#baba#anya

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

adottság

Összes címke »

Kérdések-válaszok

A Hepetitis-A nevű betegségről szeretnék  Önöktől információt kérni. A hétvégén Sz ...

A Hepetitis-A nevű betegségről szeretnék  Önöktől információt kérni. A hétvégén Szabadkára szerettünk volna elutazni családostul, a két éves kislányunkkal, és a pocaklakó " Kisöcsivel", de a programunkat lefújtuk, mivel úgy hallottuk, hogy Hepatitis-A nevű  betegség ütötte fel a fejét. Kérdésem, mekkora az esély, hogy esetleg mi is elkaphassuk, hogyan és milyen gyorsan terjed,....mit kell tudni a betegségről, milyen veszéllyel jár a kisgyermekekre...

Válasz

A Hepatitis A a gyomor-bélrendszeri fertőzések között korábban igen gyakori, ma már azonban -  a higiénés viszonyok javulásával - ritkábban előforduló betegség.
Előfordulhat egyedi, izolált megbetegedések, de kisebb-nagyobb járványok formájában is. Napjainkban inkább már Európán kívül vannak csak olyan helyek, amelyeket járványügyi szempontok alapján veszélyeztetett területnek kell tekintenünk.
A megbetegedés lappangási ideje kb. két-három (négy) hét. Ezt követően jelentkeznek első tünetei: rossz közérzet, étvágytalanság, hasi teltségérzet, hasi fájdalom, majd láz, illetve a bélrendszeri tünetek: hasmenés, hányás.
Az esetek többségében sárgasággal jár, azonban van olyan forma, amikor ez a tünet nem jelentkezik. Időnként egyéb, nem jellegzetes tünetek: izületi panaszok, bőrjelenség stb. Szövődménymentes, enyhe esetben két-három hét alatt lezajlik.
Terjedése a vírusürítő beteg által szennyezett környezetből szájon át történik. Zárt közösségben ennek nagyobb a veszélye. Főleg korábban, és a rosszabb higiénés környezetben élőknél, víz közvetítette járványokat is leírtak.
Megelőzésére a fokozott és gondos személyi és közösségi higiéne az alapvető.
A betegek környezetében ezekre a szabályokra még fokozottabban kell ügyelnünk.
Azt gondolom, hogy - ha csak a szigorúan vett szakmai szempontokat veszem számításba, és nincs nagyobb járvány - akkor nem kell nagyon félni a fertőzéstől, ha következetesen betartják a megfelelő higiénés szabályokat, élén a szigorú és rendszeres kézmosással.
Azonban mint szülő, megértem döntésüket az utazás elhalasztásáról. Azonban a hírek szerint nem volt olyan komoly járvány.

Dr. Péter György



Kisfiam 22  hónapos, szója allergiára gyanakszom nála. (Hasmenés, főleg felvágott fogy ...

Kisfiam 22  hónapos, szója allergiára gyanakszom nála. (Hasmenés, főleg felvágott fogyasztása után.) A gyerekorvos diétát javasolt, gasztroenterológushoz nem küldött bennünket. Nem lenne szükség egyéb szakvizsgálatokra is, hogy pontosan meg lehessen állapítani a tényleges allergiát? 

Válasz

Az ételallergiák a kiváltó allergének szempontjából 3 nagy csoportba sorolhatók: állati fehérjék (tej, tojás, húsok, halak), gabonafélék (búza, árpa, rozs, zab), hüvelyesek (borsó, bab, mogyoró, szója) által kiváltott allergiákra. Ez utóbbi csoportban a szója allergia a leggyakoribb. Ma már többek között ezért nem ajánljuk tejallergiás csecsemőnek a szója alapú tápszert, fél éves kor alatt. A kiváltott reakciók szempontjából pedig a következőképpen csoportosíthatjuk az allergiákat: légúti tünetekben megnyilvánuló: szénanátha, asztma, bőrtüneteket okozó: ekcéma, csalánkiütés és gyomor- bélpanaszokat : hányás, hasmenés, rossz felszívódás miatti gyarapodászavart okozó megnyilvánulási formák szerint. A szója allergia leginkább gyomor- bélpanaszokat, bőrtüneteket okoz, akár a tej, vagy a tojás. Hogy kisgyermekénél melyik étel elfogyasztása okoz panaszt, hosszas diétás program során kideríthető lenne, főleg ha az élelmiszerek pontos összetételét a szülő ismerné. Valóban számos felvágott, és egyéb húskészítmény, de hús nélküli készétel is tartalmaz szóját. De gyakran tartalmaz tojást is, sőt tejport, és számos adalékanyagot is. Az ok kiderítése (allergia vagy egyéb felszívódási, emésztési zavar) tehát gyorsabban és korrekt módon megtörténhet gasztroenterológiai kivizsgálás során. Arra viszont háziorvosi beutaló szükséges, kérjék ezt orvosuktól.

Dr. Gömöri Ágnes



Kislányom 4 éves múlt és a naponta jelentkező hasfájásainak okát keresve tejcukor érzé ...

Kislányom 4 éves múlt és a naponta jelentkező hasfájásainak okát keresve tejcukor érzékenységet állapítottak meg nála. A vérvizsgálat azonban tejfehérje allergiát is kimutatott. Megtudható-e, hogy a tejcukor érzékenysége nem éppen a tejfehérje allergiából ered-e? Az orvosa szerint savanyított tejterméket ehet, de engem nem hagy nyugodni a joghurtban, sajtban levő tejfehérje.

Válasz

A tejcukor "érzékenység" a bélben a tejcukor bontó enzim elégtelen mennyisége, vagy működése miatt alakul ki. A tejfehérje allergia az étel allergiák egyik -kisgyermekkorban leggyakoribb- formája. Mindkettő különböző mértékű, hevességű lehet. A tünetek eszerint változnak enyhétől súlyosig. A tejcukor érzékenység leginkább has puffadást, hasfájást, hasmenést okozhat. A tejallergiának számos megjelenési formája ismeretes: hasfájás, laza székletek, hasmenés akár véres-nyálkás, bőrkiütések, légúti hurutos tünetek stb. Elképzelhető, hogy kifejezett és hosszan tartó hasmenés esetén a bélfal károsodik és ennek következtében kialakul a tejcukor emésztési zavara is. Ez az ok-okozat összefüggés egyértelműen nem bizonyítható, rá csak következtetni lehet. Azonban megfelelő diétával, főleg kisgyermekkorban a tejallergia kinőhető. A vizsgálati eredménytől- az allergia súlyossági fokától- függően ez a diéta szigorúan tejmentes, ill. engedélyez bizonyos mennyiségű erjesztett tejterméket. Ezeknek a tejtermékeknek e fehérjéét bizonyos mennyiségben a tejallergiások /az enyhébb tünetekkel rendelkezők/  jól tűrik. Ezekben a termékekben a tejcukor már jórészt bontva van. A tejmegvonás ideje az eredmények alapján már az első vizsgálatkor valószínűsíthető, és azt a kontrollvizsgálatok eredményei alapján /javulás esetén/ bizonyos időközönként a mennyiségeket fokozatosan növelve visszaadják. Súlyosabb esetekben ezt célszerű intézetben elvégezni.
Dr. Gömöri Ágnes

A Crohn betegség azonos-e az autoimmun betegséggel és ha igen, akkor az immunrendszer hatásár ...

A Crohn betegség azonos-e az autoimmun betegséggel és ha igen, akkor az immunrendszer hatására az autoimmun testek kimutathatok-e valahogy a vérből, vagy máshonnan. Egyáltalán gyógyítható-e ez a betegség és hogyan?

Válasz

A Crohn betegség, a gyomor-bél rendszer sajátos "gyulladásos" megbetegedése, végső soron autoimmun kórképként értelmezhető. (Az autoimmun betegség tehát gyűjtőfogalom.) Vannak olyan antitestek, amelyek a Crohn betegségre jellemzőek, és amelyek szérumból kimutathatók, a betegség kórismézésében használatosak.
Sokszínű kórkép, azonban megvannak a belekre illetve az egyéb szervek érintettségére utaló jellegzetes eltérések.
A betegség kórismézéséhez a klinikai- és labor vizsgálatokon túl szövettani vizsgálatot veszünk igénybe.
A beleken kívül érintheti a mozgásszerveket, szemet, és általában az egész szervezetet érintő kihatásai is vannak: láz, rossz közérzet, étvágytalanság, fogyás, laza, nyálkás székletek, stb.
A betegség gyógyítható, illetve tartósan tünetmentessé tehető, ez azonban természetesen függ annak súlyosságától, kiterjedésétől. Kezelésben különböző hatású gyógyszereket, esetleges szövődményeknél sebészi módszereket is alkalmaznak. Emellett igen fontos a beteg megfelelő diétája, életvezetése, sokszor pszichológiai támogatása.
A kezelésben, gondozásban leginkább a gyermek gastro-enterológusok tudnak segíteni.
Dr. Péter György




A gyermekkori Crohn betegségről szeretnék többet tudni. Kislányunknál 1 hónapja állapít ...

A gyermekkori Crohn betegségről szeretnék többet tudni. Kislányunknál 1 hónapja állapították meg. 10 éves. Székletürítéskor fájdalomra panaszkodott, és véres volt a széklete. Szövettani eredmény volt. A labor eredményei jók lettek, ultrahangon sem mutattak ki egyenlőre bélszakaszban eltérést, csak nyirokmirigy nagyobbodást. Még röntgen vizsgálat van hátra. Hogy lehet, hogy a véreredmények nem mutatnak gyulladást, ha bélgyulladásos betegség ez? Testvéreket hogyan lehet tesztelni, mivel ha jól tudom, ez öröklődik.

Válasz

A Crohn betegség a gyulladásos bélbetegségek egyik típusa, amely a bélnek egy vagy több szakaszát érinti, a bél bármely szakaszán. Oka a mai napig ismeretlen, nagy valószínűséggel a bélnyálkahártya immunmechanizmusainak megváltozott működésében keresendő. A folyamat indulásában a táplálék antigének játszhatnak szerepet. A táplálkozási szokások gyakran hasonlóak a betegeknél. Nem szeretik a friss zöldségeket, gyümölcsöket. Sok szénhidrátot, kenyeret fogyasztanak. Ez utóbbi fokozhatja a betegség kialakulásának veszélyét. Bizonyos génállományú egyénekben a betegség jóval gyakrabban alakul ki. A betegség az esetek majdnem felében 20 éves kor alatt kezdődik, de 10 éves kor alatt ritkán. A gyulladás eredményeként a bélfal beszűrődik, hegesedik, ez történik a környéki nyirokcsomókkal is. Erre a betegségre szemben a többi bélgyulladást okozó betegséggel, jellemzőek a belek, a bőr, a környező szövetek és a vizelet kiválasztó rendszer felé kialakuló és közlekedő ún. fisztulák (nyílások). A tünetek: hasi fájdalom, étvágytalanság, hasmenés, rossz közérzet, láz, fogyás, izületi fájdalom, fejlődésben, növekedésben elmaradás, attól függenek, hogy a betegség nyugalmi vagy aktív szakban van-e, és ez utóbbi milyen hevesen zajlik. Feltehetően az Önök labor-eredményei is ennek megfelelően változnak, ill. szerencsére jók most. Természetesen a gyógyszeres, ill. diétás-roboráló kezelés az aktuális állapottól függ. Hogy ma Magyarországon a testvéreket szűrni tudják-e és hogy hol, arra a gasztroenterológus szakorvos tud válaszolni.
Dr. Gömöri Ágnes

A kisfiam 14 hónapos és kb. 1 hónapja hasmenése van. A kedve nem rosszabb, látszólag semmi ...

A kisfiam 14 hónapos és kb. 1 hónapja hasmenése van. A kedve nem rosszabb, látszólag semmi baja, sőt közben átesett egy lázas betegségen. Még napjában 3-szor szopott a hasmenés kezdete előtt, de azóta annyiszor ahányszor csak kér, főként mert szerintem keveset iszik. Természetesen azóta nem hízott, de ez nem nagy probléma, hiszen 10 és fél kg. Lehet, hogy egyébként sem hízott volna.
Hasmenése napjában 2-5-szor van. Az idő során változott a szaga és az állaga is. Néha borzalmasan büdös, és lágytól a teljesen folyósig változik. Az ennivaló szinte emésztetlenül van benne. Természetesen voltunk vele orvosnál. Diétán van, amit mar nagyon utál, minden egyebet enne. Amikor tudtom nélkül megetették hússal nem láttam semmi változást. Kapott homeopátiás kezelést is.
Kérdéseim az alábbiak:
A doktornőnk csináltatott széklet vizsgálatot, ami negatív lett (baktériumra). Erre a homeopátiás doktornőnk azt mondta, hogy legalább három vizsgálatot kellene csináltatni, a tényleges negatív eredményhez, mert a baktériumok nem minden alkalommal ürülnek.  Kérjek-e további széklet vizsgálatot?

Válasz

Az okok tisztázására  véleményem szerint gasztroenterológiai vizsgálatra lenne szükség (a gyermekek emésztési, felszívódási tehát gyomor-bél problémáival foglalkoznak). Azt tanácsolom kérjen beutalót a háziorvostól a szakrendelésre. Ott egy alapos kikérdezés és vizsgálat után elrendelik a további vizsgálatokat. Széklet: nemcsak baktériumra, gombára, féregpetére, protozoonra, emésztettségre is. Laboratórium: ezek sokfélék, sokirányúak. A májműködés, az emésztési és felszívódási viszonyok, az estleges táplálékallergiák vizsgálatára irányulnak. Szükség esetén hasi ultrahang vizsgálatot is végeznek. Az eredmények összegzése a gyermek fejlődése és fizikai állapota alapján dönti el a szakorvos, hogy betegségről van-e szó, vagy a táplálkozás 1 éves korban bekövetkező alapos változásából eredő átmeneti állapotról.
Dr. Gömöri Ágnes

19 hónapos iker fiaim vannak. Eddig sohasem volt ilyen jellegű problémánk, de most már 5. n ...

19 hónapos iker fiaim vannak. Eddig sohasem volt ilyen jellegű problémánk, de most már 5. napja híg széklete van az egyikőjüknek. Általában ugyanazt az ételt kapják, de most már nem tudom eldönteni, hogy kóros-e ez a folyamat. Egy nap 4-5-ször van híg széklete. Szeretném a segítségüket kérni, abban, hogy ezt természetes úton kezeljem, vagy gyógyszeresen? És mivel?

Válasz

A nyár sajnos kedvez a hasmenéses betegségek megszaporodásának. Az emberek, gyerekek sokkal többet mozognak társaságban, strandon, utaznak. Másrészt a nyári melegben könnyebben elszaporodnak a hasmenéses betegségeket okozó vírusok, baktériumok. Idegen országba utazva pedig az ottani lakosság számára szokásos baktériumok (melyek vízben, élelmiszerekben vannak) okozhatnak hasmenést. Enyhébb esetben a beteg gyakran ürít laza, híg székletet, ilyenkor többé-kevésbé fáj a hasa. Étvágya viszonylag megtartott, közérzete tűrhető, nem gyenge. Ilyenkor elegendő lehet a diéta: tea, buborékmentes ásványvíz, alma, banán, répa, krumpli, rizs, kekszek, kétszersült, sovány hús. Ha erre a székletek száma nem csökken, vagy eleve azok száma nagy, és ez már folyadékveszteséget okozhat, célszerű a diétát ún. Smecta por adásával kiegészíteni. Nagyobb gyermeknél alkalmazhatjuk az orvosi szenet, vagy az ún. Bolus adstringens tablettát. Ezek vénymentesek. Ha a hasmenés továbbra sem rendeződik, érdemes székletvizsgálatot végeztetni és a továbbiakban az orvos az eredményeknek megfelelően jár el.
Dr. Gömöri Ágnes



A kisfiam   1 éves lesz. Január környékén nagyon komoly hasi görcsök jelentkeztek nála ...

A kisfiam   1 éves lesz. Január környékén nagyon komoly hasi görcsök jelentkeztek nála. Eleinte naponta csak 1-2 órán át tartott és akkor még nem volt mindennapos. A későbbiekben viszont mindennapossá vált, és időnként 4-5 órán keresztül is eltartott. Megkönnyebbülést csak az hozott ha büfizni tudott. Pokoli fájdalmai voltak, időnként szinte az eszméletlenségig sikoltozva ordított, marcangolt, és fetrengett a fájdalomtól. Kaliforniában élünk, hiába vittem orvoshoz, itt nem lehet csak simán besétálni a rendelőbe időpontot kell kérni. Amit napokkal későbbre adnak, amikor a gyerek éppen nem ordít és nincsenek éppen fájdalmai. Emésztési problémákra gyanakodtam ezért elkezdtem megváltoztatni az étrendjét. Semmi nem vezetett eredményre. (javarészt ENFAMIL tápszert kapott) Mikor orvoshoz jutottunk az orvos nem tudott vele mit kezdeni, gyógyszert így nem írt fel, korházba utalt de oda hónapokkal később mehetünk kivizsgálásra.  Elkeseredésemben lecseréltem a tápszert és a hasfájás soha többet nem fordult elő. Viszont van helyette azóta nagyon bőséges napi 4-5 hasmenés. 7 kg. Elkeseredésemben megpróbáltam édességgel tömni, hogy egy kicsit hízzon. Ez volt a legrosszabb amit tehettem, de itt nincs senki aki tanácsot adhatna. Mostmár gombás fertőzésre gyanakszom, de nem vagyok orvos. Születése után szájpenésze volt ami végig vonult az egész szervezetén. Nystatint kapott. A szájából akkor elmult. )nehezen). A fején hónapokig sebes volt. (ezt Neutrogéna samponnal kikezeltem). Az arcán kétoldalt vörös száraz területek voltak, itt próbálkoztam mindennel végül a Hydrocortisone segitett. Az orvosok egyik tünetre sem adtak semmit. Ez után jöttek a komoly hasfájások. Lecseréltem a tápszert (először egy laktózmentesre de a hasfájás maradt). Ezek után tejet kapott. Hasmenések, étvágytalanság.  A nyelve fehér. lepedékes. Ezt előszőr az emésztési problémáknak tudtam be, de idővel észre vettem 3 (kb 2-4 mm átmérőjű kört) amiknek a szegélye erősebben fehér, a területe viszont normál rózsaszín. Ezek az elmult hónapok folyamán többször eltűntek, de bizonyos idő múlva megjelennek újra szinte ugyanott és akkor megint hetekig? ott vannak. Most naplót vezetek. Nagyon sok gáz fejlődik nála (ez is gombás fertőzésre utalhat). Nem akar enni szinte csak falatokat, vannak napok amikor a 3-4 decilitert nem éri el a fogyasztása a szilárd táplálékkal együtt. Ezért adtam időnként a magas kalóriatartalmú csokoládét neki. Húst egyáltalán nem eszik. Egy ideje már a gyümölcsöt sem szívesen. Talán még a Cereálokat ette a legszívesebben, de abból is csak keveset. Kb. 7 hónapos koráig jól evett szinte büfiztetni sem kellett. Most már el van maradva a súlya is a normálistól a hossza most normális, eddig átlagon felüli volt 
Kérdésem: ha a leírt tünetek valóban gombás fertőzésre utalnak, mit adjak neki enni ezek után amivel addig is egy kicsit javítani tudok az állapotán .

Válasz

Csecsemőkorban az emésztésbeli zavarok oka számtalan lehet. Bakteriális vagy gombás fertőzés, elsődleges vagy következményes cukoremésztési zavarok (tej, gyümölcs), lisztérzékenység, tejfehérje allergia, cystás fibrózis (sűrű nyákképzés), a gyomor és a bél passage (táplálékot továbbító) zavara, a bél fejlődési rendellenességei, stb. Ezenkívül a szervezet egészét érintő megbetegedés - leginkább anyagcsere betegségek - részeként is jelentkezhet. Ezek következménye gyakran hasmenés, haspuffadás, hasfájás, ill. fejlődésben való elmaradás. A leírt tünetek komoly és tartósan fennálló emésztési zavarra utalnak. Az emésztési zavar, ill. annak talaján kialakuló bélflóra egyensúlyfelbomlás persze kedvező körülményeket teremthet a gombák elszaporodásának. A nyelven látható elváltozás lehet un térképnyelv is, amely nem gombás eredetű. Kisfiát tehát ki kell vizsgálni, és meg kell találni a kiváltó okot. Addig is, ha nincs arra mód, hogy másik intézetbe, esetleg másik városban működő ún. gasztroenterológiai centrumba hamarabb eljussanak, úgy csak gondosan megválogatott roboráló táplálást javasolhatok. Hogy ez mi minden lehet (tápszer, vitaminkészítmény) ezt egy másik földrészről az eltérő kínálat miatt megmondani szinte lehetetlen. A gyümölcs és zöldség fogyasztásának forszírozása mellett megfelelő fehérjebevitelről (hús, szója - akár elrejtve), vas és kalcium, vitaminpótlásról is gondoskodni kell, akár addig mesterségesen.
Dr. Gömöri Ágnes

Gyermekem 19 hónapos és két napja piros foltok vannak a testén  lábán  és a hasán, a le ...

Gyermekem 19 hónapos és két napja piros foltok vannak a testén  lábán  és a hasán, a legtöbb arcán nincs és a kezén sincs. Első nap hasmenése volt és igen bűzös szaggal. Bár a foltok nagyobbak, kisebbek és elmúlnak, előjönnek. Mi ez? nem lázas és nem vakaródzik és enni is jól eszik. Nincs állat a környezetünkben. és nem is érintkezett vele. Elvittem egy patikába megmutatni, ott adtak allergia elleni gyógyszert, de nem látom hatását.

Válasz

Kislánya bőrjelenségeinek okát, ill. a pontos diagnózist vizsgálat nélkül nem lehet megállapítani. Csecsemő-és kisdedkorban szinte bármely vírusfertőzés fennállásakor előfordulhatnak a törzset, arcot, végtagokat, vagy csak egyes testrészeket érintő kiütések. Ezek sokfélék lehetnek, elhelyezkedhetnek csoportosan, lehetnek különállóak, összefolyhatnak. Napokig fennállhatnak, és helyüket, színüket (halványabb, erősebb vörös) változtathatják. Kísérheti akár erős viszketés is. Az esetek nagy részében ilyenkor a nyálkahártyák _ garat, orr, szem kötőhártyája_ érintettségét is észleljük. Gyakran a nyaki nyirokcsomók is megduzzadnak, akár hőemelkedés, láz is kísérheti. A hasmenések túlnyomó többségét is vírusok okozzák, tehát a bőrelváltozást akár közvetlenül ezek is előidézhetik. Azonban ilyen esetben az sem kizárt, hogy a hasmenés- bélnyálkahártya gyulladás- során a bélfal áteresztővé válik olyan nagy, főleg fehérje molekulát számára, amelyek egyébként nem jutnak át rajta, és ezek allergiás reakciókat váltanak ki. Nem tudhatom, milyen allergiaellenes gyógyszert kaphatott a baba, azonban bármelyik gyógyszer szájon áttörténő alkalmazása esetén néhány napnak el kell telnie, amíg hatását tartósan kifejti. Másrészt ameddig az allergiát kiváltó hatás nem szűnik meg, jelen esetben a bélnyálkahártya gyulladás diéta nélkül, addig eredményesség és tartós tünetmentesség nehezen várható. Az sem kizárt, hogy gyermeke valamilyen ételre allergiás, és közvetlenül az váltotta ki a hasmenést és az azóta fennálló kiütést is. Próbálja figyelni kislánya étrendjét, esetleg vezessen be diétát. Ha a panaszok nem múlnak, keressék fel orvosukat.
Dr. Gömöri Ágnes

Négy hónapos kislányom torka kb. 6 hete piros. Más tünet nincs, láztalan, nyugodt, jó k ...

Négy hónapos kislányom torka kb. 6 hete piros. Más tünet nincs, láztalan, nyugodt, jó kedélyű, szépen fejlődik (már majdnem 9 kg), csak szopik. A torokváladék tenyésztésekor KLEBS. PNEUMONIAE baktériumot találtak, sok teleppel. Gyermekorvosunk, aki egyébként nem híve az antibiotikumoknak, CECLOR-t írt fel, és a család többi tagjának torokváladékát is tenyésztésre küldte (van még egy óvodás kisfiam). Eddig még nem adtuk be az antibiotikumot a babának, várunk a mi eredményünkre, hátha nekünk is kell valamint szedni. 
KÉRDÉSEM: nem lehet-e várni még az antibiotikum adásával kb. 5 hónapos korig, amikor majd elkezdem a vegyes táplálást?

Válasz

Az említett kórokozó, főleg, ha a tenyésztés során sok telepet képzett és még szemmel látható tüneteket is okoz, feltétlenül "kiirtandó". Mégpedig lehetőleg minél hamarabb. Egyrészt, mert az ilyen korú babák nehezen küzdik le a fertőzéseket (gyenge immunrendszer, az anyától kapott ellenanyagok kiürítése, vashiány), másrészt, mert ez nem egy ártalmatlan kórokozó, amely tovább szaporodik, szövődményeket okozhat. Ezért sem célszerű várni az antibiotikum adás elkezdésével, másrészt pedig nem tartom jó ötletnek az új táplálék bevezetésével együtt kezdeni azt. Éppen hogy ilyen esetben még el is halasztjuk az elválasztás elkezdését, egyrészt, mert az anyatej könnyen emészthető, benne számos olyan faktor található, amely segít fenntartani a normál (ilyen esetekben laktobacillus) bélflórát. Másrészt, bármilyen emésztési panasz (bukás, hasfájás, hasmenés) merülne fel, nem tudná eldönteni a szakember sem, hogy ezt most pontosan az új étel, vagy a gyógyszer okozza-e.
Dr. Gömöri Ágnes

Kislányom 10 éves. 1,5 éves korában egy rossz diagnózis folyományaként vizes mellhártyag ...

Kislányom 10 éves. 1,5 éves korában egy rossz diagnózis folyományaként vizes mellhártyagyulladása volt. Kórházban kezelték, csapolták a tüdejét, az utolsó pillanatban. Azóta szinte minden évben többször beteg lesz, lázas stb. Kb. 4-5 éves kora óta egyre gyakrabban hasfájásra, görcsökre panaszkodik. Néha hány és hasmenése is van, láza viszont nincs. Négy alkalommal éjjel kellett ügyeletre vinni, ahol minden alkalommal valamilyen étkezési problémát vagy az influenza  hasra-gyomorra húzódását állapították meg. Utóbbi alkalommal  ultrahangos vizsgálattal is ellenőrizték. Mi erősen gyanakszunk vakbélre, de az orvosok ezt kizárják. Miért? Úgy tudjuk a vakbél gyanú kizárásához nemcsak ultrahang, hanem vizelet és vérvizsgálat is kell. Miként zárhatnánk ki ezt a betegséget? Hová vihetném lányomat ha egy ilyen vizsgálatot szeretnék? Mi lehet egyéb ok ha nem vakbél?


Válasz

Gyermeke visszatérő hasi panaszainak a hátterében nagyon valószínűtlen, hogy vakbélgyulladás állna. A vakbélgyulladás csaknem minden esetben heveny betegség. Ez azt jelenti, hogy a kezdeti tünetek (hányinger, rossz közérzet, bizonytalan hasfájás, esetleg hőemelkedés) jelentkezését követően 24-48 órán belül a betegség annyira előrehalad, hogy műtét nélkül a vakbél kilyukad, perforál. Ezen a típusos történeten kívül általában jellegzetes a vizsgálati lelet is (hol és mennyire érzékeny a has és ez hogyan változik). Általában ennyi elég a vakbélgyulladás igazolásához vagy kizárásához. Kétes esetben segítséget jelenthet az ultrahang vizsgálat és a laboratóriumi leletek, de ezek nem feltétlenül szükségesek a vakbélgyulladás igazolásához vagy kizárásához. Nagyon ritka az, hogy a vakbélgyulladás (inkább vakbél körüli összenövések, hegesedés) elhúzódó, visszatérő panaszokat okoz. Ezért ilyen panaszok esetén elsősorban egyéb dolgokra kell gondolni. Nagyon sok betegség, állapot okozhat ilyen panaszokat, ezért ilyenkor gastroenterológiai kivizsgálás lehet szükséges. Csak néhány azok közül a kórképek közül, amelyek ilyen panaszokat okozhatnak: székrekedés, emésztési zavarok, húgyuti vagy bélrendszeri fertőzések, lányoknál petefészekcysta. Csak ha ezt az összes lehetőséget kizárták és a panaszok mindig a jobb alhas területén jelentkeznek akkor merül fel a krónikus vakbélgyulladás lehetősége, amit igazolni csak a hasüreg tükrözésével lehet. Ezen az úton a vakbél el is távolítható, a körülötte lévő összenövések oldhatóak.

Dr. Kálmán Attila
X
EZT MÁR OLVASTAD?