Kisfiam 4 hetes, és másfél hete nagyon fáj a hasa. Figyeltük a székletét, és azt vettük észre, hogy jóval kevesebb mint az első hetekben volt, ugyanakkor sokkal többet evett. Volt, hogy napi 10-12 alkalommal is, és mindig 70 és 125 gramm között. Ekkor a háziorvosunk tanácsára kúpozni kezdtük, ki-be kellett húzogatni a kúpot, aminek volt eredménye bőven, olyan sok széklet jött ki így minden alkalommal amikor csináltuk (kb. naponta 3-szor), mint azelőtt egy egész napos adag volt. Ezenkívül az orvosunk szerint túletettem, ezért azt mondta ezentúl csak 3 óránként szoptassam, szigorúan betartva az időt. Ez még több sírást okozott, ugyanis ő igényelné, hogy többet lehessen cicin, és a teát amit a doktornő tanácsolt (kamilla tea), nem akarja elfogadni. Csak ritkán tudok vele itatni egy keveset, mert kiköpi a cumisüveget. Kanállal is próbáltam neki adni és pohárból is, de így se ment túl fényesen. Kaptunk ezenkívül Lactobact-ot amiből napi 2-őt kell neki adni, és egy kanalas gyógyszert, amiről azt mondta görcsoldó és nyugtató van benne, de a pontos összetevőit nem ismerem. Ez utóbbit naponta 3-szor kell neki adni, úgy, hogy egy mokkáskanálnyit kell 3 felé osztani. A széklete azóta sárgásról zöld színűre változott, és olyan híg, mint a víz. A hasfájása nem múlt el. A védőnőnk szerint végbélzáróizom szűkülete van, de az orvosunk szerint nem. Egy harmadik helyről azt hallottam, hogy esetleg túl híg a széklete ahhoz, hogy ingert váltson ki nála és ezért jön kúpra vagy lázmérőzésre a széklet jó része. Én már nem tudom mit csináljak, hogy enyhítsek a fájdalmain, és azt sem tudom a három különböző vélemény közül melyik a helyes.
Válasz
A hasfájás viszonylag gyakori újszülött-csecsemőkorban, noha a mechanizmusát nem pontosan ismerjük. Sokszor nehezen kezelhető probléma, de szerencsére általában 3-4 hónapos kor körül megszűnik.
Ezek a babák sokat sírnak, sokszor csak kézben vannak el és nyugszanak meg. Sokszor érzékenyek az időjárásra is.
Sok esetben a görcsök oldásában a "tornáztatáson", "hőmérőzésen" kívül a különböző összetételű görcsoldó, nyugtató kúpok, teák is segítenek. Mivel a has teltsége előidézheti a hasfájást fontos, hogy ne etessék túl a babákat, sokat "böfiztessék" az evés során lenyelt levegő eltávozása érdekében. Fontos a rendszeres széklet is, bár anyatejes csecsemőnél teljesen normális lehet az is, hogy több napig nincs széklete.
Szerencsére nagyon ritka, hogy a csecsemőkori hasfájás ill. székrekedés hátterében sebészeti betegség - végbélszűkület, esetleg egyéb rendellenesség lenne. A végbélszűkület annyit jelent, hogy a normálisnál szűkebb a végbélnyílás és emiatt érthető módon nehezen üríti ki a baba a székletét és emiatt görcsölhet is a hasa. Ez nagyon ritka és legtöbbször a végbél néhány alkalommal való megtágításával kezelhető.
Dr. Kálmán Attila