Kérdések-válaszok
Mit ajánlana olyan esetekben, amikor szúnyogcsípésre a gyereknek hatalmasra dagad a hely ...
Válasz
Rovar- és szúnyogcsípés következtében kisgyermekeknél sajnos gyakran alakul ki viszonylag nagyméretű (babnyi, diónyi, kisalmányi) duzzanat, amit rendszerint bőrpír, égő érzés és erős viszketés is kísér. Főleg az arcon, szem körül, fülön történt csípés esetén ijesztő a duzzanat mérete. A heves reakció általában már másnapra mérséklődik, néha azonban a duzzanat újra jelentkezik, esetenként körülötte még kisebbek is megjelennek. Ha a csípés megtörtént, ha mód van rá, minél hamarabb kenjék be valamilyen allergia ellenes kenőccsel, ill. heves viszketés esetén jót tesz valamilyen hűtő, viszketést csillapító kenőcs, vagy akár egy kis hideg borogatás is. Ha a duzzanat már kialakult, és nagy méretű vagy több is van a testen, szájon át is adható valamilyen antiallergikum - ezek a reakciót ill. annak erősségét csökkentik -, akár valamilyen kalcium készítmény. Leggyakrabban ez utóbbi van a házipatikákban. Ha a szemhéj, vagy az ajkak nagyfokú duzzanata alakul ki, forduljanak orvoshoz is. 2.5 éves kisgyermek mellett már használható a párologtató szúnyogriasztó is, ha a helyiség nem túl kicsi. Zárt ablak mellett célt érhetnek el a kék fénnyel működő szúnyogcsapdával is. Ma már több nagyáruházban lehet kapni plafonra szerelhető, az egész ágyat betakaró szúnyoghálót. Ez esztétikus és hangulatos, akár egy baldachin, ezzel elkerülhető vegyi anyagok használata. A szabadban történő csípések ellen zárt ruházattal, ill. a bőr védőkenőccsel történő bekenésével lehet védekezni. A nagy babaáruházakban a nyáron már lehetett kapni kis gyermekekre is biztonsággal használható készítményt. A csuklás, nevetés, sírás hideg hatás következtében, és után ebben az életkorban teljesen normális jelenség, nem jelent gondot.
Dr. Gömöri Ágnes
Lehet e három hónapos kislányom allergiás? Szemét egyre gyakrabban dörgöli és nem csak a ...
Válasz
Az ún. atópiás dermatitis = csecsemőkori ekzema már az élet első 2-3 hónapjában megjelenhet. Ilyenkor száraz, vörös, viszkető, hámló, később nedvedző foltok jelennek meg az arcon, szemhéjakon, fül mögött, ill. a hajlatokban, a végtagok feszítő oldlain. A kicsik, ha csak tehetik, az ágyneműhöz dörzsölik vagy kezeikkel vakarják ezeket a bőrfelületeket. A fenti esetben a szem kötőhártyája azonban ép, szemben az ún. rhinitis allergika - szénanátha -t kísérő allergiás kötőhártya gyulladással. Ilyenkor a szem nagyon viszket, megduzzad, könnyezik, sokszor fénykerülő. A beteg rendszerint sokat tüsszög, orrából híg, vizes orrváladék ürül. Ez az allergiás betegségforma ritkán fordul elő 4-5 éves kor alatt. Felmerülhet, hogy kisbabájuknál atópiás dermatitis kezdődik a szem környékén, az utóbbi nem nagyon jöhet szóba. Ennek kiderítésére, amennyiben a tünetek tartóssá válnak és fokozódnak, a baba vizsgálata, táplálásának és a családi anamnézisnek az ismerete, esetleg laboratóriumi vizsgálat válhat szükségessé.
Dr. Gömöri Ágnes
Kislányomnak száj körüli ekcémája van több, mint egy éve, amit bőrgyógyász által fel ...
Válasz
A bárányhimlőt a herpesvirus varicellae okozza. Régóta közismert, hogy az ekcémás betegeknél a herpesz vírus okozta fertőzések sokkal súlyosabban, csúnya, intenzív bőrjelenségekkel zajlanak. Vonatkozik ez a bárányhimlőre, de az ajakszélen kiinduló herpeszre is, amely rossz esetben nagy területre is ráterjedhet. Ennek okára csak feltételezések vannak, ugyanúgy, mint az ekcéma okára, mechanizmusára vonatkozóan. Sok esetben az is megfigyelhető, hogy az ekcémás bőrelváltozásokkal érintett bőrfelületen a legcsúnyábbak az elváltozások. Az is ismert tény, hogy azoknál a kisgyermekeknél, akik olyan betegségben szenvednek, amely az immunrendszerüket érinti, pl. leukémia, immunhiányos állapotok, vagy szteroidot, ill. un cytostaticumot kapnak alapbetegségük miatt, amelyek az immunrendszert gyengítik, a betegség súlyos lefolyású, akár végzetes lehet. Ezért ezek a gyermekek ma már védőoltásban részesülnek. Az Önök által használt és időközben abbahagyott krém nem jut át mélyen a bőr mélyebb rétegeibe, általános immunreakciót fékező hatása pedig kis területen kis mennyiségben használva szintén nem valószínű. Az elváltozások után hegesedés akkor marad, ha azok viszonylag mélyen érintették a bőrt (bőr alatti kötőszövet) a pörkösödés közben, ill. a pörkök idő előtt leválnak vakaródzás, ill. ledörzsölés folytán (éjszaka). Fontos tehát a viszketéscsillapítás, a körmök rövidre vágása, ha a gyermek tűri, akár éjszakára kesztyű használata. Ha egy-egy elváltozás nagy, körülötte gyulladásos udvar alakul ki, mutassák meg a kicsit szakorvosnak. Ha a pörk leválása után mégis heg mutatkozna, lehetőség van annak kezelésére (kenőcs), amelyet időben alkalmazva jó eredmény érhető el.
Dr. Gömöri Ágnes
Kisfiam 4 és fél hónapos. Szinte néhány hetes korától gyakran tüsszög. Az első hónapb ...
Az orrjáratait tisztának látom, tehát elvileg nem csiklandozza semmi. Nem hiszem, hogy fázna: átlagosan 23 fok van a szobában, ráadásul hosszú ujjú kombidresszben és rugdalózóban van a kicsi. A gyerekorvos nem tartja rendellenesnek a dolgot, de nem ad magyarázatot.
Nekem szénanáthám van, az allergiára való hajlam örökölhető, attól tartok, ez a picinél allergiás megnyilvánulás.
Válasz
A csecsemők főleg az első fél évben sokat tüsszögnek és csuklanak. Az előbbi valóban ebben a korban az orrjáratok tisztántartásának az eszköze, de mindkettő reflexes úton is létrejöhet, kicsi babánál gyakrabban, az idegrendszer éretlensége miatt. Persze a tüsszögést fokozhatja a poros vagy túl száraz levegő is. Ezeket érdemes kiküszöbölni. A 23 C° teljesen megfelelő a babának.
Tény az, hogy az utóbbi években tapasztaljuk a szénanáthának, mint allergiás tüneteknek fiatalabb életkorra tolódását (régebben általában 8-9 éves kor körül észleltük az allergiás megbetegedésnek ezt a formáját), ma már néhány éves korban is előfordul. Fél-1 éves kor alatt én ezekkel még nemigen találkoztam, de a szakirodalomban sem olvastam ilyen fiatal, valóban szénanáthás betegről. Ilyen esetekben a tüsszögés mellett bizony jelentős mértékű orrdugulás, vízszerű orrfolyás, szemviszketés is kísérik a tüsszögést. Tehát mint gyermekorvosuk, én sem tartom ezt az állapotot rendellenesnek, és szénanáthára sem gondolok. Az Önök allergiás hajlamát kisgyermekük valóban örökölheti. Az ő esetében még fontosabb tehát a lehetőleg 1 éves korig tartó szoptatás.
Dr. Gömöri Ágnes
Hatéves gyermek száj herpeszét hogyan lehet gyógyítani ? És hol?
...
Válasz
Az ajkak ill. a szájnyálkahártya herpeszes fertőzését a Herpeszvírus-1-es típusa okozza. Lappangási idő: 2-12 nap. A fertőzés könnyebben kialakul hámhiányos állapotokban (fogzás, szájnyálkahártya sérülés). Az előző fertőzés bekövetkezése után az egyének általában vírushordozók maradnak, és némelyiküknél bizonyos időközönként újra megjelennek a herpeszes hólyagok. Ezt provokálhatja erős napfény, kimerülés, lázas állapot vagy egyéb vírusfertőzés, ill. felnőtt nőkben a menstruáció. A hólyagokat helyileg is lehet és érdemes kezelni, erre többféle kenőcs létezik a patikákban. Jó hatású az éppen viszkető felületre (hólyag még nincs!) jégkocka ráhelyezése. Elérhető ma már vírusellenes kenőcs is, habár mindezek használata akkor eredményes, ha az éppen kialakuló elváltozásokat kezelik vele. Gyakran visszatérő és kiterjedt elváltozások esetén gyógyszeres kezelésre is mód van. Ez állhat a gyermek szervezetének vírusokkal szembeni védekezésének erősítéséből, másrészt magának a vírusellenes szernek az adagolásából. Ma már nem is egyféle, akár már 6 éves kortól adható gyógyszer van. Természetesen ezek vénykötelesek, az adagolás idejét és dózisát a kezelőorvos határozza meg. Keressenek fel gyermekgyógyász vagy bőrgyógyász szakorvost.
Dr. Gömöri Ágnes
9 hónapos kislányom szemén apró vörös, viszkető hólyagok jelentek meg a szeme sarkába ...
Válasz
A leírt elváltozás a szem környékén nagy valószínűséggel allergiás eredetű. Az ekzema diagnózist azonban a gyermekgyógyászok, gyermekbőrgyógyászok nem mondják ki könnyen, minimális bőreltérés esetén. Sőt, ha az ekzema - ami az allergia egyik megjelenési formája - felmerül, megpróbáljuk az okot felderíteni, és azt lehetőség szerint a környezetből, vagy az étrendből kizárni. Ez célravezetőbb és jobb eljárás, mint kenőcsök, gyógyszerek állandó használata. Sajnos, ezt nem mindig sikerül elérnünk, habár mindenféle, allergiának tűnő elváltozásnál megpróbáljuk. Véleményem szerint gyermek-allergológussal kellene felvenni a kapcsolatot, aki gondos kikérdezéssel esetleg laborvizsgálatokkal megpróbálja kideríteni az okot. Amennyiben ez nem sikerül (3 éves kor alatt ez nem egyszerű), akkor is meg lehet kísérelni különböző diétákkal - szakemberrel konzultálva - megkeresni, hogy esetleg melyik étel okozza ezt, vagy akár a környezetben újra keresgélni (állat, növény, habfürdő, mosószer). Ha mindez nem vezet eredményre, bizony időnként gyulladáscsökkentő kenőcsöket is használni kell. A Pimafucortot a szem környékén nem használjuk.
Dr. Gömöri Ágnes
Kérdésem a most 6 hónapos kisfiammal kapcsolatos. Kb. 2 hónapja fedeztem fel a két karjá ...
1. A fiam születésétől fogva tápszeres baba, ( 3 hétig tudtam csak szoptatni) de 4 hónapos koráig HA tápszert kapott, mert a gyerekorvos minden tápszeres babának azt írja fel. Semmi egyéb nem indokolta ezt, hiszen a családunkban eddig nem volt allergia. Amikor az ekzema megjelent, akkor még a HA tápszert ette, ráadásul ugyanazt (Milumil HA). Ezután tértem át a Milumil 1 tápszer adására, mert a fiam egyszerüen nem volt hajlandó megenni többé a HA-t. A tünetei nem rosszabbodtak, igaz nem is javultak. Ekkor találtam egy krémet (Pelsano med) és használni kezdtem. Pár nap múlva elmúlt az ekzémája.
2. Azóta tejpépet is eszik a kisfiam minden nap, sőt egyszer véletlenül a nagymama megetette spenóttal, ami tejjel készült. Nem tapasztaltam nála semmilyen változást, sem a székletében, sem más testi tünetben.
Kérem írja meg nekem, hogy a fentiek alapján Ön is úgy ítéli-e meg, hogy a kisfiam érzékeny a tejre, illetve, hogy mi más okozhatja az ekzemát. A dologhoz hozzátartozik, hogy a ruháit nem öblítem, illatszereket nem használunk.
Válasz
Az ekcéma elnevezés gyűjtőfogalom, egy sokféle formában megjelenő betegséget jelent. A kiváltó ok a mai napig nem ismert, a kóros folyamat mechanizmusa nagyon bonyolult. Kialakulásában fontos szerepe van a száraz bőrnek, a bőr fokozott ingerelhetőségének (biológiailag aktív anyagok fokozott felszabadulása a bőrben), amelynek következtében kialakulhat a bőrgyulladás. A specifikus allergének (tej, egyéb ételek, belélegzett anyagok) nem egyértelműen tehetők felelőssé a folyamat beindításában, habár csecsemőkorban ez esetenként bizonyítható. A "beindulás" után azonban a folyamat - száraz, gyulladt bőr, viszketés, vakaródzás - rögzül, és önfenntartóvá válik. Ilyen módokon gyakran előfordul, hogy a diéták nem hozzák meg a várt eredményt. Nem láttam kisfia bőrelváltozását, így nem tudom, az valóban ekcéma volt-e, vagy esetleg csak egy száraz, vízhiányos bőrről volt szó. Nem ismerem az Ön által írt krém összetételét sem, tehát ennek jótékony hatásából nem következtethetek a bőrelváltozásra. Mindenesetre abból, hogy az pár nap alatt elmúlt, miközben a baba a korábbiakhoz képest szinte "tejterhelés" alatt áll (ezt a tünetek provokálására főleg régebben végezték), ebből arra következtetek, hogy kisfia valószínűleg nem tejfehérje allergiás. A korszerű táplálási alapelveknek megfelelően ma már egyre több gyermekorvos HA tápszert ír fel 6 hónapos kor alatti csecsemőknek, pontosan a későbbi tejallergia kivédése érdekében, akkor is, ha a családban nincs allergiás beteg. Amennyiben a bőrelváltozások újra megjelennének, mutassa meg kisfiát bőrgyógyásznak is!
Dr. Gömöri Ágnes
Kisfiam most 9 hetes. Több bőrproblémával küzdünk egyszerre. Az 5. héttől koszmó van ...
Válasz
Kisfia bőrproblémái ugyanarra az okra vezethetők vissza, a baba valószínűleg ún. atópiás csecsemő. Ennek tünetei a kiütések, melyek piros foltokká összefolynak, később ez az elváltozás a hajlatokban erősebben jelenik meg, a viszketés, néha nedvedzés, és a hámlás. A koszmó is jelen van ilyen esetekben, különösen makacs formában. Ezek a kicsik hajlamosabbak ételallergiára, szénanáthára, asztmára a későbbiekben. Ez egy genetikai adottság. Igen enyhe esetekben ezek a tünetek valóban kb. 5 hónapos kor körül megszűnnek. Ezekben az esetekben az elváltozás mérsékelt, inkább csak az arcon jelenik meg. Kisbabájával érdemes lenne bőrgyógyászt felkeresnie, mivel az ilyen bőr fokozott és gondos ápolást - időközönként gyulladáscsökkentést, állandó hidratálást, esetleg zsírozást, puhítást - igényel. Fürdetéshez is csak ún. mosakodó kenőcsöt szabad használni. Ha az elváltozások makacsok vagy időnként durván fellángolnak, akár már a néhány hónapos csecsemővel is érdemes allergológust vagy gasztroenterológust felkeresniük, ui. ezeknél a babáknál a bevezetett új ételek komoly romlást okozhatnak. Ott arra vonatkozóan is tanácsot kapnak, hogy lehetőleg milyen élelmiszereket kerüljenek a későbbieken.
Dr. Gömöri Ágnes
A fiam 12 hónapos. Egy hete beteg lett, nem volt komoly csak az orra folyt és egy kicsit köhö ...
Válasz
A bőrjelenségek megítélése leírás alapján elég nehéz.
A csecsemőkorban, lázas állapot vagy légúti fertőzésre utaló jelek és tünetek mellé társuló kiütésnek több oka lehet: először maga az alapbetegség. Ugyanis többfajta vírus fertőzés járhat kiütésekkel. Azután lehet gyógyszerallergia is. De lehet, hogy a szervezet megváltozott immunstátusa következtében jönnek létre kiütések. Sokszor nehéz ezeket differenciálni.
Sokszor vagyunk úgy vele, hogy ahogy jöttek, úgy el is múlnak a kiütések. A tüneti kezelés vérmérséklet kérdése (is.) Ha esetleg viszket, meg lehet próbálni adni ilyen antiallergiás jellegű szereket. Ugyancsak elvileg hathatnak a folyamat alapmechanizmusára is.
Dr. Péter György