Kérdések-válaszok
Genetikai vizsgálat – kell?
15 hetes kismama vagyok, nov.-ben töltöttem 35.évemet.A védőnőm szerint az életkorom miatt genetikai tanácsadáson kellene részt vennem,kérjek beutalót, de a terhesgondozást végző orvos azt mondta,hogy a jelenlegi protokoll szerint 37 év felett kell menni(kombinált tesztem alacsony kockázatú lett),tehát ne menjek.Kérdésem az lenne,hogy részt kell-e vennem ezen a vizsgálaton vagy sem?"
Válasz
Jelenleg genetikai tanácsadásra a 37 év feletti kismamáknak kell menniük, számos orvos a mai napig 35 fölött küldi el a kismamákat. Beutalnia mindig a kezelő orvosnak kell, így, ha ő nem ad beutalót, nem is tud elmenni. A lényeg, hogy a kombinált teszt negatív lett, azaz alacsony a genetikai kockázat. Meg kell említenem, hogy a magzatvíz vagy méhlepény vizsgálat senki számára sem tehető kötelezővé.
Kónya Márton
Kislányom 20 hetes, s születése óta szinte mindig nyitva van a szája, alvás kö ...
Kislányom 20 hetes, s születése óta szinte mindig nyitva van a szája, alvás közben és ébre is. Láttam már néha néhány másodpercig csukva is, de az nagy ritkaság. Kb azóta szörcsög, kicsit váladékos az orra, köhécsel is, volt már erosen náthás is. Szopás közben ez nem zavarja, rendesen, jól szopott mindig.
Lehet ez a szörcsögés az oka, vagy a nyelve nem fér el a szájüregében? Mindenkinek ez az elso kérdése, miért van kinn mindig a nyelve. Egyáltalán becsukja valaha?
Válasz
Vannak olyan kromoszóma rendellenességek, anyagcsere, ill. hormonális betegségek, valamint a nyelv keringésének zavara, tumora, amikor a nyelv nagy, nem fér a gyermek szájába. Ezek azonban általában egyéb tünetekkel is járnak, ill. látszik a nyelven annak megbetegedése. Csecsemo és kisgyermekkorban azonban mindezektol függetlenül is viszonylag gyakran látunk tátott szájú, esetleg nyelvét kissé kilógató gyermeket. Ennek oka leggyakrabban az akadályozott orrlégzés, amit piciknél elsosorban a megnagyobbodott orrmandula okoz. A túlburjánzott orrmandula gyakran fokozottan termel nyákot, ill. a náthás állapot nagyon lassan múlik. Kislányuknál ez tehát felmerülhet. Csecsemokorban még az orrjárat szukebb volta, esetleg részleges elzáródása (fejlodési rendellenesség) is okozhatja. Az okok tisztázása és esetleg a megoldás érdekében keressenek fel gégész szakorvost. Amennyiben ez megoldható, azt célszeru minél hamarabb elvégezni, mivel a gyorsan fejlodo arckoponya ebben az "állásban" fejlodik, alakul, úgy azt a késobbiekben nehéz korrigálni.
Dr. Gömöri Ágnes
A könnycsatorna szűkület elmúlik-e magától? A gyerekem 2,5 éves és telente folyamato ...
Válasz
A könnycsatorna elzáródás általában spontán megoldódik egy két hónapos korban, de ha az már 2,5 évesen is fennáll folyamatosan, akkor nem valószínű, hogy várható a spontán gyógyulás. Javasolt szemszakorvosi vizsgálatra vinni a gyermeket. A folyamatosan könnyező szem teljes elzáródásra jellemző, azonban neki csak télen náthás időszakban könnyezik, itt az ok inkább az orrnyálkahártya duzzanatában keresendő.
Dr. Sényi Katalin
Fiam 34 hónapos. Kb.1 hónapja rekedtes, fátyolos a hangja. Nem náthás nem köhög, nem ...
Válasz
A fátyolos, rekedtes hang több ok következménye lehet, bár alapvetően a gége rendellenességére utal.
Nagyon nehéz úgy megítélni a dolgot, hogy a gyereket nem látjuk. A felírt gyógyszereket hallva azt gondolom, hogy a gyermekét vizsgáló orvos légúti fertőzés kapcsán kialakuló eltérésre gondol. Az allergia ellenes csepp az ekkor kialakuló gyulladásos váladékképződés visszafogását illetve az esetleges gyulladásos duzzanat mérséklését is eredményezheti.
Nem mondhatom innen és így feleslegesnek a kezelést.
Ugyanakkor hozzátenném, azt is érdemes megfigyelni, hogy alszik a gyermek. Ugyanis nagyon gyakori probléma, hogy - különösen száraz környezetben - az egyébként a nyirokszervek túltengésére hajlamos gyermek, a megnagyobbodott orrmandulák miatt nyitott szájjal, esetleg horkolva alszik. Ilyenkor pedig a kiszáradó nyálkahártyák okozhatnak hasonló panaszokat, tüneteket. Ezért javaslom a környezet párásítását, esetleg ez is segít.
Azzal egyetértek, hogy amennyiben az általános gyermekorvosi módszerek, esetleg kezelés nem hoz eredményt, meg kell mutatni a gyermeket gégésznek is.
Dr. Péter György
A kislányom 3 éves. Nagyon sokszor volt már mandulagyulladása, ezen az éven szinte egész t ...
Válasz
Azt írja az anyuka, hogy a 3 éves kislánynak sokszor volt már mandulagyulladása, ezen a télen pedig szinte állandóan hurutos volt és piros volt a torka. Fontos lenne azt tudnunk, hogy az egész télen észlelt torokgyulladások közül vajon melyik volt mandulagyulladás. A mandulagyulladás - tüszős - pl. önmagában hurutossággal nem is jár együtt, ha náthás, köhögős a gyerek, társuló fertőzést jelent. A nyirokcsomók bizony bármilyen felsőlégúti gyulladástól megduzzadhatnak, ez nem jelent önmagában mandulagyulladást, vagy gócot. Mindettől függetlenül lehet, hogy van egy beteg mandulája a kislánynak, habár lehet, hogy az orrmandulája is visszanőtt. Tudni kell azonban azt, hogy 4 éves kor alatt csak nagyon indokolt esetben szabad torokmandulát kivenni, mert kiderült, hogy az idegrendszer egy bizonyos sejttípusa itt érik. Egyébként is gyakran említjük, hogy korai mandulaműtétek után a kisbetegek sokkal gyakrabban jelentkeznek köhögéssel, alsó-légúti fertőzésekkel. A jó labor-eredmények is az ellen szólnak, hogy itt komolyan felmerül a góc.
Ma már nagyon ritkán adunk körzetben injekciós kezelést. Kitűnően felszívódó, széles hatásspektrumú antibiotikumok vannak, amelyek alkalmazása egyre egyszerűbb (napi 1x, 2x szedés). Szinte azt mondhatnám, nincsenek ilyen jó készítmények injekcióban gyógyszertári forgalomban, tehát a kolléga ezt, és a babaleletet mérlegelve döntött az injekció ellen, helyesen. Inkább javasolnék a laborvizsgálatok mellé orr- és torokváladék-vizsgálatot, sőt, a gyakori betegeskedés miatt allergológiai-immunológiai szakvizsgálatot, valamint láztalan állapotban, tünetmentesen egy újabb gyermekgégészeti szakvizsgálatot. Csak ezután dönthetnénk felelősséggel a még fontos torokmandula sorsáról.
Dr. Gömöri Ágnes
Pici fiamnak, aki most hetedik hónapos, makacs, gyógyulni nem akaró náthája van. Szinte két ...
Lehet-e valami oka az ilyen krónikus náthának, valami, ami megmagyarázza az állandó kiújulást?
Válasz
Vannak csecsemők, akiknél hónapokig-kis szünetekkel-orrdugulást, orrváladékozást észlelünk. Ezek hátterében leggyakrabban bukás (sokszor a szájon nem jön ki a tej, de az orrgaratba jut ekkor, így a szülő nem is észleli), száraz szobalevegő (főleg fűtési szezonban), étel-, főleg tejallergia és természetesen a közösségbe járó testvér áll, aki rendszeresen szállítja a légúti kórokozókat, amelyek enyhe esetben csak náthás állapotot okoznak. A gyakori orrcsepp-használat is eredményezhet állandó orrváladékozást. Ha a náthás állapot kifejezett, a váladék sok és sűrű, a baba köhög is, természetesen szükség lehet orrcseppre, nyákoldóra, sőt, ha ez lázzal is jár, esetleg antibiotikumra. Az orrszívást minden esetben ajánljuk, nemcsak jobb közérzetet, szopást, alvást biztosít, de a szövődményektől is védi a babát. A porszívóra szerelhető orrszívó egyáltalán nem ártalmas, pontosan így van kiképezve, hogy normál porszívóra csatlakoztatva-vagy több fokozatúnál a gyengébbre állítva- optimálisan, a nyálkahártya-sérülés veszélye nélkül kiszívja a pangó váladékot. Sajnos, a kézi szívókkal ilyen hatékonyságot elérni nem lehet. A csecsemők ilyenkor nagyon mérgesek, de utána megkönnyebbülnek. Előbb-utóbb meg is szokták a beavatkozást. Ha a nátha nem erős csak ezt alkalmazzuk, és fiziológiás sóoldatot csöppentsünk, vagy Stérimar oldatot permetezzünk a csecsemő orrába. Lehetőleg párásítsuk a szoba levegőjét. Ha a helyzet nem javul, érdemes gégész, vagy allergológus véleményét is kérni.
Dr. Gömöri Ágnes
Kislányom 5 hónapos és már két hete náthás. Kaptunk orrcseppet és orrsprayt, ráadásul re ...
Válasz
Sajnos csecsemőkorban egy banális nátha is (amely nem jár lázzal, étvágytalansággal és egyéb betegségtünetekkel) általában 2-3 hétig eltarthat. Manapság a szülők bátrabban használják az orrszívókat, amelyek közül a porszívóra szerelhetők a leghatékonyabbak. Ezek használata mellett a náthás időszak is rövidebb, de főleg a szövődményeket, elsősorban a rettegett középfülgyulladást előzhetjük meg. De az sem mellékes, hogy a csecsemő tud szívni a mellből és a cumiból, hogy nem nyel le annyi váladékot. Miért tart mégis sokáig ez az állapot? A csecsemők, kisgyermekek nyálkahártyája a gyulladásra nagyobb oedemával és több nyák termelésével reagál, mint a felnőtteké. Ha relatíve sokszor, 5-6x szívjuk le a váladékot, az még mindig ritkább ürítés, mint amikor egy felnőtt akut náthás időszakokban orrot fúj. Ennek következtében a nyálkahártyát vastag nyák fedi, az nehezen regenerálódik. Az orrcsepp használata is korlátozott ebben az életkorban. Ha az orrváladékozás a 3. héten sem csökken, érdemes esetleg fiziológiás sóoldatot csepegtetni a baba orrába, meggondolandó duzzanatcsökkentő ún. antihisztaminikum adása is. A téli időszakban főleg csecsemőknél fontos a szoba párásítása. Amennyiben az orrváladék sárgás-zöldes színűvé - gennyessé - válik, keressenek fel gyermekgyógyászt, vagy gégész szakorvost.
Dr. Gömöri Ágnes
Kisfiam 22 hónapos, szója allergiára gyanakszom nála. (Hasmenés, főleg felvágott fogy ...
Válasz
Az ételallergiák a kiváltó allergének szempontjából 3 nagy csoportba sorolhatók: állati fehérjék (tej, tojás, húsok, halak), gabonafélék (búza, árpa, rozs, zab), hüvelyesek (borsó, bab, mogyoró, szója) által kiváltott allergiákra. Ez utóbbi csoportban a szója allergia a leggyakoribb. Ma már többek között ezért nem ajánljuk tejallergiás csecsemőnek a szója alapú tápszert, fél éves kor alatt. A kiváltott reakciók szempontjából pedig a következőképpen csoportosíthatjuk az allergiákat: légúti tünetekben megnyilvánuló: szénanátha, asztma, bőrtüneteket okozó: ekcéma, csalánkiütés és gyomor- bélpanaszokat : hányás, hasmenés, rossz felszívódás miatti gyarapodászavart okozó megnyilvánulási formák szerint. A szója allergia leginkább gyomor- bélpanaszokat, bőrtüneteket okoz, akár a tej, vagy a tojás. Hogy kisgyermekénél melyik étel elfogyasztása okoz panaszt, hosszas diétás program során kideríthető lenne, főleg ha az élelmiszerek pontos összetételét a szülő ismerné. Valóban számos felvágott, és egyéb húskészítmény, de hús nélküli készétel is tartalmaz szóját. De gyakran tartalmaz tojást is, sőt tejport, és számos adalékanyagot is. Az ok kiderítése (allergia vagy egyéb felszívódási, emésztési zavar) tehát gyorsabban és korrekt módon megtörténhet gasztroenterológiai kivizsgálás során. Arra viszont háziorvosi beutaló szükséges, kérjék ezt orvosuktól.
Dr. Gömöri Ágnes