Rendelő

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Bolus adstringens

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

Összes címke »

Kérdések-válaszok

6 hetes kislányomnál 3 hetes korában szájpenész és ezzel együtt pelenkatáji gombás fe ...

6 hetes kislányomnál 3 hetes korában szájpenész és ezzel együtt pelenkatáji gombás fertőzés jelentkezett. A szájpenésztől sem sikerült teljesen megszabadulnunk (erre előszőr borax glicerint kapott, most Pimafucint használunk). Igazán a fenekén levő gombák aggasztanak, mivel átterjedtek mindkét lábszárára és olyan, mintha felfele is terjedne. Canestennel kenem, a lábát napi kétszer, a pelenka alatt minden pelenkázásnál kenem, de nem látok javulást. Próbálkoztunk Mycosolonnal is, ezt négy nap elteltével abbahagytuk, mert nem javult és féltünk mellékhatásoktól. Olvastam, hogy ilyenkor segít, ha pelenka nélkül levegőztetik. Mennyi ideig kell levegőztetni? Hogyan lehet biztosítani, hogy ne fázzon meg? Milyen melegen kell tartani a gyereket? Próbálkoztunk infra lámpával, de az egyenetlenül melegít, félek, hogy megégeti. Van esetleg más módszer is, hogy megszabaduljunk a gombáktól? 
Az anyatej mellé tápszert is kap, mivel nincs elég tejem. A mellemet szoptatás előtt borax glicerinnel kenem.

Válasz

Az ún. szájpenész a csecsemőkor első felében igen gyakran észlelt elváltozás, amelyet a Candida albicans nevű gomba okoz. A béltraktusban él, a szájüregben, nedves hajlatokban, hüvelyben élősködik. Fertőzés akkor következik be, ha a szervezetben valamilyen oknál fogva az immunrendszer gyengébben működik. Ilyen a kiscsecsemőkor, időskor, cukorbetegség, rosszindulatú- vagy immunrendszeri betegségek ill., ha a bőr és nyálkahártya védekezőképessége helyi okoknál fogva csökken (pl.: protézist viselőknél, csecsemők a pelenkás területén a felázás, dörzsölés miatt). Már újszülöttkorban sok csecsemő fertőződik és hordozza a gombát. Innen fertőzi saját bőrét. Abban az esetben, ha az Ön által leírt (végtagokon, háton) terjedő formát észleljük, a baba szinte biztosan hordozza a bélcsatornájában a gombát. A kezelés, tehát nemcsak külső, hanem belő kezelést is jelent. A száj borax-glicerin, vagy Pimafucinos kitörlése kb. 6x, lehetőleg szopás után, a popsi Pimafucinos, vagy Canestenes kezelése, minden tisztálkodáskor. A látható bőrelváltozások elmúlása után is néhány hétig célszerű ún. Boraxos popsikenőcsöt használni. A test bőrét Pimafucin, vagy eleinte Pimafucort kenőccsel kenhetjük az elváltozások helyén, és ilyenkor feltétlenül adjunk szájon át Nystatint. A kapható tablettából a baba súlyának megfelelő adagokat készítenek (por). A beteg bőrnek bizony jót fog tenni a levegőztetés. A legjobb megoldás az infralámpa, ahogy Önök is hallották. Ezt viszont megfelelő távolságra és magasságra kell szerelni, nagyon stabilan, biztonságosan, a pólyázó fölé. Itt fektessék hason a babát pucér popsival, ill. bőrrel és tegyenek rá egy pelenkát. Ez jól szellőző anyagból készült. Így alhat a baba akár 1 óra hosszat is. Minden használati tárgyat, cumit, kanalat, az Ön mellét borax-glicerinnel minden használat, ill. szopás után töröljön át.
Dr. Gömöri Ágnes

Hat hónapos kislányom van, 4 hónapos koráig főleg anyatejet kapott, némi tápszer-pótláss ...

Hat hónapos kislányom van, 4 hónapos koráig főleg anyatejet kapott, némi tápszer-pótlással, majd óvatosan gyümölcsöt, főleg almát, és kb 3 hete főzelékeket, így az anyatej maradt, a tápszer mennyiség csökkent. Kb egy hónapja a szeméremajkak között pirosodást láttunk, amit a gyermekorvos valamilyen lila színű ecsetelővel kezelt, ami 3-as festék névre hallgat. Két nap múlva véres hólyagocskák voltak, ami pisiléskor nagyon csípett. Bőrgyógyász elmulasztotta, de az okot nem tudta ő sem. Valami allergiára gyanakodtak. Váltottam pelenka-márkát, popsitörlőt és krémet nem használunk, a fürdető gyógyszertári. A doktornőnk szerint lehet fehérje az okozó, de akkor még csak anyatejet tápszert és gyümölcsöt kapott. Egy hete újra jelentkezett az enyhe pirosodás, és újra lekezelték 3-as festékkel, ma reggelre újra véres hólyagok lettek. Lehet a 3-as festék, ami ront a helyzeten? Esetleg az anyatej a nem megfelelő fehérjeforrás? Hol tudunk az allergia-kiváltó dolognak a nyomára bukkanni? Vizeletből nem kimutatható esetleg, hogy miért savas? Hova javasolják, hogy menjünk szakorvoshoz?

Válasz

Mérhetetlenül sajnálom, de bőrjelenséget illetve annak okát néhány szavas leírásból csak ritkán lehet megítélni.
Azonban az nagy valószínűséggel mondható, hogy az anyatej nem lehet kiváltója ilyen elváltozásoknak. Arra pedig nem gondolnék, hogy az anyatej nem megfelelő fehérjeforrás egy csecsemő számára, sokkal igazabb ennek a fordítottja. Ennyi idős korban, lényegileg anyatejes táplálás mellett allergént - ritka kivétellel - nem lehet és nem érdemes keresni.
Vizelet vegyhatása - savassága - pedig a táplálkozástól függ, abból érdemi információ nem nyerhető.
A hármas festék a klasszikus gyermekgyógyászatban gyakran használt szer elsősorban gombás eredetű, a pelenka által fedett területen kialakuló bőrgyulladásokra. Ugyan nem általános csodaszer, de magam is hiszek benne. Tehát, azt sem gondolnám, hogy a folyamatot éppen az provokálta.
Javaslatom a következő: első lépésben beszéljen újra a gyermekorvossal. Azután lehet bőrgyógyászhoz fordulni. Nem baj, ha úgy gyógyul meg a gyerek bőre, hogy nem tudjuk pontosan a folyamat minden mozzanatát.
Bár ez így nagyképű, de magam ez esetben egy szimpla bőrgyulladásra gondolok, ami helyi kezelésre elmúlhat. Popsikrémet meg lehet, és kell használni.
Dr. Péter György  

Kisfiam 15 hónapos lesz, jelenleg nem látszik, hogy újabb foga jönne, de a popsija hirtelen n ...

Kisfiam 15 hónapos lesz, jelenleg nem látszik, hogy újabb foga jönne, de a popsija hirtelen nagyon  csúnya lett. Vörös és "pöttyös". Mástól is hallottam már ezt a tünetet , de nem tudom mivel lehet kezelni a popsiját hatékonyan. Létezik valamilyen csodaszer? Most a körömvirág krémet próbálom ki, mert a Neogranormonra nem reagált. A Canestent is hallottam , de az elég drasztikus, nem?

Válasz

A nyári időszakban még a ma használatos, korszerű pelenkák mellett is jóval gyakrabban látunk piros, akár hámló, hámfosztott popsibőrt. Akármennyire is nedvszívó az a pelenka, meleg van, a bőr izzad, így a pelenkában a sötét, párás közegben könnyen telepszenek meg a gombák. De gyorsabban indul bomlásnak a vizelet, széklet is, felszaporodhatnak bőrt irritáló anyagok. Egy 15 hónapos baba már sok mindent eszik, sok új ételt is kóstol, tehát előfordulhat az is, hogy egy új étel indított bőrgyulladást, amelyre már gombák is rátelepedtek. Ha lehetőség van rá, sokat szellőztessék a baba popsiját, ha lehet, légáteresztő pelenkát használjanak. Amennyiben a Neogranormon nem használt, célszerű lenne vagy gyógyszertári kevert popsikenőcsöt, vagy gyári pelenkakiütés elleni kenőcsöt használni. Ha a pöttyösség fokozódik, sőt hámlás is indul, a gomba jelenléte igen valószínű, amelyre valóban a Canesten kenőcs megfelelő. Egyáltalán nem számít drasztikus szernek, azért sem receptköteles. Ez azonban csak gombaellenes hatású kiterjedt bőrgyulladásnál a fenti kenőcsökkel ki kell egészíteni a kezelést.
Dr. Gömöri Ágnes

Kislányom popsiját minden pelenkázás után Neogranormon krémmel vékonyan bekenem és egy ...

Kislányom popsiját minden pelenkázás után Neogranormon krémmel vékonyan bekenem és egy ideje más krémet nem is használunk. A popsija mindig szép és csak igen ritkán és igen picit szokott piros lenni. A minap egyik barátnőm rám ijesztett, hogy nem szabad folyamatosan ezt a krémet használni, mert hormontartalmú. Kérem válaszát, hogy ez igaz-e, mert nekem ezt még eddig sem a gyógyszertárban, sem pedig az orvosnál senki sem mondta. Sőt a krémen sincs feltüntetve. 

Válasz

Valóban a Neogranormon kenőcsöt nem popsikenőcsként forgalmazzák. Sebek, fekélyek kezelésére szolgáló készítmény, hámosító, bőrregenerálódást elősegítő hatása van. D-vitamin származékot, hasnyálmirigykivonatot tartalmaz kenőcsben. Az előbbi hormonszerű anyag, de nem olyan hatású, mint az un. szteroidhormonk, amelyek tartósan alkalmazva akár a bőr sorvadását is okozhatják. Az alkalmazási előíratban is szerepel, hogy a kenőcsöt addig használjuk, amíg a folyamat gyógyul. Kollegáim is, én is tehát általában akkor javasoljuk a használatát popsikenőcsként, ha a bőr gyulladt, hámfosztott. Egyébként különböző gyógyszertári, ill. gyári  un. popsikenőcsöt ajánlunk. Ezekből igen sokféle van, és a hámosító hatáson kívül gombaölő, gyulladáscsökkentő hatásuk is van. 
Dr. Gömöri Ágnes

X
EZT MÁR OLVASTAD?