Kérdések-válaszok
Terhesség kilencedik hónapjában megjelenő nátha és torokfájásra milyen gyógyszer vagy k ...
Válasz
A Neocitrán paracetamol tartalmú és ezeket a gyógyszereket nem javasoljuk terhességben. Jóval ártalmatlanabb a klasszikus aspyrin, amelynek AspyrinC változata is kapható. A lényeg: a paracetamol hatóanyagot felejtse el, aszpirin hatóanyag jöhet. Torokfájásra sokszor egy fertőtlenítős toroköblögetés is jó, pl. Phlogosam. A náthára gond nélkül szedhető pl. a Ca-Sandoz + 1000 mg C-vitamin pezsgőtabletta.
Nagyobbik lányom 4 éves. Már kb. 2 hónapja szenvedünk a köhögésétől. Az egész egy ví ...
Válasz
A végén kezdeném: "csodaszert" nem tudok és nem is akarok ajánlani.
Az elhúzódó köhögés hátterében többféle ok állhat, ennek kiderítése a gyermeket ellátó orvos feladata, szükség esetén igénybe véve - mint ahogy az az Önök esetében is történt - különböző konzíliumokat.
A legegyszerűbb és leggyakoribb okkal kezdeném: és ez bármi légút fertőzés szövődményeként esetlegesen kialakuló arcüreg-gyulladás. Ez az, ami a legtöbbször az ilyen panaszokat okozza. Ennek megállapítás részben gégészeti részben - amennyiben a gégész ezt indokoltnak látja - radiológiai vizsgálattal lehetséges. (Bár bizonyos klinikai jelek, szokványos gyermekorvosi vizsgálat is utalhatnak erre.)
Ezen túlmenően még több tényező is állhat az elhúzódó köhögés hátterében, de ezek kevésbé gyakoriak, és a kórelőzmény valamint más klinikai tünetek is utalhatnak rájuk.
Egyet azért el szeretnék mondani, a köhögés megszüntetése sok esetben nem antibiotikum kérdése, bár nincs kétségem afelől, hogy adott helyzetben vizsgálva, a gyermekénél olyan eltérést találtak, ami ilyen kezelést indokolttá tett.
Egyet azért elmondanék: vannak olyan helyek, ahol sós kamra van, az ilyen helyzetekben az nagyon előnyös hatású lehet. De - és ez igen fontos - annak a sós kamrának olyannak kell lennie, hogy abban masszív sós párát, ködöt állítsanak elő, és például kezelés közben ne lehessen TV-t nézni. Ezek nem igazán effektívek.
Mivel sem propagandát, sem ellenpropagandát nincs szándékomban kifejteni, konkrét helyekről nem nyilatkoznék. Ez a kezelés azonban csak akkor ajánlatos, ha a gyermek hörgőiben, tüdejében komolyabb gyulladásos folyamat nem zajlik.
Egyébként a kínzó ingerköhögés szüntetésére azért vannak készítmények. De ezek természetesen tüneti szerek, itt az okot kell megtalálni.
Dr. Péter György
A lányom l9 éves, és kb. 2 évvel ezelőtt gyakran ismétlődő torok gyulladások után maga ...
Válasz
Az az érték, amit leírt, feltehetően a Streptococcus okozta fertőzéseket követően az esetek egy részében megemelkedő, közérthetően leginkább Streptococcus-ellenanyag szintként értelmezhető AST vagy ASO titer.
Ennek szintje azonban nincs közvetlen összefüggésben akut (aktuális) Streptococcus fertőzéssel, inkább arra utal, hogy az illető már találkozott ezzel a kórokozóval, és az vélhetően már betegséget is okozott nála.
A leányánál talált érték valóban emelkedett, de még egyszer hangsúlyozom, hogy ez nem azt jelenti, hogy most beteg, és pláne nem azt, hogy ennyi - mondjuk kóros mennyiségű - Streptococcus van a szervezetében.
A Streptococcus pyogenes egyébként általában felső légúti fertőzéseket, torok- és mandulagyulladást, tüszős mandulagyulladást okoz. Emellett ő a kórokozója a skarlátnak is.
Ugyancsak felelőssé tehető úgynevezett (Streptococcus) második betegségek kialakulásáért is, úgymint vesegyulladás, esetleges izületi gyulladás, ma már igen ritkán szívizom-gyulladás, vagy ezek szisztémás, több szervet érintő formájának a korábban ugyancsak gyakoribb rheumás láznak. - Bár ezek kialakulásában már egyéb mechanizmusok is szerepet játszanak.
Akut Streptococcus eredetű folyamat igazolására egyrészt a torokváladék bakteriológiai vizsgálata alkalmas, másrészt valóban segítségül lehet hívni - de csak kiegészítésként - klinikai tünetek, betegség esetén a titer szintjét, illetve annak esetleges emelkedését.
Remélem érthető vagyok, tehát azt szeretném mondani, hogy ez a 720 önmagában csak egy laboratóriumi érték, és nem betegséget igazoló bizonyíték.
Dr. Péter György
Szeretném megkérdezni, mi ez: "Streptococcus pyogenes "?
...
Válasz
A Streptococcus pyogenes a környezetben igen elterjedt, és komoly kóroki jelentőséggel bíró baktérium. Általában légúti illetve bőrfertőzéseket okoz, illetve a másodlagos módon kiváltója egyéb, az egész szervezetet érintő betegségeknek, mint a vesegyulladás, a régóta ismert - és adott esetben súlyos szövődményekkel, maradványtünetekkel járó - rheumás láz, valamint a skarlát.
Általában cseppfertőzéssel terjed, és okozza a felső légutak fertőzéseit: torokgyulladás, garatlob, tüszős mandulagyulladás. Ugyancsak direkt bakteriális bőr-fertőzés az orbánc.
Ezzel szemben a második betegségként számon tartott vesegyulladásban, rheumás lázban már nem direkt baktérium-hatásról, hanem a baktérium által termelt, biológiailag aktív anyagok, enzimek által okozott hatásról van szó.
(Megemlíteném, hogy korábban - évtizedekkel ezelőtt - a rheumás láz következményeként igen sok szerzett, a szívizom- illetve a billentyű-károsodás fordult elő.)
Ugyancsak a bőr kapillárisait (kis ereit) érintő toxin az okozója az általában jellegzetes klinikai képpel kiütéssel, lázzal járó skarlátnak.
A korábbiakhoz képest az általa okozott betegségek előfordulása, súlyossága mérséklődött.
A Streptococcus pyogenes fertőzések túlnyomó többségében még ma is szuverén gyógyszerei a különböző Penicillint tartalmazó készítmények.
Dr. Péter György
A fiam 12 hónapos. Egy hete beteg lett, nem volt komoly csak az orra folyt és egy kicsit köhö ...
Válasz
A bőrjelenségek megítélése leírás alapján elég nehéz.
A csecsemőkorban, lázas állapot vagy légúti fertőzésre utaló jelek és tünetek mellé társuló kiütésnek több oka lehet: először maga az alapbetegség. Ugyanis többfajta vírus fertőzés járhat kiütésekkel. Azután lehet gyógyszerallergia is. De lehet, hogy a szervezet megváltozott immunstátusa következtében jönnek létre kiütések. Sokszor nehéz ezeket differenciálni.
Sokszor vagyunk úgy vele, hogy ahogy jöttek, úgy el is múlnak a kiütések. A tüneti kezelés vérmérséklet kérdése (is.) Ha esetleg viszket, meg lehet próbálni adni ilyen antiallergiás jellegű szereket. Ugyancsak elvileg hathatnak a folyamat alapmechanizmusára is.
Dr. Péter György