Kérdések-válaszok
Van egy három és fél éves egészséges kislányom. Terhességem alatt nagyon meglepett, hogy a baba vércsoportja AB Rh negatív lett, annak ellenére, hogy az apja és én is Rh pozitívak vagyunk. Amikor terhes lettem, vizsgálták az ellenanyag mennyiségét a véremben, és ebből a szempontból először negatív lett a leletem. Néhány hónappal később azonban ez az ellenanyag pozitív lett, és ez engem alaposan megijesztett. Az orvosom azzal nyugtatott, hogy ez nem káros, de én nem nyugodtam meg. Végül is a könyvbe
azt írták be, hogy "Savójában jelenleg nagy valószínűséggel anti P1antitest mutatható ki".
1. Mi lehet az oka az ellenanyag képződésnek?
2. Lehetett-e attól ellenanyag a véremben, hogy a lányom vércsoportja Rh negatív?
3. Az újabb terhesség előtt kell-e vérvizsgálatot végeztetnem?
Válasz
A számos vércsoport faktor mindegyike két tagból áll: szüleink mindkét tagjából egy-egy gént kapunk. Az összesen négyféle variációból (ezt genotípusnak hívjuk) végül is a gének un. domináns jellege dönti el, hogy az egyén adott vércsoport tényezője pozitív vagy negatív lesz. Az Rh pozitivitás domináns, tehát ha az egyik szülőtől + gént kap, az újszülött Rh+ lesz. Valószínűleg Önök mindketten "+/-" típusúak és lányuk fogantatásakor két "-" gén találkozott.
Amit leír, az nem Rh jellegű ellenanyagra, hanem már jóval ritkább (minor) vércsoport ellenanyag jelenlétére utalhat. Elmondása alapján nagy valószínűséggel feltehető, hogy ebből érdemi szövődmény nem várható. Úgy gondolom, erre legfeljebb azon esetben kell tekintettel lenni, ha Ön az ellátás során valamilyen okból vérpótlásra szorulna. Ekkor az un. választott, mosott vörösvérsejt-koncentrátum adását szokták javasolni, mivel ez nem vagy csak minimális mértékben tartalmaz (az egyébként a vérsavóban jelen levő) ellenanyagokat.
Úgy gondolom, nincs oka komolyabb aggodalomra, de tanácsolom, hogy ezzel kapcsolatos leleteit őrizze meg, feltétlenül vegyen részt a terhesség során szokásos ellenanyag vizsgálatokon és javaslom, hogy korábbi leleteit adja is át (másolatban) a vérminta levételekor. Ezzel biztosíthatja a kellő gondosságot, maguknak a szövődmények megelőzését.
Dr. Nagy László
azt írták be, hogy "Savójában jelenleg nagy valószínűséggel anti P1antitest mutatható ki".
1. Mi lehet az oka az ellenanyag képződésnek?
2. Lehetett-e attól ellenanyag a véremben, hogy a lányom vércsoportja Rh negatív?
3. Az újabb terhesség előtt kell-e vérvizsgálatot végeztetnem?
Válasz
A számos vércsoport faktor mindegyike két tagból áll: szüleink mindkét tagjából egy-egy gént kapunk. Az összesen négyféle variációból (ezt genotípusnak hívjuk) végül is a gének un. domináns jellege dönti el, hogy az egyén adott vércsoport tényezője pozitív vagy negatív lesz. Az Rh pozitivitás domináns, tehát ha az egyik szülőtől + gént kap, az újszülött Rh+ lesz. Valószínűleg Önök mindketten "+/-" típusúak és lányuk fogantatásakor két "-" gén találkozott. Amit leír, az nem Rh jellegű ellenanyagra, hanem már jóval ritkább (minor) vércsoport ellenanyag jelenlétére utalhat. Elmondása alapján nagy valószínűséggel feltehető, hogy ebből érdemi szövődmény nem várható. Úgy gondolom, erre legfeljebb azon esetben kell tekintettel lenni, ha Ön az ellátás során valamilyen okból vérpótlásra szorulna. Ekkor az un. választott, mosott vörösvérsejt-koncentrátum adását szokták javasolni, mivel ez nem vagy csak minimális mértékben tartalmaz (az egyébként a vérsavóban jelen levő) ellenanyagokat. Úgy gondolom, nincs oka komolyabb aggodalomra, de tanácsolom, hogy ezzel kapcsolatos leleteit őrizze meg, feltétlenül vegyen részt a terhesség során szokásos ellenanyag vizsgálatokon és javaslom, hogy korábbi leleteit adja is át (másolatban) a vérminta levételekor. Ezzel biztosíthatja a kellő gondosságot, maguknak a szövődmények megelőzését.