Kérdések-válaszok
Babaúszás ekcémával
Kislányom hat hónapos és nemrég kiderült, hogy ekcémás. Így beírathatom babaúszásra? Köszönöm:
Csilla
Válasz
Kedves Csilla,
Az ekcéma enyhébb eseteiben nyugodtan járhattok babaúszásra, de csakis klórmentes vízbe. Az első pár óra után azért figyeld meg, hogy reagál a bőre és kenjétek be, ha úgy látjátok. Amennyiben súlyosabb ekcémáról van szó, kérjétek ki az orvos véleményét, de ha ő nem ellenzi, vagy javulásnak indul, megpróbálhatjátok a babaúszást egy klórmentes medencében.
Üdvözlettel:
Megmarad a búvárreflex?
Azt hallottam, hogy a babaúszás miatt a piciknél megmarad a búvárreflex, ha jól tudom a nevét, és ez nem jó a baba fejlődése miatt. Igaz ez?
Válaszát köszönöm előre is:
Takács Éva
Válasz
Kedves Éva,
Nagyon örülök ennek a kérdésnek, mert ez az egyik legfontosabb kérdés ma a babaúszással kapcsolatban. A legtöbb orvos pont ezért támadja a babaúszást.
Mi már egyáltalán nem használjuk ki ezt a reflexet, nem támaszkodunk rá, a tudatos merülés megtanítása a célunk már egészen pici kortól. Csak akkor visszük a gyermeket a víz alá, ha már reagál a szóra és érti, mi történik vele. Ez nagyjából az 5.-10. órán megtörténik, kortól is függ. Így, ők tudatosan tartják vissza a levegőt, nem pedig a reflex segíti őket.
Üdvözlettel:
Melegből a hidegbe úszás után
Szívesen vinném babaúszásra a babámat, de félek attól, hogy lassan itt az ősz, és ha a párás, meleg uszodából kiviszem a hidegbe, könnyebben megfázik. Számíthatok arra, hogy a babaúszás miatt gyakrabban lesz beteg?
Bóbita
Válasz
Kedves Bóbita,
Kérdésed teljesen jogos, sokan ezért nem kezdik el télen a babaúszást, mert ettől tartanak. Lehet, hogy érdemes lenne csinálnom egy statisztikát, hogy mennyire betegesek a babaúszós kontra nem babaúszós babák, de tapasztalataim alapján egyáltalán nem betegesebbek. Csak azt mondhatom, hogy már eleve minden közösségbe járásnak meg vannak a maga betegségei és mint ilyen, kivédhetetlen, hogy babád néha elkapjon valamit. A babaúszós babák szervezete hozzászokik a hideg-meleg váltakozásához, így ellenállóbb lesz a megfázásokkal, betegségekkel szemben. Pici babákat is érdemes már baba szaunába bevinni úszás után, így betegesebb időszakban az is jótékony hatású lehet. Megfelelő helyeken a helyiségek úgy vannak kialakítva, hogy a legmelegebb uszodai helyiségből fokozatosan menjünk ki a hidegebb helyiségekbe. A babát megtöröljük, a haját megszárítjuk, ha szükséges és rétegesen felöltöztetve lépünk ki a hidegbe. Így többségében elkerülhetjük a megfázásokat.
Üdvözlettel:
Segít a babaúszás, ha utál fürdeni?
Négyhónapos babám nagyon utálja a fürdést, minden alkalommal vigasztalhatatlanul bömböl, ezért gondolkodom azon, hogy babaúszásra vinném. Hátha segítene. Vagy lehet, hogy csak rontana a helyzeten? Várom válaszát:
ellibaba
Válasz
Kedves Ellibaba,
Piciknél sokszor előfordul, hogy kezdetben nem szeretik a fürdést. Ez ilyenkor még sok okból eredhet, pl.: rossz élmény a kórházi fürdetésnél, vagy csak nem érzi magát a kádban biztonságban, esetleg csak egyszerűen fázik vagy fáradt már. Természetesen, véleményem szerint érdemes megpróbálni a babaúszást, hiszen a veletek eltöltött vidám, mondókás óra jó kedvre derítheti a babát is. Előfordul, hogy a baba sír első órán, hiszen valóban sok mindenhez kell alkalmazkodnia, de legtöbbjük második órán már nyugodtan élvezi a vízben való foglalkozást, sőt a többség már első órán is. A helyzeten szerintem semmiképp nem ronthat, egy-két alkalmat érdemes megpróbálni, ha azután is sír a foglalkozásokon, akkor érdemes várni 1-2 hónapot és utána megpróbálni újra. Vannak babák, akik egész egyszerűen nem érettek még az ilyen helyzetekre, de ez tényleg nagyon kevés százalékuk. Az otthoni fürdés pár héten belül megoldódik, ahogy nő, és egyre jobban fogja élvezni az esti pancsolást.
Üdvözlettel:
Érdemes belevágnunk?
Kisfiam három éves és lassan elkezdenénk az úszásoktatását, de kicsit bizonytalanok vagyunk. Babaúszásra nem jártunk vele, így ez lenne az első ismerkedése a vízzel. Érdemes most belevágnunk, vagy várjunk inkább még egy kicsit?
Németh Piroska
Válasz
Kedves Piroska,
A legtöbb helyen az úszásoktatást csak 4 éves kor felett lehet elkezdeni, de szerintem minél előbb elkezditek, annál könnyebb lesz a kisfiatoknak és sokszor elfelejtjük, hogy nem csak az úszás megtanulása a cél, hanem mozgás szempontjából sem utolsó. Minél kisebb egy gyermek, általában annál könnyebben barátkozik meg a vízzel és tekinti természetes közegének. Egy vízhez szoktató óra keretein belül el lehet kezdeni az úszástanulást, ez akár lehet még veletek is, mint babaúszás foglalkozás, így biztonságban érzi magát a gyermek és vidámabban tanul, vagy már egyedül csoportban, de ez a gyermek természetétől és kedvétől is függ. Három éves gyermekkel én inkább az előbbit javasolnám, ahol még játékosabban szoktatjuk vízhez a gyerekeket és könnyebben tudunk a saját tempójukban haladni.
Üdvözlettel:
Sok helyen látok "idilli" fényképeket: Apuka vagy anyuka együtt fürdik a nagykád ...
Válasz
A baba ugyanabban a közegben él, mint a szüleik. Vagyis nagyjából egyforma a baktérium-vírus "flórájuk". Jó dolognak tartom az együttfürdést, persze csak abban az esetben, ha a szülők egészségesek, nincs semmiféle bőr, esetleg nemi betegségük, stb. Gondolj csak a babaúszásra járókra, én a három gyerekem 5 éve alatt nem találkoztam olyan babával, aki babaúszáson fertőződött volna valamitől!
Makai Kinga
2004.02.27
2002.05.31