Kérdések-válaszok
Kisfiunk szeptemberben volt két éves. Tejet csak 1,5 éves kora után adtunk neki, amit 2 h ...
Joghurtokat, túró rudit, tejbegrízt hajlandó enni.
A tej el nem fogadása és mivel nagyon keveset evett bármit, elvittük gasztroenterológiára ahol vérből tejfehérje érzékenységet állapítottak meg és szigorú diétát javasoltak. A gyerekorvosunk adott egy tejcukor allergiásoknak szóló listát, hogy kb. ezt kellene betartani. A leletet megmutattuk egy másik gyerekorvosnak is, ő azt mondta mivel a tej el nem fogadáson kívül más tünet nem jelentkezik, a kevés evés ellenére súlya majdnem eléri a korának megfelelő átlagot ezért ne tartsunk diétát.
Kérdésem kinek a tanácsát kövessük? Ha szigorú diétára fogjuk a gyereket, a joghurtot, rudit is elvesszük tőle, még annyit sem fog enni mint eddig.
Válasz
Ha a kisgyermeknél laboratóriumi vizsgálattal tejfehérje érzékenységet ki lehet mutatni és a gyerek a tejet nem fogadja el, vagy egyéb allergiára utaló tünete van az allergiát komolyan kell venni. Amennyiben Önök betartják ill. betartatják az egyenlőre szigorú de az életkor előrehaladtával bővíthető diétát, a kisfiú nagy valószínűséggel "kinőheti" azt, 4 éves kora körül. Ha ezt nem sikerül tartani a tejfehérje allergia végigkísérhet a fiúk gyermekkorát. Szerintem nem ér annyit egy kis joghurt és 1-2 rudi. Ez eddig a tejfehérje allergiára vonatkozott, de Ön tejcukor érzékenyeknek szóló listáról ír. A kettőt ne keverjék össze!. A tejcukor érzékenyek (és nem allergiások- ez egy csökkent enzimműködés eredménye!) fogyaszthatnak un erjesztett tejtermékeket: sajt, túró, kefír, joghurt. A tejfehérje allergiás gyerekek bizonyos ideig egyáltalán nem és később is csak korlátozással, néhány évig. Mindkettőnél, de főleg a tejcukor érzékenységnél jellemző, hogy a diéta be nem tartása emésztési zavart, étvágytalanságot, súlyosabb esetben fejlődésbeni elmaradást okozhat.
Dr. Gömöri Ágnes
Kislányunk 7 hónapos, már régebben is hasfájós volt. Az orvosunk azt mondta, hogy valósz ...
Válasz
Kislányát célszerű lenne megmutatni gasztroenterológus szakorvosnak. A 7 hónapos körüli babák már ritkán hasfájósak, főleg ha anyatejes kisbabák. Nem kizárt, hogy az új ételeknek, esetleg azokban lévő valamelyik tápanyagnak is szerepe lehet abban, hogy ahogy Ön írta, a korábban is hasfájós babája "mostanában" komolyabb panaszoktól szenved. Nem szokásos és mindenképpen odafigyelést igénylő jelenség a nagyon hangos, korgós bélmozgás. Ennek számos oka lehet: emésztési, felszívódási zavar, esetleg a gyomor-bélrendszer fejlődésének kisebb-nagyobb eltérései. Ezek kizárására, ill. megtalálására, ill. a megfelelő táplálkozás és terápia érdekében keressék fel a szakembert.
Dr. Gömöri Ágnes
A kisfiam 1 éves lesz. Január környékén nagyon komoly hasi görcsök jelentkeztek nála ...
Kérdésem: ha a leírt tünetek valóban gombás fertőzésre utalnak, mit adjak neki enni ezek után amivel addig is egy kicsit javítani tudok az állapotán .
Válasz
Csecsemőkorban az emésztésbeli zavarok oka számtalan lehet. Bakteriális vagy gombás fertőzés, elsődleges vagy következményes cukoremésztési zavarok (tej, gyümölcs), lisztérzékenység, tejfehérje allergia, cystás fibrózis (sűrű nyákképzés), a gyomor és a bél passage (táplálékot továbbító) zavara, a bél fejlődési rendellenességei, stb. Ezenkívül a szervezet egészét érintő megbetegedés - leginkább anyagcsere betegségek - részeként is jelentkezhet. Ezek következménye gyakran hasmenés, haspuffadás, hasfájás, ill. fejlődésben való elmaradás. A leírt tünetek komoly és tartósan fennálló emésztési zavarra utalnak. Az emésztési zavar, ill. annak talaján kialakuló bélflóra egyensúlyfelbomlás persze kedvező körülményeket teremthet a gombák elszaporodásának. A nyelven látható elváltozás lehet un térképnyelv is, amely nem gombás eredetű. Kisfiát tehát ki kell vizsgálni, és meg kell találni a kiváltó okot. Addig is, ha nincs arra mód, hogy másik intézetbe, esetleg másik városban működő ún. gasztroenterológiai centrumba hamarabb eljussanak, úgy csak gondosan megválogatott roboráló táplálást javasolhatok. Hogy ez mi minden lehet (tápszer, vitaminkészítmény) ezt egy másik földrészről az eltérő kínálat miatt megmondani szinte lehetetlen. A gyümölcs és zöldség fogyasztásának forszírozása mellett megfelelő fehérjebevitelről (hús, szója - akár elrejtve), vas és kalcium, vitaminpótlásról is gondoskodni kell, akár addig mesterségesen.
Dr. Gömöri Ágnes
Kislányom 10 éves. 1,5 éves korában egy rossz diagnózis folyományaként vizes mellhártyag ...
Válasz
Gyermeke visszatérő hasi panaszainak a hátterében nagyon valószínűtlen, hogy vakbélgyulladás állna. A vakbélgyulladás csaknem minden esetben heveny betegség. Ez azt jelenti, hogy a kezdeti tünetek (hányinger, rossz közérzet, bizonytalan hasfájás, esetleg hőemelkedés) jelentkezését követően 24-48 órán belül a betegség annyira előrehalad, hogy műtét nélkül a vakbél kilyukad, perforál. Ezen a típusos történeten kívül általában jellegzetes a vizsgálati lelet is (hol és mennyire érzékeny a has és ez hogyan változik). Általában ennyi elég a vakbélgyulladás igazolásához vagy kizárásához. Kétes esetben segítséget jelenthet az ultrahang vizsgálat és a laboratóriumi leletek, de ezek nem feltétlenül szükségesek a vakbélgyulladás igazolásához vagy kizárásához. Nagyon ritka az, hogy a vakbélgyulladás (inkább vakbél körüli összenövések, hegesedés) elhúzódó, visszatérő panaszokat okoz. Ezért ilyen panaszok esetén elsősorban egyéb dolgokra kell gondolni. Nagyon sok betegség, állapot okozhat ilyen panaszokat, ezért ilyenkor gastroenterológiai kivizsgálás lehet szükséges. Csak néhány azok közül a kórképek közül, amelyek ilyen panaszokat okozhatnak: székrekedés, emésztési zavarok, húgyuti vagy bélrendszeri fertőzések, lányoknál petefészekcysta. Csak ha ezt az összes lehetőséget kizárták és a panaszok mindig a jobb alhas területén jelentkeznek akkor merül fel a krónikus vakbélgyulladás lehetősége, amit igazolni csak a hasüreg tükrözésével lehet. Ezen az úton a vakbél el is távolítható, a körülötte lévő összenövések oldhatóak.