Kérdések-válaszok
A barátnőm lisztérzékeny és meg szeretném tudni, hogy ez a "betegség" továbbö ...
Válasz
A coeliakia genetikailag determinált betegség, azonban megnyilvánulásában a genetikai tényezők mellett környezeti eredetűek is szerepet játszanak. Az arra fogékony egyénekben a gluten - lisztfélék - bevezetése váltja ki a vékonybél bolyhainak károsodását, amely azután több másodlagos következménnyel is jár.
Az első fokú rokonoknál a megnyilvánulási arány néhány százalék.
Válaszom tehát az, hogy van esély arra, hogy nem öröklődik, de nem is zárható ki. Nem biztos, hogy az első szülöttség ebben az értelemben nagyobb kockázatot jelent.
Idézőjelbe tette, hogy "betegség". Bár megfelelő, gondos diétával tünetmentessé tehető, de azért ez bizony egy komoly betegség.
Dr. Péter György
2004.05.10
2002.07.07
Kisfiam 15 hónapos, az orvos vérvizsgálat alapján nem tartja kizártnak a lisztérzékenysé ...
Válasz
A coeliakia felszívódási zavarok körébe tartozó betegség, melynek lényege a különböző gabonafélékben - búza, rozs, árpa, zab - levő fehérje, a gliadinnal szembeni allergia. Máskén fogalmazva: gluten-szenzitiv enteropathia.
Tulajdonképpen immun-pathológiai alapú betegség, a bél boholyzata elpusztul, így a felszívó felület csökken. (Esetenként más típusú felszívódási, és táplálék-allergia is, pl. tej-allergia is társulhat hozzá.)A gabonafélékkel, liszttel történő táplálás bevezetése idején, tehát általában a késő csecsemőkorban kezdődnek tünetei: a fejlődés megtorpan, esetleg visszaesik, a gyermekek hasa puffadt, elődomborodó, és ez jellegzetesen eltér az egyébként sovány alkattal, mellkassal illetve orcákkal. A gyermek sápadt, vérszegény, rossz kedvű. A széklet nagy tömegű, bűzös, esetleg zsírfényű.
Laboratóriumi vizsgálatoknál különböző hiányállapot jelei észlelhetők: vérszegénység, vashiány, a vérfehérjék és immunglobulinok csökkent szintje, esetleg egyéb szervi működési zavarok. Ugyancsak elmaradást mutathatnak a csontosodási folyamatok, melyeket röntgen vizsgálattal lehet diagnosztizálni.
Hasonló képpel járhatnak egyéb felszívódási zavarok, anyagcsere betegségek. Ezen kívül bizonyos tüneteiben hasonlíthat egyéb sebészeti, krónikus belgyógyászati betegségekhez.
Diagnosztizálni alapvetően a bél-biopsiával lehet. Nincs két típusú coeliakia.
A vérben levő ellenanyag is adhat alapos gyanút, azonban mivel az egész életre vonatkozó diagnózis ez - még egyszer hangsúlyozom - biopsiával lehet és kell megerősíteni. Természetesen a labor leleteknek illeszkedniük kell a klinikai panaszokkal, tünetekkel.
A megalapozott diagnózis esetén életre szólóan speciális - lisztmentes - diétát kell tartani.
Tehát véleményem szerint bizonyos értelmi zavar lehet az, hogy csupán ellenanyaggal igazolható esetekben a coeliakia gyógyul, míg biopsiával diagnosztizált esetben kell tartós betegségre számítani.
Dr. Péter György
A lisztérzékenységet csak béltükrözés, és biopsia által lehet kimutatni, vagy van egyé ...
Válasz
A lisztérzékenység vizsgálatára ugyan van egyéb, a vérből végezhető módszer is, azonban a diagnózis kimondásához, megerősítéséhez, napjaink szakmai gyakorlata alapján szükséges a bélminta szövettani vizsgálata is. Ehhez pedig azon a bizonyos beavatkozáson keresztül vezet az út.
Tehát a válaszom igen, kell a mintavétel. Klinikai gyanú alapján, előzetes laboratóriumi vizsgálatok illetve esetleg a már vérből végezhető teszt után.
Dr. Péter György
Egyik ismerősömnek 11 hónapos a kislánya. Mivel nem fejlődik fizikailag rendesen (csak ...
A fekélyre Maaloxot szedett egy ideig és különleges diétán él már lassan két hónapja (az étvágya kitűnő), ennek ellenére nem fejlődik megfelelően éppen csak egy-egy kicsit hízik majd ismét fogy (állandóan ingadozik, de a végeredmény nagyon kevés).
Viszont szellemileg nagyon szépen fejlődik.
A kérdésünk az lenne , hogy ebben az esetben továbbra is csak egy szigorú diéta segíthet vagy lenn-e e más gyógyszeres kezelésre is lehetőség.
Válasz
Amennyiben a 11 hónapos 6,5 kg-os kislánynál a kivizsgálás során megállapították a lisztérzékenységet, annak szinte természetes velejárója a tejcukor érzékenység és egyéb felszívódási zavarok. Azért ilyen kicsi és rosszul fejlett e gyermek, hiszen a betegség következtében elpusztulnak a bélbolyhok, amelyekben enzimek vannak és ahol nagy felületen a felszívódás zajlik. Természetesen ekkor elpusztulhat a normál bélflóra is, helyét kórokozó baktériumok, gombák vehetik át, mint ahogy ez ennél a kislánynál is kiderült. Ez tovább rontja az emésztést fokozza a hasmenést. Természetesen a fentiek a diéta nélküli állapotot jellemzik. Lisztérzékenységben az elsődleges a nagyon szigorú gabonamentes (búza, rozs, árpa ) étrend és természetesen a beteg aktuális állapotának megfelelő kiegészítő kezelés és roborálás. A diétát legalább 2 !! évig tartani kell ahhoz, hogy a bélbolyhok regenerálódjanak- persze a fentiek értelmében később is folyamatosan- közben és ekkor ellenőrző vizsgálatok történnek. (bélbiopszia amely során a bélből kis szöveteket vesznek és értékelik szövettanilag ) Természetesen megfelelő diétával és kiegészítő kezelés mellett lassan megindul a gyógyulás, gyarapodás, de sajnos 1-2 hónapon belül ilyen állapotból, ahogy ezt Önök is észlelik, nehezen. Ehhez rengeteg türelem és kitartás kell, mivel mai tudásunk szerint a lisztérzékenység ha kialakul életre szóló állapot, nem gyógyítható. Léteznek Magyarországon liszt érzékenyeknek diétáskönyvek, sok-sok recepttel ezeket érdemes beszerezni, valamint van Budapesten a II. kerületben a Margit krt-on egy malomipari szaküzlet, ahol gluténmentes liszteket, tésztákat, pékárut lehet kapni.
Dr. Gömöri Ágnes
Kislányom 9 hónapos és nagyon gyakran van sok apró piros kiütés a bőrén: a füle mögöt ...
Válasz
Csecsemőkorban az arcon, testen megjelenő, apró kiütéseknek számos oka lehet. Pl.: a meleg, érzékenység a fürdető-, bőrápoló szerekre, mosó-, öblítőszerekre. A száj körül bizonyos ételek után (paradicsom, citrusfélék), és valóban okozhatja a szervezet egészét érintő allergiás hajlam, amely ún. atópiás dermatitisben nyilvánulhat meg, több válaszomban is írtam róla, az ok-okozati összefüggés azonban ilyenkor sem egyértelmű. Az ételallergének közül a tej- és lisztérzékenység nemcsak bőrtünetet okoz, sőt az utóbbi főleg nem azt, hanem hasmenést, emésztési- és fejlődési zavart. Ha indokolt, ezeket ma már laboratóriumi vizsgálatokkal ki lehet deríteni. Egyrészt kimutatható a kisgyermekeknél a vérben az allergiás reakciókban részt vevő immunglobulin-E emelkedett szintje, másrészt még specializáltabb vizsgálatokkal az egyes ételallergénekre specifikus ellenanyagok szintje is. A liszt (uaz mint a glutén!) érzékenyeknél a bélből szövetmintát is vesznek a még pontosabb diagnózishoz, ill. a kontrollvizsgálat során az aktuális állapot megítéléséhez. A tejérzékenység diéta mellett 4-5 éves korra általában szelídül, megszűnik. A lisztérzékenység életre szól. Ugyanígy az olajos magvak és a hal allergia is megmarad egész életen át. 2-3 éves korig nem ritka a citrusfélékre, paradicsomra adott allergiás válasz sem.
Dr. Gömöri Ágnes