kezdeni. Így esetleg megelőzhető a betegség további terjedése aszthma vagy felnőttkori ekzema, stb. irányába.
Az anyatej nem allergizál. Ha a tünetek még "csak anyatejes" időben jelentkeztek, a betegség belsőleg ered, nem a tehéntejtől. Öröklött tényezők szerepe ilyenkor nagy. (Van-e, volt-e a családban hasonló betegség, ekzema, asthma?)
Azt javaslom, hogy a tehéntejmentes tápszerrel való táplálást mindenképpen folytassa és vegye fel a kapcsolatot egy allergológus-gyermekgyógyásszal.
Dr. Varga László



X
EZT MÁR OLVASTAD?