Kérdések-válaszok
Válasz
A vérszegénységnek általános - és nem specifikus - tüneti vannak: sápadtság, fáradékonyság, bágyadtság, étvágytalanság, nagyobb gyermekeknél a koncentráló képesség, tanulási készség csökkenése, esetleg ingerlékenység.
Azonban - mint ahogy az sokszor kimondatik - a sápadtság még nem bizonyíték a vérszegénységre.
A vérszegénység leggyakoribb oka gyermekekben a vashiány - bár ritkábban más tényezők is kiválthatják. Éppen ritkaságuk miatt azonban ezek gondosan felderítendők.
Valóban lehetnek a vaskészítményeknek gyomor-bélrendszeri mellékhatásaik, azonban legtöbb esetben azért meg lehet találni azt a készítményt, amit a gyermek tolerál.
A kezelésről: ha a vashiányos vérszegénység bizonyosodik, annak kezelése fontos, mivel az intellektuális funkciók fejlődéséhez a szervezet (agy) megfelelő vér- ill. oxygénellátottsága elengedhetetlen. Vizsgálatok mutatták ki, hogy azon gyermekek, akik ilyen értelemben hiányállapotban voltak/vannak, azoknak mentális teljesítménye elmarad az egészségesekhez
képest.
Tehát megfelelő kivizsgálás után szükségesnek tartom a vashiány gyógyszeres kezelését. Természetesen megfelelő ideig, megfelelő ellenőrzés és gondozás mellett.
A tápszerekben levő vitaminok mennyiségét általában - hiányállapot esetén - nem szoktuk a kezelésbe beleszámítani. Ez áll a vasra ill. a D vitaminra is. Ez utóbbiból a kornak megfelelő adagban és ideig a pótlás a hazai gyermekorvosi elveknek megfelelően indokolt.
Dr. Péter György