Kérdések-válaszok
Agyhártyagyulladás megelőzése
Kérdésem az lenne pontosan ,megelőzhető e a gyermekem agyhártyagyuladást kapjon születésénél? Mivel az első gyermekem is ugy születet.
Válasz
Kedves Hölgyem!
35 hetesen a hüvelyváladék tenyésztés egy szűrés (a megelőzés része). Ezen kívül más megelőző módszer nincs/egyelőre nem ismert.
Bővebb felvilágosításért keresse fel orvosunkat, illetve szakrendelésünket.
Üdvözlettel. Dr. Tekse István
Hogy vehetem észre a kisfiamnál az agyhártyagyulladásra jellemző bevérzéseket. A gyereken ...
Válasz
Az agyhártya-gyulladásban szenvedő gyermek állapota rossz, rendszerint lázas, nem etethető, tudata sokszor zavart, hány. Feltűnően nyugodt, vagy éppen ellenkezőleg igen nyugtalan, sírási hangja megváltozik. Esetleg görcsei vannak.
Általában fogalmazva, komoly beteg benyomását kelti.
A bőrvérzések: ezek általában apró, pontszerű, esetleg színes gombostűfejnyi piros, a bőrből nem kiemelkedő elváltozások, melyek a bőr széthúzásával nem tüntethető el. Bárhol előfordulhatnak a testen, de legelőször általában a lábakon - hydrostatikus nyomás - szokott jelentkezni. Máskor viszont - éppen köhögés kapcsán - az arcokon, a nyakon, szemhéjakon.
Oka többféle lehet: a vérlemezkék számbeli vagy funkcióbeli hiányossága, vagy az apró erek kapillárisok - fokozott törékenysége. Pl. fertőzések kapcsán.
A folt nagyobb kiterjedésű kékes - lila (livid) elszíneződésű területek. Ezek valóban lehetnek sérülés következményei, ennél fogva leginkább az annak kitett területeken fordulnak elő. Ha nem szokványos helyen - pl. felkar, törzs - jelentkeznek, az már a szervezet hiányos működésére utalhat. A vérlemezke-hiányban is lehetnek nagyobb bevérzések is, de ugyanezek jelentkezhetnek alvadási zavarokban is.
Ezen kívül még többféle, vérzéses jellegű, ill. rokon eredetű bőrelváltozások lehetnek. Ide sorolhatók a súlyos fertőzések következtében kialakuló barátságtalan, livid színű kisebb - nagyobb bevérzések.
Mindezen bőrjelenségek esetén feltétlenül gyermekorvosi vizsgálat szükséges.
Dr. Péter György
A közelmúltban lezajlott agyhártyagyulladás járvány idején gyakran lehetett hallani ...
A közelmúltban lezajlott agyhártyagyulladás járvány idején gyakran lehetett hallani, hogy az agyhártyagyulladásos beteg közvetlen környezetét beoltják vagy megelőző kezelést alkalmaznak. Mennyire jelentenek ezek védelmet a betegség ellen? Fertőzhet-e valaki a lappangási idő alatt és hogyan terjed a fertőzés?
Válasz
A baktérium okozta agyhártyagyulladás lappangási ideje a fertőzéstől számított 5-8 nap. Kórokozója a meningococcus, a betegséget Neisseria meningitisdisnek is nevezik. Cseppfertőzéssel terjed, ugrásszerűen egyik betegről a másikra. A terjedés ilyen jellegének oka, hogy az emberek jelentős száma nem fogékony a fertőzésre. Járványmentes időszakban a bacillusgazdák száma mindössze 1% körül van. A megbetegedettek körében 20-70% lehet gazda. A bacillushordozókhoz képest a megbetegedettek száma csekély.
Az agyhártyagyulladás klinikai tünetei első lépésben rövid ideig hurutos fertőzésre emlékeztetnek, magas lázzal, fejfájással, elesettséggel, hányással kezdődnek. Hamarosan felléphetnek rángógörcsök, eszméletvesztés, a bőrön és a nyálkahártyán bevérzések jelennek meg. Ez utóbbi oka, hogy a kórokozók a vérbe kerülve szepszist okoznak. Az agyhártyagyulladásra jellemző a tarkókötöttség és a végtagok fájdalma.
A betegség ellen korán elkezdett antibiotikus kezelés általában igen hatékony. A szeptikus esetek prognózisa rosszabb, a mellékvese vérzéssel járó esetek kimenetele kétséges. A védőoltás kb. 3 évig tartó védettséget biztosít. Tekintettel a számos meningococcus hordozóra a beteg környezetét is ajánlatos védőoltásban részesíteni.
prof.dr. Büky Béla gyermekgyógyász