#baba#anya

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

adottság

Összes címke »

Kérdések-válaszok

Kisfiam arcán  kb. 3-4 hetes korában cafe au lait folt jelent meg. Mi az oka, eltünteth ...

Kisfiam arcán  kb. 3-4 hetes korában cafe au lait folt jelent meg. Mi az oka, eltüntethető-e és ha igen, mikor és hogyan?

Válasz

A  café au lait foltok bizonyos, a bőrt és annak elemeit továbbá az idegrendszert érintő betegségekben - pl. Recklinghausen kór, azaz neurofibromatosis - szoktak megjelenni. Maguk az elszíneződések diagnosztikus értékűek, de csak kozmetikai jelentőséggel bírnak. Általában ezeket nem kell és nem is lehet kezelni. Klinikailag sokkal nagyobb jelentőséggel bírnak adott esetben az ehhez társuló egyéb szervi eltérések. 
A Recklinghausen örökletes betegség, de új megjelenéssel is lehet számolni. A kor előrehaladtával a foltok száma és nagysága növekszik.
Kicsit szokatlannak érzem, hogy ilyen fiatal csecsemőnél café au lait folt jelenik meg. Maga a bőrjelenség hasonlít egyéb pigment-foltokhoz, tehát fontos az elváltozások differenciál diagnosztikája. Előfordulhatnak olyan bőrelszíneződések is, amelyek nem tartoznak a café au lait csoportba.
Mindenképpen attól az orvostól kérjenek segítséget, aki a gyermeket látta, vizsgálta.

 Dr. Péter György



15 hónapos kislányomnak az arcán és a fejbőrén fibrómák jelentek meg. Szeretném tudni ...

15 hónapos kislányomnak az arcán és a fejbőrén fibrómák jelentek meg. Szeretném tudni, mit lehet ezekkel tenni, mi az eredetük, nem okoznak -e gondot, és esetleg eltávolíthatóak-e? Gyufásfejnyi nagyságúak, vagy még kisebb méretűek, és kiemelkednek az arc/fejbőrből.

Válasz

Nem tudom biztosan, mit ért fibroma alatt.
Ha azt, amit én, akkor egy meghatározott, örökletes betegségre, amit Recklinghausen kórnak nevezünk. Típusosan ennek részeként a jellemző pigment-eloszlási zavarok mellett a perifériás idegek mentén változó méretű göbök jelentkezhetnek. Ezek hátterében az idegek borító hüvelyét alkotó sejtek felszaporodása áll.
Ameddig nem okoznak funkcionál panaszokat, csak kozmetikai eltérésnek kell tekinteni, és akként kell kezelni, illetve megítélni. Az Ön által leírt esetben nem gondolnék sebészi eltávolításra, bár ezt úgy mondom, hogy gyermekét nem láttam.

Dr. Péter György
 



Kislányom most öt hónapos. A hasa és a háta jobb oldalán (a középvonaltól) "naev ...

Kislányom most öt hónapos. A hasa és a háta jobb oldalán (a középvonaltól) "naevus flammeus", tűzfolt található. Havi rendszerességgel visszük  ellenőrzésre, kétszer már meg is ultrahangozták. A doktornő szerint ez a fajta folt teljesen nem múlik el, de lehetőség van lézeres kezelésre, ami igen jó eredményt hozhat.

Válasz

Az említett bőrelváltozás vagy tűzfolt a felületes erek betegsége, a törzsön bárhol előfordulhat. Adott esetben komoly kozmetikai problémákat okozhat, de ez függ az elváltozás nagyságától, elhelyezkedésétől. Csecsemőkorban - véleményem szerint - még korai kezelni. 
Van a kezelésére többféle terápiás módszer, azonban egyik sem ad tökéletes gyógyulást. Sok esetben többféle módszer együttes alkalmazása szükséges.
Valóban egyik lehetőség a lézer alkalmazása, azonban ennek hatásáról, hatékonyságáról, mellékhatásairól a beavatkozást végző orvostól kell felvilágosítást kérni.
Dr. Péter György



Kisfiam 5 hónapos. A homlokán és a tarkóján is van un. tűzfolt. Igaz, hogy ezt a szülé ...

Kisfiam 5 hónapos. A homlokán és a tarkóján is van un. tűzfolt. Igaz, hogy ezt a szülész okozta? Császáros szülés volt, előre kiírva, nem kellett kapkodni.

Válasz

A tűzfoltnak semmi köze nincs a szülészeti ténykedéshez! Ez egy fejlődési maradvány, az un. velőcső záródási vonala mentén - orrnyereg, szemhéjak, homlok, tarkó nyak, hát  középvonala főleg a keresztcsonti rész -alakulhat ki. Ez egy kapilláris tágulat, mely több hónap, néha egy két év alatt elhalványul- elzáródnak a kiserek, megvastagszik a bőr- , majd általában el is tűnik.
Dr. Gömöri Ágnes

Kisfiam most lesz 3 hónapos. Születése óta egy kis piros folt van az orra alatt. A doktor né ...

Kisfiam most lesz 3 hónapos. Születése óta egy kis piros folt van az orra alatt. A doktor néni azt mondta, hogy el fog múlni. Nem nagyon látom, hogy halványodott volna. Mikorra fog ez a "gólyacsípés" elmúlni?

Válasz

A kis csecsemők egy részénél az orr, a szemhéjak, homlok, fejtető, tarkó, hát, keresztcsont területén igen gyakran észlelünk a bőrből nem kiemelkedő, általában szabálytalan szélű, világos- sötétpiros foltot. Ez az ún. velőcső záródási vonala mentén található fejlődési maradvány. Ezek kapilláris (pici erek) tágulatok, amelyek az idő előrehaladtával elzáródnak, zsugorodnak a bőrben, szemmel láthatóan halványodnak, majd általában eltűnnek. Ez lehet fél- 2 év, vagy nagyon erős, kiterjedt foltoknál több is, ill. később ezek megtelhetnek vérrel sírás, erőlködés esetén, és olyankor átmenetileg újra látszanak. Ez az egyik lehetőség, a másik esetben viszont indulhat egy véranyajegy, amelyik a következő hónapokban növekedni kezdhet, azonban ezek nagy része egyszer csak a növekedésben megáll, és hónapok, esetleg évek alatt visszafejlődik. Bőrjelenséget látatlanban véleményezni nem lehet, ill. nem szabad. Ha az elváltozás növekedni kezdene, gyermekbőrgyógyász, gyermeksebész véleményét kérjék. Ha nem, várhatnak.
Dr. Gömöri Ágnes

Kisfiam 1 éves múlt októberben. Még a nyáron feltűnt, hogy sárgásak a körmei, hámlik ...

Kisfiam 1 éves múlt októberben. Még a nyáron feltűnt, hogy sárgásak a körmei, hámlik a bőr a lábujjain és közötte, de azt hittem először hogy csak izzad. 3 hétig nem volt rajta se zokni se semmi, ami irritálhatta volna a lábát, de a tünetek maradtak. Az orvos azt mondta gomba, de miért zavar ez? Most itt a tél, állandóan izzad a lába kicsimnek, néha még szaga is van(!), a körmei továbbra is sárgásak, a lábujjközei néha ki is sebesednek. Mit tehetnék akkor ha ez valóban gomba? Túl fiatalnak tartom, hogy erős gyógyszert adjak erre, de ez nem higiénikus, nem szeretném hogy a család más tagjai esetleg elkapjak tőle, meg hát főleg szeretném ha megszabadulna ettől a nyavalyától!

Válasz

Kisfiának a levelében leírt tünetek alapján nagy valószínűséggel gombás fertőzése van. Ez kicsi gyermeknél ugyanúgy kezelendő, megszüntetendő, mint a későbbi életkorban. Az időben kezdett kezeléssel egyrészt el lehet kerülni erősebb szerek használatát, amely már szükséges akkor, ha a fertőzés nagyon elhatalmasodott, másrészt megakadályozzuk a körmök deformitását, tönkremenetelét. A gombás fertőzéseknek egyéb következményei is lehetnek: a berepedezett bőr felülfertőződése, allergizálódás a gombával szemben, stb. Mutassa meg kisfiát bőrgyógyász szakorvosnak, aki a megfelelő gyógyszerrel ellátja Önöket. Amennyiben az elváltozás nem gyógyul, a kézen is megjelenik, esetleg immunológiai vizsgálat is szóba jöhet az 1 éves gyermeknél.
Dr. Gömöri Ágnes

Kisfiam jelenleg 14 hónapos. 4 hónapos korában 5 db, folyadékkal teli, kb. 1 mm átmérőjű ...

Kisfiam jelenleg 14 hónapos. 4 hónapos korában 5 db, folyadékkal teli, kb. 1 mm átmérőjű hólyagocska jött ki a törzsén. A hátiorvos futószemölcsre gyanakodott, de a bőrgyógyász azt mondta, hogy ez jellegzetes víruskiütés, ami ilyen picin nagyon ritkán fordul elő.1éves koráig sem múlt el, ezért akkor helyi érzéstelenítés után "lekaparták ". A hegecskék szépen begyógyultal, majd kb. 3 hét múlva egyre -másra jöttek elő a hólyagocskák. A gyermek-bőrgyógyász írt fel egy jódos ecsetelőt, de azt mondta, hogy a vírus ellen igazán nincs megoldás. Valamint Isoprinosint kell(ene) a babának szedni. Mára jó sok hólyagocska van leginkább a törzsén. Nem viszketnek ( nem vakaródzik a baba )a gyerek jó étvágyú, nem beteges. Talán annyit, hogy mióta 1 éves korában lekaparták a hólyagokat kb azzal egyidőben kezdett ismét fogzani, ma is bújt ki egy foga.
Kérdésem: VALÓBAN nincs ellenszer víruskiütés ellen? Elmúlnak egyáltalán? Használ egy immunerősítő ilyen esetben ?

Válasz

Bevezetőként a legfontosabbat: a leírás alapján természetesen egyáltalán nem tudom, mi a baja gyermekének. (A bőrjelentségeket látni kell, és azok igen változatosak lehetnek.) Tehát az Ön konkrét problémájára nem tudok válaszolni.
Tehát általánosságban: a vírusos bőrjelenségek ellen, legyenek azok bár a bőr megbetegedései vagy a szervezet egészét érintő folyamat részjelenségei, esetleges helyi kezelésen túl, nem kell gyógyszert alkalmazni. (Vannak persze a gyermekkorban is néhány kivétele: pl. csökkent immunitású betegek bárányhimlője, vagy a központi idegrendszer érintő herpes vírus fertőzések, stb.) Nos, tehát a gyakorlatban elmondható, hogy oki - érdemben hatékony - szer nem áll rendelkezésre.
A vírusos bőrjelenségek általában spontán, illetve adott esetben helyi kezelés mellett elmúlnak.
Az immunerősítő szer önmagában nehezen definiálható az orvosi gyakorlatban. Tehát nem gondolom, hogy ilyen "hatású" készítményt kell(ene) használni.
Dr. Péter György



Már egy hete, hogy az egyik reggel arra ébredtünk, hogy a 16 hónapos kislányom kezén és a ...

Már egy hete, hogy az egyik reggel arra ébredtünk, hogy a 16 hónapos kislányom kezén és a hasán piros foltok vettünk észre. Még aznap kihívtuk a körzeti orvost aki azt mondta, valószínű hogy valami allergia. Krémet és Calcimus-t írt fel, de mindezek ellenére azóta sem javult a helyzet, bár a hasáról eltűntek a foltok, de az ujjai között még pirosabb, közelebbről megnézve hólyagosak. Azóta nyűgösebb és gyakran viszket neki.  Közben, mivel a probléma igencsak aggaszt, a mai nap elvittam a megyei korház gyermekbőrgyógyászatára a kislányt. Ott azt mondták, a kicsi kezén és ujjai között a kiütések, valamint a hátán egy vírustól vannak, amely majd idővel elmúlik. Őszintén szólva ezzel az indokkal nem igazán voltam megelégedve, próbáltam részletesebb felvilágosítást kérni, hogy mitől lehet és hogy hogyan lehetett volna kivédeni, egyáltalán milyen vírus ez?? Azt mondták nincs neve, egy olyan vírus, ami kisgyermekeknél szinte biztos hogy előjön, és ez a levegőben van (a jó magyar levegő okozza ezt mondta).

Válasz

A szakirodalmat áttekintve megszámlálni sem lehet azokat a vírusokat, amelyek kisgyermekkorban kiütések megjelenésével járó megbetegedést okoznak. Szerencsére ezek általában jóindulatúak és maradéktalanul meggyógyulnak. Gyakran egyéb tünetekkel is járnak (orrfolyás, torokgyulladás, nyirokcsomó duzzanat, kötőhártya gyulladás, láz, hasmenés, stb.). Előfordul azonban olyan fertőzés is, amely a bőrtüneteken kívül egyéb tünetet nem okoz. A kiütések jellege - összefolyó, kiemelkedő, hólyagos, stb. -, azok megjelenési helye sem mindig jellemző 1-1 vírusra, az eredetére csak következetni tudunk. Ezek a fertőzések elsősorban cseppfertőzéssel terjednek, és bizonyos lappangási idő után (1-2-3 hét is lehet) jelennek meg, tehát a rokon látogatása nem hozható ezzel összefüggésbe.. A bőrgyógyász kolléga - aki látta az elváltozást - (én nem láttam, tehát objektív véleményt nem mondhatok), és azt vírusos fertőzés tünetének tartotta, elmondta, hogy ez idővel (akár1-2 hónap) magától, kezelés nélkül is megszűnik. Megpróbálta Önt megnyugtatni - habár úgy látom, hogy ez nem nagyon sikerült - hogy ez nem komoly betegség, nem kell aggódnia, csak türelemmel várni az elmúlását. Addig is viszketést csillapító szerek használata indokolt lehet. Amennyiben ez nem múlik el vagy kiújul, kérem, keressék fel újra őt.
Dr. Gömöri Ágnes

Gyermekem 19 hónapos és két napja piros foltok vannak a testén  lábán  és a hasán, a le ...

Gyermekem 19 hónapos és két napja piros foltok vannak a testén  lábán  és a hasán, a legtöbb arcán nincs és a kezén sincs. Első nap hasmenése volt és igen bűzös szaggal. Bár a foltok nagyobbak, kisebbek és elmúlnak, előjönnek. Mi ez? nem lázas és nem vakaródzik és enni is jól eszik. Nincs állat a környezetünkben. és nem is érintkezett vele. Elvittem egy patikába megmutatni, ott adtak allergia elleni gyógyszert, de nem látom hatását.

Válasz

Kislánya bőrjelenségeinek okát, ill. a pontos diagnózist vizsgálat nélkül nem lehet megállapítani. Csecsemő-és kisdedkorban szinte bármely vírusfertőzés fennállásakor előfordulhatnak a törzset, arcot, végtagokat, vagy csak egyes testrészeket érintő kiütések. Ezek sokfélék lehetnek, elhelyezkedhetnek csoportosan, lehetnek különállóak, összefolyhatnak. Napokig fennállhatnak, és helyüket, színüket (halványabb, erősebb vörös) változtathatják. Kísérheti akár erős viszketés is. Az esetek nagy részében ilyenkor a nyálkahártyák _ garat, orr, szem kötőhártyája_ érintettségét is észleljük. Gyakran a nyaki nyirokcsomók is megduzzadnak, akár hőemelkedés, láz is kísérheti. A hasmenések túlnyomó többségét is vírusok okozzák, tehát a bőrelváltozást akár közvetlenül ezek is előidézhetik. Azonban ilyen esetben az sem kizárt, hogy a hasmenés- bélnyálkahártya gyulladás- során a bélfal áteresztővé válik olyan nagy, főleg fehérje molekulát számára, amelyek egyébként nem jutnak át rajta, és ezek allergiás reakciókat váltanak ki. Nem tudhatom, milyen allergiaellenes gyógyszert kaphatott a baba, azonban bármelyik gyógyszer szájon áttörténő alkalmazása esetén néhány napnak el kell telnie, amíg hatását tartósan kifejti. Másrészt ameddig az allergiát kiváltó hatás nem szűnik meg, jelen esetben a bélnyálkahártya gyulladás diéta nélkül, addig eredményesség és tartós tünetmentesség nehezen várható. Az sem kizárt, hogy gyermeke valamilyen ételre allergiás, és közvetlenül az váltotta ki a hasmenést és az azóta fennálló kiütést is. Próbálja figyelni kislánya étrendjét, esetleg vezessen be diétát. Ha a panaszok nem múlnak, keressék fel orvosukat.
Dr. Gömöri Ágnes

Gyönyörű kisfiunk 36. hétre született, stresszmentes, végletekig profi, tökéletesnek m ...

Gyönyörű kisfiunk 36. hétre született, stresszmentes, végletekig profi, tökéletesnek mondható szüléssel, 2850g, 54cm-es alap méretekkel. Második kórházban töltött napján apróbb-nagyobb, lassan múló lilás foltok jelentek meg bőrén, kézfején, arcán, szája többször egészen mély lila színt öltött. Mindamellett, szívhangja, légzése rendben levőnek találtatott. Harmadik éjszakáját már fénykezelésen töltötte, mert enyhén besárgult. Nyugodt, keveset sír, talán túl keveset is. Gondunk az említett foltokkal akad, a csecsemő gondozók szerint a légzés aritmikussága, esetleges elégtelensége okozhatja. A gyermekorvos azonban továbbra is kitartóan (és számomra megnyugtatóan) jó légzést állapított meg. Kérdésem, kell-e aggódjunk, mennyire tipikus az ilyen jellegű időszakos lassan múló elszíneződés?

Válasz

Pici babák bőrén, főleg az élet első hónapjaiban gyakran látható jelenség az ún. livedó racemóza = márványos bőr. Ez a szájkörnyék elszíneződésével is járhat, habár ez ilyenkor nem mélylila. A kissé fázó vagy éppen diszkomfort érzetű babáknak a periférián megváltozik a keringése, ez okozza a foltos márványozottságot. Fehér bőrű és kisebb súlyú (vékony zsírszövet), koraszülött babáknál ez még gyakoribb. Reméljük, az Önök babájánál is ez áll fenn. Azonban az egészen mély lila szín miatt a csecsemő fokozott figyelmet igényel, és amennyiben ez ismétlődne, hallható szívzörej nélkül is szükséges kardiológiai vizsgálat a szívhibák kizárására. Okozhatnak ilyet a tüdő veleszületett és szerzett elváltozásai, a rekeszizom fejlődési eltérése. Előfordulhat ez bukás, tej, nyák belélegzésekor is. Tehát mellkas felvétel elkészítése is indokolt lehet. Az agy ultrahangos vizsgálata is információt nyújthat, hiszen bizonyos fejlődési rendellenességek, apróbb bevérzések átmeneti ödéma is okozhat ilyet. Előfordulhat a szülés előtt közvetlenül, vagy a szülés alatt az anyának adott gyógyszer mellékhatásaként is. Bizonyos esetekben érdemes gégész szakorvos segítségét is igénybe venni, mivel az orrkagylók fejlődési rendellenessége, ill. a gége, a légcsőporcok fejletlensége, puhasága is eredményezheti ezt. Még egyszer hangsúlyozom, ezekre csak ismétlődés, ill. tartós fennállás esetén van szükség, egyelőre bízzák a babát az őt figyelő neonatológusra.

Dr. Gömöri Ágnes



Az 5 éves Unokahúgomnak egyre több fehér folt jelenik meg a testén! Ez ugyebár a pigment ...

Az 5 éves Unokahúgomnak egyre több fehér folt jelenik meg a testén! Ez ugyebár a pigment hiány! Sajnos most már az arcán is előjött! Most kapott egy gyógyszert, amire az van írva, hogy csak felnőttek szedhetik!   Van-e lehetőség Magyarországon, ahol segítenének ezt a folyamatot megállítani !

Válasz

A pigmentációs zavarok egyrészt veleszületettek, másrészt szerzettek, mint pl. gombás fertőzés, sérülések, ekcéma utáni állapot, és az ún. vitiligo. Ilyen esetben szabálytalan alakú, fehér, barna udvarral körülvett foltok jelennek meg. Oka valószínűleg az, hogy a szervezet immunrendszere a festékanyagot termelő sejteket el akarja pusztítani. Előfordulási aránya: 1-2%. Az esetek túlnyomó része 20 éves kor alatt kezdődik, de olykor csecsemőkön is észlelhető. Lefolyása változó. Egyes elváltozások eltűnnek, míg mások tovább fejlődnek. Kezelése, miután  nem oki, hanem inkább tüneti, nehéz. Érdemes felkeresniük valamelyik egyetem bőrklinikáját, ahol a megfelelő vizsgálatokat elvégzik, az esetleges társuló betegségeket kizárják, és a ma legkorszerűbbnek tartott kezelési protokollt alkalmazzák.
Dr. Gömöri Ágnes



Eltüntethető-e a festékhiány? Ha igen milyen módszerrel és hány éves korig?
...

Eltüntethető-e a festékhiány? Ha igen milyen módszerrel és hány éves korig?

Válasz

A festékhiány a bőr pigmentációs zavara. A bőr és a haj színét a bennük levő un melanin nevű barna pigment mennyisége határozza meg. Ezenkívül ez védi is a bőrt az UV sugárzástól. A melanint az un melanin termelő sejtek termelik, ez pedig az ideg és endokrin rendszer szabályozása alatt áll. Az aktuálisan a bőrben levő pigment sejtek mennyiségét genetikai tényezők befolyásolják. Ezek mennyisége nőhet bizonyos betegségekben: hormonzavarok, allergia, nehézfémsókkal való kontaktus, okozhatnak ilyet bizonyos gyógyszerek is. Csökkenhet ill. eltűnhet a festéksejt a bőr egyes területeiről veleszületetten, ill. festékhiány keletkezhet gyulladások, gombás fertőzések, vírusfertőzések eredményeként. A legtöbb gondot az un vitiligo okozza, amelyet genetikai hajlam alapján létrejött immunológiai reakció következtében kialakuló festéksejt pusztulás idéz elő. Ez az elváltozás gyakran szövődik egyéb betegségekkel: pl izületi gyulladás, hormonbetegségek, immunbetegségek, a vérképzőrendszer betegségei. Kislányukkal feltétlenül keressenek fel lehetőleg gyermek-bőrgyógyász szakorvost, aki megfelelő vizsgálattal megállapítja a bőrelváltozás eredetét, okát, súlyossági fokát, amely nagyon precíz, időigényes feladat Ezután lehet csak a megfelelő kezelést elkezdeni.
Dr. Gömöri Ágnes

Kisfiam novemberben lesz három éves. 1 éves koráig nem látszott a bőrén sehol sem anyajegy ...

Kisfiam novemberben lesz három éves. 1 éves koráig nem látszott a bőrén sehol sem anyajegy, sem egyéb bőrelváltozás/-szineződés. Két éves kora előtt jelent meg a jobb alkarján egy picurka halvány barna pötty, ami azóta besötétedett és minimálisan nagyobb is lett (szerintem arányosan nőtt a gyermekkel). Az elmúlt néhány hónapban két újabb picuri halvány pöttyöt fedeztem fel a kisfiún, az egyiket a lábszárán, a másikat a bal kézfején.
Nem szereti az erős fényt, így tűző napsütésben szinte soha nincs, mindig árnyékba vonul játszani. Ennek ellenére újszülött kora óta erős fényvédő krémmel (21-40) kenem, de nem minden típust bír a bőre, tavaly egész nyáron bőrgyógyászhoz jártunk kezelésre krémallergia miatt. Húgom kislányán is hasonló a jelenség.
Nekem mára már meglehetősen sok "barna pöttyöm" van, viszont a húgom bőrén talán 1-2 db, a fiam apjának bőrén szintén nincsenek festékfoltok. Azt szeretném megkérdezni, lehet-e az effajta bőrjelenségnek örökletes oka? Hogyan lehet megkülönböztetni az anyajegyet a nap okozta pigmentfoltoktól, lehet-e tenni valamit annak érdekében, hogy ne legyen tele a bőre sötét foltokkal, és kell-e aggódnunk maradandó bőrkárosodás miatt?

Válasz

Az említett anyajegyek - mint arra a megnevezésük is utal - örökletes hajlam alapján alakulnak ki. Általában ártalmatlanok, csak kozmetikai jelentőségük van. Gyermekkorban nem kell számolni azok esetleges elfajulásával. Ugyanakkor vannak olyan helyek, ahol állandó irritációnak vannak kitéve, és akkor esetleg el kell távolítani azokat.
A Nap általában nem okoz pigment foltokat, hacsaknem a szeplő-szerű bőrjelenségre nem gondol. Ezek a bőr szintjéből nem emelkednek ki, míg az anyajegyek igen. Az anyajegyek száma a kor előrehaladtával emelkedhet.  Általában ez utóbbiak színe mélyebb tónusú, mint az egyéb pigment foltoknak.
A napfény-védő krémekről: nem akarom senki hitét sem anyagi érdekeit rombolni, de a csúcs-szuper, x2 faktorszámú csodaszerekben nem hiszek, de ez vélhetően az én konzervatívságomból ered. Mindenesetre, sokkal fontosabbnak vélem a fokozatos, megfelelő időben történő, megfontolt napozást.
Eddigi tudásom szerint nem sokat tud tenni a pigment foltok jelentkezése ellen. Önmagában ez nem okoz maradandó károsodást.
Dr. Péter György



Kell-e foglalkozni az anyajegyekkel?
...

Kell-e foglalkozni az anyajegyekkel?

Válasz

Az ún. anyajegyeknek nevezett bőrelváltozásokról véleményt mondani, ill. esetleges eltávolításukról dönteni csak gyermek-bőrgyógyász szakorvos, ő is csak vizsgálat után tud. Ma már ezek eltávolítását is - ha az indokolt, az időpontot megfelelően megválasztva! - kozmetológus-bőrgyógyász végzi, felszerelt rendelőben. Eltávolítás után ezek szövettani vizsgálatát szigorúan elvégzik. Amennyiben a gyermeken számtalan ilyen van, vagy bizonyos jellegzetességeket mutató formában láthatók ezek, egyéb szakorvosi vizsgálatok (szemészet, ideggyógyászat, endokrinológia, stb.) is szükségesek lehetnek, bizonyos rendszer betegségek kizárása céljából. Gyermekükkel tehát először bőrgyógyász szakorvost keressenek fel.
Dr. Gömöri Ágnes 

Mikor jelennek meg az anyajegyek a kisbabán?
...

Mikor jelennek meg az anyajegyek a kisbabán?

Válasz

Változó, de inkább késő csecsemő kor illetve kisded kor táján.
Bizonyos esetekben a kor előrehaladtával számban és esetleg méretben növekedhetnek. Van benne családi halmozódás.
De különbséget kell tenni az egyes festékanyagot tartalmazó bőrelváltozásokban, részben azok alakja, formája, száma stb. alapján.
Dr. Péter György

Kislányom fején, a jobb oldalon kialakult egy málnafolt. Születésekor nem volt ott, kör ...

Kislányom fején, a jobb oldalon kialakult egy málnafolt. Születésekor nem volt ott, körülbelül két hetes korában vettük először észre, azután rohamosan nőni kezdett. Egy-két hónapja változatlan nagyságúnak tűnik (a lányom most hét és fél hónapos), csak egy kicsit jobban kitüremkedik. Nem fáj és nem is viszket neki, de bennünket igencsak zavar. A gyermekorvos szerint van esély rá, hogy elmúlik (ezt én nehezen tudom a jelen helyzetben elképzelni), de ha nem akkor egy egyszerű műtéti beavatkozással a későbbiekben eltávolítható. Kérdésem az lenne, hogy adódhat-e ebből komplikáció, mondjuk ha véletlenül megkarmolja; illetve létezik-e valamilyen egyéb, mondjuk krémes kezelés?

Válasz

Kislányuk fején feltehetően ún. haemangioma, egy jóindulatú érdaganat alakult ki. A csecsemők nagy részénél- akiknél ezt észleljük- ez pontosan úgy viselkedik, mint a kisbabájuknál. Néhány hetes korban megjelenik, majd rohamosan nő akár hónapokig is. A bőrfelszín mentén is, sőt egyre jobban ki is dudorodik. A növekedés egyszer csak megáll, az állapot stagnál, majd észrevehetően kis szigetekben szürke foltok jelennek meg benne. Ezeken a területeken a kapillárisok elzáródnak. Ezek a területek egyre nőnek, mígnem úgy széltében, mint kiemelkedésében zsugorodni kezd az elváltozás. Ez indulhat akár 6 hó után is, de általában 1-2 éves kor között a legszembetűnőbb.. Tehát ha ez nem túl nagy méretű, nem zavar semmilyen életműködést, nem érdemes hozzányúlni. Kétségtelen, hogy előfordul olyan helyzet, amikor ez megsérül. Ebben az esetben valóban ijesztő vérzés jelentkezhet. Ilyenkor feltétlenül és sürgősen fel kell keresni gyermeksebészetet, ahol a sürgős műtétet elvégzik. Érdemes tehát egyelőre óvni ezt a területet, kenőccsel, ill. bármilyen edzőszerrel való kezelésétől óva intik a szülőket a szakemberek. Amennyiben ez tehát nagyon zavaró, keressenek fel gyermeksebészeti szakrendelést!
Dr. Gömöri Ágnes



A kisfiamnak a tenyerén és a talpán nagy foltokban hámlik a bőr, amúgy a bőre teljesen ...

A kisfiamnak a tenyerén és a talpán nagy foltokban hámlik a bőr, amúgy a bőre teljesen tisztának, normálisnak tűnik. Mit tegyek vele?

Válasz

Bőrgyógyászati jellegű kérdésre válaszolni vizsgálat nélkül, szinte lehetetlen és nem is korrekt. Feltétlenül keressenek fel gyermekorvost, ha mód van rá bőrgyógyász szakorvost. A tenyér-talpi hámlásnak gyermekkorban leggyakrabban zajló, vagy lezajlott virális-, vagy bakteriális fertőzés az oka. Előfordul- az utóbbi években talán gyakrabban - okként gombás fertőzés is. Nem ritka az sem, hogy valamilyen toxikus ártalom, vegyszer okozza ezt. Akár allergiás betegség is kezdődhet ilyen formában. Célszerű tehát az okot kideríteni és az elváltozást ennek megfelelően kezelni.

Dr. Gömöri Ágnes



Férjem nővére  psoriasisban szenved kamasz kora óta. Egész testére kiterjedten jelentkezne ...

Férjem nővére  psoriasisban szenved kamasz kora óta. Egész testére kiterjedten jelentkeznek a psoriasis tünetei, amiket elmulasztani, illetve csökkenteni 30 év után sem sikerült. Úgy tudom csecsemő és kisgyermek korban fokozottan érzékenyek a gyerekek erre a betegségre is, ezért kerülendő lenne találkozniuk. Különösen ha örökölte a betegséget. Azt szeretném megtudni, hogy meddig tanácsos a gyereket "távol tartani" nagynénjétől?

Válasz

A psoriasis nem fertőz, tehát a nagynénitől így nem lehet elkapni. 
Több tényezős öröklésmenettel jellemezhető, genetikailag meghatározott betegség, tehát örökletes elemek is szerepet játszanak. Jellegzetes klinikai tünetekkel, változatos lefolyással, spontán javulással, és romló klinikai tünetekkel járó, krónikus bőrbetegség. Időnként egyéb szervi érintettséggel is jár.
Bármely életkorban - tehát csecsemőkorban is - megjelenhet, azonban nem gondolom, hogy a fiatal gyermekek bármi szempontból fogékonyabbak lennének a betegséggel szemben.
Tehát az a véleményem, hogy emiatt nem kell a nagynénitől eltiltani a gyermeket.
Dr. Péter György




Szeretnék felvilágosítást kérni a psoriasis betegségről, valószínűleg a kislányom a ...

Szeretnék felvilágosítást kérni a psoriasis betegségről, valószínűleg a kislányom az édesapjától örökölte. Bár csupán két hónapos, de  a tünetek megegyeznek ezzel a betegséggel, (a térden, a könyökén, a combhajlatokban, a fülénél és az arcocskája nagyon csúnya száraz és  törik a bőre) a gyermekorvosunk ekcemanak mondta ezeket a tüneteket.
Majd  elvittük egy bőrgyógyászhoz és a doktor úr szerint  nem létezik csecsemőkori psoriasis, de Ő teljesen más krémeket adott és attól szépen gyógyul.
A krém tartalmaz ELOCOM  0,1%-t, mint az édesapja krémjei, tehát arra gondolok sajnos ez mégis csak psoriasis. 
Az Elocom-nak nagyon kedvezőtlenek a mellékhatásai??? Mik ezek, és hosszútávon milyen káros hatásai vannak szervzetünkre?

Válasz

Bizony létezik már csecsemőkorban kezdődő psoriasis, sőt ezek száma az utóbbi időben szaporodik. Az esetek kb. fele 15 éves kor előtt kezdődik. Gyermekkorban leány túlsúlyt észlelünk, amely később kiegyenlítődik. Un. polygénes ( több gén eltérése  által okozott) megbetegedés. A bőrjelenségek oka: a hámsejtek képződése felgyorsul,  a tüneteket számos külső és belső tényező kiválthatja és ronthatja. Csecsemőkorban néhány hetes  babáknál már látható a jellegzetes elváltozás legtöbbször a pelenkás területen, törzsön. Ez keveredhet az un. seborrheás dermatitis hajlatokban, arcon észlelt jellegzetes  bőrtünetével, amit a babáknál általában 4 hetes kortól észlelünk és ez igen gyakori. Ezt szokták csecsemőkori ekzemának is nevezni. A levél alapján úgy tűnik, hogy kislányánál is valószínűleg ez a helyzet. Mind a kettőre, ha szükséges mert a tünetek erősek, vannak megfelelő kenőcsök, bőrápolási technikák. Azt tanácsolnám keressenek fel gyermek-bőrgyógyászt ( Bp.-n a Heim P kórházban osztály is működik ) hiszen ha valóban psoriasisról  is szó van , az életre szóló lehet, így nem mindegy, hogy a gondozást hogyan kezdik és folytatják. Helytelen kezelés  még ronthat is rajta. Az említett kenőcsöt valóban  alkalmazzák psoriasis kezelésében, de minden egyéb bőrgyulladás is jól reagál rá. Az ekzema is. Csecsemő és kisgyermekkorban azonban töményen nem, csak vivőkenőcsben hígítva  használhatjuk mellékhatásai miatt. A hasonló erősségű gyulladáscsökkentő un. steroidhormont tartalmazó kenőcsök közül azonban a legkevesebb mellékhatást ez okozza. A melléhatások: bőrsorvadás, értágulatokkal, striák, helyi védekezési gyengeség (bakterális, vírusos, gombás fertőzések), a kenőcs elhagyása után a tünetek rosszabbodása. Általános melléhatások is lehetnek: izomgyengeség, növekedési elmaradás akár. Ha azonban kellő ideig, csak a beteg területen, megfelelő hígításban alkalmazzuk , ezeknek a valószínűsége minimálisra csökken.
Dr. Gömöri Ágnes

A fiam jelenleg picit szopik, s mivel allergiás vagyok Beba HA-t kap pótlásként. 
S ...

A fiam jelenleg picit szopik, s mivel allergiás vagyok Beba HA-t kap pótlásként. 
Sebesek voltak az öklöcskéi, sárga bőrlemezek, és nagyon kiszáradt bőr borította. 1 hetes korában a Heim Pál bőrgyógyászati ambulanciáján "ichtyosis?" azaz pergamenbőr volt a diagnózis. Kapott krémeket, fürdetőt. A most 5 hónapos babával harmadszor is ott jártam, mert rendszeresen megszakad a bőre, hiába ápolom naponta többször is. Azt az információt kaptam egy fél mondatban: "tudja, hogy ez soha nem fog meggyógyulni?". Ez utóbbi erősen megrémített.
Amit eddig halottam, tapasztaltam erről a betegségről: genetikai öröklés (tőlem kapta, de én 2 hónapos koromra teljesen rendbejöttem), közvetlen nap nem érheti, nehezen viseli a meleget (víz maximum 37 fok, de inkább hűvösebb), levegő maximum 26-28 fok. A krémektől gyakran betüzesedik, bevörösödik a bőre. A fürdővizét forraljuk, bő, puha ruhákat kap, hogy ne dörzsölje.

Válasz

Az ichthyosis diagnózisa nagyon tág fogalom, mivel számos, száraz, hámló bőrrel járó örökletes kórkép tartozik ebbe a betegségcsoportba. Különböző formái az öröklődés típusa, a betegség klinikai képe (és az esetleg hozzá társuló egyéb rendellenességek), illetve a szövettani kép alapján különítik el. Az egyes formák prognózisa igen eltérő lehet.
Az Ön által közölt információk alapján kisfia betegsége feltehetőleg a veleszületett, de az élet folyamán spontán javulást mutató formák egyike lehet. A várható javulás mértéke azonban még a pontos diagnózis ismeretében sem jósolható meg!
A tanácsok ezért csak a jelenlegi állapotra vonatkoznak. A legfontosabb valóban a kíméletes, az évszaknak megfelelő bőrápolás, a bőr állapotától függő életmód. Gyulladásos tünetek fennállása esetén a gyulladáscsökkentő krémek alkalmazása is szükséges. Ha ezektől "vörösödik be" a bőr, akkor a kezelőorvosnak más szerrel kell próbálkoznia. Az orvosi fürdőolajok használata is csökkenti a kiszáradást, berepedést és a gyulladást.
Sajnos a beteg és a pontos diagnózis ismerete nélkül ennél többet egyelőre nem írhatok.
Dr. Körmendi Mikós

X
EZT MÁR OLVASTAD?