Kérdések-válaszok
Válasz
A nehezített orrlégzés lehet akut betegség, illetve inkább krónikusan zajló folyamat következménye is.
A klasszikus nátha alatt akut betegség értendő. Ekkor érdemes - természetesen azt sem sokáig - orrcseppet adni, és a gyermek orrát szívni. Ugyancsak váladékozás - ekkor azonban inkább sárgás, gennyes - észlelhető arcüreg-gyulladás következtében is.
Vannak azonban olyan esetek is, amikor az említett jelenség nem annyira a váladékozás, hanem a megnagyobbodott nyirokszervek - sok esetben az orrmandula - duzzanata következtében alakul ez ki. Ezt nem lehet leszívni.
Adott esetben szükségessé lehet az orrcsepp, hiszen a váladékot azért el kell távolítani, törekedni kell az orrlégzés szabaddá tételére. (Egyébként sokszor a sima fiziológiás sóoldat is megteszi.)
Az arcüreg gyulladás diagnózisa több alapon nyugszik: milyen klinikai eltérést észlel a gyermekorvos, milyen képet talál a gégész, illetve harmadikként, mit mutat a rtg vizsgálat.
Amennyiben az endonazalis - orrtükri - vizsgálat arcüreg-gyulladás lehetőség veti fel, akkor azt akként kell elfogadnunk, és kezelnünk. Sokszor azonban a nyálkahártyák duzzanata miatt a gégészeti vizsgálat nem tudja pontosan tisztázni az eltérés súlyosságát, ekkor merül fel a röntgen vizsgálat végzése, mivel azon jól megítélhető a melléküregek légtartalma.
A sugárterhelés e vizsgálattal nem túl nagy, úgyhogy adott esetben elvégezhető. Ugyanakkor a másik oldalon az áll, hogy az általa nyert információ fontos segítséget adhat a további kezelési mód megválasztásához.
Az esetleges hátrányok, a kockázat, illetve a vizsgálattal nyerhető előnyök megítélése a kezelő orvos felelőssége.
Dr. Péter György