Kérdések-válaszok
2 éves kislányom augusztus elején kezdett bölcsődébe járni. A 3. hét után megbetegedett. ...
Október elején a gyermekorvossal egyetértve 1 hónapra felfüggesztettük a bölcsődébe járást. Kb. 2 héttel később figyeltem fel arra, hogy a kislányomnak állandó hőemelkedése (37,3 - 37,4) van. Ez az érték nem megy se le, se fel. Emiatt az orvos laborvizsgálatot kért.
A labor eredmények alapján a gyermekorvos "csak" vérszegénységet állapított meg nála. A kiírt terápia 3 hónapig 1 x 20 Maltofer csepp.
A kislány egyébként jó kedvű, eleven, jól eszik, szépen fejlődik. Az egyetlen ami aggaszt az a hőemelkedés.
Válasz
Nehéz a válasz, nem tudom, tudok-e így olyat mondani, ami tökéletesen megnyugtatja.
Az nem ritka hogy közösségbe kerüléskor a gyermekek igen gyakran megbetegszenek.
Az is előfordul, hogy tartósan ilyen hőemelkedés észlelhető (bár nem tudom, hogy ezt a hőt hol mérték) - minden komolyabb következmény nélkül.
A labor leletekben valóban megállapítható a vérszegénység, ennek hátterében - ha annak fertőzéses eredete kizárható - az esetek többségében vashiány állhat. Az kérdés, mikor kezeljük.
A süllyedés alacsony, így komolyabb fertőzéses folyamat - ami általában a láz mögött állhat - nem valószínű.
Meg kell jegyeznem, ha gyermeke állapota aggasztja, forduljon gyermekorvoshoz, annak segítségével győződhet csak meg arról, van-e baja, vagy sem. A szülő önmagában - több ok folytán - erre nem képes.
Emellett viszont egy ilyen válasz sem lehet semmilyen irányban bizonyító erejű.
Dr. Péter György
6 eves Unokahúgomnál megállapították hogy, ótvaros másnéven impetigo! Sajnos nem tudok er ...
Válasz
Az impetigo vagy ótvar Staphylococcus nevű baktérium által okozott felületes bőrfertőzés. Főleg gyermekkorban (és gyermekközösségekben) fordul elő. Erősen fertőz.
Körülírt, plakkos elváltozások alakulnak ki, melyeket először nedvező, majd később beszáradó, pikkelyes pörkök fednek. (Ezen réteg alatt tenyésznek a baktériumok.)
Kezelése a pörkök leválasztásából, illetve az alatta levő, nedvező, fellazult, sokszor hámfosztott terület szárító-fertőtlenítő kezeléséből áll. A helyi kezelésen túl, kiterjedt elváltozások esetén, antibiotikum adására is sor kerülhet. Ilyenkor átmenetileg lehet és érdemes fertőtlenítő hatású szappanokat, tusfürdőt használni.
Megelőzősében, kezelésében igen fontos szereppel bír a személyi higiéne. Bár kifogástalan körülmények között élőknél is előfordulhat.
Gyakorlatilag minden esetben nyom nélkül gyógyul. Kezelését általában a gyermekorvos, adott esetben bőrgyógyász irányíthatja.
Dr. Péter György
Ez a kifejezés mit jelent magyarul: impetigo vulgaris contagiosa ?
...
Válasz
A kifejezés egy gennykeltők, baktériumok által okozott bőrfertőzést jelöli: fertőző ótvar.
Ez általában gyermekközösségekben könnyen terjedő felületes bőrfertőzés. Jellegzetességei a piros alapon kialakuló, majd enyhe nedvedzéssel járó, később sárgás - adott esetben vaskos - pörkösödéshez vezető foltos elváltozások. Helyileg, különböző fertőtlenítő módszerekkel és - a kiterjedtebb, gyorsan terjedő esetekben - szisztémás antibiotikum kezeléssel gyógyítható.
Erősen fertőz!
Dr. Péter György