#baba#anya

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

adottság

Összes címke »

Kérdések-válaszok

Fitymaszűkület és bőrpír

Pár napja 28 hónapos kisfiam fütyijének hegye bepirosodott, és nem lehet a bőrt hátrahúzni rajta. Elvittük egy urológushoz, aki azt mondta, hogy Betadine oldattal locsolgassuk, és pár nap alatt elmúlik a pirosság. Én viszont úgy vettem észre, hogy nem javul a dolog, sőt időnként még pirosabb neki. Szeretném megkérdezni, hogy milyen krémmel lehetne kenegetni neki pl: Canesten, vagy a kamillás lemosás is elegendő lehet?
Továbbá az urológus azt is mondta, hogy a fiamnak veleszületett fitymaszűkülete van, és 3 éves kora után javasolt a műtét. Szeretném megkérdezni, hogy a fitymaszűkületet mindenképp műteni kell, vagy krémmel is kezelhető lehet a dolog?
Válaszait előre is köszönöm!
 

Válasz

Kedves Levélíró!

A nem hátrahúzható előbőr lehet sejtes letapadás vagy valódi szűkület következménye. A szakemberek mostanában azt szokták tanácsolni, hogy a sejtes letapadást (adhaesio cellularis az orvosi neve) csak nagyon türelmesen, óvatos „húzogatással” szabad, akár évek alatt megoldani – korábban ennél jóval határozottabb, gyorsabb megoldást javasoltak, azonban a vizsgálatok azt mutatják, hogy nem indokolt a sietség ezekben az esetekben. Valódi szűkület esetén a türelmes kivárás nem hoz eredményt, ilyenkor a gyereksebész tud segíteni abban, hogy a fityma hátrahúzható legyen a makkról.

Fizikális vizsgálat alapján a gyermeksebész tudja megítélni, hogy pontosan mi az oka annak, hogy a bőrt nem lehet visszahúzni, mint ahogy azt is ő tudja megmondani, hogy milyen kezelést igényel.

Közben azonban fontos, hogy a területet mindig tartsák tisztán. Akár most, míg pelenkás a kicsi, akár később, amikor már bilibe vagy WC-be pisil, figyeljenek rá, hogy ne maradjon szennyeződés a fitymán – azonban nem kell, nem szabad szárító-irritáló hatású tisztítószert használni ehhez. Amennyiben fennáll még a pirosság, a popsitörlő kendő helyett érdemes tiszta, langyos vízzel lemosni. Arra is nagyon oda kell figyelni, hogy fürdetés után mindig alaposan töröljék szárazra.

Üdvözlettel,

dr.

Mit ajánlana olyan esetekben, amikor szúnyogcsípésre a gyereknek hatalmasra dagad a hely ...

Mit ajánlana olyan esetekben, amikor szúnyogcsípésre a gyereknek hatalmasra dagad a helye, van-e valamilyen kisgyerekeknek is használható szúnyogirtó ?

Válasz

Rovar- és szúnyogcsípés következtében kisgyermekeknél sajnos gyakran alakul ki viszonylag nagyméretű (babnyi, diónyi, kisalmányi) duzzanat, amit rendszerint bőrpír, égő érzés és erős viszketés is kísér. Főleg az arcon, szem körül, fülön történt csípés esetén ijesztő a duzzanat mérete. A heves reakció általában már másnapra mérséklődik, néha azonban a duzzanat újra jelentkezik, esetenként körülötte még kisebbek is megjelennek. Ha a csípés megtörtént, ha mód van rá, minél hamarabb kenjék be valamilyen allergia ellenes kenőccsel, ill. heves viszketés esetén jót tesz valamilyen hűtő, viszketést csillapító kenőcs, vagy akár egy kis hideg borogatás is. Ha a duzzanat már kialakult, és nagy méretű vagy több is van a testen, szájon át is adható valamilyen antiallergikum - ezek a reakciót ill. annak erősségét csökkentik -, akár valamilyen kalcium készítmény. Leggyakrabban ez utóbbi van a házipatikákban. Ha a szemhéj, vagy az ajkak nagyfokú duzzanata alakul ki, forduljanak orvoshoz is. 2.5 éves kisgyermek mellett már használható a párologtató szúnyogriasztó is, ha a helyiség nem túl kicsi. Zárt ablak mellett célt érhetnek el a kék fénnyel működő szúnyogcsapdával is. Ma már több nagyáruházban lehet kapni plafonra szerelhető, az egész ágyat betakaró szúnyoghálót. Ez esztétikus és hangulatos, akár egy baldachin, ezzel elkerülhető vegyi anyagok használata. A szabadban történő csípések ellen zárt ruházattal, ill. a bőr védőkenőccsel történő bekenésével lehet védekezni. A nagy babaáruházakban a nyáron már lehetett kapni kis gyermekekre is biztonsággal használható készítményt. A csuklás, nevetés, sírás hideg hatás következtében, és után ebben az életkorban teljesen normális jelenség, nem jelent gondot.
Dr. Gömöri Ágnes

Lehet e három hónapos kislányom allergiás? Szemét egyre gyakrabban dörgöli és nem csak a ...

Lehet e három hónapos kislányom allergiás? Szemét egyre gyakrabban dörgöli és nem csak akkor amikor fáradt. Ezen kívül be is szokott pirosodni a szeme környéke, de nem könnyezik és nem is váladékozik.   

Válasz

Az ún. atópiás dermatitis = csecsemőkori ekzema már az élet első 2-3 hónapjában megjelenhet. Ilyenkor száraz, vörös, viszkető, hámló, később nedvedző foltok jelennek meg az arcon, szemhéjakon, fül mögött, ill. a hajlatokban, a végtagok feszítő oldlain. A kicsik, ha csak tehetik, az ágyneműhöz dörzsölik vagy kezeikkel vakarják ezeket a bőrfelületeket. A fenti esetben a szem kötőhártyája azonban ép, szemben az ún. rhinitis allergika - szénanátha -t kísérő allergiás kötőhártya gyulladással. Ilyenkor a szem nagyon viszket, megduzzad, könnyezik, sokszor fénykerülő. A beteg rendszerint sokat tüsszög, orrából híg, vizes orrváladék ürül. Ez az allergiás betegségforma ritkán fordul elő 4-5 éves kor alatt. Felmerülhet, hogy kisbabájuknál atópiás dermatitis kezdődik a szem környékén, az utóbbi nem nagyon jöhet szóba. Ennek kiderítésére, amennyiben a tünetek tartóssá válnak és fokozódnak, a baba vizsgálata, táplálásának és a családi anamnézisnek az ismerete, esetleg laboratóriumi vizsgálat válhat szükségessé.

Dr. Gömöri Ágnes



Kérdésem az orbánc betegséggel kapcsolatos. Sima kézfogással terjedhet- e a kór akkor, ha ...

Kérdésem az orbánc betegséggel kapcsolatos. Sima kézfogással terjedhet- e a kór akkor, ha a nyilvánvalóan beteg, előbb a beteg részt vakargatta ugyanazzal a kezével?

Válasz

Az orbánc a Streptococcus pyogenes-nek nevezett baktérium által okozott, a bőrre lokalizált fertőző betegség. (Ez a baktérium a bőrfelületen egyébként megtalálható, és csak akkor okoz betegséget, ha valami ok folytán a véráramba, nyirokerekbe kerül.)
Sima kézfogással nem terjed, a bőr sérülése, hámhiánya a fertőzés belépési kapuja. (Az ép bőr egyébként képletesen az immunrendszer első védelmi bástyájának tekinthető.)
Az orbánc jellegzetes klinikai tünetekkel jár: az érintett bőr beszűrt, feszes, élénken lobos, fájdalmas, a bőrpír - ahogy ezt leírni szokták - lángnyelv-szerűen terjed. Általános tünetek: láz, rossz közérzet, hányás kísérhetik. Bármely életkorban előfordulhat. Egyéb, a bőr sérüléséhez vezető állapotok, betegségek, pl.: égés, bőrfekélyek hajlamosítanak rá.
Kezelése: szisztémás antibiotikum adásából, és helyi bőrnyugtató kezelésből áll. Ugyancsak szükséges az esetleges alapbetegség kezelése, továbbá a bőr integritásának helyreállítása.
Dr. Péter György



Már egy hete, hogy az egyik reggel arra ébredtünk, hogy a 16 hónapos kislányom kezén és a ...

Már egy hete, hogy az egyik reggel arra ébredtünk, hogy a 16 hónapos kislányom kezén és a hasán piros foltok vettünk észre. Még aznap kihívtuk a körzeti orvost aki azt mondta, valószínű hogy valami allergia. Krémet és Calcimus-t írt fel, de mindezek ellenére azóta sem javult a helyzet, bár a hasáról eltűntek a foltok, de az ujjai között még pirosabb, közelebbről megnézve hólyagosak. Azóta nyűgösebb és gyakran viszket neki.  Közben, mivel a probléma igencsak aggaszt, a mai nap elvittam a megyei korház gyermekbőrgyógyászatára a kislányt. Ott azt mondták, a kicsi kezén és ujjai között a kiütések, valamint a hátán egy vírustól vannak, amely majd idővel elmúlik. Őszintén szólva ezzel az indokkal nem igazán voltam megelégedve, próbáltam részletesebb felvilágosítást kérni, hogy mitől lehet és hogy hogyan lehetett volna kivédeni, egyáltalán milyen vírus ez?? Azt mondták nincs neve, egy olyan vírus, ami kisgyermekeknél szinte biztos hogy előjön, és ez a levegőben van (a jó magyar levegő okozza ezt mondta).

Válasz

A szakirodalmat áttekintve megszámlálni sem lehet azokat a vírusokat, amelyek kisgyermekkorban kiütések megjelenésével járó megbetegedést okoznak. Szerencsére ezek általában jóindulatúak és maradéktalanul meggyógyulnak. Gyakran egyéb tünetekkel is járnak (orrfolyás, torokgyulladás, nyirokcsomó duzzanat, kötőhártya gyulladás, láz, hasmenés, stb.). Előfordul azonban olyan fertőzés is, amely a bőrtüneteken kívül egyéb tünetet nem okoz. A kiütések jellege - összefolyó, kiemelkedő, hólyagos, stb. -, azok megjelenési helye sem mindig jellemző 1-1 vírusra, az eredetére csak következetni tudunk. Ezek a fertőzések elsősorban cseppfertőzéssel terjednek, és bizonyos lappangási idő után (1-2-3 hét is lehet) jelennek meg, tehát a rokon látogatása nem hozható ezzel összefüggésbe.. A bőrgyógyász kolléga - aki látta az elváltozást - (én nem láttam, tehát objektív véleményt nem mondhatok), és azt vírusos fertőzés tünetének tartotta, elmondta, hogy ez idővel (akár1-2 hónap) magától, kezelés nélkül is megszűnik. Megpróbálta Önt megnyugtatni - habár úgy látom, hogy ez nem nagyon sikerült - hogy ez nem komoly betegség, nem kell aggódnia, csak türelemmel várni az elmúlását. Addig is viszketést csillapító szerek használata indokolt lehet. Amennyiben ez nem múlik el vagy kiújul, kérem, keressék fel újra őt.
Dr. Gömöri Ágnes

Észrevettem a 10 hetes kislányom hátán nagyobb piros foltokat (főleg a háta felső rés ...

Észrevettem a 10 hetes kislányom hátán nagyobb piros foltokat (főleg a háta felső részén és csak a hátán), amiket nem tudok megmagyarázni. Reggelre eltűntek, de a helyen, ahol voltak lehámlott a bőr. Egy babaolajjal kentem (johnson), talán emiatt tűntek el. Egy piros folt a szemöldökén is van. Nagyon megijedtem, ugyanis nagyon csúnyák és nagyok voltak, de most, hogy már elmúlt, egy kissé megnyugodtam. Ilyen piros foltokat máskor nem láttam, de lehámlott bőrt igen. Sírni sem sírt ezek miatt, nem is tűnt úgy, hogy viszketnének. Mi lehet ez? Eleinte ekcémára gyanakodtam, de nem hiszem, hogy az lenne. Lehet, hogy allergiás a mosóporra, vagy a babafürdetőre vagy az babaolajra?

Válasz

A leírás szerint valószínűleg allergiás bőrkiütésről van szó, habár a bőrjelenségekről látatlanban nyilatkozni nem lehet. Felmerülhetnek környezeti allergének kiváltó okként, mint a mosópor, öblítő, babakozmetikumok, egyes ruhadarabok. Ezek inkább okoznak tüneteket  azon a bőrfelületen, amelyen a csecsemő fekszik így az nedves lehet. Ennek következtében kioldódhatnak a fent említett anyagok, ill. jobban beszívódhatnak a bőrbe. A csecsemőkori ekzema nem ezen a bőrfelületen indul általában. Próbálják meg elhagyni ill. másikra cserélni a fent említetteket és a baba bőrét lehetőleg szárazon tartani. Ha az elváltozások ennek ellenére terjednek, vagy nem változnak keressenek fel bőrgyógyászt.

Dr. Gömöri Ágnes



Kérdésem a most 6 hónapos kisfiammal kapcsolatos. Kb. 2 hónapja fedeztem fel a két karjá ...

Kérdésem a most 6 hónapos kisfiammal kapcsolatos. Kb. 2 hónapja fedeztem fel a két karján ( a külső részén) száraz foltokat, amelyek pár napon belül pirosak is lettek. Rögtön ekzemára gyanakodtam, amit a gyerekorvos meg is erősített. Azt mondta, hogy a tejalapú tápszertől van, amit én nem osztok, mégpedig a következők miatt:
1. A fiam születésétől fogva tápszeres baba, ( 3 hétig tudtam csak szoptatni) de 4 hónapos koráig HA tápszert kapott, mert a gyerekorvos minden tápszeres babának azt írja fel. Semmi egyéb nem indokolta ezt, hiszen a családunkban eddig nem volt allergia. Amikor az ekzema megjelent, akkor még a HA tápszert ette, ráadásul ugyanazt (Milumil HA). Ezután tértem át a Milumil 1 tápszer adására, mert a fiam egyszerüen nem volt hajlandó megenni többé a HA-t.  A tünetei nem rosszabbodtak, igaz nem is javultak. Ekkor találtam egy krémet (Pelsano med) és használni kezdtem. Pár nap múlva elmúlt az ekzémája. 
2. Azóta tejpépet is eszik a kisfiam minden nap, sőt egyszer véletlenül a nagymama megetette spenóttal, ami tejjel készült. Nem tapasztaltam nála semmilyen változást, sem a székletében, sem más testi tünetben. 
Kérem írja meg nekem, hogy a fentiek alapján Ön is úgy ítéli-e meg, hogy a kisfiam érzékeny a tejre, illetve, hogy mi más okozhatja az ekzemát. A dologhoz hozzátartozik, hogy a ruháit nem öblítem, illatszereket nem használunk.

Válasz

Az ekcéma elnevezés gyűjtőfogalom, egy sokféle formában megjelenő betegséget jelent. A kiváltó ok a mai napig nem ismert, a kóros folyamat mechanizmusa nagyon bonyolult. Kialakulásában fontos szerepe van a száraz bőrnek, a bőr fokozott ingerelhetőségének (biológiailag aktív anyagok fokozott felszabadulása a bőrben), amelynek következtében kialakulhat a bőrgyulladás. A specifikus allergének (tej, egyéb ételek, belélegzett anyagok) nem egyértelműen tehetők felelőssé a folyamat beindításában, habár csecsemőkorban ez esetenként bizonyítható. A "beindulás" után azonban a folyamat - száraz, gyulladt bőr, viszketés, vakaródzás - rögzül, és önfenntartóvá válik. Ilyen módokon gyakran előfordul, hogy a diéták nem hozzák meg a várt eredményt. Nem láttam kisfia bőrelváltozását, így nem tudom, az valóban ekcéma volt-e, vagy esetleg csak egy száraz, vízhiányos bőrről volt szó. Nem ismerem az Ön által írt krém összetételét sem, tehát ennek jótékony hatásából nem következtethetek a bőrelváltozásra. Mindenesetre abból, hogy az pár nap alatt elmúlt, miközben a baba a korábbiakhoz képest szinte "tejterhelés" alatt áll (ezt a tünetek provokálására főleg régebben végezték), ebből arra következtetek, hogy kisfia valószínűleg nem tejfehérje allergiás. A korszerű táplálási alapelveknek megfelelően ma már egyre több gyermekorvos HA tápszert ír fel 6 hónapos kor alatti csecsemőknek, pontosan a későbbi tejallergia kivédése érdekében, akkor is, ha a családban nincs allergiás beteg. Amennyiben a bőrelváltozások újra megjelennének, mutassa meg kisfiát bőrgyógyásznak is!
Dr. Gömöri Ágnes  

Hat hónapos kislányom van, 4 hónapos koráig főleg anyatejet kapott, némi tápszer-pótláss ...

Hat hónapos kislányom van, 4 hónapos koráig főleg anyatejet kapott, némi tápszer-pótlással, majd óvatosan gyümölcsöt, főleg almát, és kb 3 hete főzelékeket, így az anyatej maradt, a tápszer mennyiség csökkent. Kb egy hónapja a szeméremajkak között pirosodást láttunk, amit a gyermekorvos valamilyen lila színű ecsetelővel kezelt, ami 3-as festék névre hallgat. Két nap múlva véres hólyagocskák voltak, ami pisiléskor nagyon csípett. Bőrgyógyász elmulasztotta, de az okot nem tudta ő sem. Valami allergiára gyanakodtak. Váltottam pelenka-márkát, popsitörlőt és krémet nem használunk, a fürdető gyógyszertári. A doktornőnk szerint lehet fehérje az okozó, de akkor még csak anyatejet tápszert és gyümölcsöt kapott. Egy hete újra jelentkezett az enyhe pirosodás, és újra lekezelték 3-as festékkel, ma reggelre újra véres hólyagok lettek. Lehet a 3-as festék, ami ront a helyzeten? Esetleg az anyatej a nem megfelelő fehérjeforrás? Hol tudunk az allergia-kiváltó dolognak a nyomára bukkanni? Vizeletből nem kimutatható esetleg, hogy miért savas? Hova javasolják, hogy menjünk szakorvoshoz?

Válasz

Mérhetetlenül sajnálom, de bőrjelenséget illetve annak okát néhány szavas leírásból csak ritkán lehet megítélni.
Azonban az nagy valószínűséggel mondható, hogy az anyatej nem lehet kiváltója ilyen elváltozásoknak. Arra pedig nem gondolnék, hogy az anyatej nem megfelelő fehérjeforrás egy csecsemő számára, sokkal igazabb ennek a fordítottja. Ennyi idős korban, lényegileg anyatejes táplálás mellett allergént - ritka kivétellel - nem lehet és nem érdemes keresni.
Vizelet vegyhatása - savassága - pedig a táplálkozástól függ, abból érdemi információ nem nyerhető.
A hármas festék a klasszikus gyermekgyógyászatban gyakran használt szer elsősorban gombás eredetű, a pelenka által fedett területen kialakuló bőrgyulladásokra. Ugyan nem általános csodaszer, de magam is hiszek benne. Tehát, azt sem gondolnám, hogy a folyamatot éppen az provokálta.
Javaslatom a következő: első lépésben beszéljen újra a gyermekorvossal. Azután lehet bőrgyógyászhoz fordulni. Nem baj, ha úgy gyógyul meg a gyerek bőre, hogy nem tudjuk pontosan a folyamat minden mozzanatát.
Bár ez így nagyképű, de magam ez esetben egy szimpla bőrgyulladásra gondolok, ami helyi kezelésre elmúlhat. Popsikrémet meg lehet, és kell használni.
Dr. Péter György  

Kisfiam 15 hónapos lesz, jelenleg nem látszik, hogy újabb foga jönne, de a popsija hirtelen n ...

Kisfiam 15 hónapos lesz, jelenleg nem látszik, hogy újabb foga jönne, de a popsija hirtelen nagyon  csúnya lett. Vörös és "pöttyös". Mástól is hallottam már ezt a tünetet , de nem tudom mivel lehet kezelni a popsiját hatékonyan. Létezik valamilyen csodaszer? Most a körömvirág krémet próbálom ki, mert a Neogranormonra nem reagált. A Canestent is hallottam , de az elég drasztikus, nem?

Válasz

A nyári időszakban még a ma használatos, korszerű pelenkák mellett is jóval gyakrabban látunk piros, akár hámló, hámfosztott popsibőrt. Akármennyire is nedvszívó az a pelenka, meleg van, a bőr izzad, így a pelenkában a sötét, párás közegben könnyen telepszenek meg a gombák. De gyorsabban indul bomlásnak a vizelet, széklet is, felszaporodhatnak bőrt irritáló anyagok. Egy 15 hónapos baba már sok mindent eszik, sok új ételt is kóstol, tehát előfordulhat az is, hogy egy új étel indított bőrgyulladást, amelyre már gombák is rátelepedtek. Ha lehetőség van rá, sokat szellőztessék a baba popsiját, ha lehet, légáteresztő pelenkát használjanak. Amennyiben a Neogranormon nem használt, célszerű lenne vagy gyógyszertári kevert popsikenőcsöt, vagy gyári pelenkakiütés elleni kenőcsöt használni. Ha a pöttyösség fokozódik, sőt hámlás is indul, a gomba jelenléte igen valószínű, amelyre valóban a Canesten kenőcs megfelelő. Egyáltalán nem számít drasztikus szernek, azért sem receptköteles. Ez azonban csak gombaellenes hatású kiterjedt bőrgyulladásnál a fenti kenőcsökkel ki kell egészíteni a kezelést.
Dr. Gömöri Ágnes

Kislányom popsiját minden pelenkázás után Neogranormon krémmel vékonyan bekenem és egy ...

Kislányom popsiját minden pelenkázás után Neogranormon krémmel vékonyan bekenem és egy ideje más krémet nem is használunk. A popsija mindig szép és csak igen ritkán és igen picit szokott piros lenni. A minap egyik barátnőm rám ijesztett, hogy nem szabad folyamatosan ezt a krémet használni, mert hormontartalmú. Kérem válaszát, hogy ez igaz-e, mert nekem ezt még eddig sem a gyógyszertárban, sem pedig az orvosnál senki sem mondta. Sőt a krémen sincs feltüntetve. 

Válasz

Valóban a Neogranormon kenőcsöt nem popsikenőcsként forgalmazzák. Sebek, fekélyek kezelésére szolgáló készítmény, hámosító, bőrregenerálódást elősegítő hatása van. D-vitamin származékot, hasnyálmirigykivonatot tartalmaz kenőcsben. Az előbbi hormonszerű anyag, de nem olyan hatású, mint az un. szteroidhormonk, amelyek tartósan alkalmazva akár a bőr sorvadását is okozhatják. Az alkalmazási előíratban is szerepel, hogy a kenőcsöt addig használjuk, amíg a folyamat gyógyul. Kollegáim is, én is tehát általában akkor javasoljuk a használatát popsikenőcsként, ha a bőr gyulladt, hámfosztott. Egyébként különböző gyógyszertári, ill. gyári  un. popsikenőcsöt ajánlunk. Ezekből igen sokféle van, és a hámosító hatáson kívül gombaölő, gyulladáscsökkentő hatásuk is van. 
Dr. Gömöri Ágnes

X
EZT MÁR OLVASTAD?