Kérdések-válaszok
Az érdekelne, mennyi a lefolyási ideje a bárányhimlőnek egy 5,5 éves gyereknél?
...
Válasz
A bárányhimlőt a herpesz vírusok családjába tartozó vírus okozza. Fertőző gyermekbetegség, a betegek 90%-a 10 éven aluli. Az óvodás korcsoport viseli talán a legkönnyebben, náluk az esetek túlnyomó többségében még látványos bőrtünetek mellett is alig van láz, a közérzetüket a betegség lényegesen nem befolyásolja. A lappangási idő 11-21 nap. A bágyadtság, láz, rossz közérzet 1 nappal a kiütések megjelenése előtt már észlelhető. Ezután a kiütések (hólyagosak!) kb. 4-5 napig folyamatosan jelennek meg a bőrön. A hajas fejbőrön szinte mindig, a szájban is gyakran. Ez alatt az idő alatt a lappangási idő tünetei továbbra is fennállnak. Ezután a hólyagok elkezdenek beszáradni, a hőemelkedés, láz megszűnik, ha a betegség szövődménymentesen zajlik. A gyermek teljesen jól van, legfeljebb gyógyuló sebei viszketnek. A teljes gyógyulás az összes pörk leesésekor történik meg. Hogy ez a 10. nap, vagy akár a 20., az függ attól, hogy az első napokban mennyi és milyen nagy (és viszonylag mély) bőrelváltozás keletkezett a gyermek testén.
Dr. Gömöri Ágnes
8 hónapos kislányommal 2 napja vendégségben voltunk egy kisgyerekes családnál, az anyuka m ...
Válasz
Ha a vendéglátó család gyermekei valóban bárányhimlősek lettek, gyermeke nagy valószínűséggel elkaphatja azt. A kis betegek ugyanis már a kiütések megjelenése előtt néhány nappal fertőznek. A betegség tünetei a találkozástól számított 14-21. napig jelenhetnek meg. Amennyiben az anya korábban átesett bárányhimlőn, csecsemője az élet első hónapjaiban védett (ha ez nem is 100%), mivel a magzati élet során a keringésébe az anya specifikus ellenanyagai átkerülnek. Ezek azonban a hónapok során lebomlanak, így ez a védettség a 6. hónaptól már nem számottevő. A gyermek bőrének viszketését szájon át adható antihisztaminikummal, viszketéscsillapító hintőpor használatával, a verejtékezés elkerülésével csökkenteni lehet. Ha a baba megbetegszik, levegőztetheti őt, de a kint tartózkodás kizárólag árnyékban, még jobb, ha estefelé történik. A bárányhimlős kiütések száma, sőt nagysága is nőhet a napfény hatására, úgy, mint a herpeszes elváltozások az ajak körül. Amennyiben egy felnőtt ebben megbetegszik, sajnos általában nagyon rosszul van, a tünetek hevesek (láz, erős fejfájás, rengeteg kiütés, igen rossz közérzet), amely könnyen lehet, hogy a tejelválasztás drasztikus fokozódását is eredményezheti. A csecsemő szoptatását egyénileg mérlegeljük, mivel nem tilos, de adott esetben az anya lázai, a mellén levő bőrtünetek, a gyógyszerek ellene szólhatnak.
Dr. Gömöri Ágnes
15 hetes kislányom van. Bátyámnak két kislánya van , egyikük négy, másik 2,5 éves. A nagy ...
Megkaphatta-e a lányom a bárányhimlőt, milyen veszélyei, szövődményei lehetnek ilyen pici korban a bárányhimlőnek?
Válasz
Az első fontos dolog amit tudnia kell az anyukának, ha Ön gyermekkorában volt bárányhimlős 15 hetes kislánya még hordozza az Ön betegséggel szembeni speciális ellenanyagait, tehát jócskán lecsökken a valószínűsége annak, hogy a baba elkapja a betegséget, ill. az akkor is enyhébben zajlik. Ha a baba még szopik is akkor a betegség elkapásának valószínűsége még tovább csökken. Ha azonban Önnek nem volt bárányhimlője akkor a kisbabája sajnos védtelen akár a nagyobb gyerekek. A bárányhimlős betegek a kiütések megjelenése előtt már kb. 24 órával fertőznek, ilyenkor nem is tudjuk még hogy betegek! A vírusok garatból történő szórása az összes hólyag beszáradásáig tart. Tehát nem a hólyagtartalom fertőz! A már csak száraz pörkökkel rendelkező beteg nem fertőz. A fertőződéstől a tünetek megjelenéséig 11-21 nap telik el. Ez a lappangási idő. A bárányhimlő szövődményei közül leggyakoribb a sebek bakteriális fertőződése. Tehát vigyázni kell a sebek tisztántartására, pici babáknál komoly gondot okoz a pelenkás terület. A fenti szövődmény is leginkább itt fordul elő, valamint olyan helyeken amelyet a ruha dörzsöl. Fontos tehát a laza ruházatot gyakran cserélni, a csecsemőt főleg nyári melegben sűrűn, gyorsan megfürdetni, a napfényt, izzadást kerülni. A bőrt csak hintőporozzák /un mentolos hintőpor/. Kenőcsöt, cinkrázót ne használjanak. Jelentkezhet kiütés a szájban, szemben. Utóbbi esetben feltétlenül keressenek fel szemész szakorvost. Ritkán szövődményként előfordulhat tüdőgyulladás, vérzékenység, idegrendszeri tünetek, izületi panaszok. Ezek azonban borzasztó ritkák és a betegség általában jóindulatú. Reméljük kisbabáját az Ön gyermekkori betegsége megvédi!
Dr. Gömöri Ágnes