Kérdések-válaszok
Kisfiam 22 hónapos, szója allergiára gyanakszom nála. (Hasmenés, főleg felvágott fogy ...
Válasz
Az ételallergiák a kiváltó allergének szempontjából 3 nagy csoportba sorolhatók: állati fehérjék (tej, tojás, húsok, halak), gabonafélék (búza, árpa, rozs, zab), hüvelyesek (borsó, bab, mogyoró, szója) által kiváltott allergiákra. Ez utóbbi csoportban a szója allergia a leggyakoribb. Ma már többek között ezért nem ajánljuk tejallergiás csecsemőnek a szója alapú tápszert, fél éves kor alatt. A kiváltott reakciók szempontjából pedig a következőképpen csoportosíthatjuk az allergiákat: légúti tünetekben megnyilvánuló: szénanátha, asztma, bőrtüneteket okozó: ekcéma, csalánkiütés és gyomor- bélpanaszokat : hányás, hasmenés, rossz felszívódás miatti gyarapodászavart okozó megnyilvánulási formák szerint. A szója allergia leginkább gyomor- bélpanaszokat, bőrtüneteket okoz, akár a tej, vagy a tojás. Hogy kisgyermekénél melyik étel elfogyasztása okoz panaszt, hosszas diétás program során kideríthető lenne, főleg ha az élelmiszerek pontos összetételét a szülő ismerné. Valóban számos felvágott, és egyéb húskészítmény, de hús nélküli készétel is tartalmaz szóját. De gyakran tartalmaz tojást is, sőt tejport, és számos adalékanyagot is. Az ok kiderítése (allergia vagy egyéb felszívódási, emésztési zavar) tehát gyorsabban és korrekt módon megtörténhet gasztroenterológiai kivizsgálás során. Arra viszont háziorvosi beutaló szükséges, kérjék ezt orvosuktól.
Dr. Gömöri Ágnes
Kisfiam 10 hónapos,3 hónapos kora óta van atóphiás dermatitise nagyon erős tünetekkel kezd ...
A másik gondunk pedig az , hogy a vérv. során arraschid olajra is megcsinálták a tesztet ami nem mutatott egyértelmű reakciót. Azt tanácsolta az orvos , hogy menjünk be a klinikára és egy napig mogyorót fognak etetni Marcival , hogy kiderüljön allergiás-e a mogyoró félékre. A kérdésem az lenne, hogy ha nem allergiás a mogyoróra akkor nem pont ez a kísérlet válthat ki allergiát nála.
Válasz
Nem derült ki az sem leveléből, hogy a szója alapú tápszert mikor kezdték használni.6 hó előtt nálunk nem ajánlják, az ilyen életkorban könnyebben kialakuló szója allergia miatt. Hogy egy atópiás csecsemő a tejet ihatja-e, és a gyümölcsök és zöldségek közül mit mellőzzön, nagyon megoszlanak a vélemények. A bőrgyógyászok gyakran tapasztalják, hogy az allergológus által előírt diéta mellett is akár komoly tünetei lehetnek a kisgyermeknek. Nem egyértelmű az ételek allergiát okozó szerepe és az észlelt bőrjelenség közötti összefüggés az atópiás dermatitiszben. Tény az, hogy ezek a csecsemők általában öröklötten hajlamosak allergiás betegségekre. Fontos tehát náluk az erős allergének elkerülése/tej, tojás, hal, déligyümölcsök, olajos magvak/, ill óvatos 1 éves kor utáni bevezetése, és az anyatej adás! Ha a csecsemőnél így is megjelennek a bőrtünetek érdemes elvégezni bizonyos vizsgálatokat, ahogy ez az Önök esetében is történt. Magyarországon a brokkolit, karfiolt nem ill a hüvelyeseket is csak bizonyos esetekben vonjuk meg automatikusan. Meg kellene próbálniuk a fehér répát, spenótot, sóskát, salátát, zellert esetleg a paradicsomot, gyümölcsök közül őszibarackot, meggyet. Mindezeket persze óvatosan, mert un kereszt allergiák sajnos valóban léteznek. A liszneműeket is érdemes lenne elkezdeniük már 1o hónaposan. Valóban egyoldalúnak tűnik a kicsi táplálása és szüksége lehet bizony plusz vitamin pótlásra. Ha kisfiúk nem allergiás a mogyoróra , akkor azt a vizsgálat nem váltja ki. Azonban, ha annak lehetősége fennáll, érdemes a vizsgálatot azért elvégezni, mert sajnos elég sok élelmiszer-gyári készítmények- tartalmaznak mogyoróvajat, így pozitív eredmény esetén tudnák, hogy erre figyelniük kell.
Dr. Gömöri Ágnes