Rendelő

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Bolus adstringens

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

Összes címke »

Kérdések-válaszok


Kislányom 20 hetes, s születése óta szinte mindig nyitva van a szája, alvás kö ...


Kislányom 20 hetes, s születése óta szinte mindig nyitva van a szája, alvás közben és ébre is. Láttam már néha néhány másodpercig csukva is, de az nagy ritkaság. Kb azóta szörcsög, kicsit váladékos az orra, köhécsel is, volt már erosen náthás is. Szopás közben ez nem zavarja, rendesen, jól szopott mindig.
Lehet ez a szörcsögés az oka, vagy a nyelve nem fér el a szájüregében? Mindenkinek ez az elso kérdése, miért van kinn mindig a nyelve. Egyáltalán becsukja valaha?

Válasz


Vannak olyan kromoszóma rendellenességek, anyagcsere, ill. hormonális betegségek, valamint a nyelv keringésének zavara, tumora, amikor a nyelv nagy, nem fér a gyermek szájába. Ezek azonban általában egyéb tünetekkel is járnak, ill. látszik a nyelven annak megbetegedése. Csecsemo és kisgyermekkorban azonban mindezektol függetlenül is viszonylag gyakran látunk tátott szájú, esetleg nyelvét kissé kilógató gyermeket. Ennek oka leggyakrabban az akadályozott orrlégzés, amit piciknél elsosorban a megnagyobbodott orrmandula okoz. A túlburjánzott orrmandula gyakran fokozottan termel nyákot, ill. a náthás állapot nagyon lassan múlik. Kislányuknál ez tehát felmerülhet. Csecsemokorban még az orrjárat szukebb volta, esetleg részleges elzáródása (fejlodési rendellenesség) is okozhatja. Az okok tisztázása és esetleg a megoldás érdekében keressenek fel gégész szakorvost. Amennyiben ez megoldható, azt célszeru minél hamarabb elvégezni, mivel a gyorsan fejlodo arckoponya ebben az "állásban" fejlodik, alakul, úgy azt a késobbiekben nehéz korrigálni.
Dr. Gömöri Ágnes




A kislányom áprilisban lesz 3 éves. A bal szeme főleg hideg, szeles időben sokat könny ...

A kislányom áprilisban lesz 3 éves. A bal szeme főleg hideg, szeles időben sokat könnyezik. A szemorvos megvizsgálta, szemcseppet írt fel és a fül-orr-gégésztől vizsgálatot kért, hogy meg van-e duzzadva az orr nyálkahártya. A fül-orr-gégész azt mondta, hogy meg van duzzadva (éppen egy náthából kigyógyulás után) és az orrmandula eltávolítását javasolta. 
Szeretném megtudni, hogy valóban indokolt lehet-e a szem könnyezése miatt az orrmandulák eltávolítása. A kislány ősz óta jár közösségbe, azóta háromszor volt náthás illetve fülkürthurutja volt, egyébként nem beteges és csukott szájjal alszik. Az orvos előzőleg soha nem tett említést arról, hogy meg lennének nagyobbodva az orrmandulák, azok kivétele csak most, a szem könnyezése miatt merült fel.

Válasz

Kislánya ősz óta jár közösségbe, megismerkedett az óvodás társai által hozott baktériumflórával. Gyakrabban volt az elmúlt időben beteg. A könnyezés valóban összefügghet náthával és orrnyálkahártya duzzanattal is. Azonban, ha ezeket kikezeljük lényegesen csökken a könnyezéses panasz is. A szeles hideg időben természetes a könnyezés, ettől nem szabad megijedni. A jobb időben már nem lesznek ilyen panaszai. Arról, hogy ki kell-e venni az orrmanduláját vagy sem, nem a szemész dönt, hanem a fül-orr-gégész. Ő tudja, hogy lehet-e még konzervatív módon kezelni vagy sem ezt a problémát.  Amennyiben nem jár váladékozással a könnyezést szemcseppel nem kezeljük. Bizonyára van a könnycsatornának levezetése az orrkagylókhoz, különben állandóan könnyezne a gyermek.

dr. Sényi Katalin

 



4 éves gyermekemnél rtg vizsgálat után arcüreggyulladást és hörghurutot állapítottak m ...

4 éves gyermekemnél rtg vizsgálat után arcüreggyulladást és hörghurutot állapítottak meg. 2 hónapja folyamatosan meg van fázva vagy náthás nem tudom. 2 üveg augmentint beszedett. Most Zinnatot kapott. Folyamatosan csepegtettek az orrába. Lehetséges, hogy ennek ellenére nem indul meg a váladék? És ha nem akkor mi történik. Panaszkodik fülfájásra is. Egy napja infrázom infraégővel az arcát.

Válasz

Levele alapján bizony egyértelmű az arcüreggyulladás (amelynek bizonyos esetekben lehet következménye a hörghurut), valószínűsíthető a kezdődő középfülgyulladás, és mindezek, valamint a kórtörténet alapján a jócskán megnagyobbodott orrmandula is. Mivel a gyermeknek az alkalmazott terápia mellett fülpanasza is jelentkezett, feltétlenül javasolnám a gégész szakorvos felkeresését. Ilyen esetben a megfelelő antibiotikus terápia mellett még gyulladáscsökkentőt, duzzanatcsökkentő gyógyszert, nyákoldót, gyakran a gégész szakorvos által összeállított speciális orrcseppet kap a kisgyermek. Ezen kívül az infrát is igen jó eredménnyel lehet használni. Megfelelő ideig, megfelelő távolságban! Ha a kicsi meggyógyult, újra meg kell vizsgálnia a gégész szakorvosnak az orrmandulák valódi nagyságát. Mindezek után lehet mérlegelni az esetleges orrmandula műtétet, főleg ha az a következő náthás-hurutos megbetegedésnél annak elhúzódását, ill. ismételten szövődményeket okoz.
Dr. Gömöri Ágnes



Abban kérném a segítségét, hogy ha a lányom állandóan szürcsög az orrán - megfáz ...

Abban kérném a segítségét, hogy ha a lányom állandóan szürcsög az orrán - megfázott- és mi porszívózzuk állandóan az orrát, nem lehet -e kikerülni az arcröntgent annak megállapítása végett, hogy nem kapott-e arcüreg gyulladást.

Válasz

A nehezített orrlégzés lehet akut betegség, illetve inkább krónikusan zajló folyamat következménye is.
A klasszikus nátha alatt akut betegség értendő. Ekkor érdemes - természetesen azt sem sokáig - orrcseppet adni, és a gyermek orrát szívni. Ugyancsak váladékozás - ekkor azonban inkább sárgás, gennyes - észlelhető arcüreg-gyulladás következtében is.
Vannak azonban olyan esetek is, amikor az említett jelenség nem annyira a váladékozás, hanem a megnagyobbodott nyirokszervek - sok esetben az orrmandula - duzzanata következtében alakul ez ki. Ezt nem lehet leszívni.
Adott esetben szükségessé lehet az orrcsepp, hiszen a váladékot azért el kell távolítani, törekedni kell az orrlégzés szabaddá tételére. (Egyébként sokszor a sima fiziológiás sóoldat is megteszi.)
Az arcüreg gyulladás diagnózisa több alapon nyugszik: milyen klinikai eltérést észlel a gyermekorvos, milyen képet talál a gégész, illetve harmadikként, mit mutat a rtg vizsgálat.
Amennyiben az endonazalis - orrtükri - vizsgálat arcüreg-gyulladás lehetőség veti fel, akkor azt akként kell elfogadnunk, és kezelnünk. Sokszor azonban a nyálkahártyák duzzanata miatt a gégészeti vizsgálat nem tudja pontosan tisztázni az eltérés súlyosságát, ekkor merül fel a röntgen vizsgálat végzése, mivel azon jól megítélhető a melléküregek légtartalma.
A sugárterhelés e vizsgálattal nem túl nagy, úgyhogy adott esetben elvégezhető. Ugyanakkor a másik oldalon az áll, hogy az általa nyert információ fontos segítséget adhat a további kezelési mód megválasztásához.
Az esetleges hátrányok, a kockázat, illetve a vizsgálattal nyerhető előnyök megítélése a kezelő orvos felelőssége.
Dr. Péter György

Kislányom most hat és fél éves, és rengeteg problémát okoznak a különböző őszi-téli ...

Kislányom most hat és fél éves, és rengeteg problémát okoznak a különböző őszi-téli náthás jellegű fertőzések. Egy hét óvodába járás után általában megbetegszik, ami 2-3 hét otthon tartózkodást jelent (nem visszük rögtön közösségbe, ha elfogy az antibiotikum, hanem várunk pár napot). Ősszel és télen (ovis időszakban) ezek szinte kivétel nélkül gennyes középfülgyulladásban végződnek, de többször volt már bronchitise is (a fülgyulladás mellett vagy után). Egy szezonban kb. 3-5 alkalommal járunk a Fül-orr-gégészeten ilyen panaszokkal. kb. 2 évvel ezelőtt kivették az orrmanduláját, de ez nem hozott lényegi javulást, és gyakran észreveszem, hogy nyitott szájjal lélegzik. Tavaly fel is szúrták neki az egyik fülét egy alkalommal. Ha nem gyulladt, télen akkor is fénytelen, megvastagodott a dobhártya, savós váladékkal. Amellett, hogy a sok betegség jelentősen megterheli a családot (táppénz, éjjeli fülfájás, ügyeletre rohanás stb.) nagyon aggódom a gyerek miatt. Ősszel iskolás lesz, és le fog maradni a sok betegség miatt. Egy ismerősöm azt mesélte, hogy az ő gyerekének tubust helyeztek a fülébe. Meg is kérdeztem a fül-orr-gégészt erről az eljárásról, de ő azt mondta, hogy ezt csak a legvégső esetben ajánlja. A kislányom azonban egy évben "csak" 3-4 hónapot kínlódik, nyáron sosem gyullad be a füle. Igy általában marad az antibiotikum (ezen a télen 2 hónap alatt 3 levél különféle tabletta fogyott el) és a fülmelegítés. Tegnap azonban a rádióban azt hallottam egy szakorvostól, hogy tilos melegíteni a gyulladt gennyes fület. Milyen módszer van arra, hogy ezen az állapoton kicsit segíteni tudjunk? Szorgalmazzam a háziorvosnál, hogy vizsgálják ki a gyereket, miért kap el minden fertőzést? Létezik megelőző terápia?

Válasz

Valóban kissé szokatlan, hogy ilyen gyakran beteg a gyermeke, és ráadásul megértem az ehhez társuló problémáit.
Azt rögtön az elején: az orrmandula hajlamos visszanőni. Erre utal először az is, hogy elmondása szerint nyitott szájjal lélegzik. Másodszor emellett szólhat, hogy oly gyakoriak a felső légúti hurutok.
Tehát egy komplett gégészeti kivizsgálás feltétlenül indokolt, bár utal arra, hogy rendszeresen nézi gégész.
Következő kérdés, van-e valami egyéb betegség, eltérés, ami gyermekét hajlamosítja a légút betegségekre. Erre választ kereshetünk részben a szokványos gyermekorvosi vizsgálatokkal, részben laboratóriumi, esetleg képalkotó vizsgálatokkal. (Esetleg kiderülhet csökkent védekező készség, allergia stb.) Ez ügyben talán legjobb, ha saját gyermekorvosukhoz fordulnak.
A fül melegítéséről:
Tehát a fül melegítése csak tubahurut esetén ajánlott, tehát amikor még nincs manifeszt gennyedés. Tubahurut kísérheti a felső légúti fertőzéseket, a fül fájdalmával, esetleg csökkent hallással, és megfelelő, a gégész által látott fültükri képpel. Lényegileg mindig ez előzi meg a gennyes középfül-gyulladást. A már kialakult, és szintén  rendszerint gégész által diagnosztizált gennyes középfül-gyulladást a gyermekorvosnak és gégésznek együttműködve kell ellátnia, gyógyszer (antibiotikum adásával). Ekkor valóban nem ajánlott a melegítés.
A tubus behelyezését tudomásom szerint akkor szokták ajánlani, ha gyakran szaporodik fel a dobüregben savós váladék, mert így a dobüreg megfelelő szellőzése biztosítható, és ezáltal megelőzhető a folyamat rosszabbodása..
Hogy mivel előzze meg a dolgokat? 
Erre a legnehezebb válaszolni. Ebben többet tud segíteni a gyermekét ismerő orvos és gégész. A gyereket meg kell tanítani és rá kell szoktatni a megfelelő orrfújásra. Fontos a kivizsgálás. Vannak bizonyos - több-kevesebb sikerrel kecsegtető - gyógyszeres próbálkozások is.
Mindenképpen beszéljen a gyermekorvossal.
Dr. Péter György
2004.02.27


2002.07.09

Fiam 34 hónapos. Kb.1 hónapja rekedtes, fátyolos a hangja. Nem náthás nem köhög, nem ...

Fiam 34 hónapos. Kb.1 hónapja rekedtes, fátyolos a hangja. Nem náthás nem köhög, nem fáj a torka. Az orvosunk köptetőt és allergia ellenes cseppeket rendelt. Ha ez nem segít akkor menjünk a gégészetre. Én nem szívesen adom neki ezeket a gyógyszereket talán feleslegesen. Ön mit javasol?

Válasz

A fátyolos, rekedtes hang több ok következménye lehet, bár alapvetően a gége rendellenességére utal.
Nagyon nehéz úgy megítélni a dolgot, hogy a gyereket nem látjuk. A felírt gyógyszereket hallva azt gondolom, hogy a gyermekét vizsgáló orvos légúti fertőzés kapcsán kialakuló eltérésre gondol. Az allergia ellenes csepp az ekkor kialakuló gyulladásos váladékképződés visszafogását illetve az esetleges gyulladásos duzzanat mérséklését is eredményezheti.
Nem mondhatom innen és így feleslegesnek a kezelést.
Ugyanakkor hozzátenném, azt is érdemes megfigyelni, hogy alszik a gyermek. Ugyanis nagyon gyakori probléma, hogy - különösen száraz környezetben - az egyébként a nyirokszervek túltengésére hajlamos gyermek, a megnagyobbodott orrmandulák miatt nyitott szájjal, esetleg horkolva alszik. Ilyenkor pedig a kiszáradó nyálkahártyák okozhatnak hasonló panaszokat, tüneteket. Ezért javaslom a környezet párásítását, esetleg ez is segít.
Azzal egyetértek, hogy amennyiben az általános gyermekorvosi módszerek, esetleg kezelés nem hoz eredményt, meg kell mutatni a gyermeket gégésznek is.
Dr. Péter György

2 éves kisfiam kb. egy hónapja taknyos, egy nap kb.8-10-szer szívjuk porszívóval le az orr ...

2 éves kisfiam kb. egy hónapja taknyos, egy nap kb.8-10-szer szívjuk porszívóval le az orrát. Ezt leszámítva semmi baja sincs, tünet és panaszmentes. Elvittük múlt héten szakorvoshoz és közölte jöjjünk vissza amikor akarunk a jövő héten, mert a gyereknek ki kell venni az orrmanduláját. Állítólag be van gyulladva. 
Én ezt nem engedem, nem hiszem hogy nincs más megoldás erre a problémára!!! Kétlem,  hogy e miatt ki kellene tennem a két éves kisfiamat ennyi megpróbáltatásnak, szenvedésnek!

Válasz

A probléma bevezető részéről: elmondja, a gyermeke kb. egy hónapja náthás, és igen gyakran kell szívni az orrát.
Először is: milyen jellegű az orrfolyása? Ugyan azt mondta, egyébként tünetmentes, de nem kíséri köhögés, esetleg éjszaka?
Az orrváladék vízszerű a banális nátha esetén, azonban ha sárgás/gennyes jellegű, az már esetleges szövődményre - az orrmandulák gyulladására, arcüreg-gyulladásra - utalhat.
Eddig csak orrszívást alkalmaztak? Ugyanis valóban, sokszor elég az is, azonban ilyen elhúzódó esetben azért szükségesnek látszik első lépésben orrcsepp, orrkenőcs alkalmazása is. (Természetesen, az orrcsepp is gyógyszer, az sem alkalmazható sokáig.)
Középső rész: mit értenek szakorvoson? - Vélhetően a gégészt, hiszen műtét merült fel. Előtte azonban kérdem, mit talált, mi volt az orr-garat vizsgálatának eredménye? Valóban, mint mondtam lehet szó különböző gyulladásokról.
A probléma utolsó része: a műtét javallatának felállítása a gyermek kezelő orvosának, továbbá a gégésznek a feladata. Azonban annak elfogadása vagy elutasítása természetesen a szülő joga.
Én ilyen esetekben (is) annak vagyok a híve, hogy a döntés nem a "jog" alapján történjék, hanem közös megegyezésen, mivel a döntés megszületéséhez a szülő értő véleménye is hozzátartozik. Ez pedig csak az információk ismeretében lehetséges.
Az orrmandula műtét - ahogy ezt mondják - rutin beavatkozás. A műtéti kockázat alacsony. Szerepe abban áll, hogy helyreállítsa a megfelelő orrlégzést illetve a garat (dobüreg) szellőzését, ezáltal további szövődményeket orvosolhat, illetve előzhet meg.
Hogy van-e még egyéb lehetőség? - Azt csak a gyermek vizsgálata után ítélhető meg. Ehhez pedig kell a gyermeket vizsgáló véleménye is.
Dr. Péter György

X
EZT MÁR OLVASTAD?