Rendelő

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Bolus adstringens

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

Összes címke »

Kérdések-válaszok

Kislányom egy hét múlva tölti a nyolc hónapot. egy - két hete törnek a körmei, ez utal ...

Kislányom egy hét múlva tölti a nyolc hónapot. egy - két hete törnek a körmei, ez utalhat - e kalciumhiányra? 

Válasz

A köröm töredezésének számos-néha kideríthetetlen- oka lehet, a kalcium hiány csak az egyik és nem is a legjellemzőbb ok. Előfordulhat vas, cink, vagy egyéb nyomelem és vitaminhiány következtében, társulhat bőrbetegségekhez, lehet öröklötten is gyenge, töredező a köröm. Kisgyermekeknél ennek oka leggyakrabban a fokozott igénybevétel. Az állandó manipuláció, csecsemőknél a kúszás az aljazat kaparása, hangadás céljából, később a homokozás, komoly mechanikai irritációt jelenthetnek a körmöknek. Reméljük Önöknél is ez utóbbi okozza a töredezést. Érdemes talán még gondosabban, bátrabban  újabb és újabb zöldségeket, gyümölcsöket bevezetni, és a megfelelő húsbevitelre ügyelni.
Dr. Görömi Ágnes



Kisfiam 20 hónapos, 10 hónapig szoptattam, 6 hónapos korától kapott tápszert, majd egy ...

Kisfiam 20 hónapos, 10 hónapig szoptattam, 6 hónapos korától kapott tápszert, majd egy éves korában vezettük be a tehéntejet. Jelenleg a testének viszonylag nagy részén bőrgyógyász által megállapítottan ekcéma van. A Madarász utcai rendelőintézetbe járunk, már kétféle cortison tartalmú kenőcsöt is felírtak, Fenistil cseppet is adtunk a gyermeknek, azonban a tünetek  csak enyhültek és később visszatértek. Próbáltuk a gyümölcsök közül kiszűrni, hogy melyik okozhat problémát, de csak őszibarack befőtt evése után volt egyértelmű jele a panaszok erősödésének, azóta azt nem evett, és most is folyamatosan terjednek ill. újabb foltok képződnek, most már a pelenka alatti területen is vannak foltok, a kukija tövénél is, amit nem merek cortison tartalmú kenőccsel kenni, mert nem ismerem a mellékhatásait. Tejet sem kapott kb. öt napig, és amikor újból adtuk neki, inkább halványodni látszottak a foltok, azonban a bőrgyógyász szerint több tej fogyasztása nem oldja meg a problémát. Természetesen rövidebbre fogtuk a fürdetést is. A hét végén sikerült kicsit napra vinni, és a hátán, talán a napozásnak köszönhetően jórészt eltűntek a foltok. A kérdésem az, hogy jelenthet-e megoldást az ekcémára a napozás (természetesen csak szűrt fényen)? Okozhatja-e vitaminhiány az ilyen tüneteket? Lehet-e cortison tartalmú kenőcsöt kenni a gyerek nemi szervére? (a családban előfordul ekcéma, valószínűleg tőlem örökölte, de nálam a  panellakások téli levegőjének szárazságával indokolták, és tiszta disznózsírt írtak fel rá)

Válasz

Az ekzema elnevezés gyűjtő fogalom. Keveset tudunk a betegség lényegéről, pedig a csecsemők és a gyermekek leggyakoribb bőrgyógyászati megbetegedése. Veleszületett    hajlamon alapuló, gyakran  visszatérő, váltakozó intenzitással zajló bőrgyulladás. Sajnos az esetek kb. 20 %-ában előbb, utóbb társulhat egyéb allergiás betegségekkel is. Az étel allergéneknek csecsemőkorban biztosan van szerepe a folyamat beindításában, de kiválthatja más környezeti allergén is. Megtalálni ezeket főleg csecsemőkorban borzasztó nehéz, leginkább tapasztalati tényekre támaszkodhatunk. Ha folyamat beindult, az szinte önmagát tartja fenn. Száraz bőr-viszketés- vakarás. A diéta hatása, eredménye, mint Önök is tapasztalhatják, nem egyértelmű. Nem valószínű, hogy vitaminhiány okozná a tüneteket. Amire fontos figyelni: a bőr kiszáradását meg kell előzni- rövid fürdéssel, detergensek használatának mellőzésével, a bőr zsírozásával. Ha a bőrgyulladás kiújul, sajnos rákényszerülünk  kortizon tartalmú kenőcsök használatára (csecsemőnél hígítva). A pelenkás területeken  vigyázni kell a kortizon tartalmú  kenőcsök használatával, mert párás, meleg, gyulladt környezetben azok könnyebben felszívódnak.   Erre a területre hígabb kenőcsöt kell kérniük a szakorvostól. Az atópiás  bőrelváltozásoknak inkább klímaterápiára és nem fényterápiára van szükségük.  Az ilyen gyerekek bőrére még jobban kell vigyázni, napozáskor feltétlenül használjanak fényvédő krémet / kis területen kipróbálva, mert ez is allergizálhat/ utána pedig a bőr zsírozásáról fokozottan gondoskodjanak. Főleg a tengerparti párás, allergén mentes környezetben való tartózkodás után  hosszabb- rövidebb ideig szinte tünetmentes lehet a bőr.
Dr. Gömöri Ágnes

Kisfiam 10 hónapos,3 hónapos kora óta van atóphiás dermatitise nagyon erős tünetekkel kezd ...

Kisfiam 10 hónapos,3 hónapos kora óta van atóphiás dermatitise nagyon erős tünetekkel kezdődött. Jelenleg Nutrilon szója alapú tápszert kap, Sinlac  pépet, és a következő zöldségeket sütőtök, spenót, cukkini, sárgarépa, burgonya, rizs. Ma kezdtük el a céklát. Gyümölcsöt csak almát és körtét eszik, de ezekből elég sokat. Vérvizsgálatot és bőrpróbát végeztek nála, tojásfehéje és banán allergiát hoztak ki eredményként. Ellentétben a magyarországi kezeléssel a tehéntejre és tejtermékekre azt mondta az orvos hogy mehet, mert a vérv. negatív lett. Ennek ellenére nem adok neki tejet, a glutén is negatív lett, de azt sem mertem adni még. A narancs, brokkoli, karfiol és a hüvelyesekre azt mondta az orvos hogy ne is próbálkozzam velük. Csirke és nyúlhúst eszik felváltva, néha egy kis vajat teszek a főzelékébe, csak saját készítésű ételeket eszik. Ezzel a (szerintem) szigorú diétával elértük hogy már csak az arcán és a kezén jelentkezik az ekcéma. Pár napra eltűnik aztán ismét jelentkezik.  Elegendő Ön szerint ez a pár zöldség és gyümölcs a normális fejlődéshez?
A másik gondunk pedig az , hogy a vérv. során arraschid olajra is megcsinálták a tesztet ami nem mutatott egyértelmű reakciót. Azt tanácsolta az orvos , hogy menjünk be a klinikára és egy napig mogyorót fognak etetni Marcival , hogy kiderüljön allergiás-e a mogyoró félékre. A kérdésem az lenne, hogy ha nem allergiás a mogyoróra akkor nem pont ez a kísérlet válthat ki allergiát nála.

Válasz

Nem derült ki az sem leveléből, hogy a szója alapú tápszert mikor kezdték használni.6 hó előtt nálunk nem ajánlják, az ilyen életkorban könnyebben kialakuló szója allergia miatt. Hogy egy atópiás csecsemő a tejet ihatja-e, és a gyümölcsök és zöldségek közül mit mellőzzön, nagyon megoszlanak a vélemények. A bőrgyógyászok gyakran tapasztalják, hogy az allergológus által előírt diéta mellett is akár komoly tünetei lehetnek a kisgyermeknek. Nem egyértelmű az ételek allergiát okozó szerepe és az észlelt bőrjelenség közötti összefüggés az atópiás dermatitiszben. Tény az, hogy ezek a csecsemők általában öröklötten hajlamosak allergiás betegségekre. Fontos tehát náluk az erős allergének  elkerülése/tej, tojás, hal, déligyümölcsök, olajos magvak/, ill óvatos 1 éves kor utáni bevezetése,  és az anyatej adás! Ha a csecsemőnél így is megjelennek a bőrtünetek érdemes elvégezni bizonyos vizsgálatokat, ahogy ez az Önök esetében is történt. Magyarországon a brokkolit, karfiolt nem ill a hüvelyeseket is csak bizonyos esetekben vonjuk meg automatikusan. Meg kellene próbálniuk a fehér répát, spenótot, sóskát, salátát, zellert esetleg a paradicsomot, gyümölcsök közül őszibarackot, meggyet. Mindezeket persze óvatosan, mert un kereszt allergiák sajnos valóban léteznek.  A lisztneműeket is érdemes lenne elkezdeniük már 1o hónaposan. Valóban egyoldalúnak tűnik a kicsi táplálása és szüksége lehet bizony plusz vitamin pótlásra. Ha  kisfiúk nem allergiás a mogyoróra , akkor azt a vizsgálat nem váltja ki. Azonban, ha annak lehetősége fennáll, érdemes a vizsgálatot azért elvégezni, mert sajnos elég sok élelmiszer-gyári készítmények- tartalmaznak mogyoróvajat, így pozitív eredmény esetén tudnák, hogy erre figyelniük kell.
Dr. Gömöri Ágnes

A kisfiam tarkóját kiveri a víz néhány hetes kora óta elalvásnál.  A baba most nyo ...

A kisfiam tarkóját kiveri a víz néhány hetes kora óta elalvásnál.  A baba most nyolc hónapos.  Egyik nap kezdett minket idegesíteni, hogy a baba lába hideg jégcsap, a tarkóján cseppekben folyt a víz közben.  A problémát már többször említettem a gyerekorvosnak, aki most reagált először, egy labor kontrolt rendelt el. Milyen problémára kell következtetni az alábbi értékekből és a fenti tünetekből?
Milyen módon lehet orvosolni a problémát? Több D3 vitamin és napozás automatikus gyógyulás?

Válasz

Az elmondott panasz, tünet és a kezelő orvos által vélelmezett diagnózis között van logikai összefüggés, nevezetesen a D vitamin hiány merülhet fel.
Azonban nem tudom, hogy eddig a gyermek megelőzésképpen kapta-e a szokásos D vitamint. Ugyanakkor azt is el kell mondani, hogy ennek a betegségnek a klasszikus forma mellett előfordulnak ritkább változatai is.
A D vitamin hiány diagnózisa a klinikum mellett a labor ér rtg vizsgálatokon alapul.
A leírt leletekben az alkalikus foszfatáze - bár ennek értéke az adott labor által használt metodikától függ - kissé emelkedettnek tartható, ugyancsak emelkedettebb a foszfor szint is. Mindezek alapján felvethető a D vitamin hiány lehetősége, és akkor annak a megfelelő pótlás a kezelési módszere. Ez azonban függ attól, hogy eddig kapott-e, milyen adagban, valamint milyen jellegű hiányról lehet szó. Mindenesetre elsőre a D vitamin adagolást tartom szükségesnek.
Az leírtakban a kálium szintje kissé emelkedett, de az még nem biztosan kórjelző.
Az MCV, MCHC, RDW értékekben is van minimális eltérés, de az csak a vérképre vonatkozó összes - és itt nem szereplő - értékekkel együtt értelmezhető.
Tehát arra, hogy mi lesz a gyógyulás útja, egyértelmű válaszolt adni nem tudok, de a bevezetett kezelést indokoltnak tartom. A gyermeket természetesen kontrollálni, gondozni kell.

Dr. Péter György



X
EZT MÁR OLVASTAD?