Kérdések-válaszok
Kislányunk pár hónappal korábbi kivizsgálásakor immunhiányt állapítottak meg. Milyen k ...
Válasz
Az immunhiány diagnózisa sok esetben nem túl könnyű, és pláne nagy felelősség a további következmények miatt.
Azt gondolom, hogy egyelőre nem kell rosszra gondolni. Azonban később - akár fél év / egy év elteltével - ismételném a vizsgálatot.
Az immunhiány egyébként - jelen esetben az esetleges immunglobulin deficiencia gondolata merülhet fel - ismétlődő, általában baktériumok által okozott, tehát gyulladásos, gennyedéses betegségekkel jár (pl. halmozott tüdőgyulladás, légúti fertőzések, bőrfertőzések stb.) - Sokszor ez utóbbiak hívják fel a figyelmet az alapbetegségre. Az a véleményem, hogy a számok alapján még egyáltalán nem biztos, hogy Önöknél valóban létezik a probléma.
Egyébként meg egészséges táplálkozással, vitaminok adásával, esetleg gyógyhatású termékek - nem gyógyszerek! - adásával próbálkoznék. Az étvágytalanság nem hozható egyértelmű kapcsolatba ilyen betegségekkel, tehát nem típusosan arra utal, és nem is specifikus, hiszen részben időszakosan is változó lehet, másrészt pedig csaknem minden betegség egyik általános jele, tünete.
A mesterséges táplálásnál valóban kevesebb természetes ellenanyag, védőanyag jut a csecsemő szervezetébe. De ezt a szervezet a későbbiekben pótolhatja.
Azonban a legfontosabb tanácsom: ha gondjuk, kétségeik vannak, forduljanak gyermekorvosukhoz, hiszen az ő kötelme, meg tanult képessége az eredményeket a klinikai képpel egybevetve értékelni. Ha esetleg nem lelnek megnyugtató magyarázatot, országszerte vannak olyan gyermekintézetek, ahova lehet vizsgálatra, rendelésre jelentkezni.
Dr. Péter György
A Staphylococcus nevű baktériumnak milyen élettani hatása van az emberi szervezetre és a sz ...
Válasz
A Staphylococcus n. baktérium család környezetünkben nagyon gyakran előforduló, és komoly kóroki szereppel bíró baktérium. A normál emberi flóra tagja, gyakran kitenyészthető a torokból, orrváladékból, bőrről.
Típusos gennykeltő baktérium. Táptalajon történő tenyésztésnél sokszor jellegzetes, szőlőfürt-szerű alakzatot alkot. Mind levegőn, mind anaerob körülmények között szaporodik. A különböző fizikai és kémiai behatások ellen viszonylag ellenállóbb. A jód- és klórtartalmú fertőtlenítő szerekkel szemben fogékony, ugyancsak elpusztulnak magasabb hővel való kezelés során. Több alfaja létezik, melyek eltérő gyakorisággal, és más-más típusú fertőzésnél játszhatnak kóroki szerepet: pl. bőrfertőzés, de okozhatnak véráram-fertőzéseket, húgyutak fertőzései, ételmérgezés, műanyag katétereknek a szervezetbe való ültetéséhez társuló fertőzések, sebfertőzés stb.
Általában antibiotikummal jól kezelhetők, de vannak olyan alcsoportjai, amelyek bizonyos gyógyszerekkel szembeni fogékonyságukat már elvesztették (ú.n. rezisztens törzsek), és amelyek kezelése - főleg csökkent védekező képességű betegek esetén - már komoly gondot jelenthet.
Dr. Péter György
Szeretném megkérdezni, mi ez: "Streptococcus pyogenes "?
...
Válasz
A Streptococcus pyogenes a környezetben igen elterjedt, és komoly kóroki jelentőséggel bíró baktérium. Általában légúti illetve bőrfertőzéseket okoz, illetve a másodlagos módon kiváltója egyéb, az egész szervezetet érintő betegségeknek, mint a vesegyulladás, a régóta ismert - és adott esetben súlyos szövődményekkel, maradványtünetekkel járó - rheumás láz, valamint a skarlát.
Általában cseppfertőzéssel terjed, és okozza a felső légutak fertőzéseit: torokgyulladás, garatlob, tüszős mandulagyulladás. Ugyancsak direkt bakteriális bőr-fertőzés az orbánc.
Ezzel szemben a második betegségként számon tartott vesegyulladásban, rheumás lázban már nem direkt baktérium-hatásról, hanem a baktérium által termelt, biológiailag aktív anyagok, enzimek által okozott hatásról van szó.
(Megemlíteném, hogy korábban - évtizedekkel ezelőtt - a rheumás láz következményeként igen sok szerzett, a szívizom- illetve a billentyű-károsodás fordult elő.)
Ugyancsak a bőr kapillárisait (kis ereit) érintő toxin az okozója az általában jellegzetes klinikai képpel kiütéssel, lázzal járó skarlátnak.
A korábbiakhoz képest az általa okozott betegségek előfordulása, súlyossága mérséklődött.
A Streptococcus pyogenes fertőzések túlnyomó többségében még ma is szuverén gyógyszerei a különböző Penicillint tartalmazó készítmények.
Dr. Péter György
A skarlátról szeretnék megtudni minél többet.
...
Válasz
A skarlát baktérium - nevezetesen Streptococcus pyogenes - által okozott akut fertőző betegség. Cseppfertőzéssel terjed. Kb. egy hét lappangás után láz, torokfájdalom, nyaki nyirokcsomó-duzzanat, majd pontozott, apró elemű bőrkiütés lép fel - ekkor típusos a kép. Adott esetben igen jellegzetes, lobos garatképletek észlelhetők.
A kiütés leginkább a hajlatokban - a melegnek kitett helyeken - látható, és az egyébként összefolyó pírral borított orcák mellett szintén jellemző módon megkímélt - sápadt - a száj körüli terület. A nyelven először vaskos fehéres lepedék, majd annak leválása után a kissé fellazult, erősen pipillázott nyelv (málnanyelv) látható.
A torokból rendesen kitenyészthető a kórokozó. A kiütés ennek egyik toxinjának a következménye.
A skarlát obligát módon (ha a beteg arra nem érzékeny) Penicillinnek kezelendő - ez jelenthet szájon át való kezelést is.
Esetleges szövődmények a szívet, izületeket érinthetik.
Dr. Péter György
Kisfiam 6 hónapos és az arcán (nem az ajkán) megjelentek a herpesz vírusra utaló jellegzete ...
Válasz
Hólyagos, vagy hólyagosnak tűnő bőrelváltozások esetén ajánlatos a kisgyermeket szakorvosnak megmutatni. Előfordulhat ui., hogy nem is herpeszes hólyagcsák ezek, hanem egy bakteriális fertőzés okozta bőrelváltozás, amely nem megfelelően kezelve akár komoly belső szervi következményekkel is járhat. Amennyiben azonban valóban a Herpes vírus 1-es törzs által okozott fertőzésről van szó, az elváltozások kezelhetők az említett kenőccsel, habár az igazán akkor hatékony, ha az éppen kialakuló elváltozásokat már kezelik. Ez a kenőcs már csecsemőkorban is alkalmazható, sőt még szájon át is adható un. szuszpenzió formájában. Ezt azonban csak akkor rendeli a szakorvos, ha a bőrelváltozások kiterjedtek, vagy rövid időn belül gyakran jelentkeznek. Idegrendszeri tüneteket, ill. fertőzést csak újszülötteknél és rosszul táplált, sorvadt csecsemőknél okoz, sokszor bőrtünetek nélkül.
Dr. Gömöri Ágnes