Kérdések-válaszok
Kisfiam 15 hónapos, az orvos vérvizsgálat alapján nem tartja kizártnak a lisztérzékenysé ...
Válasz
A coeliakia felszívódási zavarok körébe tartozó betegség, melynek lényege a különböző gabonafélékben - búza, rozs, árpa, zab - levő fehérje, a gliadinnal szembeni allergia. Máskén fogalmazva: gluten-szenzitiv enteropathia.
Tulajdonképpen immun-pathológiai alapú betegség, a bél boholyzata elpusztul, így a felszívó felület csökken. (Esetenként más típusú felszívódási, és táplálék-allergia is, pl. tej-allergia is társulhat hozzá.)A gabonafélékkel, liszttel történő táplálás bevezetése idején, tehát általában a késő csecsemőkorban kezdődnek tünetei: a fejlődés megtorpan, esetleg visszaesik, a gyermekek hasa puffadt, elődomborodó, és ez jellegzetesen eltér az egyébként sovány alkattal, mellkassal illetve orcákkal. A gyermek sápadt, vérszegény, rossz kedvű. A széklet nagy tömegű, bűzös, esetleg zsírfényű.
Laboratóriumi vizsgálatoknál különböző hiányállapot jelei észlelhetők: vérszegénység, vashiány, a vérfehérjék és immunglobulinok csökkent szintje, esetleg egyéb szervi működési zavarok. Ugyancsak elmaradást mutathatnak a csontosodási folyamatok, melyeket röntgen vizsgálattal lehet diagnosztizálni.
Hasonló képpel járhatnak egyéb felszívódási zavarok, anyagcsere betegségek. Ezen kívül bizonyos tüneteiben hasonlíthat egyéb sebészeti, krónikus belgyógyászati betegségekhez.
Diagnosztizálni alapvetően a bél-biopsiával lehet. Nincs két típusú coeliakia.
A vérben levő ellenanyag is adhat alapos gyanút, azonban mivel az egész életre vonatkozó diagnózis ez - még egyszer hangsúlyozom - biopsiával lehet és kell megerősíteni. Természetesen a labor leleteknek illeszkedniük kell a klinikai panaszokkal, tünetekkel.
A megalapozott diagnózis esetén életre szólóan speciális - lisztmentes - diétát kell tartani.
Tehát véleményem szerint bizonyos értelmi zavar lehet az, hogy csupán ellenanyaggal igazolható esetekben a coeliakia gyógyul, míg biopsiával diagnosztizált esetben kell tartós betegségre számítani.
Dr. Péter György
Kislányom 3éves lesz júniusban. 5 hónapos korában tej és tojás intoleranciát állapítot ...
Válasz
Azt hiszem egyértelmű választ adni arra vonatkozóan, hogy kislánya allergiája és a a csecsemőkorban történ CMV vírus fertőzés között oki kapcsolat lehet-e, senki nem tud. Kell lennie kislányánál egy un atópiás hajlamnak ami genetikailag meghatározott. Abban, hogy az allergiás betegség mikor és milyen formában jelentkezik az függhet attól hogy az arra hajlamos szervezetben az allergiás reakciók indulását mikor és mi provokálja. Az allergiás betegségeknél nincs olyan, hogy jobb, vagy rosszabb, azt a tünetek súlyossága határozza meg. Valamint az is közismert , hogy a különböző típusú allergiás betegségek az élet során egymásba átmehetnek. Levele alapján kislányának nagyon heves allergiás tünetei voltak tejfehérje fogyasztása után. Sajnos ilyen esetekben a diétát általában több évig is tartani kell,, sőt akár az is előfordulhat, hogy egész életen át csak bizonyos tejtermékeket és azokból is csak bizonyos mennyiséget fog eltűrni a szervezet. Hogy az évek során ez hogy alakul, azt bizony csak kontroll vizsgálatokkal lehet ellenőrizni. Ez nem kísérletezés, hanem a beteg érdekében történő vizsgálat. Mindenkinek az a jó, ha a gyermeket a legkíméletesebben de csak annyira szigorúan diétáztatjuk amennyire szükséges. A vizsgálat felnőtt korban is ugyanúgy történik. Sajnos nem bízhat meg 100%-osan az összetevők feltüntetésében. Előfordulhat, hogy aminek a feltüntetését a a rendelkezések nem írják elő (újabb színezékek, stabilizátorok) az nincs rajta a csomagoláson.
Dr. Gömöri Ágnes
Kislányom 4 éves múlt és a naponta jelentkező hasfájásainak okát keresve tejcukor érzé ...
Válasz
A tejcukor "érzékenység" a bélben a tejcukor bontó enzim elégtelen mennyisége, vagy működése miatt alakul ki. A tejfehérje allergia az étel allergiák egyik -kisgyermekkorban leggyakoribb- formája. Mindkettő különböző mértékű, hevességű lehet. A tünetek eszerint változnak enyhétől súlyosig. A tejcukor érzékenység leginkább has puffadást, hasfájást, hasmenést okozhat. A tejallergiának számos megjelenési formája ismeretes: hasfájás, laza székletek, hasmenés akár véres-nyálkás, bőrkiütések, légúti hurutos tünetek stb. Elképzelhető, hogy kifejezett és hosszan tartó hasmenés esetén a bélfal károsodik és ennek következtében kialakul a tejcukor emésztési zavara is. Ez az ok-okozat összefüggés egyértelműen nem bizonyítható, rá csak következtetni lehet. Azonban megfelelő diétával, főleg kisgyermekkorban a tejallergia kinőhető. A vizsgálati eredménytől- az allergia súlyossági fokától- függően ez a diéta szigorúan tejmentes, ill. engedélyez bizonyos mennyiségű erjesztett tejterméket. Ezeknek a tejtermékeknek e fehérjéét bizonyos mennyiségben a tejallergiások /az enyhébb tünetekkel rendelkezők/ jól tűrik. Ezekben a termékekben a tejcukor már jórészt bontva van. A tejmegvonás ideje az eredmények alapján már az első vizsgálatkor valószínűsíthető, és azt a kontrollvizsgálatok eredményei alapján /javulás esetén/ bizonyos időközönként a mennyiségeket fokozatosan növelve visszaadják. Súlyosabb esetekben ezt célszerű intézetben elvégezni.
Dr. Gömöri Ágnes