#baba#anya

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

adottság

Összes címke »

Kérdések-válaszok

Milyen problémát okozhat, ha a pupillatágítás alatt a gyerek náthás? Amikor az időpontot ...

Milyen problémát okozhat, ha a pupillatágítás alatt a gyerek náthás? Amikor az időpontot kaptuk  a doktor úr nem mondta ezt a a kitételt, hogy ha náthás ne tágítsam a pupilláját. Most, hogy olvastam egy előző válaszát, nagyon meg vagyok ijedve, hogy ebből probléma lehet.

Válasz

A kérdésre  az a válaszom, hogy attól, hogy a gyermek náthás és éppen pupilla tágítást is végzünk nála nem tudok különösebb súlyos problémáról, így az aggodalmukat nem látom megalapozottnak.  Meg kell nyugtatnom, hogy a két dolog  együttes hatása nem rontja sem a nátha gyógyulási esélyeit, sem a csepp tágító és alkalmazkodó képesség bénító hatását.
Félreértette a korábbi erről szóló írásomat, legfeljebb annyit szoktam mondani, hogy ha éppen lázas beteg a gyermek, vagy valami oknál fogva legyengült állapotban van, akkor egy nem azonnali sürgős vizsgálatot (és  a szemüveg felírása az ilyen) elhalaszthatunk egy-két héttel a betegség gyógyulásáig, hiszen ilyenkor a gyermek is nyűgös, sokkal nehezebben kooperál, nehezebb a vizsgálat is, mert nem elég nyugodt.
Dr. Sényi Katalin

Egy éves kisfiunk bal szemével egy picit befelé néz. Szerettük volna megvizsgáltatni szem ...

Egy éves kisfiunk bal szemével egy picit befelé néz. Szerettük volna megvizsgáltatni szemész szakorvossal, de ijesztőnek találjuk, hogy a vizsgálathoz szemcseppel ki kell tágítani a pupilláját. A doktornő megnyugtatott, hogy ez a babának nem fájdalmas, mi mégis bizonytalanok vagyunk, nincs-e ennek valami káros következménye, velejárója.
Szükséges-e vizsgálni az ilyesmit még csecsemő korban? Van-e jelentősége, hogy minél előbb kezelni lehessen, ha valami problémát találnak?

Válasz

Az 1 éves kisfiú kancsalsága arra hívja fel a figyelmünket, hogy a gyermek időnként valamiért nem használja egyszerre mindkét szemét.
Ennek lehet az az oka, hogy rosszabbul lát egyik szemével, vagy az is hogy gyengébb valamelyik szemizma. A látási zavart lehet kezelni azzal, hogy takarjuk a vezér szemet és gyakoroltatjuk a gyengébben látó szemet, s ha képes kiélesíteni a képet akkor szemüvegre sincs azonnal szüksége. Azonban annak eldöntése, hogy milyen problémával állunk szemben alapos kivizsgálást igényel, szükséges megtágítani a szembogarakat és átvizsgálni a szemfeneket, meggyőződni annak épségéről, valamint eldönteni azt van-e nagy dioptriás különbség a két szeme között. Erre a vizsgálatra már 8 hónapos kortól  alkalmasak a kis csecsemők és az ezen időszak után is fel-fel lépő vagy állandóan látható valódi kancsalság kezelendő, mégpedig azonnal.
Minél hamarabb kezdjük kezelni annál biztosabban megúszhatjuk a tompalátást. Ez a tompalátás olyan baj, hogy az agy választ a két szem közül és egyik szem vezérszemmé, a másik kancsalító szemmé válik, majd a tartós használat hiányától ellustul és tompán fog látni, homályosan a legjobb szemüveg sem segít már rajta. Ezt az állapotot nem szabad megvárni, mert a kezelése hosszadalmasabb és gyakran eredménytelen. 
Kérem tehát ne habozzanak, végezzék el a szükséges pupilla tágítást és menjenek kontroll vizsgalatra a gyerekkel. Nem kell megijedni ettől a feladattól. Napi kétszer l-l csepp 0,5% vagy 0,25% Atropin cseppel 5 napig cseppentve kellő alkalmazkodásbénulást érhetünk el, és az orvos pontos szemüvegbemérést végezhet. A gyermek mindent ugyanúgy fog látni ezen időszakban is, csak újságot-olvasni nem fog tudni, de azt hiszem ezt most még nem neki kell elvégeznie. A tágító csepp mellékhatása ha kicsurog az arcra, bőrre, illetve, ha az orrba becsurog a könnycsatornán keresztül, hogy a kisereket kissé megtágítja, és így átmeneti ideig 15-30 percig kipirosodhat az arcocskája a cseppentés után. Ez azonban nem jelent problémát. Megelőzhetjük ezt is azzal, ha csak l cseppet cseppentünk a kötőhártyazsákba és ha folyadékot itatunk a cseppentés után vele. Így az esetleg orrba garatba mégis bejutott csepp felhígul.
    Általános mellékhatása olyan ritka és nem okoz semmilyen marandó károsodást, így erről nem szükséges most szólni, csupán annyit, hogy ha a gyermek egyébként náthás beteg vagy lázas, akkor el kell halasztani egy héttel a tágításos vizsgálatot, új időpontot kell kérni.
    A kezelés mihamarabbi elkezdését szükségesnek tartom, mert jól kezelhető a korán felismert kancsalság és fénytörési hiba.
Dr. Sényi Katalin

X
EZT MÁR OLVASTAD?