#baba#anya

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

adottság

Összes címke »

Kérdések-válaszok

Kisfiam 10 hónapos lesz néhány napon belül (első gyerek, 9,2 kg, 74 cm, anyatejen nevelkedett baba) de még magától nem ül fel - nem is próbálkozik, állni sem próbál, ha esetleg megpróbálnánk ölben tartva a lábára állítani, felhúzza a lábát, vagy tiltakozik. Ha leültetjük a szőnyegre, egyenes háttal ülve játszik akár percekig is. Egyébként jórészt háton fekve játszik, s ha valami után ered, háton forogva, vagy kúszva közlekedik. Mivel farfekvéses baba volt császármetszéssel született a 39. héten, 54 cm, 2940 g volt, s dysmaturitást állapítottak meg. Az Apgar értéke: 9-10. 
Születésekor a csípője kötött volt, azonban ez megoldódott a 8 hetes korában végzett ortopédiai vizsgálatra.  Születése óta háton alszik, hason soha nem szeretett lenni. 
Fejét szépen tartja, a kezeit, ujjait ügyesen használja játék során. 5 1/2 hónaposan fordult hasra, s 6 1/2 hónaposan már ügyesen forgott minden irányba. Azóta a forgást tökélyre fejlesztette, s minimális kúszással kombinálva mindent meg tud kaparintani. Járókában kevés időt tölt (napi 1-1,5 óra), javarészt a szőnyegen játszik, azaz az egész nappali az övé. Egyébként nagyon sokat "beszél", nyitott, kiegyensúlyozott, nyugodt, nevetős baba. 3 hónapos kora óta járunk babaúszásra, amit imád, s ő az egyik legügyesebb baba. A sok "háttéradat" utáni kérdéseim: 
-Aggódjunk-e mozgásfejlődése miatt? Vigyük-e fejlődésneurológiai vizsgálatra? (8 hónaposan a "biztonság" kedvéért már elvittük ortopédiára, mindent rendben találtak)
- Tehetünk-e valamit, hogy jobb "ütemben"  fejlődjön?

Válasz

A csecsemő általában a 8-9. hónapban ül fel. Az ülés bevezeti a stabil fejtartást, aktívabb manipulációt tesz lehetővé, megváltozik a látás és a környezet viszonya. Mindezek a baba mozgás és szellemi fejlődésének ugrásszerű felgyorsulását eredményezik. Kialakul az un testséma, az egyensúlyozás tovább finomul, ez lehetővé teszi a térden ülés után a guggoló ülést, majd a felrugaszkodást állásba. Ez kb. a 9-10 hónapban történik. Forgó, izgő-mozgó, kúszó, jól manipuláló szellemileg jól fejlődő babájuknál reméljük mindez hamarosan bekövetkezik. Azonban, ha a 10. hónap betöltése után sem észlelnek változást, fejlődést a kicsi mozgásában érdemes felkeresniük fejlődés neurológiában jártas gyermek- gyógytornászt, esetleg szakorvost.  Ők birtokában vannak azoknak a technikáknak, amelyekkel a lassabban fejlődő, esetleg hiányzó, vagy valamilyen ok miatt akadályozott mozgásfejlődést beindítják, felgyorsítják.  A megfelelő gyakorlatokat a szülőnek megmutatják. Azokat otthon naponta végezni kell. Önök egyenlőre csak a megfelelően nagy, kemény alapú és biztonságos tér (megfelelő kapaszkodó helyekkel) biztosításával segíthetik a kicsi mozgásfejlődését.
Dr. Gömöri Ágnes

X
EZT MÁR OLVASTAD?