Kérdések-válaszok
És most a kérdésem. Nagyjából megismerve a gyermekem allergiás múltját, és szervezetének betegségekkel szembeni eddigi jó válaszreakcióit mit javasol Ön? Merjem-e, kell-e kockáztatni az oltóanyag esetleges mellékhatásait, túlérzékenységet a jelenleg Magyarországon fennálló (nem tudom milyen mértékű) potenciális fertőzésveszély miatt, vagy nem tartja szükségesnek az oltást. Mindezek tükrében én sajnos még nem tudtam dönteni, de azt sem szeretném, hogy a határozatlanságom miatt egyszer csak arra ébrednék, hogy nem él a gyermekem
Válasz
Az elmondottak alapján bizton igaza van, hogy gyermekének veleszületett immunológiai zavara nincs. Ugyanakkor azt tudni kell a mostanában oly sok gondot okozó Meningococcus C fertőzésekre, hogy azok az ép immunitású egyéneket is veszélyeztetik.
Kérdésére a választ két oldalról lehet megközelíteni: egyrészt általános epidemiológiai (járványügyi) megfontolásból, másrészt egy adott betegre vonatkoztatottan.
Az előbbiek alapján kiindulva valóban a fertőzés megkapására nagyon kicsiny az esély. (Elsősorban a zárt közösségekben élőket, és a fertőzöttekkel szoros kapcsolatban levőket veszélyezteti.)
Más a helyzet, ha az egyént tekintjük: minden eddigi eset lényegileg derült égből villámcsapásként jött. Magának a kórokozónak az a természete, hogy sokszor igen rohamosan zajló, életveszélyes fertőzést okozhat, tudjuk, sok esetben azután halálhoz vezetve.
Annak, aki ezt a betegséget sajnálatos módon megkapta, bizony másként értelmezhetők az epidemiológiai adatok: Őrá már a 100 % érvényes. Sajnos, nincs olyan módszer, amivel meg lehetne állapítani, hogy ki az, aki bizton kívül marad a fertőzésen. És itt válik a dolog érdekessé: mi módon mondhatja valaki, hogy ne oltassa be magát.
Tudjuk, hogy a védőoltásoknak vannak szövődményei. Ezek között szerepel a túlérzékenység is. Ennek előfordulási aránya nagyon csekély.
Nos, mindezek summázata. Önöknek, mint a gyermek szüleinek, a rendelkezésükre álló információk, vélemények alapján ki kell alakítani egy álláspontot, amelyet megosztanak a gyermek kezelő orvosával (Akinek szakmai véleményére adnak.) És közösen alakítsák ki a döntést. Én magam még nem beszéltem le senkit, bár tudom, hogy álláspontom esetleg epidemiológiai szempontok, sőt finanszírozási szempontok alapján támadható.
Határozatlansága érthető: még a szakmának sincsen pontos, kodifikált véleménye a dologról. És ezt tükröződik a gyakorlatban is.
Dr. Péter György