Rendelő

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Bolus adstringens

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

Összes címke »

Kérdések-válaszok

Kérdésem a most 6 hónapos kisfiammal kapcsolatos. Kb. 2 hónapja fedeztem fel a két karján ( a külső részén) száraz foltokat, amelyek pár napon belül pirosak is lettek. Rögtön ekzemára gyanakodtam, amit a gyerekorvos meg is erősített. Azt mondta, hogy a tejalapú tápszertől van, amit én nem osztok, mégpedig a következők miatt:
1. A fiam születésétől fogva tápszeres baba, ( 3 hétig tudtam csak szoptatni) de 4 hónapos koráig HA tápszert kapott, mert a gyerekorvos minden tápszeres babának azt írja fel. Semmi egyéb nem indokolta ezt, hiszen a családunkban eddig nem volt allergia. Amikor az ekzema megjelent, akkor még a HA tápszert ette, ráadásul ugyanazt (Milumil HA). Ezután tértem át a Milumil 1 tápszer adására, mert a fiam egyszerüen nem volt hajlandó megenni többé a HA-t.  A tünetei nem rosszabbodtak, igaz nem is javultak. Ekkor találtam egy krémet (Pelsano med) és használni kezdtem. Pár nap múlva elmúlt az ekzémája. 
2. Azóta tejpépet is eszik a kisfiam minden nap, sőt egyszer véletlenül a nagymama megetette spenóttal, ami tejjel készült. Nem tapasztaltam nála semmilyen változást, sem a székletében, sem más testi tünetben. 
Kérem írja meg nekem, hogy a fentiek alapján Ön is úgy ítéli-e meg, hogy a kisfiam érzékeny a tejre, illetve, hogy mi más okozhatja az ekzemát. A dologhoz hozzátartozik, hogy a ruháit nem öblítem, illatszereket nem használunk.

Válasz

Az ekcéma elnevezés gyűjtőfogalom, egy sokféle formában megjelenő betegséget jelent. A kiváltó ok a mai napig nem ismert, a kóros folyamat mechanizmusa nagyon bonyolult. Kialakulásában fontos szerepe van a száraz bőrnek, a bőr fokozott ingerelhetőségének (biológiailag aktív anyagok fokozott felszabadulása a bőrben), amelynek következtében kialakulhat a bőrgyulladás. A specifikus allergének (tej, egyéb ételek, belélegzett anyagok) nem egyértelműen tehetők felelőssé a folyamat beindításában, habár csecsemőkorban ez esetenként bizonyítható. A "beindulás" után azonban a folyamat - száraz, gyulladt bőr, viszketés, vakaródzás - rögzül, és önfenntartóvá válik. Ilyen módokon gyakran előfordul, hogy a diéták nem hozzák meg a várt eredményt. Nem láttam kisfia bőrelváltozását, így nem tudom, az valóban ekcéma volt-e, vagy esetleg csak egy száraz, vízhiányos bőrről volt szó. Nem ismerem az Ön által írt krém összetételét sem, tehát ennek jótékony hatásából nem következtethetek a bőrelváltozásra. Mindenesetre abból, hogy az pár nap alatt elmúlt, miközben a baba a korábbiakhoz képest szinte "tejterhelés" alatt áll (ezt a tünetek provokálására főleg régebben végezték), ebből arra következtetek, hogy kisfia valószínűleg nem tejfehérje allergiás. A korszerű táplálási alapelveknek megfelelően ma már egyre több gyermekorvos HA tápszert ír fel 6 hónapos kor alatti csecsemőknek, pontosan a későbbi tejallergia kivédése érdekében, akkor is, ha a családban nincs allergiás beteg. Amennyiben a bőrelváltozások újra megjelennének, mutassa meg kisfiát bőrgyógyásznak is!
Dr. Gömöri Ágnes  

X
EZT MÁR OLVASTAD?