Kérdések-válaszok
Azután érdeklõdnék, hogy a munkáltató megszüntetheti-e egy várandós anyuka munkaviszonyát, és ha igen, akkor milyen
feltételekkel.
Válasz
Tisztelt Levélíró!
A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium Humánpolitikai Fõosztályának válasza:
Kérdésére, miszerint \"a munkáltató megszüntetheti-e egy várandós Anyuka munkaviszonyát, és ha igen, milyen feltételekkel\", az alábbi választ adom:
A kérdezõ helyesen érzi, hogy a bizonyos körülmények, állapotok fennállta esetén a munkavállalót védelem illeti meg.
A védelem egyik formája az un. felmondási védelem is, amikor a Munka törvénykönyvérõl szóló 1992. évi XXII. törvény 90. § (1) bekezdésében felsorolt esetekben a munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkavállaló munkaviszonyát.
Így nem közölheti a munkáltató a rendes felmondást például:
- a terhesség, vagy a szülést követõ három hónap, illetve a szülési szabadság (24 hét illeti meg az anyát),
- a gyermek ápolása, gondozása céljából kapott fizetésnélküli szabadság (ez a Gyed, Gyes idõtartama)
- vagy péládul egyéb betegség miatti keresõképtelenség idõtartama alatt.
A felmondást legkorábban ezen idõtartamok megszünte után lehet közölni, tehát a terhességtõl kezdõdõen például a Gyes lejártáig felmondási védelem alatt áll az Anyuka.
A felmondási védelem megszünte után élhet a munkáltató a felmondás jogával, de maga a felmondási idõ (ami minimum 30
nap, maximum egy év lehet) a felmondási védelem lejártát követõen (a példánál maradva a Gyes lejártát követõen), csak 30 nap elteltével kezdõdhet el.
Ha a várandós Anyuka munkaviszonyát mégis rendes felmondással megszüntette a munkáltató, akkor a munkaviszony jogellenes megszüntetése miatt a felmondás kézhezvételétõl számított 30 napon belül a munkavállaló keresettel fordulhat az illetékes munkaügyi bírósághoz. A bíróság dönt a munkáltatóval szemben alkalmazható jogkövetkezményekrõl.
Válasz
Tisztelt Levélíró! A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium Humánpolitikai Fõosztályának válasza: Kérdésére, miszerint \"a munkáltató megszüntetheti-e egy várandós Anyuka munkaviszonyát, és ha igen, milyen feltételekkel\", az alábbi választ adom: A kérdezõ helyesen érzi, hogy a bizonyos körülmények, állapotok fennállta esetén a munkavállalót védelem illeti meg. A védelem egyik formája az un. felmondási védelem is, amikor a Munka törvénykönyvérõl szóló 1992. évi XXII. törvény 90. § (1) bekezdésében felsorolt esetekben a munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkavállaló munkaviszonyát. Így nem közölheti a munkáltató a rendes felmondást például: - a terhesség, vagy a szülést követõ három hónap, illetve a szülési szabadság (24 hét illeti meg az anyát), - a gyermek ápolása, gondozása céljából kapott fizetésnélküli szabadság (ez a Gyed, Gyes idõtartama) - vagy péládul egyéb betegség miatti keresõképtelenség idõtartama alatt. A felmondást legkorábban ezen idõtartamok megszünte után lehet közölni, tehát a terhességtõl kezdõdõen például a Gyes lejártáig felmondási védelem alatt áll az Anyuka. A felmondási védelem megszünte után élhet a munkáltató a felmondás jogával, de maga a felmondási idõ (ami minimum 30 nap, maximum egy év lehet) a felmondási védelem lejártát követõen (a példánál maradva a Gyes lejártát követõen), csak 30 nap elteltével kezdõdhet el. Ha a várandós Anyuka munkaviszonyát mégis rendes felmondással megszüntette a munkáltató, akkor a munkaviszony jogellenes megszüntetése miatt a felmondás kézhezvételétõl számított 30 napon belül a munkavállaló keresettel fordulhat az illetékes munkaügyi bírósághoz. A bíróság dönt a munkáltatóval szemben alkalmazható jogkövetkezményekrõl.