#baba#anya

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

adottság

Összes címke »

Kérdések-válaszok

Lányomnak, aki most múlt 3 éves októberben volt kruppos rohama. Akkor meg is jártuk a Lász ...

Lányomnak, aki most múlt 3 éves októberben volt kruppos rohama. Akkor meg is jártuk a László kórházat. Azóta ilyen nem volt, de bármi probléma adódik, komoly pánikba kerülök. Senki nem tud semmi konkrétumot mondani erről a betegségről, hogy mikor nagyobb a veszélyeztetettség (pl.: nátha, influenza, mandulagyulladás), és hogy meg lehet-e előzni biztonsággal a betegséget. Mehetünk-e nyaralni valahova a tengerpartra? Hány éves korban leginkább veszélyes? (a válaszok 5-14 éves korra teszik a betegség megszűnését!) Most épen mandulagyulladása van, konkrét kérdésem, hogy ebből milyen esélye van a krupp kialakulásának???

Válasz

A croup-betegség 2/3-áért a vírusok felelősek. Ezek leggyakrabban az un parainfluenza-vírusok, de esetenként adeno ill. influenza valamint un. RS vírusok fertőzése mutatható ki ezeknél a gyermekeknél. A megbetegedés 3 hónapos és 5 éves kor között a leggyakoribb. A 3-7 éves kor között jelentkező croup hátterében bizonyos bakteriális fertőzések is húzódhatnak. A betegség ősztől tavaszig halmozottan fordul elő. A betegség fiúkban gyakoribb, és gyakran családi halmozódás figyelhető meg ( testvérek, rokonok), tehát a kórokozók mellet alkati adottság is szükséges a kialakulásához. A betegséget biztonsággal megelőzni tehát nem lehet, de ha a szülő azt idejében felismeri és otthon a megfelelő gyógyszerek: duzzanatcsökkentő-légúttágító-nyugtató kúp, erős gyulladáscsökkentő kúp, és persze a hűvös, párás levegő rendelkezésére állnak, meg tudja előzni a betegség gyors romlását, akár a kórházi kezelést. Többek között az idejében fel nem ismerés-kezelés miatt, rendszerint az első croupos rohamnál kerül leggyakrabban kórházba a kisgyermek. A mandula-gyulladáshoz akkor társulhat croup, ha azt az említett kórokozók okozzák, ez azonban ritka. Leggyakrabban un streptococcus nevű baktérium okoz mandulagyulladást kisgyermekkorban, ebben a vírusok másodlagos szerepet játszanak. Nyaralni bárhová mehet a család, a megfelelő gyógyszereket azonban vigyék magukkal, mert a betegség ritkán ugyan, de bármikor, bárhol kialakulhat fertőzés esetén. A gyógyszerek vénykötelesek és a pontos adagolásuk nagyon fontos. Ezt beszéljék meg kezelőorvosukkal.
Dr. Gömöri Ágnes

A lányom l9 éves, és kb. 2 évvel ezelőtt gyakran ismétlődő torok gyulladások után maga ...

A lányom l9 éves, és kb. 2 évvel ezelőtt gyakran ismétlődő torok gyulladások után magas streptoccocus mennyiséget mutattak ki a labor. leletében , a legmagasabb 72o IU/ML mértek (Izraeli lelet, nem tudom otthon ugyanúgy mérik-e) Több alkalommal kapott antibiotikum kezelést, néhány amp. Penicilin inj. is kapott, de átmeneti javulás után, a streptoccocusok száma újra kóros szintre emelkedett.

Válasz

Az az érték, amit leírt, feltehetően a Streptococcus okozta fertőzéseket követően az esetek egy részében megemelkedő, közérthetően leginkább Streptococcus-ellenanyag szintként értelmezhető AST vagy ASO titer.
Ennek szintje azonban nincs közvetlen összefüggésben akut (aktuális) Streptococcus fertőzéssel, inkább arra utal, hogy az illető már találkozott ezzel a kórokozóval, és az vélhetően már betegséget is okozott nála. 
A leányánál talált érték valóban emelkedett, de még egyszer hangsúlyozom, hogy ez nem azt jelenti, hogy most beteg, és pláne nem azt, hogy ennyi - mondjuk kóros mennyiségű - Streptococcus van a szervezetében.
A Streptococcus pyogenes egyébként általában felső légúti fertőzéseket, torok- és mandulagyulladást, tüszős mandulagyulladást okoz. Emellett ő a kórokozója a skarlátnak is.
Ugyancsak felelőssé tehető úgynevezett (Streptococcus) második betegségek kialakulásáért is, úgymint vesegyulladás, esetleges izületi gyulladás, ma már igen ritkán szívizom-gyulladás, vagy ezek szisztémás, több szervet érintő formájának a korábban ugyancsak gyakoribb rheumás láznak. - Bár ezek kialakulásában már egyéb mechanizmusok is szerepet játszanak.
Akut Streptococcus eredetű folyamat igazolására egyrészt a torokváladék bakteriológiai vizsgálata alkalmas, másrészt valóban segítségül lehet hívni - de csak kiegészítésként - klinikai tünetek, betegség esetén a titer szintjét, illetve annak esetleges emelkedését.
Remélem érthető vagyok, tehát azt szeretném mondani, hogy ez a 720 önmagában csak egy laboratóriumi érték, és nem betegséget igazoló bizonyíték.

Dr. Péter György



Lányom 3 éves és 5 hónapos. Szeptembertől jár oviba. Jó ideje  itthon vagyunk, előbb n ...

Lányom 3 éves és 5 hónapos. Szeptembertől jár oviba. Jó ideje  itthon vagyunk, előbb náthával, majd a keneteredmény szerint massziv(+++) streptococcus pneumonea miatt. Előbb eritromicin, most penicilin alapú antibiotikumot (3. csomag!) szed, hozzá én Béres gyerekmultivitamint, C vitamint, Echinacea-cseppeket, Bifidus szirupot adok neki. A második keneteredmény közepesen massziv (++) jelenlétet mutatott. Valóban ilyen nehéz egy streptococcust kiölni?
Nem hiszem el, hogy ma lehetséges két hónapig itthon, illetve kint ugyan, de elzárva tartani egy gyereket, nehogy valakitől valami vírust elkapjon, és tüdőgyulladást kapjon. A szervezetét szerintem az antibiotikumok tönkreteszik, ráadásul a doktor néni szerint nem bírja az ovit, nem kellene járnia. (3 éves koráig kétszer volt náthás, 29 hónapos koráig szoptattam, amióta ovis, szeptember végén először, október végén másodszor, most pedig már másfél hónapja itthon vagyunk.) Én ezt nem hiszem el, és egyébként sem szeretném, eddig egyke a kislányom, a testvér(eke)t csak három év múlva szeretnénk, ott barátai vannak, sokszor haza sem akar velem jönni háromkor, ha érte megyek. Mi legyen, ha megint rossz lesz a kenet?

Válasz

Ha nagyon egyszerűen és kissé cinikusan, felelőtlenül válaszolnék, akkor röviden azt mondanám, ne vegyenek kenetet. De ennél részletesebben kell válaszolnom.
Sokszor valóban nehéz kiirtani a Streptococcust, és arról is megoszlanak a vélemények, hogy az egyébként tünetmentes gyermeket kell-e kezelni. Magáról a módszerről sem tudok biztonsággal nyilatkozni, mert nálunk más a gyakorlat. Vannak ugyan gyorstesztek, de alapvetően a tenyésztéssel nézzük a torokflórát. Tehát ekkor vagy kinő, vagy nem. És sokszor vérmérséklet kérdése, hogy kezeljük-e, bár magam inkább a kezelés mellett vagyok. A szuverén gyógyszer általában a Penicillin, bár néha van, hogy az egyébként érzékeny baktérium nem reagál különböző mikrobiológiai okok folytán, akkor más szert szoktunk választani.
Az, hogy a gyermek közösségbe kerülésekor gyakran lesz beteg, az "természetes" jelenség ebben a periódusban. Igaza van abban is, hogy nem lehet burokban felnevelni egy gyermeket, és az is igaz, hogy a gyermekek java részének hiányzik a gyermektársaság, és barátokra, játszótársakra lel óvodai közösségekben.
Összegezve, látok némi bizonytalanságot a kezelést illetően, de mindezeket a problémákat beszéljék meg a kezelő orvosukkal.
Dr. Péter György
2004.01.25


2002.07.23

A kérdésekből

A skarlátról szeretnék megtudni minél többet.
...

A skarlátról szeretnék megtudni minél többet.

Válasz

A skarlát baktérium - nevezetesen Streptococcus pyogenes - által okozott akut fertőző betegség. Cseppfertőzéssel terjed. Kb. egy hét lappangás után láz, torokfájdalom, nyaki nyirokcsomó-duzzanat, majd pontozott, apró elemű bőrkiütés lép fel - ekkor típusos a kép. Adott esetben igen jellegzetes, lobos garatképletek észlelhetők.
A kiütés leginkább a hajlatokban - a melegnek kitett helyeken - látható, és az egyébként összefolyó pírral borított orcák mellett szintén jellemző módon megkímélt - sápadt - a száj körüli terület. A nyelven először vaskos fehéres lepedék, majd annak leválása után a kissé fellazult, erősen pipillázott nyelv (málnanyelv) látható.
A torokból rendesen kitenyészthető a kórokozó. A kiütés ennek egyik toxinjának a következménye.
A skarlát obligát módon (ha a beteg arra nem érzékeny) Penicillinnek kezelendő - ez jelenthet szájon át való kezelést is.
Esetleges szövődmények a szívet, izületeket érinthetik.
Dr. Péter György

Kérdésem az orbánc betegséggel kapcsolatos. Sima kézfogással terjedhet- e a kór akkor, ha ...

Kérdésem az orbánc betegséggel kapcsolatos. Sima kézfogással terjedhet- e a kór akkor, ha a nyilvánvalóan beteg, előbb a beteg részt vakargatta ugyanazzal a kezével?

Válasz

Az orbánc a Streptococcus pyogenes-nek nevezett baktérium által okozott, a bőrre lokalizált fertőző betegség. (Ez a baktérium a bőrfelületen egyébként megtalálható, és csak akkor okoz betegséget, ha valami ok folytán a véráramba, nyirokerekbe kerül.)
Sima kézfogással nem terjed, a bőr sérülése, hámhiánya a fertőzés belépési kapuja. (Az ép bőr egyébként képletesen az immunrendszer első védelmi bástyájának tekinthető.)
Az orbánc jellegzetes klinikai tünetekkel jár: az érintett bőr beszűrt, feszes, élénken lobos, fájdalmas, a bőrpír - ahogy ezt leírni szokták - lángnyelv-szerűen terjed. Általános tünetek: láz, rossz közérzet, hányás kísérhetik. Bármely életkorban előfordulhat. Egyéb, a bőr sérüléséhez vezető állapotok, betegségek, pl.: égés, bőrfekélyek hajlamosítanak rá.
Kezelése: szisztémás antibiotikum adásából, és helyi bőrnyugtató kezelésből áll. Ugyancsak szükséges az esetleges alapbetegség kezelése, továbbá a bőr integritásának helyreállítása.
Dr. Péter György



X
EZT MÁR OLVASTAD?