#baba#anya

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

adottság

Összes címke »

Kérdések-válaszok

Van egy három éves kislányom, aki az utóbbi időben sokat volt beteg, most kivették az orrmanduláját, mert azt találták gócpontnak, és megállapították nála, hogy gyenge az immunrendszere. A kérdésem igazából az lenne, hogy mitől függ az immunrendszer erőssége? Soha nem volt körülötte fertőtlenítés, nem óvtuk mindentől, ritkán, és csak nagyon indokolt esetben kapott antibiotikumot, két hetes korától órákat volt levegőn időjárástól függetlenül, és még sorolhatnám az elvileg immunrendszer erősítő "nevelés" pontjait. Amióta bölcsibe került (18 hónapos) azóta volt csak beteg, korábban soha semmi baja nem volt. Nem tudom mitől lehet? Ha a leírt nevelési módszerek nem segítettek az immunrendszerének erősítésében, akkor a következő gyermekemnél mivel próbálkozhatnék? Tud valamit tanácsolni?

Válasz

Válaszomat a végéről kezdeném: nem tudok semmit sem tanácsolni, ami az immunrendszer érését segítené. Másodikként rögtön hozzáteszem, az elmondottak alapján erre nincs is szükség. A következő gyermeknél sem kell előre valamiféle praktikákkal felkészülni.
Ugyanis gyermekénél nem gondolnék immunológiai hiányállapotra.
Az a gyerek, akinek súlyosabb fertőzése nem volt, a védőoltásokat zavartalanul megkapta, és a családban sem fordul elő ilyen betegség, annál nem kell gondolni immunhiányra. Az, hogy a közösségbe kerülése óta gyakrabban beteg, az egy természetes folyamat: a gyermekek egymástól több akut, leggyakrabban banális légúti fertőzéseket szednek össze, és zárt közösségben erre - járványtani szempontok szerint - igen nagy az esély. Mivel gyermekkorban átesünk ezeken, a kor előrehaladtával ilyen jellegű megbetegedések esélye, gyakorisága lényegesen kisebb. Tehát mi már immunizáltak vagyunk. Ezt tekinthetjük immunológiai érésnek is. Vagy azt is mondhatjuk: "ilyen az élet". Ennek ez a természetes zajlása.
Való igaz, nem kell, nem szabad burokban felnőnünk, mivel azzal nem előzünk meg semmit sem, inkább csak elodázzuk a bajokat. (Ez talán nem csak a fertőzésekre értendő.)
Az, hogy kivették az orrmanduláját ahhoz járult hozzá, hogy orrlégzése felszabaduljék, ezzel egyébként több betegség kockázata csökken.
Azt nem tudom, milyen módon állapították meg gyermeke immunrendszeréről, hogy az gyenge. Ugyanis erre - szükség esetén vannak - jól definiált laboratóriumi módszerek. De még egyszer mondom, az Önök esetében - a leírtak alapján - nem kell ilyenre gondolni.
Dr. Péter György

X
EZT MÁR OLVASTAD?