#baba#anya

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

adottság

Összes címke »

Kérdések-válaszok

A kislányom 6 éves és az egyik manduláján fehér foltok jelentek meg. Az orvos szerint nem tüszős mandulagyulladás, mert az mindkét mandulán jelentkezik és lázzal jár. Akkor ön szerint mi? És javasolt e a mandulák kivétele?

Válasz

A leírás alapján azt nem tudom megmondani, hogy mi a baja gyermekének, de azt viszont csaknem teljes biztonsággal állíthatom, mindezek alapján még nem indokolt a mandulaműtét.
Valóban a tüszős mandulagyulladás lázzal, rossz közérzettel, nyelési fájdalommal, jellegzetesen lobos garatképletekkel, a mandulákon foltos vagy vonalas sárgás színű felrakódással, továbbá megnagyobbodott nyaki nyirokcsomókkal járó kórkép. Típusosan Streptococcus pyogenes okozta fertőzés.
Kezelése antibiotikummal történik.
Hasonló képet adhatnak azonban vírusfertőzések, néha a gombás felrakódás is. Ugyancsak lehetséges, hogy nem aktív gyulladás zajlik, hanem a mandulákon levő barázdákban sejttörmelék gyűlik meg. Ez a vizsgáló kanállal onnan kibuktatható. Ez utóbbi nem is betegség, és nem jár általános tünetekkel.
A mandulaműtét javallatát az előzmények ismeretében a gyermeket ismerő (kezelő) orvos és a gégész közösen tudják felállítani. A gégészeti vizsgálat a mandulák állapotát jobban meg tudja ítélni, hogy esetleg azok krónikusan betegek-e.
Még egy megjegyzés: akut gyulladás esetén első a kezelés, a mandulagyulladást meg kell gyógyítani, ekkor általában nem szokás operálni. (Kivétel a mandula körüli tályog.)
A mandulaműtét az esetek túlnyomó többségében nem akut, hanem választott időben történik.

Dr. Péter György

 



X
EZT MÁR OLVASTAD?