Kérdések-válaszok
Kata, a lányom 8 hetes. Napközben sokat sír, szinte vígasztalhatatlan. Ha nagy nehezen s ...
Nem szeretném minden nap az utcákat róni ahhoz, hogy tudjon pihenni. Sem a cumi, sem a ringatás, dúdolás, zenélő forgó az ágy felett ...semmilyen ajánlott és gyakran alkalmazott módszer nem válik be, csak a szoptatás. A sírással tartja magát ébren.
Hogyan lehetne napközben könnyen elaltatni úgy, hogy ne legyen állandóan a kezemben, vagy a babakocsiban? Mennyiben befolyásolja viselkedését az, hogy császárral született? Mi a véleményük a "felkapatásról"?
Válasz
Nem tartom valószínűnek, hogy kisbabája nyugtalanságát a császármetszéssel születés okozza, habár keveset tudunk arról, hogy a szülési stressz milyen hatással van a csecsemőkre. Olyan esetben, amikor a baba jól gyarapszik (átlagosan hetente 20 dkg), a széklete rendben van, nem beteg, igenis azt tanácsoljuk, hogy a csecsemőt szoktassák az ágyába. Ha felmerül, hogy sírásait hasfájás okozza - ami az első 3 hónapban gyakori - érdemes azt megfelelő puffadáscsökkentő, görcsoldó folyadékkal enyhíteni. Minél tovább sétálnak ölben a babával, ill. autóznak órákat vele, annál nehezebb lesz a picivel elfogadtatni az ágyát, ill. azt, hogy egyedül is nézegessen, később játsszon. Tehát a "felkapatás" kialakul. A szoptatási időközökben is érdemes betartani bizonyos ritmust. Ahhoz a baba szépen, lassan hozzászokik. Érdemes tehát nagy türelemmel bírni a sírdogálást, miután ellenőrizték, annak nincs-e valami konkrét oka.
Dr. Gömöri Ágnes
Kisfiam most 10 hónapos. Születése óta nagyon aktív. Három hónaposan már forgott, és m ...
Válasz
Levelét elolvasva véleményem osztom a kórházi kollega véleményével. A kisgyermeket már csecsemőkorban irányítani, nevelni kell. Ha " ez perszer kivitelezhetetlen, mivel ha nem az van amit Ő szeretne óriási hisztibe kezd" és Önök ezt elfogadják, akkor a helyzetük nemhogy javulni fog, hanem egyre fáradtabban egyre több konfliktus helyzetbe sodródnak. Kisfiúk ugyanis tudja, hogy próbálkozhat és rendszerint Ő győz. Ne mondjanak le tehát az ágyban tartásáról, sőt nappal is legyenek következetesek azokban a dolgokban amit nem szabad. Feleslegesen ne tiltsanak, kerüljék ezeket a helyzeteket. Sok hetes nehéz küzdelem elé néznek, de próbálják meg. Gyógyszeres terápiát alvás kondicionálásra csak végszükség esetén alkalmazunk. A hyperaktivitásnak megvannak a kritériumai, ma már csak megfelelő, szakember által végzett vizsgálat után lehet ezt eldönteni. Ő még ehhez fiatal. Amennyiben módszereik, próbálkozásaik nem járnak eredménnyel, keressenek fel gyermekpszichológust.
Dr. Gömöri Ágnes
Nővérem tegnap vesztette el kéthónapos kisfiát bölcsőhalálban. Hasonfekve aludt , a kér ...
Válasz
A hirtelen/váratlan bölcsőhalál máig tisztázatlan kórokú tragédia. Alapvetően akkor lehet erről beszélni, ha minden szóba jövő betegséget - mint oki tényezőt - kizártunk.
Ugyanakkor ismereteink a korábbiakhoz képest bővültek, tudunk olyan rizikótényezőkről, amik a bölcsőhalál esetleges előfordulásában szerepet játszhatnak. Ezek lehetnek szülői (családi) tényezők, illetve a gyermeket érintők, és ezek között feltétlen szerepelnek a születés (szülés) körülményei, valamint önmagában a koraszülöttség is.
Tehát a konkrét kérdésére igennel kell válaszolnom, azonban ez még nem jelent teljes és elégséges magyarázatot.
Újabb gyermek születése esetén komoly gondot kell fordítani a terhesség igen gondos ellenőrzésére, azután a megszületett gyermek részletes kivizsgálására. A szülők számára már van lehetőség a csecsemő otthoni észlelésére alkalmas monitor beszerzésére, kölcsönzésére, illetve - és ez igen fontos - a szülőknek előre fel kell készülniük esetleges vészhelyzetek azonnali ellátására. Ma már több gyermekintézményben van ilyen bölcsőhalál megelőzési program, amelynek keretében adottak a kivizsgálás lehetőségei, illetve van mód a szülők képzésére is.
Dr. Péter György
Előnyös vagy hátrányos-e a televízió bekapcsolása egy 3 hetes gyermek esetében? Egyes v ...
Válasz
Igazából nem tartom helyesnek, ha egy baba mellett állandóan szól a TV. Talán nem is a hanghatások, (bár az sem elhanyagolható, tekintettel ezekre a csihi-puhi filmekre) hanem inkább a képernyő állandó villódzása miatt. A kisbaba szeme az én legjobb tudásom szerint még messze nem tudja feldolgozni a képernyő sávjait, pontjait, így az jelentősen ronthatja a szemét. Én a saját gyerekeim mellett azt tapasztaltam, hogy kb. 4-5 hónapos korukig nagyon jókat aludtak bármilyen zajszintű környezetben, aztán onnantól igényelték a csendet. Borit is mostanság kezdtem felhordani az emeletre a nappali alvásokhoz. Amíg lent volt velünk, addig is úgy feküdt, hogy a járóka oldalát letakartam lepedővel, hogy ne lássa a TV-t. Mostanság néha
kukucskál, egyre inkább tetszene neki én meg egyre kevesebbszer kapcsolom be, ha ő is ott van. Tehát összegezve, nem tartom nagyon helyesnek, de igazából nem gondolom, hogy problémát okoz egy kisbabának, ha néha szól mellette TV, vagy zene, de lehetőség szerint ne nézze és semmiképpen se ültessük a TV elé csak azért, mert akkor jól elvan. Nem baj, ha hozzászokik a hangokhoz, de késő éjszakába nyúlva nem jó hangos környezetben tartani. Akkor ugyanis joggal "gondolhatja", hogy még nappal van, nem kell aludni, csak azt nem érti, mitől olyan álmos....
Makai Kinga
17 hónaposak lassan az ikerlányaim, szerencsére viszonylag jól boldogultunk a szopizással. ...
Válasz
Szerintem semmiképpen nem kell arra hajtani, hogy teljesen felébredjen a baba, tehát, jobb, ha nem játszol vele éjjel. Akkor ezt fogja megszokni, és emiatt ébred fel. Ha átszoktatod tejecskére, akkor meg amiatt ébreszti fel magát. Bár: ha pohárból kínálod, akkor ez kevésbé valószínű. A legjobb, amit már készültök is csinálni: megpróbálni az egyedül alvásra szoktatni őket. Egy kis simogatás, éneklés, puha játékok. Tudom, hogy az első hét rettentő nehéz, még sokkal jobban igénybe veszi az embert testileg-lelkileg, mint a non-stop szoptatás. Mégis hatékony szokott lenni. Éjszakára amúgy nyugodtan csinálhatsz hideget a szobájukban: egy jó hálózsákban nem fáznak meg. Nagyon sok baba szeret hidegben aludni.
Remélem, átvészelitek ezt a nehéz időszakot.
Sződy Judit