Kérdések-válaszok
Húgom kisfia 15 hónapos, eddig 3-szor szopott naponta, most viszont hirtelen nem akar tovább ...
Válasz
Valóban a fejés a megoldás, de mindig csak annyit fejjen, amennyitől éppen megkönnyebbül. Nagyon vigyázzon, hogy ne hordjon szoros melltartót, mert, ha bevágnak a pántok, ebben az állapotban nagyon könnyen begyulladhat a melle. A jeges borogatás is jót tesz: egy zacsi mirelit zöldséget tekerjen be egy textilpelenkába, és tartsa a mellén. Nem tudom megjósolni, hogy mikorra apad el a teje, de - ha nem fej túl sokat - néhány nap múlva már nem termelődik annyi, mint amikor még szopott a kicsi.
Sződy Judit
Feleségem főzelékes hozzátáplálás mellett döntően még szoptatja 7 hónapos kislányunk ...
A gyógyszerész viszont figyelmeztetett minket, hogy esetleg penicillin érzékennyé teheti a babánkat ez a gyógyszer, ha a szedése alatt is folytatódik a szoptatás. A gyógyszer leírása is azt írja, hogy szoptatós anyák csak nagyon indokolt esetben szedhetik ezt a gyógyszert. Tanácstalanok vagyunk, hogy szedheti-e feleségem a gyógyszert szoptatás mellett. A tápszerre való ideiglenes áttéréstől ódzkodunk, nehogy a kezelés után (40 kapszula elvileg 10 nap alatt fogyna el) a kisbabánk már ne akarjon szopni. Más, természetes módszer, mint pl. a mell jegelése elégséges lehet-e a gyulladás megszüntetéséhez ?
Válasz
A mellgyulladás kezelése elsősorban nem gyógyszeres. Antibiotikumhoz csak akkor szoktunk folyamodni, ha nagy a baj (tartós láz, influenza szerű érzés, levertség stb.) A lényeg a minél gyakoribb szoptatás az érintett mellből, méghozzá különböző testhelyzetekben ( ülve, fekve, madonna - ill. hónaljtartásban). Arra kell törekedni, hogy a beteg mellből minél jobban kiürüljön a tej. Ezt régen fejéssel oldották meg, de kiderült, hogy a fejéssel járó nyomkodás, masszírozás inkább árt a gyulladt területnek, ha nem nagy szakértelemmel csinálják. Most inkább azt ajánljuk, hogy minden szoptatást a gyulladt mellel kezdjen a kismama, és csak utána tegye át a babát a másik mellre. Szoptatás közben - beolajozott ujjakkal - simítgassa a mellét a baba szája felé, ezzel is segítve a tej
ürülését. Szoptatás előtt nagyon hatékony a meleg borogatás, mert ettől jobban ürül a tej. Szoptatás után egy tíz perces hideg borogatás csökkenti a fájdalmat és a duzzanatot.
Néhány nap alatt rendeződni szokott a probléma. Nagyon fontos azonban, hogy a szoptató anya kerülje a szoros ruhadarabokat, szűk melltartót, széles pántú hátizsákot, mert ezek is okozhatnak tejcsatorna-elzáródást, amiből mellgyulladás alakulhat ki.
A gyógyszerről annyit: azt, amiről írtál, nem ismerem. Maripent vagy Semicillint szoktak ilyenkor adni, ezek nem ártanak a babának. A kúrát végig kell szedni, hogy a kórokozók teljesen eltűnjenek a szervezetből. Ha félbehagyja a gyógyszer szedését, a bacik ellenállóvá válhatnak a gyógyszerrel szemben, és csak egy erősebb antibiotikummal lehet őket kiirtani.
Sződy Judit
Az utóbbi 2 hétben háromszor is begyulladt hol egyik, hol másik mellemben 1-1 tejmirigy, ami ...
Válasz
Rátapintottál a lényegre. A tejcsatorna elzáródást egész kicsi szöveti sérülések is okozhatják: egy szűk melltartó, egy erősebb nyomás, egy hancúrozás a gyerekkel. Nekem pl. a hátizsákom pántján lévő csat okozott ilyen fájdalmas csomókat. Sajna, nem jöttem rá az első alkalommal, pedig nagyon is kézenfekvő a dolog. Szóval: csak finoman a hancúrozással!
Sződy Judit