Kérdések-válaszok
Kisfiam 11 hónapos elmúlt, 3350 g-mal született (56cm volt), most 9100g a súlya. 6 hónaposa ...
7 hónapos korától vacsorára doktornőnk HUMANA HA pépet irt fel , mert ekkor stagnált a súlya napi 5 szopás mellett is. 9,5 hónapos korában 1 hónapon keresztül hasmenése volt a babának, vizes napi 3-4x-i nagyon bűzöset kakilt. Ekkor kivizsgáltattuk (vér volt a székletében, mást nem találtak, még vashiányt sem) és a HUMANA HA pépről váltottunk Sinlacra, mert azt állapították meg (szerintem nem bizonyítottan), hogy tejallergiát kaphatott a gyerek a tejpéptől. Megnéztem, ez a pép laktózt tartalmaz, de tejport nem. A családban nincs ételallergiás, férjem gyengén szénanáthás, de ez felnőtt korában alakult ki nála és alig észlelhető.
Kérdésem: létezik, hogy HUMANA HA péptől legyen egy gyerek tejallergiás, ha még egyáltalán nem evett tejterméket ezenkívül? Én magam sem viszem túlzásba a tejtermékeket, viszont egyik orvos sem mondta, hogy én ne fogyasszam őket. Sinlac óta egyébként teljesen rendbejött a gyerek, addig is igazán csak a vizes bűzös széklet volt a jele a betegségnek, kicsit fáradékonyabb volt, egy-egy éjszaka nyugtalanabbul aludt. Súlya akkor stagnál, viszont azóta sem kezdett rohamosan nőni. Utóbbi hónapban kb. 200g-ot hizott.
Másik dolog, hogy kapott párszor 9 hónapos kora után a gyerek kenyérhéjat, kiflicsücsköt, 7 gabonás pehelyből 1-1 kávéskanállal a gyümölcsébe, főzelékébe, de a hasmenés hatására akkor abbahagytam, viszont 1 éves korában szeretném újból bevezetni. Hogyan lehet a lisztes (glutént) ételeket fokozatosan bevezetni? Milyen étrendet, ételeket javasol egy 1 év körüli kisbabának, aki nem ehet tejterméket viszont még 2x szopik naponta?
Válasz
Hát először is kezdjük a tejallergiával. A "tejallergia" az esetek döntő többségében tejcukor allergia, vagyis laktóz intolerancia. Tehát, a HA péptől igencsak lehet tejallergiás a gyermek. Jó lenne tudni, hogy a tej mely összetevőjére, ha ugyanis a tejcukorra, akkor - persze orvosi vélemény után - savanyított formában (sajt, túró, joghurt) kaphat tejterméket a gyerkőc, mert ezekben a tejcukor átalakult már. Ha azonban a tej fehérjére érzékeny, akkor valóban tartózkodni kell mindennemű tejterméktől. (Figyelem, még a párizsiban is lehet tej!!!) A tejallergiát az esetek egy részében ki szokták nőni a gyerekek, ezt időszakos vizsgálatokkal alá kell támasztani, és az étrendjét ennek megfeleloen alakítani.
Véleményem szerint egy 11 hónapos gyerek - ha nincs különösebb ellenjavallat - nyugodtan kaphat kenyérféléket. Nyugodtan adhatsz neki kenyérhéjat, kiflicsücsköt rágcsálni és a főzeléket is sűrítheted liszttel. Kaphat gabonapelyheket és teljes kiörlésű gabonával sűrített gyümölcsöt pl. uzsonnára.
Én nem látom akadályát - a szopás mellet is!- a reggeli bevezetésének és véleményem szerint nyugodtan kaphat kétszer főzeléket. Ezt nem a dr. véleménye ellen, hanem saját véleményemként mondom. Esetedben főleg egy olyan kisbabáról van szó, aki nem hízékony, úgyhogy nyugodtan próbáld megkínálni reggelivel és vacsorával is!
A reggeli természetesen lehet kenyér felvágottal ( ha tejfehérje-allergiás, akkor nagyon óvatosan, csak Liga, vagy Delma Light margarint és mindig tanulmányozd át, hogy a felvágottban mi van!) Lehet házilag gyártani különböző zöldségkrémeket, vagy húskrémeket, amik biztosan egészségesek, hiszen Te magad csinálod, tudod mi van benne. Az egyik főzelék mindenképpen
húsos legyen, a másik lehet üres is. A húst célszerű pl. úgy elkészíteni, hogy egyben megfőzöl pl egy csirkemellet, jó sok zöldséggel, zöldfűszerekkel, minimális sóval, aztán ledarálod, leturmixolod, jégkockatartóba helyezed és a forró főzelékbe egy vagy két kockát belepottyantasz. Így nem kell állandóan húst főzőcskézned és a főzelék is ehetővé hűl. Aztán adhatsz pecsenyezsíros kenyeret is a lurkónak paradicsommal, paprikával.
Nem kell "eseményt" csinálni az evésből és nem kell mindenáron elhízlalni a gyereket. Ha egyébként jól fejlődik, nem beteg, mozgékony, akkor nincs ok az aggodalomra.
Bátran használd az ízeket, puskázz a bébiételes üvegekről, vegyél babaszakácskönyvet és ne ess kétségbe. Nem minden gyerek tankönyvi példa, ha úgy érzed, nyugodtan eltérhetsz - persze megfelelő kontrollal - a megszokottól.
Makai Kinga
Kisfiam 22 hónapos, szója allergiára gyanakszom nála. (Hasmenés, főleg felvágott fogy ...
Válasz
Az ételallergiák a kiváltó allergének szempontjából 3 nagy csoportba sorolhatók: állati fehérjék (tej, tojás, húsok, halak), gabonafélék (búza, árpa, rozs, zab), hüvelyesek (borsó, bab, mogyoró, szója) által kiváltott allergiákra. Ez utóbbi csoportban a szója allergia a leggyakoribb. Ma már többek között ezért nem ajánljuk tejallergiás csecsemőnek a szója alapú tápszert, fél éves kor alatt. A kiváltott reakciók szempontjából pedig a következőképpen csoportosíthatjuk az allergiákat: légúti tünetekben megnyilvánuló: szénanátha, asztma, bőrtüneteket okozó: ekcéma, csalánkiütés és gyomor- bélpanaszokat : hányás, hasmenés, rossz felszívódás miatti gyarapodászavart okozó megnyilvánulási formák szerint. A szója allergia leginkább gyomor- bélpanaszokat, bőrtüneteket okoz, akár a tej, vagy a tojás. Hogy kisgyermekénél melyik étel elfogyasztása okoz panaszt, hosszas diétás program során kideríthető lenne, főleg ha az élelmiszerek pontos összetételét a szülő ismerné. Valóban számos felvágott, és egyéb húskészítmény, de hús nélküli készétel is tartalmaz szóját. De gyakran tartalmaz tojást is, sőt tejport, és számos adalékanyagot is. Az ok kiderítése (allergia vagy egyéb felszívódási, emésztési zavar) tehát gyorsabban és korrekt módon megtörténhet gasztroenterológiai kivizsgálás során. Arra viszont háziorvosi beutaló szükséges, kérjék ezt orvosuktól.
Dr. Gömöri Ágnes
Kétéves kisfiam a nyers eperre kiütésekkel reagál (nem viszketnek, nem hólyagosak). Egyév ...
Válasz
A leírásból nem teljesen egyértelmű, hogy allergiás bőrjelenségről van szó, bár ha az adott táplálékhoz köthető, akkor mégis valószínű.
Mások mellett az apró magvas gyümölcsök allergizálhatnak. Ezért fiatal gyermeknek nem szoktuk ajánlani. Ugyanakkor később - tapasztalataim szerint - már nem olyan nagy probléma ez, és idősebb gyermekeknél kevésbé találkozhatunk konkrétan az eperhez köthető allergiával.
Az Önök esetében is arról van szó, hogy főzött ételben - illetve a gyümölcsjoghurtban - nem okoz bajt. (Ez utóbbiban azért más összetevők is lehetnek, meg az eper jellege is másféle.)
Tehát azt gondolom, hogy később - igen alaposan megmosva - megpróbálható, és akkor kiderül, hogy állandó allergiáról lehet-e szó.
Érdekes, de az ételallergia esetén az egyes táplálékok másként viselkednek. Pl. gyümölcs esetén nem mindig erősbödik a reakció az újabb és újabb allergén-provokációnál. Ugyanakkor tejallergiánál viszont már láttam igen heves reakciót, ami az újabb adag tej adásánál alakult ki. Az étel-allergia - általában a túl érzékenységi reakciók - külön és sokszor önálló életet élnek.
Dr. Péter György
Kisfiam 10 hónapos,3 hónapos kora óta van atóphiás dermatitise nagyon erős tünetekkel kezd ...
A másik gondunk pedig az , hogy a vérv. során arraschid olajra is megcsinálták a tesztet ami nem mutatott egyértelmű reakciót. Azt tanácsolta az orvos , hogy menjünk be a klinikára és egy napig mogyorót fognak etetni Marcival , hogy kiderüljön allergiás-e a mogyoró félékre. A kérdésem az lenne, hogy ha nem allergiás a mogyoróra akkor nem pont ez a kísérlet válthat ki allergiát nála.
Válasz
Nem derült ki az sem leveléből, hogy a szója alapú tápszert mikor kezdték használni.6 hó előtt nálunk nem ajánlják, az ilyen életkorban könnyebben kialakuló szója allergia miatt. Hogy egy atópiás csecsemő a tejet ihatja-e, és a gyümölcsök és zöldségek közül mit mellőzzön, nagyon megoszlanak a vélemények. A bőrgyógyászok gyakran tapasztalják, hogy az allergológus által előírt diéta mellett is akár komoly tünetei lehetnek a kisgyermeknek. Nem egyértelmű az ételek allergiát okozó szerepe és az észlelt bőrjelenség közötti összefüggés az atópiás dermatitiszben. Tény az, hogy ezek a csecsemők általában öröklötten hajlamosak allergiás betegségekre. Fontos tehát náluk az erős allergének elkerülése/tej, tojás, hal, déligyümölcsök, olajos magvak/, ill óvatos 1 éves kor utáni bevezetése, és az anyatej adás! Ha a csecsemőnél így is megjelennek a bőrtünetek érdemes elvégezni bizonyos vizsgálatokat, ahogy ez az Önök esetében is történt. Magyarországon a brokkolit, karfiolt nem ill a hüvelyeseket is csak bizonyos esetekben vonjuk meg automatikusan. Meg kellene próbálniuk a fehér répát, spenótot, sóskát, salátát, zellert esetleg a paradicsomot, gyümölcsök közül őszibarackot, meggyet. Mindezeket persze óvatosan, mert un kereszt allergiák sajnos valóban léteznek. A liszneműeket is érdemes lenne elkezdeniük már 1o hónaposan. Valóban egyoldalúnak tűnik a kicsi táplálása és szüksége lehet bizony plusz vitamin pótlásra. Ha kisfiúk nem allergiás a mogyoróra , akkor azt a vizsgálat nem váltja ki. Azonban, ha annak lehetősége fennáll, érdemes a vizsgálatot azért elvégezni, mert sajnos elég sok élelmiszer-gyári készítmények- tartalmaznak mogyoróvajat, így pozitív eredmény esetén tudnák, hogy erre figyelniük kell.
Dr. Gömöri Ágnes
Az én kisfiam is 15 hónapos és úgy tűnik, erősen allergiás a tejre és tojásra. Én m ...
A kisfiam 9 hónapos volt amikor kiderült, hogy allergiás a tejre. (Borzasztó tünetekkel kellett kórházba vinni 3 falat túrótól!) Egészen addig én rendszeresen fogyasztottam tejet, sajtot stb., és nem volt a tejemtől semmi baja. Gondolja, hogy igazuk van ebben, valóban lehet a tejemtől baja? Különben lelkiismeret furdalásom volt, mert arra gondoltam, hogy lehet, hogy miattam lett allergiás, de a férjem is érzékeny a tejre (nem ennyire) és a sógornőm is ételérzékeny. Úgy néz ki tehát, hogy örökölte. Mindezek ellenére és a nagyon erős reakció ellenére van arra remény, hogy kinövi?
Válasz
Kisfia egészen biztosan örökölte azokat a géneket, amelyek allergiára hajlamosítják őt. Ez tehát egy életre szóló adottság. Azonban az allergia formái: ekzema , hasmenés, szénanátha, esetleg asthma az élet során változhatnak ugyanúgy, mint az allergiás válaszok erőssége. A tejfehérje allergia is többnyire a csecsemő és kisgyermekkorban okoz heves tüneteket és kb 3-4 éves korra ez megszelidül, bizonyos tejmennyiség fogyasztása nem okoz tüneteket. Ez abban az esetben valószínű, ha a szülő addig szigorúan tartja az előírt diétát. Sajnos azonban ilyen heves tünetek megjelenése után előfordulhat, hogy kisgyermeke táplálásánál a tejet egész gyermekkorában mellőzni kell, és azt felnőtt korba is csak módjával fogyaszthatja. Ilyen esetekben is, javuló vérvételi eredmények után bizonyos időközönként intézeti körülmények között megpróbálják a tej óvatos visszaadását. Az eredményektől függ a további diéta. Kisfiát, mint utóbb kiderült-erről azonban nem tudhattak- már az anyatejbe került kis mennyiségű tehéntejfehérje is érzékenyítette, és ezért amikor töményen találkozott a tejfehérjével a reakció már nagyon heves volt. Fontos tehát most már, ennek ismeretében ameddig Ön szoptat a diétát szigorúan tartania.
Dr. Gömöri Ágnes
Kisfiam 16 hónapos, egy tojásrántotta reggeli után amit rendesen az arcára is kent bedagadt ...
Válasz
A kisgyermekkorban elvégzett allergia vizsgálatok nem megbízhatóak. Ezért is végeztetjük el ezeket csak akkor, amikor az allergia tisztázása sürgető. Az un. bőrteszteket 3 éves kor alatt nem nagyon érdemes elvégezni, annyira megbízhatatlan. Vérvétel után a szérumból elvégzett RAST vizsgálatok amelyekkel az antigén specifikus IgE koncentrációkat ( tej, tojás) mérik, az előbbieknél kevésbé érzékeny vizsgálatok, de ha nagyon szükséges 3 éves kor alatt ez elvégezhető. A negatív eredmény azonban nem jelenti azt, hogy a gyerek biztosan nem allergiás az adott allergénre. Önök pedig ismételten azt tapasztalták, hogy a tojásfehérje heves bőrtüneteket váltott ki, tehát nagy valószínűséggel az eredmény ellenére is gyermekük allergiás rá. Én legalább 1 évig nem próbálnám újra a tojás adását, sőt a tojás tartalmú ételekkel is vigyáznék.
Dr. Gömöri Ágnes
Kislányom 9 hónapos és nagyon gyakran van sok apró piros kiütés a bőrén: a füle mögöt ...
Válasz
Csecsemőkorban az arcon, testen megjelenő, apró kiütéseknek számos oka lehet. Pl.: a meleg, érzékenység a fürdető-, bőrápoló szerekre, mosó-, öblítőszerekre. A száj körül bizonyos ételek után (paradicsom, citrusfélék), és valóban okozhatja a szervezet egészét érintő allergiás hajlam, amely ún. atópiás dermatitisben nyilvánulhat meg, több válaszomban is írtam róla, az ok-okozati összefüggés azonban ilyenkor sem egyértelmű. Az ételallergének közül a tej- és lisztérzékenység nemcsak bőrtünetet okoz, sőt az utóbbi főleg nem azt, hanem hasmenést, emésztési- és fejlődési zavart. Ha indokolt, ezeket ma már laboratóriumi vizsgálatokkal ki lehet deríteni. Egyrészt kimutatható a kisgyermekeknél a vérben az allergiás reakciókban részt vevő immunglobulin-E emelkedett szintje, másrészt még specializáltabb vizsgálatokkal az egyes ételallergénekre specifikus ellenanyagok szintje is. A liszt (uaz mint a glutén!) érzékenyeknél a bélből szövetmintát is vesznek a még pontosabb diagnózishoz, ill. a kontrollvizsgálat során az aktuális állapot megítéléséhez. A tejérzékenység diéta mellett 4-5 éves korra általában szelídül, megszűnik. A lisztérzékenység életre szól. Ugyanígy az olajos magvak és a hal allergia is megmarad egész életen át. 2-3 éves korig nem ritka a citrusfélékre, paradicsomra adott allergiás válasz sem.
Dr. Gömöri Ágnes
Kislányom 19 hónapos. Tegnap éjjel nagyon forgolódott álmában, fel is ébredt. Miután megi ...
Válasz
Kislányának nagy valószínűséggel csalánkiütése volt, amely leírása szerint nagy bőrfelületet érintett, viszont szerencsére magától elmúlt. Nem ilyen szerencsés esetben az elváltozások száma szaporodik, összefolyik, a bőr nagy területen duzzadt, meleg lesz. Ez az állapot nem veszélytelen, mert arcra, fejre terjedve a szemhéjak, ajkak, akár a gége duzzanatát is okozhatja, amely azonnali orvosi ellátást igényel. Tehát, amennyiben ezt újra észlelik, mutassák meg a kicsit orvosnak, ha ez rövid időn belül nem lehetséges, adjanak a kislánynak kalciumtartalmú italt. Másik fontos dolog a lehetséges okok kiderítése. Az elmúlt három napban kapott-e a gyermek új ételt vagy italt, esetleg a szokásosból fogyasztott-e nagyobb mennyiséget? Esetleg új növény, állat került-e a lakásba? Kapott-e a kislány új ruhát, amely a testével érintkezik? Használnak-e új mosóport, öblítőt, sampont, testápolót, stb. Ha a tünetek újra jelentkeznek - és hevesek - érdemes még allergológus szakorvost is felkeresniük.
Dr. Gömöri Ágnes
Mit jelent a "0" diéta?
...
Válasz
Gasztroenterológus és immunológus szakorvosok ajánlják ezt a diétát, amikor feltételezhető, hogy a panaszok hátterében un. alimentáris antigének játszanak szerepet. Ezek az étkezés során szájon, bélcsatornán át felszívódó olyan anyagok, amelyek a szervezetbe jutva allergiás reakciót - bőr, légúti, emésztési panaszokat, tüneteket - váltanak ki . Ilyen esetekben a cél az, hogy igen kis valószínűséggel allergizáló ételekkel (pl. burgonya, rizs, répa) kezdve két, három naponta haladva bővítjük a diétát egészen a megszokott táplálkozásig. Közben figyeljük a gyermek tüneteit és amennyiben azok jelentkeznének, a megfelelő vizsgálatokat, majd a feltételezett étellel történő újraterhelését szakember ellenőrzése mellett újra elvégzik. A "0" diéta valóban ma már kissé háttérbe szorult, az utóbbi időben széles körben elérhető és elvégezhető laboratóriumi vizsgálatok mellett. Ezek eredménytelensége esetén és leginkább csalánkiütéses panaszok fennállásakor azonban alkalmazzuk.
Dr. Gömöri Ágnes
A gyermekem csalánkiütéses lett. Szigorú diétára ítélte az orvos. Érdeklődnék, hogy ...
Válasz
A csalánkiütés gyakori betegség, amely az emberek 20%-ánál az élet folyamán előfordul. Ezek általában jól körülírt, néha összefolyó, változó méretű, bőrből kiemelkedő vörös bőrelváltozások. Többé-kevésbé viszketnek, és 48 órán belül eltűnnek, néha azonban folyamatosan újak keletkeznek, és a folyamat krónikussá válhat. A csalánkiütés kialakulásának jelenleg háromféle mechanizmusát tartják számon. Az ezekben végbemenő biokémiai reakciókat (amelyeknek a végeredménye a csalánkiütés lesz), immunológiai és nem immunológiai reakciók egyaránt aktiválhatják, beindíthatják! Pl.: ételek, adalékok, színezékek, gyógyszerek, növényi anyagok, rovarok pora, nyála, csípése, belélegzett anyagok, állatok szőre, pikkelye (immunológiai mechanizmussal); DE: vírusok, baktériumok, gombák, hideg, meleg, nyomás, napfény, víz (nem ismert mechanizmussal). Valamint ismertek genetikai rendellenességekkel kapcsolatban öröklődő csalánkiütéses megbetegedések is. Sőt létezik pszichés eredetű csalánkiütések is. Néha krónikus betegségek kísérő tünete is lehet. Tehát a tüneteket nem feltétlenül valamilyen étel okozza, habár ez kisgyermekkorban viszonylag gyakori, és talán a legegyszerűbb a kiütéses gyermekkel az ún. "0" diétát kezdeni, amelyet kb. 10-14 nap ill. a tünetek elmúlása ( ha erre elmúlnak ) után tervszerűen és fokozatosan elkezdünk bővíteni. 3-4 naponta adunk vissza 1-1 új ételt ill. alapanyagot (mint pl tej, tojás, déligyümölcs, eper, konzerv, pácolt húsféle stb ). Erre pontos menetrendet dolgozunk ki a gyermek korának és étrendjének megfelelően! Tartósan szigorú diétát tartani fejlődő kisgyermeknél indokolatlanul nem szabad. Amennyiben ennek során kiderül, hogy melyik étel okoz gondot ezt kihagyjuk egy időre az étrendből. Ha ez eredménytelen érdemes immunológiai, allergológiai, sőt gasztroenterológiai vizsgálatokkal megpróbálni kideríteni a valódi okot.
Dr. Gömöri Ágnes
Kisfiam 2,5 éves kb. 1 éve a bőrgyógyász által megállapított ekcémában szenved. a b ...
Válasz
Az ekzema okát, kóreredetét még pontosan nem tudjuk, arról csak feltételezések vannak. A betegség veleszületett hajlama ismert, hullámzó lefolyású jobb, rosszabb periódusokkal járó bőrgyulladás jellemzi. Állandó tünete a száraz, gyakran viszkető bőr. A viszketés oka részben a száraz bőr, részben a bőr fokozott ingerelhetősége, mely ezeknél az egyéneknél jellemző. Csecsemő és kisgyermekkorban igen nagy valószínűséggel szerepe van a folyamat beindításában étel allergéneknek, de akár belélegzett allergén is beindíthat ekzemát. Külön csoportot képez az ún. kontakt dermatitisz, ez az ekzema azon formája amely bizonyos anyagokkal való tartós, vagy ismételt érintkezés során alakul ki. Ezek pl nyál, gyapjú, fémek, habfürdők, mosószerek, illatszerek, stb. Sajnos gyakran előfordul, hogy az előírt, sokszor számos ételféleségre vonatkozó diéta sem hozza meg a tünetek enyhülését. Ilyenkor, ha mód van rá érdemes egyéb okokat is keresni. Azt hiszem mielőtt szigorú diétát kezdenének, kisgyermeküket mutassák meg allergológusnak is, aki a ma elérhető vizsgálatokkal már néhány, de lényeges étel allergiát (tojás, tej ) laboratóriumi vizsgálattal ki tud szűrni. Az egyéb allergének vizsgálata ebben az életkorban még ,a mai módszerekkel bizonytalan eredményt ad. Ezt 4 éves kor körül érdemes elvégezni. Azt tanácsolom, hogy addig tejet, a tojásételeket ha lehet mellőzzék. A bőrgyógyász által felírt fürdető és ápoló kenőcsöket pedig még intenzívebben használják, mert ha ezek a gyermek bőrét meggyógyítani nem is tudják, a tüneteket mérséklik. A gyógyítás az ok kiderítésével kezdődne, ezért lenne fontos az allergológiai kivizsgálás.
Dr. Gömöri Ágnes
Kisfiam 20 hónapos, 10 hónapig szoptattam, 6 hónapos korától kapott tápszert, majd egy ...
Válasz
Az ekzema elnevezés gyűjtő fogalom. Keveset tudunk a betegség lényegéről, pedig a csecsemők és a gyermekek leggyakoribb bőrgyógyászati megbetegedése. Veleszületett hajlamon alapuló, gyakran visszatérő, váltakozó intenzitással zajló bőrgyulladás. Sajnos az esetek kb. 20 %-ában előbb, utóbb társulhat egyéb allergiás betegségekkel is. Az étel allergéneknek csecsemőkorban biztosan van szerepe a folyamat beindításában, de kiválthatja más környezeti allergén is. Megtalálni ezeket főleg csecsemőkorban borzasztó nehéz, leginkább tapasztalati tényekre támaszkodhatunk. Ha folyamat beindult, az szinte önmagát tartja fenn. Száraz bőr-viszketés- vakarás. A diéta hatása, eredménye, mint Önök is tapasztalhatják, nem egyértelmű. Nem valószínű, hogy vitaminhiány okozná a tüneteket. Amire fontos figyelni: a bőr kiszáradását meg kell előzni- rövid fürdéssel, detergensek használatának mellőzésével, a bőr zsírozásával. Ha a bőrgyulladás kiújul, sajnos rákényszerülünk kortizon tartalmú kenőcsök használatára (csecsemőnél hígítva). A pelenkás területeken vigyázni kell a kortizon tartalmú kenőcsök használatával, mert párás, meleg, gyulladt környezetben azok könnyebben felszívódnak. Erre a területre hígabb kenőcsöt kell kérniük a szakorvostól. Az atópiás bőrelváltozásoknak inkább klímaterápiára és nem fényterápiára van szükségük. Az ilyen gyerekek bőrére még jobban kell vigyázni, napozáskor feltétlenül használjanak fényvédő krémet / kis területen kipróbálva, mert ez is allergizálhat/ utána pedig a bőr zsírozásáról fokozottan gondoskodjanak. Főleg a tengerparti párás, allergén mentes környezetben való tartózkodás után hosszabb- rövidebb ideig szinte tünetmentes lehet a bőr.
Dr. Gömöri Ágnes
Kislányom most 9 hónapos, 8100 gr. Férjem és én is szénanáthában szenvedünk (parlagfű), ...
Válasz
A 9. élethónapban a csecsemőknél bevezetjük a lisztneműeket. Még az allergiával terhelt családokban is. Egyébként akár 6 hónapos kortól is lehet ezzel próbálkozni, habár ebben a szakemberek véleménye nem egészen egyezik. Tehát babájuk már kaphat rántással készült főzeléket, kóstolgathat tésztát, ehet kenyeret, kalácsot, használhatnak natúr gabonapelyheket a gyümölcsök dúsítására. Természetesen ehet a pici rizst, és kóstolgathatja a szülők nem túl fűszeres, nem zsíros ételeit. Ameddig nincs foga, ezeket törjék össze villával vagy vágják kis darabokra. Kislányuk esetében valóban nem tanácsos a tej alapú és tartalmú ételek bevezetése 1 éves kor előtt. Tejpépekből azonban már ebben az életkorban is meg lehet próbálni a HA pépeket. Lehetséges, sőt 1 éves kor körül már tanácsos a tejtermékeket kis adagokban, fokozatosan bevezetni: sajtok, túró, kefir, joghurt. Ez utóbbiakkal habarás is készíthető. Ha ezek fogyasztása esetén tünetek jelennek meg, a kicsit tej és tejtermékmentesen szükséges táplálni, amely során a HA tápszer adása szerencsére lehetséges, ezeket a kisdedek nagy része még jól tűri. Ha ez sem menne, érdemes a kicsit allergológusnak megmutatni. Laboratóriumi vizsgálattal ma már bizonyos ételallergiák nagy valószínűséggel kiszűrhetők.
Dr. Gömöri Ágnes
Kisfiam 10 hónapos,3 hónapos kora óta van atóphiás dermatitise nagyon erős tünetekkel kezd ...
A másik gondunk pedig az , hogy a vérv. során arraschid olajra is megcsinálták a tesztet ami nem mutatott egyértelmű reakciót. Azt tanácsolta az orvos , hogy menjünk be a klinikára és egy napig mogyorót fognak etetni Marcival , hogy kiderüljön allergiás-e a mogyoró félékre. A kérdésem az lenne, hogy ha nem allergiás a mogyoróra akkor nem pont ez a kísérlet válthat ki allergiát nála.
Válasz
Nem derült ki az sem leveléből, hogy a szója alapú tápszert mikor kezdték használni.6 hó előtt nálunk nem ajánlják, az ilyen életkorban könnyebben kialakuló szója allergia miatt. Hogy egy atópiás csecsemő a tejet ihatja-e, és a gyümölcsök és zöldségek közül mit mellőzzön, nagyon megoszlanak a vélemények. A bőrgyógyászok gyakran tapasztalják, hogy az allergológus által előírt diéta mellett is akár komoly tünetei lehetnek a kisgyermeknek. Nem egyértelmű az ételek allergiát okozó szerepe és az észlelt bőrjelenség közötti összefüggés az atópiás dermatitiszben. Tény az, hogy ezek a csecsemők általában öröklötten hajlamosak allergiás betegségekre. Fontos tehát náluk az erős allergének elkerülése/tej, tojás, hal, déligyümölcsök, olajos magvak/, ill óvatos 1 éves kor utáni bevezetése, és az anyatej adás! Ha a csecsemőnél így is megjelennek a bőrtünetek érdemes elvégezni bizonyos vizsgálatokat, ahogy ez az Önök esetében is történt. Magyarországon a brokkolit, karfiolt nem ill a hüvelyeseket is csak bizonyos esetekben vonjuk meg automatikusan. Meg kellene próbálniuk a fehér répát, spenótot, sóskát, salátát, zellert esetleg a paradicsomot, gyümölcsök közül őszibarackot, meggyet. Mindezeket persze óvatosan, mert un kereszt allergiák sajnos valóban léteznek. A lisztneműeket is érdemes lenne elkezdeniük már 1o hónaposan. Valóban egyoldalúnak tűnik a kicsi táplálása és szüksége lehet bizony plusz vitamin pótlásra. Ha kisfiúk nem allergiás a mogyoróra , akkor azt a vizsgálat nem váltja ki. Azonban, ha annak lehetősége fennáll, érdemes a vizsgálatot azért elvégezni, mert sajnos elég sok élelmiszer-gyári készítmények- tartalmaznak mogyoróvajat, így pozitív eredmény esetén tudnák, hogy erre figyelniük kell.
Dr. Gömöri Ágnes
Kisfiam most 9 hetes. Több bőrproblémával küzdünk egyszerre. Az 5. héttől koszmó van ...
Válasz
Kisfia bőrproblémái ugyanarra az okra vezethetők vissza, a baba valószínűleg ún. atópiás csecsemő. Ennek tünetei a kiütések, melyek piros foltokká összefolynak, később ez az elváltozás a hajlatokban erősebben jelenik meg, a viszketés, néha nedvedzés, és a hámlás. A koszmó is jelen van ilyen esetekben, különösen makacs formában. Ezek a kicsik hajlamosabbak ételallergiára, szénanáthára, asztmára a későbbiekben. Ez egy genetikai adottság. Igen enyhe esetekben ezek a tünetek valóban kb. 5 hónapos kor körül megszűnnek. Ezekben az esetekben az elváltozás mérsékelt, inkább csak az arcon jelenik meg. Kisbabájával érdemes lenne bőrgyógyászt felkeresnie, mivel az ilyen bőr fokozott és gondos ápolást - időközönként gyulladáscsökkentést, állandó hidratálást, esetleg zsírozást, puhítást - igényel. Fürdetéshez is csak ún. mosakodó kenőcsöt szabad használni. Ha az elváltozások makacsok vagy időnként durván fellángolnak, akár már a néhány hónapos csecsemővel is érdemes allergológust vagy gasztroenterológust felkeresniük, ui. ezeknél a babáknál a bevezetett új ételek komoly romlást okozhatnak. Ott arra vonatkozóan is tanácsot kapnak, hogy lehetőleg milyen élelmiszereket kerüljenek a későbbieken.
Dr. Gömöri Ágnes
Négy hetes kislánnyal kapcsolatos lenne a kérdésem: anyatejet iszik, de néhány napja ren ...
Válasz
A kiscsecsemőkön kb. a 4. élethéten jelennek meg az ún. tejkiütések. Elsősorban az arcon, fül mögött, homlokon, de előfordulhat ez a törzsön, végtagokon is. Látjuk ezt anyatejes és tápszeres babánál egyaránt. Amennyiben ez az elváltozás nagyon feltűnő, egész testet elborító anyatejes baba esetében, megpróbáljuk először csökkenteni az anya tejfehérje bevitelét (sem tej, sem tejtermékek nem fogyaszthatók, amíg a kiütések mennyisége nem csökken, majd a javulás után ezeket fokozatosan, bizonyos mennyiségig visszaadjuk), ha ez eredménytelen, elveszsük egyenként az allergiát okozó ismert ételeket (tojás, olajos magvak, hal, citrusfélék, stb). Eközben, ha szükséges, a babának antihisztaminikumot (allergiás reakciót csökkentő szert) adunk, és ha a bőre nagyon megviselődik, zsírzó, gyulladáscsökkentő kenőcsöt is teszünk rá. Az esetek túlnyomó többségében sikerül mérsékelni, (ha nem is teljesen megszüntetni) a panaszokat, amelyek kb. 4-6 hónapos kor körül általában maguktól meg is szűnnek. Néha egy bizonyos táplálék elhagyása után a helyzet látványosan javul, de sajnos ez ritka. Az ilyen babák közül kerülnek ki azonban a későbbi atópiás-ekcémás csecsemők, kisgyermekek is, főleg ha a családban allergiás megbetegedés (asztma, szénanátha, ekcéma) előfordul. Érdemes tehát a fenti ételféleségekre figyelve táplálkoznia, és amennyiben valamelyik elhagyása után javulást észlel, azt elhagynia. Persze a szoptatás alatt használt gyógyszerek, vitaminok is okozhatnak ilyet! Ha a baba bőre nem javul, sőt romlik, keressenek fel bőrgyógyász szakorvost.
Dr. Gömöri Ágnes