#baba#anya

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

adottság

Összes címke »

Kérdések-válaszok

Kisfiam ma 4 hetes. Eddig, ha éjszaka etettem 1-2x igény szerint, akkor kb 15 perc után elaludt és büfiztetésnél sem ébredt fel, letettem az oldalára megtámasztva és aludt a következő etetésig. Egy-egy kisebb nyögést még hallottam, de sosem  sírt. Pár napja sajnos nem tudom lerakni éjszaka etetés után, mert, ha el is alszik, leteszem, de pár perc múlva keservesen húzza a lábát nyöszörög, majd elkezd sírni. Tegnap éjszaka 8 perces evés után csak másfél órával tudtuk a babát elaltatni a hasán. Addig is keveset büfizett, a hátát simogatva viszont hangosakat szellentet. Napközben eddig is nehezen aludt el szoptatás után, kb. csak 1 óra múlva (húzta a lábát, büfizett vagy szellentett), de az éjszakákkal az elmúlt 2-3 napot kivéve, nem volt gond. Nappal, eddig 30-35 percet szoptattam, de 1 hete kb 10-15 perc után kiköpi a cicit, majd tátott szájjal újra kapkod utána (gondolom ilyenkor sok levegőt is nyel), mindig bedugom a szájába a cicit, de beleszopik kettőt, majd újra kiköpi és újra kapkod utána. A védőnő tanácsára tegnap 15 perc után többször is lemértem a babát, hogy mennyiket eszik és kiderült, hogy ennyi idő után egyszer 120, egyszer pedig 150grm-t evett, ami gondolom pont elég vagy még sok is egy 4 hetes babának. Úgy döntöttem, hogy mikor először elkezdi kiköpni a cicit és kapkodni utána, akkor abbahagyom a szoptatást, mert valószínűleg addigra tele ette már magát,  bár ilyenkor is megy a rugdosás, nyöszörgés büfiztetésnél. Szoptatásba nem szokott belealudni, esetleg büfiztetésbe, de sokszor akkor nyílnak ki a szemei és ébred fel teljesen. Ilyenkor egy idő után leteszem az ágyába és ha kell, hagyom sírni, amíg el nem alszik magától. Fel nem szoktam venni, inkább simogatom a hátát az ágyában. Egyedül az éjszakáktól félek, hogy ne kelljen még egy órát altatni 10 perces evés után. Lehet, hogy most lesz hasfájós a baba? Figyelek az étkezéseimre, nem eszem olyat, ami puffasztó. Minden szoptatás után fejek - kivéve éjszaka -  és csak egy mellből etetek egyszerre. Utána még minimum 30 gr-ot ki tudok fejni, néha többet is abból a mellből, amiből evett. Ezt a sűrű fejést csak 6 hétig szeretném folytatni, utána csökkenteném, ha lehet. 
Mit tanácsol a hasfájás ellen és a nyugodtabb éjszakákért? Egyébként, eddig, ha 8-kor evett a baba, akkor általában éjjel 1-2-ig nyugodtan aludt, de tanácsra tegnap felébresztettem enni 23-órakor, így aztán éjjel 3-kor és reggel 7,15-kor kelt újra. Ön is tanácsolja a 23 órás etetést, hogy később könnyebben kiessen az éjszakai szoptatás? Vagy hagyjam aludni a gyereket, mert este 8 után alszik egybe 5-6 órát is? Dani általában egyébként csak 5-6x eszik egy nap, mikor hogy, még nincs rendszer az életében. Remélem, hogy ahogy telik az idő, 1-2 héten belül megoldódik az etetési idők kérdése is, de most a hasfájás a legrosszabb probléma azt hiszem. Még csak annyi, hogy délelőttönként akár 5 órát is kibír evés nélkül, ilyenkor alszik kb 3-3 és fél órát egybe, de délután 4-5 óra körül kezdődik a nyűgösebb időszak, már nem alszik csak nyöszörög vagy sír. Ilyenkor próbáljuk hozzá igazítani a fürdetést, hogy csak utána egyen, de később majd szeretnénk 7-8 óra körül fürdetni. Most még néha ez az időpont nem jön össze. Erre is tudna tanácsolni valamit, hogy hogyan lehet kihúzni a fürdetésig etetés nélkül vagy etessek, ha kell (3 óránként) és inkább később vagy egyáltalán ne fürdessek? Tudom, hogy a késő délután általában nyűgösebben telik a kisbabáknál, ugye?

Válasz

Úgy veszem észre, kissé összekeveredett a fejében a régen javasolt óra szerinti szoptatás és a manapság előtérbe került igény szerinti szoptatás.
Én arra bátorítanám, hogy figyelje a gyerekét, és bízzon a baba jelzéseiben. Ne próbálja rávenni arra, hogy öt órát is kibírjon szopás nélkül, és azt se várja el tőle, hogy a fürdés időpontját (ami az ön igénye szerint van beállítva) respektálja. Egy ilyen pici babának még elég kialakulatlan az időbeosztása, ez természetes. Nem elítélendő, hogy valamilyen rendszert ki akar alakítani a család, de ebben a babára kell támaszkodni, és követni a benne végbemenő változásokat. Javaslom, hogy látogassa meg a www.lll.hu honlapot, ott nagyon jó anyagokat talál ebben a témában.
Azt tapasztaljuk, hogy vannak nehezen böfiző, hasfájós babák, teljesen függetlenül a mama étrendjétől, a "nevelési gyakorlattól". Ha egy gyerek ilyen, ezt nem lehet megúszni, legfeljebb kibírni, átvészelni, míg a kicsi el nem éri a négy-hat hónapos kort, és magától "ki nem növi" a problémát. Ilyenkor az átvészelés időszakára különböző praktikákat lehet kitalálni. Pl. azt, hogy a babát egy matracra költözteti, és az éjszakai szoptatás idejére odafekszik mellé. Lehet, hogy a kicsi akár szopi közben is visszaalszik. Ilyenkor nem kell őt pakolászni, az anya visszatérhet a hitvesi ágyba.
A másik: a babát igenis föl kell venni, ha sír. A sírás nem bokréta a kalap mellett, hanem fontos jelentése van. Meg kell találni a sírás okát. Csak az egyik lehetséges ok az éhség, a másik a mama hiánya, az összebújás hiánya, de lehet még sok egyéb is. A babáknak szükségük van ringatásra, szeretgetésre, babusgatásra. A délutáni időszak - főleg a hasfájós
babáknál - valóban nehezebben szokott telni. IIyenkor be lehet iktatni egy külön szopit is.

Sződy Judit



X
EZT MÁR OLVASTAD?