Kérdések-válaszok
Kislányom 4 hónapos. Jól fejlett gyermek, 7000 gr (3880 gr-al született), csak szopik. Má ...
De reggelente mindig szörcsögött, s ez azóta is, ha leszívjuk (sterimar orrspray után) kevés zöld váladék mindig jön. 2 hónaposan elkezdett nyálzani is, s köhécselni naponta többször, s ez is tart azóta . A széklete is nyálkás lett . Az orvos szerint biztos készülődik a fogíny a fogzásra. De nekem néha már komolyabbnak tűnik a köhögés, s mostanában éjjel is 1X-2X.
Azért izgulok emiatt nagyon, mert újszülöttként többször is csináltak nála tüdőröntgent, s kontúrosabbnak találták a normálisnál, de végül nem találtak semmi kórosat rajta. Kell-e törődnöm ezekkel a gondokkal, s ha igen, mit tegyek?
Válasz
A gyakori tüsszögés, esetleg szörcsögés, valamint a légzés periodikus jellege valóban gyakori újszülött és kiscsecsemőkorban, persze bizonyos határig. Az un. bukós csecsemőknél az orrgaratba kerülő tej, ill. az ennek hatására ott keletkező váladék miatt a szörcsögés szinte nap, mint nap hallható. Ilyen esetekben azonban az orrváladék (leszívott) nem zöldes. Az orrváladék elszíneződése - sárgás, zöldes - arra utal, hogy a nyálkahártyán baktériumok telepedtek meg. Ilyen esetekben célszerű és eredményesen alkalmazható az antibiotikumos orrcsepp. Az is ismert tény, hogy a babáknál a tényleges fogáttörés előtt már akár 3-4 hónappal korábban is megjelenhetnek un. fogzási tünetek, pl. nyálzás, a fogíny dörzsölése, nyálkás székletek, nyűgösebb napok, akár a popsi kipirulása. A nagyobb nyákmennyiség a fekvő csecsemőnél hátrafolyik, ez őt köhögésre ingerelheti, sőt egy-egy baba ezt akaratlagosan még fokozza is, játszik vele. Amennyiben ezek a tünetek fokozódnak és aggasztják Önt, egyrészt mutassa meg kislányát a gyermekorvosnak, valamint az immáron 4 hónapja tapasztalt orrváladékozás miatt kérje ki gyermekgégész véleményét is. Orrcseppeket addig is csak szükséges esetekben (táplálkozási, alvási nehézség) használjanak.
Dr. Gömöri Ágnes
2 hónapos babánk van, jól eszik, de rengeteget bukik. Csak anyatejet kap. Főleg esténként ...
Válasz
Az említett emulzió a bélből nem szívódik fel, ott nem bomlik le, tehát a baba keringésébe nem kerül bele. A széklettel változatlan formában kiürül. Az anyag fiziko-kémiai mechanizmussal hat, amelynek következtében a béltartalom pici gázbuborékjai nagyobbakká egyesülnek, és így könnyebben távoznak a bélmozgások segítségével. A szer már újszülött kortól adható és akár, ha szükséges, hónapokon keresztül is alkalmazható. Az emulzió összetevőivel szemben előfordulhat allergiás reakció, de szerencsére ritka, én még nem találkoztam vele.
Dr. Gömöri Ágnes
6 hetes a baba, és hasfájós. Espumisant, sabsimplex kipróbáltuk, sajnos nem használ. Próbá ...
Válasz
Sajnos, az első 2-3 hónapban a legtöbb babánál jelentkezik hasfájás, ennek erőssége azonban különböző lehet. Bizony, rontja a helyzetet, ha a csecsemő a lenyelt levegőtől sem szabadul meg böfizéssel, és így az is végighalad a belekben, fájdalmat okozva. Célszerű már szopás közben is- azt megszakítva -megpróbálni böfiztetni a kicsit, talán akkor nem alszik el. Keressenek különböző testhelyzeteket (mozgassák a csecsemőt, mint egy palackot), hogy a gyomorban lévő légbuborékok a gyomorszáj felé kerüljenek. Fekvő testhelyzetben a kitörő légbuborék az előtte lévő tejet is kilöki - bukik a csecsemő. Ha ez nem vezet eredményre, vagy a belekben képződő levegő még mindig görcsöket okoz, ki lehet még próbálni 6-8 hetes kortól a Batynos, Water Gripe, vagy az orvos által felírandó ún. papaverines oldatot. Egyik görcsoldó sem szűnteti meg teljesen a görcsöket, de mérsékli azokat. A 3. hónap után pedig már általában jobban emésztenek a csecsemők, és így a görcsök elmaradnak.
Dr. Gömöri Ágnes
Hét hetes kisfiam nagyon nehezen büfizik. Hiába büfiztetjük szopás közben is, utána is f ...
Válasz
Bizony vannak nehezen büfiző babák. Ez részben a teltségérzetből adódó nyugtalanságot, a tej későbbi visszabukását, valamint ha a lenyelt levegő továbbhalad hasfájást okozhat. Önök helyesen megpróbálták szopás közben böfiztetni, szopás után hosszabb ideig függőlegesen tartani a kicsit. Ezenkívül esetleg meg lehet próbálni az Espumisan használatát, ha ez nem elegendő a gyógyszertárban kapható görcsoldókat. Az előbbinél beszámoltak a szülők arról, hogy a böfizés-bukást is rendezte. Ha ezek nem segítenek egyéb gyógyszeres kezelés is szóba jöhet, de ehhez gyermekorvosuktól kérjenek akkor tanácsot, aki megfelelő vizsgálat után tud erről dönteni.
Dr. Gömöri Ágnes
Kislányom 3 hónapos, és egyre "anyásabb". Igaz, főként én foglalkozom vele, mer ...
Az állandó sírás, és bukás mellett a másik probléma, hogy rendkívül zaklatottan szopik a baba és sokszor szopás közben is üvölt. Az orvosok tanácstalanok, mert szervi eltérést sem a vizsgálatok, sem az ultrahang szűrés nem mutatott, hasfájósságot pedig ezek előtt a hangos és zaklatott szopások előtt is tapasztaltunk.
Válasz
A szakemberek és sok babaápolási szakkönyv állítja, hogy a babát már a hazaérkezés után érdemes szoktatni egy saját maga és a család számára is megfelelő napi ritmushoz. Minél később próbáljuk ezt elkezdeni, az annál keservesebb. Régen is létezett egy mondás: a csecsemőt már a pólyában el kell kezdeni nevelni. Úgy tűnik, kisbabájának máris sikerült kiharcolnia az állandó ölben levést. Gondoljon arra, hogy ahhoz, hogy elegendő anyatej legyen, Önnek pihennie, aludnia, nyugodtan étkeznie kell. Később a baba ételét is el kell készítenie, nem beszélve a rendezett környezet megteremtéséről, hiszen leveléből kiderül, mindez Önre vár. Talán mégsem késő elkezdeni a baba ágyba, babakocsiba szoktatását. Még akkor is elkezdeném, ha ez ellen Ő hevesen tiltakozik. Sétáljanak minél többet, és akkor csakis a babakocsiban legyen a kicsi. Ha otthon vannak, válasszon ki egy időszakot, amikor 2 szoptatás között csak vele foglalkozik (általában a délutánt, a fürdetés előtti időt választják a családok), ezen kívül azonban lehetőleg csak a szoptatás körüli időben legyen kézben a kislány. Természetesen, ha nagyon sír, menjen oda hozzá, fordítsa meg, nézze meg, nincs-e valami oka a sírásnak.
A sírásnak, már ha ez a szopás közben is jelentkezik, hasfájás is lehet az oka, még akkor is, ha az elvégzett vizsgálatok negatív eredménnyel zárultak. Szerencsére az élet első hónapjában észlelt hasfájások túlnyomó többsége átmeneti, vizsgálattal kimutatható oka nincs. A nagyon hasfájós babáknál a görcsök már a szopás közben is jelentkezhetnek, ilyenkor abbahagyják a szopást, rángatják a fejüket, összegörnyednek, sírnak. Célszerű lenne kipróbálni görcsoldókat, amennyiben már használnak ilyet, próbáljanak ki újabbat. Bő a választék, tanácsot orvosuktól, vagy a patikában kérjenek.
Dr. Gömöri Ágnes
Kisfiam 5 hónapos. Születése óta sokszor előfordul, hogy hangosan (úgy mint akinek hörghu ...
Válasz
A csecsemők egy részénél, főleg az ún. "bukós" babáknál gyakran észlelhető jelenség, hogy a pici szörcsög, hörög. Váladék keletkezik, ill. folyadék kerül az orrgaratba, amelyet sokszor nem sikerül leszívni. Ez a váladék lassan elindul lefelé a légcsőbe, és a csecsemőnél hurutos légzési hangot hallunk, hátán, mellkasán ezt érezhetjük is. Szinte rászólnánk, köhintsen néhányat, hogy a váladék feljöjjön. Náthás állapotban, ill. utána is hallható ez a csecsemőkorban. Oka lehet azonban benyomat, szűkület a légcsőben, amely időnként váladékpangást, ill. bizonyos testhelyzetben hangos légzést okozhat. Vizsgálat nélkül, eredetét nehéz meghatározni. Amennyiben a helyzet hetek múlva sem változik, esetleg érdemes babájukat gyermek gégésznek, ill. pulmonológusnak megmutatni.
Dr. Gömöri Ágnes
3 és fél hónapos kisfiam sokat bukik, az étkezések után 2 órával vízszerű savasat. Csa ...
Igaz-e hogy külföldön betiltották és kivonták a forgalomból a coordinaxot? A gyermekorvosunk kardiológiai vizsgálatot rendelt el a coordinax szedése előtt. Hallottam hogy a coordinax szedése pár esetben szívproblémákat okozott. Igaz ez?
5 napja kapja a coordinaxot és már második nap kevesebbet bukott (3x1 ml kap), viszont esténként sokkal többet és fájdalmasan sír, sokkal nyugtalanabb, nem tud böfizni, kevesebb a széklete és sokkal szelesebb.
Válasz
Kérdésére csak részben tudok válaszolni, mivel leveléből nem derül ki, hogy kisbabája bukása mióta áll fenn. Problémájuk ui. összetettnek látszik. Egyrészt, ha egy csecsemő beteg lesz, csökken az un. tápláléktűrő képessége, ennek egyik jele a bukás, ill. annak növekvő gyakorisága. A betegség -jelen esetben felső légúti hurut - rendszerint megváltoztatja a csecsemő emésztését, amelyet a gyógyszerek még fokozhatnak is. Az antibiotikumok köztudottan megváltoztatják a normál bélflórát, ezáltal fokozzák a fenti problémákat. Az eredmény: bukás, hányás, puffadás, székletváltozás és természetesen hasfájások. A levél végén leírt panaszok hátterében tehát ez is húzódhat. Az említett gyógyszer többek közt a bukás csökkentésében ígéretesnek bizonyult, azonban valóban előfordult alkalmazásakor szívritmus zavar mellékhatásként. Ezért szükséges tehát bevezetése előtt EKG vizsgálat elvégzése, ill. manapság csak indokolt, egyéb módon - testhelyzet változtatás, szoptatás előtt előetetés erre a célra készült péppel, bukás elleni tápszerek, stb.- nem befolyásolható esetekben. Arról nem tudok, hogy a gyógyszert betiltották volna. Kisfiúknál is érdemes lenne megpróbálni tehát, a fentiekben említett egyéb módon csökkenteni a bukásokat, ezt beszéljék meg háziorvosukkal.
Dr. Gömöri Ágnes
Van-e erre valamilyen megoldás, azon kívűl, hogy sírni hagyjuk a két etetés között?
...
Válasz
A bukás, szaknyelven GOR, a csecsemőkor gyakori jelensége, 0-3 hónapban 50% az előfordulási aránya. Ez általában jóindulatú, a hónapok során csökken, a szilárd táplálék bevezetése után, de legkésőbb 18 hónapos korra leggyakrabban meg is szűnik. Amennyiben gyarapodásban való elmaradás nincs, nem jelentkezik légúti tünet, kivizsgálásra nincs szükség, a szülőt türelemre intjük és ellátjuk tanácsokkal. Ezek részben táplálási tanácsok: elsősorban a tápszer sűrítése ill. a tápszercégek erre a célra kialakított tápszereinek bevezetése ill. anyatejes babánál is ilyen sűrítőanyaggal való un előetetés a szoptatás előtt. Amennyiben kiderül, hogy a baba átlagon felüli adagokat eszik, úgy szóba jön kisebb adagok gyakoribb adása. Amennyiben Önöknél a már bevezetett tápszer nem tűnik eredményesnek, érdemes kipróbálni másikat is. Ma már van választék. Másrészt tanácsoljuk az un. pozícionálást, amely során a csecsemő felsőtestét magasabbra emeljük (akár az ágyvég emelésével). 6 hónapos kortól az étkezések után bizonyos idejű ültetést javaslunk. A GOR mellett az első 2-3 hónapban a hasfájás is gyakori probléma. Ennek mérséklésére ma már többféle gyógyszer ill. gyógyhatású termék is kapható a patikákban. Talán érdemes ezt is megpróbálniuk.
Dr. Gömöri Ágnes
Négy hónapos kislányom torka kb. 6 hete piros. Más tünet nincs, láztalan, nyugodt, jó k ...
KÉRDÉSEM: nem lehet-e várni még az antibiotikum adásával kb. 5 hónapos korig, amikor majd elkezdem a vegyes táplálást?
Válasz
Az említett kórokozó, főleg, ha a tenyésztés során sok telepet képzett és még szemmel látható tüneteket is okoz, feltétlenül "kiirtandó". Mégpedig lehetőleg minél hamarabb. Egyrészt, mert az ilyen korú babák nehezen küzdik le a fertőzéseket (gyenge immunrendszer, az anyától kapott ellenanyagok kiürítése, vashiány), másrészt, mert ez nem egy ártalmatlan kórokozó, amely tovább szaporodik, szövődményeket okozhat. Ezért sem célszerű várni az antibiotikum adás elkezdésével, másrészt pedig nem tartom jó ötletnek az új táplálék bevezetésével együtt kezdeni azt. Éppen hogy ilyen esetben még el is halasztjuk az elválasztás elkezdését, egyrészt, mert az anyatej könnyen emészthető, benne számos olyan faktor található, amely segít fenntartani a normál (ilyen esetekben laktobacillus) bélflórát. Másrészt, bármilyen emésztési panasz (bukás, hasfájás, hasmenés) merülne fel, nem tudná eldönteni a szakember sem, hogy ezt most pontosan az új étel, vagy a gyógyszer okozza-e.
Dr. Gömöri Ágnes
Kislányom március 8.-án lesz öt hónapos. Eddig csak anyatejen élt, de már egy hónapja el ...
Válasz
Szerintem próbálj még egy szopit valahogy beiktatni napközben, vagy hajnalban.
Nem tudom, hogy cumit használtok-e. ha igen, próbáld meg cumi helyett is mellel kínálni a babát. Valóban elég sok ez a 12 óra kihagyás, és - ha hirtelen jön - oda vezethet, hogy a tej apadni kezd. A mell nem szereti az éles váltásokat. Ne keseredj el: ha egy-két órával az esti etetés után még ki tudsz fejni 100 ml-t, akkor biztosan nincs olyan nagy baj a tejmennyiséggel. Szerintem, ha végképp nem tud elaludni este az éhségtől a baba, biztosan elfogadja a lefejt tejet. Ha nem, próbálj meg abból te tejpépet csinálni, rizslisztből, vagy tejmentes bébipapiból (sajnos ilyet ritkán árulnak. Rizsolínó néven lehetett kapni még egy
éve, Podravka termék volt. Talán más cég is gyárt ilyesmit.) Adhatsz neki főtt krumplit is, anyatejjel hígítva, vagy almapürét. Szóval ilyen nem allergizáló ételeket. De csak szopi után. Nem biztos, hogy bármit el fog fogadni. Tarts ki: már csak egy hónap, és akkor teljesen rábízhatod, hogy mit eszik. (Én is hasonló cipőben jártam.)
Sződy Judit