Kérdések-válaszok
Kisfiam 20 hónapos, több éjszaka óta nyugtalanul alszik, többször is felsír. Ma lefekvés ...
Válasz
Levele alapján felmerülhet a cérnagiliszta fertőzés, habár azt biztosan csak akkor állíthatnánk, ha a mozgó, kb. 1 cm-nyi, cérnavékony, fehér színű gilisztákat is látták volna a gyermek végbélnyílása körül, ill. friss székletében. A végbélnyílás környékének irritációja, a fehér pontok - peték - azonban utalhatnak erre. A cérnagiliszta ugyanis éjszaka az ágymelegben kibújik és a végbélnyílás köré rakja le petéit. A fertőzött egyén vakarózik, a pete a körme alá kerül, onnan másnap az ételeire - így fertőzi önmagát is folyamatosan vissza - és a tárgyakra - így fertőzi a környezetét. Tehát amennyiben nincs módjuk gyermekorvost felkeresni, talán érdemes lenne a gyógyszerésszel az adagolást pontosan megbeszélve a gyógyszeres kúrát elkezdeni. Emellett még a végbél környékének gyulladását is célszerű bőrnyugtató kenőccsel kezelni.
Dr. Gömöri Ágnes
Hét hetes kisfiam nagyon nehezen büfizik. Hiába büfiztetjük szopás közben is, utána is f ...
Válasz
Bizony vannak nehezen büfiző babák. Ez részben a teltségérzetből adódó nyugtalanságot, a tej későbbi visszabukását, valamint ha a lenyelt levegő továbbhalad hasfájást okozhat. Önök helyesen megpróbálták szopás közben böfiztetni, szopás után hosszabb ideig függőlegesen tartani a kicsit. Ezenkívül esetleg meg lehet próbálni az Espumisan használatát, ha ez nem elegendő a gyógyszertárban kapható görcsoldókat. Az előbbinél beszámoltak a szülők arról, hogy a böfizés-bukást is rendezte. Ha ezek nem segítenek egyéb gyógyszeres kezelés is szóba jöhet, de ehhez gyermekorvosuktól kérjenek akkor tanácsot, aki megfelelő vizsgálat után tud erről dönteni.
Dr. Gömöri Ágnes
Kata, a lányom 8 hetes. Napközben sokat sír, szinte vígasztalhatatlan. Ha nagy nehezen s ...
Nem szeretném minden nap az utcákat róni ahhoz, hogy tudjon pihenni. Sem a cumi, sem a ringatás, dúdolás, zenélő forgó az ágy felett ...semmilyen ajánlott és gyakran alkalmazott módszer nem válik be, csak a szoptatás. A sírással tartja magát ébren.
Hogyan lehetne napközben könnyen elaltatni úgy, hogy ne legyen állandóan a kezemben, vagy a babakocsiban? Mennyiben befolyásolja viselkedését az, hogy császárral született? Mi a véleményük a "felkapatásról"?
Válasz
Nem tartom valószínűnek, hogy kisbabája nyugtalanságát a császármetszéssel születés okozza, habár keveset tudunk arról, hogy a szülési stressz milyen hatással van a csecsemőkre. Olyan esetben, amikor a baba jól gyarapszik (átlagosan hetente 20 dkg), a széklete rendben van, nem beteg, igenis azt tanácsoljuk, hogy a csecsemőt szoktassák az ágyába. Ha felmerül, hogy sírásait hasfájás okozza - ami az első 3 hónapban gyakori - érdemes azt megfelelő puffadáscsökkentő, görcsoldó folyadékkal enyhíteni. Minél tovább sétálnak ölben a babával, ill. autóznak órákat vele, annál nehezebb lesz a picivel elfogadtatni az ágyát, ill. azt, hogy egyedül is nézegessen, később játsszon. Tehát a "felkapatás" kialakul. A szoptatási időközökben is érdemes betartani bizonyos ritmust. Ahhoz a baba szépen, lassan hozzászokik. Érdemes tehát nagy türelemmel bírni a sírdogálást, miután ellenőrizték, annak nincs-e valami konkrét oka.
Dr. Gömöri Ágnes
Kisfiam most 10 hónapos. Születése óta nagyon aktív. Három hónaposan már forgott, és m ...
Válasz
Levelét elolvasva véleményem osztom a kórházi kollega véleményével. A kisgyermeket már csecsemőkorban irányítani, nevelni kell. Ha " ez perszer kivitelezhetetlen, mivel ha nem az van amit Ő szeretne óriási hisztibe kezd" és Önök ezt elfogadják, akkor a helyzetük nemhogy javulni fog, hanem egyre fáradtabban egyre több konfliktus helyzetbe sodródnak. Kisfiúk ugyanis tudja, hogy próbálkozhat és rendszerint Ő győz. Ne mondjanak le tehát az ágyban tartásáról, sőt nappal is legyenek következetesek azokban a dolgokban amit nem szabad. Feleslegesen ne tiltsanak, kerüljék ezeket a helyzeteket. Sok hetes nehéz küzdelem elé néznek, de próbálják meg. Gyógyszeres terápiát alvás kondicionálásra csak végszükség esetén alkalmazunk. A hyperaktivitásnak megvannak a kritériumai, ma már csak megfelelő, szakember által végzett vizsgálat után lehet ezt eldönteni. Ő még ehhez fiatal. Amennyiben módszereik, próbálkozásaik nem járnak eredménnyel, keressenek fel gyermekpszichológust.
Dr. Gömöri Ágnes
Egy hónapos kislányom nagyon érzékeny a frontokra, ezt mikor növi ki?
...
Válasz
A frontérzékenység gyakran tapasztalható az egész csecsemőkor ideje alatt, de sokszor még egy-két éves korban is. Ez nem kóros, csak kellemetlen, maximum 2-3 napig tart. A legtöbb és leghevesebb panaszt az erősen szeles napokon tapasztalhatjuk. A panaszok: nyugtalanság, sírás, alvászavar, székletváltozás, étvágyváltozás, esetleg hasfájás. Jobb esetben aluszékonyság, bár ekkor az etetés ritmusának tartása okozhat gondot.
Dr. Gömöri Ágnes