Rendelő

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Bolus adstringens

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

Összes címke »

Kérdések-válaszok

Kisfiam 11 hónapos elmúlt, 3350 g-mal született (56cm volt), most 9100g a súlya. 6 hónaposa ...

Kisfiam 11 hónapos elmúlt, 3350 g-mal született (56cm volt), most 9100g a súlya. 6 hónaposan 8000g volt és eddig 2 olyan hónap volt, amikor egyáltalán nem változott a súlya, volt, hogy egy picit csökkent is. Még mindig szopik 2-3x naponta.
7 hónapos korától vacsorára doktornőnk HUMANA HA pépet irt fel , mert ekkor stagnált a súlya napi 5 szopás mellett is. 9,5 hónapos korában 1 hónapon keresztül hasmenése volt a babának, vizes napi 3-4x-i nagyon bűzöset kakilt. Ekkor kivizsgáltattuk (vér volt a székletében, mást nem találtak, még vashiányt sem) és a HUMANA HA pépről váltottunk Sinlacra, mert azt állapították meg (szerintem nem bizonyítottan), hogy tejallergiát kaphatott a gyerek a tejpéptől. Megnéztem, ez a pép laktózt tartalmaz, de tejport nem. A családban nincs ételallergiás, férjem gyengén szénanáthás, de ez felnőtt korában alakult ki nála és alig észlelhető.
Kérdésem: létezik, hogy HUMANA HA péptől legyen egy gyerek tejallergiás, ha még egyáltalán nem evett tejterméket ezenkívül? Én magam sem viszem túlzásba a tejtermékeket, viszont egyik orvos sem mondta, hogy én ne fogyasszam őket. Sinlac óta egyébként teljesen rendbejött a gyerek, addig is igazán csak a vizes bűzös széklet volt a jele a betegségnek, kicsit fáradékonyabb volt, egy-egy éjszaka nyugtalanabbul aludt. Súlya akkor stagnál, viszont azóta sem kezdett rohamosan nőni. Utóbbi hónapban kb. 200g-ot hizott. 
Másik dolog, hogy kapott párszor 9 hónapos kora után a gyerek kenyérhéjat, kiflicsücsköt, 7 gabonás pehelyből 1-1 kávéskanállal a gyümölcsébe, főzelékébe, de a hasmenés hatására akkor abbahagytam, viszont 1 éves korában szeretném újból bevezetni. Hogyan lehet a lisztes (glutént) ételeket fokozatosan bevezetni? Milyen étrendet, ételeket javasol egy 1 év körüli kisbabának, aki nem ehet tejterméket viszont még 2x szopik naponta? 

Válasz

Hát először is kezdjük a tejallergiával. A "tejallergia" az esetek döntő többségében tejcukor allergia, vagyis laktóz intolerancia. Tehát, a HA péptől igencsak lehet tejallergiás a gyermek. Jó lenne tudni, hogy a tej mely összetevőjére, ha ugyanis a tejcukorra, akkor  - persze orvosi vélemény után - savanyított formában (sajt, túró, joghurt) kaphat tejterméket a gyerkőc, mert ezekben a tejcukor átalakult már. Ha azonban a tej fehérjére érzékeny, akkor valóban tartózkodni kell  mindennemű tejterméktől. (Figyelem, még a párizsiban is lehet tej!!!) A tejallergiát az esetek egy részében ki szokták nőni a gyerekek, ezt időszakos vizsgálatokkal alá kell támasztani, és az étrendjét ennek megfeleloen alakítani.
Véleményem szerint egy 11 hónapos gyerek - ha nincs különösebb ellenjavallat - nyugodtan kaphat kenyérféléket. Nyugodtan adhatsz neki kenyérhéjat, kiflicsücsköt rágcsálni és a főzeléket is sűrítheted liszttel. Kaphat gabonapelyheket és teljes kiörlésű gabonával sűrített gyümölcsöt pl. uzsonnára.
Én nem látom akadályát - a szopás mellet is!- a reggeli bevezetésének és véleményem szerint nyugodtan kaphat kétszer főzeléket. Ezt nem  a dr. véleménye ellen, hanem saját véleményemként mondom. Esetedben főleg egy olyan kisbabáról van szó, aki nem hízékony, úgyhogy nyugodtan próbáld megkínálni reggelivel és vacsorával is!
A reggeli természetesen lehet kenyér felvágottal ( ha tejfehérje-allergiás, akkor nagyon óvatosan, csak Liga, vagy Delma Light margarint és mindig tanulmányozd át, hogy a felvágottban mi van!) Lehet házilag gyártani különböző zöldségkrémeket, vagy húskrémeket, amik biztosan egészségesek, hiszen Te magad csinálod, tudod mi van benne. Az egyik főzelék mindenképpen
húsos legyen, a másik lehet üres is. A húst célszerű pl. úgy elkészíteni, hogy egyben megfőzöl pl egy csirkemellet, jó sok zöldséggel, zöldfűszerekkel, minimális sóval, aztán ledarálod, leturmixolod, jégkockatartóba helyezed és a forró főzelékbe egy vagy két kockát belepottyantasz. Így nem kell állandóan húst főzőcskézned és a főzelék is ehetővé hűl. Aztán adhatsz pecsenyezsíros kenyeret is a lurkónak paradicsommal, paprikával.
Nem kell "eseményt" csinálni az evésből és nem kell mindenáron elhízlalni a gyereket. Ha egyébként jól fejlődik, nem beteg, mozgékony, akkor nincs ok az aggodalomra.
Bátran használd az ízeket, puskázz a bébiételes üvegekről, vegyél babaszakácskönyvet és ne ess kétségbe. Nem minden gyerek tankönyvi példa, ha úgy érzed, nyugodtan eltérhetsz - persze megfelelő kontrollal - a megszokottól.
Makai Kinga

Pici fiamnak, aki most hetedik hónapos, makacs, gyógyulni nem akaró náthája van. Szinte két ...

Pici fiamnak, aki most hetedik hónapos, makacs, gyógyulni nem akaró náthája van. Szinte két hetes korától porszívózzuk, néha gyógyszeresen is kezeljük a doktornénink tanácsára (barna orrcsepp, C-vitamin ampulla, s egyszer már Erythran-kúrát is kapott, igaz, attól kiütéses lett). Van egy-egy időszak, hogy megszűnni látszik, de sajnos ez csak 1-2 hétre tehető, majd kezdődik minden elölről. Van egy három éves bratyesza, vele hasonlóan csináltam mindent (levegőztetés, öltöztetés, stb...), mégsem voltak ilyen problémáink.
Lehet-e valami oka az ilyen krónikus náthának, valami, ami megmagyarázza az állandó kiújulást?

Válasz

Vannak csecsemők, akiknél hónapokig-kis szünetekkel-orrdugulást, orrváladékozást észlelünk. Ezek hátterében leggyakrabban bukás (sokszor a szájon nem jön ki a tej, de az orrgaratba jut ekkor, így a szülő nem is észleli), száraz szobalevegő (főleg fűtési szezonban), étel-, főleg tejallergia és természetesen a közösségbe járó testvér áll, aki rendszeresen szállítja a légúti kórokozókat, amelyek enyhe esetben csak náthás állapotot okoznak. A gyakori orrcsepp-használat is eredményezhet állandó orrváladékozást. Ha a náthás állapot kifejezett, a váladék sok és sűrű, a baba köhög is, természetesen szükség lehet orrcseppre, nyákoldóra, sőt, ha ez lázzal is jár, esetleg antibiotikumra. Az orrszívást minden esetben ajánljuk, nemcsak jobb közérzetet, szopást, alvást biztosít, de a szövődményektől is védi a babát. A porszívóra szerelhető orrszívó egyáltalán nem ártalmas, pontosan így van kiképezve, hogy normál porszívóra csatlakoztatva-vagy több fokozatúnál a gyengébbre állítva- optimálisan, a nyálkahártya-sérülés veszélye nélkül kiszívja a pangó váladékot. Sajnos, a kézi szívókkal ilyen hatékonyságot elérni nem lehet. A csecsemők ilyenkor nagyon mérgesek, de utána megkönnyebbülnek. Előbb-utóbb meg is szokták a beavatkozást. Ha a nátha nem erős csak ezt alkalmazzuk, és fiziológiás sóoldatot csöppentsünk, vagy Stérimar oldatot permetezzünk a csecsemő orrába. Lehetőleg párásítsuk a szoba levegőjét. Ha a helyzet nem javul, érdemes gégész, vagy allergológus véleményét is kérni.
Dr. Gömöri Ágnes



Kislányom 3éves lesz júniusban. 5 hónapos korában tej és tojás intoleranciát állapítot ...

Kislányom 3éves lesz júniusban. 5 hónapos korában tej és tojás intoleranciát állapítottak meg nála. A tünetei véres széklet és puffadás voltak. Kiderült, hogy van egy csecsemőkori CMV vírusa, de nem tudták egyértelműen megmondani, hogy ez az allergia ettől alakult-e ki, vagy csak úgy jött. Kétéves korától térhettünk vissza a rendes étrendre. De sajnos mostanra megint romlottak az eredményei, ismét kezdhettünk diétázni. Az egyik kérdésem, hogy ennek az allergiának mi köze a CMV vírushoz? A másik, hogy az jó, vagy rossz, hogy a tünetek inkább emésztési jellegűek (véres széklet, puffadás, nagy pocak), a bõrén nem jelentkezik. És hogy fognak rájönni arra, hogy a gyerek már kinőtte, állandó kísérletezéssel - egy ideig diéta, aztán újra próba...- vagy nagyobb korban van valami speciális vizsgálat a vérvételen és a fújásos vizsgálaton kívül. És végül, az érdekelne, hogy száz százalékosan megbízhatom-e az élelmiszereken feltüntetett összetételben?

Válasz

Azt hiszem egyértelmű választ adni arra vonatkozóan, hogy kislánya allergiája és a a csecsemőkorban történ CMV vírus fertőzés között oki kapcsolat lehet-e, senki nem tud. Kell lennie kislányánál egy  un atópiás hajlamnak ami genetikailag meghatározott. Abban, hogy az allergiás betegség mikor és milyen formában jelentkezik az függhet attól hogy az arra hajlamos szervezetben az allergiás reakciók indulását  mikor és mi provokálja. Az allergiás betegségeknél  nincs olyan, hogy jobb, vagy rosszabb, azt a tünetek súlyossága határozza meg. Valamint az is közismert , hogy a különböző típusú allergiás betegségek az élet során egymásba átmehetnek. Levele alapján kislányának nagyon heves allergiás tünetei voltak tejfehérje fogyasztása után. Sajnos ilyen esetekben a diétát  általában több évig is tartani kell,, sőt akár az is előfordulhat, hogy egész életen át csak bizonyos tejtermékeket és azokból is csak bizonyos mennyiséget fog eltűrni a szervezet. Hogy az évek során ez hogy alakul, azt bizony csak kontroll vizsgálatokkal lehet ellenőrizni. Ez nem kísérletezés, hanem a beteg érdekében történő vizsgálat. Mindenkinek az a jó, ha a gyermeket a legkíméletesebben de csak annyira szigorúan diétáztatjuk amennyire szükséges. A vizsgálat felnőtt korban is ugyanúgy történik. Sajnos nem bízhat meg 100%-osan az összetevők feltüntetésében. Előfordulhat, hogy aminek a feltüntetését a a rendelkezések nem írják elő (újabb színezékek, stabilizátorok) az nincs rajta a csomagoláson.
Dr. Gömöri Ágnes



A kislányom 15 hónapos sajnos nagyon erős tej és tojás allergiája van , (egész tej 5/10++, ...

A kislányom 15 hónapos sajnos nagyon erős tej és tojás allergiája van , (egész tej 5/10++, casein 3/5++_ , tojás7/10+++,) 4,5 hónaposan végeztek a karján  először tűpróbát, azzal állapították meg az értékeket...., De mint olvasom Mo-n csak 3 éves kor fölött végeznek ilyen vizsgálatot, és azt is találtam a  válaszlevelek között , hogy ezek a tesztek nem is megbízhatóak . Nekünk a jövőhéten esedékes az újabb vizsgálat , de sajnálattal látom, hogy nem számíthatunk jobbulásra, mert  ha véletlen (hiába az intelmek ellenére) megpuszilja valaki, vagy valahova nem  " tiszta "helyre nyúl, rögtön azon a helyen vörös duzzadt foltocskák jelennek meg .
Tehát ha most megkapom az eredményeket azok mennyire megbízhatóak...? Kérjek vérvételes ellenőrzést is ...? Mi a különbség a két vizsgálat között?
Nekünk azt tanácsolta a doktornő míg Ő erre nem ad utasítást , semmilyen mennyiségben az allergiás ételekből ne kerüljön a babához (fulladásos tünetek léphetnek fel, ha véletlen még is megtörténne van kéznél nálunk 1 adag életmentő injekció) . De a gyermekorvosunk, ki látta az allergológus által kiállított eredményeket azt tanácsolta próbáljak  joghurtot adni kezdésnek. Hát még nem mertem adni. Kinek teljesítsem az utasításét?!? Melyik a járható út?!?

Válasz

Valóban Magyarországon 3 éves kor alatt nem végeznek bőrpróbát, mert ezek nem megbízhatóak. Ma már elvégzett bőrpróba értékelésénél nem fogadunk el "+" jelzést, csak mm-ben megadott nagyságot. Ez nemzetközi ajánlás. Levele alapján kislánya nagyon allergiás, és allergiája nemcsak ételekre, hanem ezek szerint külső fizikai és kémiai ingerekre is beindul. Talán éppen ezért sem megbízható  - nem kellően specifikus - nála a bőrpróba. A vérvizsgálatok megbízhatóbbak, és ezek során is van mód arra, hogy a leggyakoribb erős ételallergénekkel: tej, szója, tojással szemben termelt ellenanyagokat kimutassák. Az eredmények alapján az allergia mértékére is következtetni lehet, és az esetleges javulás is (kb. 2-3 év múlva) pontosan nyomon követhető. Ilyen komoly allergia esetén nálunk is a gasztroenterológus szakorvos szigorú tej és tojásmentes diétát ír elő, akár évekig! Ebbe az erjesztett termékek és mini adagok sem férnek bele. A gyermekek akár 3-4 éves korig speciális tápszert kapnak, amely biztosítja a megfelelő fehérje és kalcium bevitelt. Ha a labor eredmények javulnak, el lehet kezdeni a tejtermékek nagyon óvatos és fokozatos visszaadását. Amennyiben nem diétáznak, azonkívül hogy a tünetek azonnal jelentkeznek, sokkal kisebb a valószínűsége annak, hogy a gyermek allergiája szelídülni fog, és sajnos megnövekszik annak a valószínűsége, hogy a későbbiekben asztmássá is váljon.
Dr. Gömöri Ágnes

Kisfiam 10 hónapos,3 hónapos kora óta van atóphiás dermatitise nagyon erős tünetekkel kezd ...

Kisfiam 10 hónapos,3 hónapos kora óta van atóphiás dermatitise nagyon erős tünetekkel kezdődött. Jelenleg Nutrilon szója alapú tápszert kap, Sinlac  pépet, és a következő zöldségeket sütőtök, spenót, cukkini, sárgarépa, burgonya, rizs. Ma kezdtük el a céklát. Gyümölcsöt csak almát és körtét eszik, de ezekből elég sokat. Vérvizsgálatot és bőrpróbát végeztek nála, tojásfehéje és banán allergiát hoztak ki eredményként. Ellentétben a magyarországi kezeléssel a tehéntejre és tejtermékekre azt mondta az orvos hogy mehet, mert a vérv. negatív lett. Ennek ellenére nem adok neki tejet, a glutén is negatív lett, de azt sem mertem adni még. A narancs, brokkoli, karfiol és a hüvelyesekre azt mondta az orvos hogy ne is próbálkozzam velük. Csirke és nyúlhúst eszik felváltva, néha egy kis vajat teszek a főzelékébe, csak saját készítésű ételeket eszik. Ezzel a (szerintem) szigorú diétával elértük hogy már csak az arcán és a kezén jelentkezik az ekcéma. Pár napra eltűnik aztán ismét jelentkezik.  Elegendő Ön szerint ez a pár zöldség és gyümölcs a normális fejlődéshez?
A másik gondunk pedig az , hogy a vérv. során arraschid olajra is megcsinálták a tesztet ami nem mutatott egyértelmű reakciót. Azt tanácsolta az orvos , hogy menjünk be a klinikára és egy napig mogyorót fognak etetni Marcival , hogy kiderüljön allergiás-e a mogyoró félékre. A kérdésem az lenne, hogy ha nem allergiás a mogyoróra akkor nem pont ez a kísérlet válthat ki allergiát nála.

Válasz

Nem derült ki az sem leveléből, hogy a szója alapú tápszert mikor kezdték használni.6 hó előtt nálunk nem ajánlják, az ilyen életkorban könnyebben kialakuló szója allergia miatt. Hogy egy atópiás csecsemő a tejet ihatja-e, és a gyümölcsök és zöldségek közül mit mellőzzön, nagyon megoszlanak a vélemények. A bőrgyógyászok gyakran tapasztalják, hogy az allergológus által előírt diéta mellett is akár komoly tünetei lehetnek a kisgyermeknek. Nem egyértelmű az ételek allergiát okozó szerepe és az észlelt bőrjelenség közötti összefüggés az atópiás dermatitiszben. Tény az, hogy ezek a csecsemők általában öröklötten hajlamosak allergiás betegségekre. Fontos tehát náluk az erős allergének  elkerülése/tej, tojás, hal, déligyümölcsök, olajos magvak/, ill óvatos 1 éves kor utáni bevezetése,  és az anyatej adás! Ha a csecsemőnél így is megjelennek a bőrtünetek érdemes elvégezni bizonyos vizsgálatokat, ahogy ez az Önök esetében is történt. Magyarországon a brokkolit, karfiolt nem ill a hüvelyeseket is csak bizonyos esetekben vonjuk meg automatikusan. Meg kellene próbálniuk a fehér répát, spenótot, sóskát, salátát, zellert esetleg a paradicsomot, gyümölcsök közül őszibarackot, meggyet. Mindezeket persze óvatosan, mert un kereszt allergiák sajnos valóban léteznek.  A liszneműeket is érdemes lenne elkezdeniük már 1o hónaposan. Valóban egyoldalúnak tűnik a kicsi táplálása és szüksége lehet bizony plusz vitamin pótlásra. Ha  kisfiúk nem allergiás a mogyoróra , akkor azt a vizsgálat nem váltja ki. Azonban, ha annak lehetősége fennáll, érdemes a vizsgálatot azért elvégezni, mert sajnos elég sok élelmiszer-gyári készítmények- tartalmaznak mogyoróvajat, így pozitív eredmény esetén tudnák, hogy erre figyelniük kell.
Dr. Gömöri Ágnes



Kisfiam 6,5 hónapos. 5 hónapos koráig csak anyatejet kapott, utána viszont tápszeres kiegé ...

Kisfiam 6,5 hónapos. 5 hónapos koráig csak anyatejet kapott, utána viszont tápszeres kiegészítésre szorult. BEBA HA tápszert kapott. Kb. 1 hónapig semmi tünet nem jelentkezett, karácsonykor viszont sípoló légzése lett, és obstruktív hörghurutot állapítottak meg nála. Ventinollal, Pulmicorttal és Zaditennel kezelték. Ezek hatására a tünetek elmúltak, de megelőző jelleggel a Pulmicortot és a Zaditent még kapja. Tegnap óta viszont a gyógyszerek ellenére újra jelentkeztek a tünetek. A háziorvosunk összefüggést gyanít a tápszeradás és a hörghurutunk között az esetleges tejfehérjeallergia miatt. A családban senkinek semmilyen allergiája nincs, a picit viszont a gyógyszerszedés mellett nem érdemes allergiavizsgálatra küldeni. A kérdésem az, hogy mennyire gyakori ez az összefüggés, és hogy mi a teendő.

Válasz

A tehéntejfehérje allergia bizony okozhatja a levelében leírt és visszatérő tüneteket. Véleményem szerint ebben az esetben kisfiúkkal mindenképpen érdemes lenne gyermek allergológiai szakrendelést felkeresniük. Amikor ugyanis kisfiúk jobb állapotba kerül és remélhetően tünetmentessé válik, a gyógyszerek adagjának, ill. számának csökkentése után az allergológiai ( laboratóriumi) vizsgálat elvégezhető lesz. Szerencsés esetben nemcsak az derül ki, hogy babájuk allergiás-e, vagy sem, hanem az is, hogy ételre-e, vagy valóban a tejre. A vizsgálat annak még a mértékét is megmutatja. Ezt nagyon fontos lenne tudni, hiszen a HA tápszerek tehéntej alapúak, többnyire csak megelőzésre alkalmasak, az allergia kialakulását azonban sajnos nem minden esetben védik ki. Az igazolt és tüneteket produkáló tehéntej allergiás csecsemőknek tejmentes gyógy tápszerekre van szükségük, amelyet a szakorvos rendelhet és írhat fel. Szerencsés esetben a tünetek fokozatosan megszűnnek és maga a tehéntej allergia kb. 4 éves kor körül megszűnik, ha a szülő az előírt diétát betartja.
Dr. Gömöri Ágnes



Az én kisfiam is 15 hónapos és úgy tűnik, erősen allergiás a tejre és tojásra. Én m ...

Az én kisfiam is 15 hónapos és úgy tűnik, erősen allergiás a tejre és tojásra. Én még mindig szoptatok egyszer, ritkán 2x egy nap, és azt mondták az orvosok, hogy én sem fogyaszthatok semmiféle ételt amely tojást v. tejtermeket tartalmaz.
A kisfiam 9 hónapos volt amikor kiderült, hogy allergiás a tejre. (Borzasztó tünetekkel kellett kórházba vinni 3 falat túrótól!) Egészen addig én rendszeresen fogyasztottam tejet, sajtot stb., és nem volt a tejemtől semmi baja. Gondolja, hogy igazuk van ebben, valóban lehet a tejemtől baja? Különben lelkiismeret furdalásom volt, mert arra gondoltam, hogy lehet, hogy miattam lett allergiás, de a férjem is érzékeny a tejre (nem ennyire) és a sógornőm is ételérzékeny. Úgy néz ki tehát, hogy örökölte. Mindezek ellenére és a nagyon erős reakció ellenére van arra remény, hogy kinövi?

Válasz

Kisfia egészen biztosan örökölte azokat a géneket, amelyek allergiára hajlamosítják őt. Ez tehát egy életre szóló adottság. Azonban az allergia formái: ekzema , hasmenés, szénanátha, esetleg asthma az élet során változhatnak ugyanúgy, mint az allergiás válaszok erőssége. A tejfehérje allergia  is többnyire a csecsemő és kisgyermekkorban okoz heves tüneteket és kb 3-4 éves korra ez megszelidül, bizonyos tejmennyiség fogyasztása nem okoz tüneteket. Ez abban az esetben valószínű, ha a szülő addig szigorúan tartja az előírt diétát. Sajnos azonban ilyen heves tünetek megjelenése után előfordulhat, hogy kisgyermeke táplálásánál a tejet egész gyermekkorában mellőzni kell, és azt felnőtt korba is csak módjával fogyaszthatja. Ilyen esetekben is, javuló vérvételi eredmények után  bizonyos időközönként intézeti körülmények között megpróbálják a tej óvatos visszaadását. Az eredményektől függ a további diéta. Kisfiát, mint utóbb kiderült-erről azonban nem tudhattak- már az anyatejbe került kis mennyiségű tehéntejfehérje is érzékenyítette, és ezért amikor töményen találkozott a tejfehérjével a reakció már nagyon heves volt. Fontos tehát most már, ennek ismeretében ameddig Ön szoptat a diétát szigorúan tartania.
Dr. Gömöri Ágnes

Kisfiunk szeptemberben volt két éves.  Tejet csak 1,5 éves kora után adtunk neki, amit 2 h ...

Kisfiunk szeptemberben volt két éves.  Tejet csak 1,5 éves kora után adtunk neki, amit 2 hónapon keresztül elfogadott, azóta viszont egy cseppet sem.
Joghurtokat, túró rudit, tejbegrízt hajlandó enni.
A tej el nem fogadása és mivel nagyon keveset evett bármit, elvittük gasztroenterológiára ahol vérből tejfehérje érzékenységet állapítottak meg és szigorú diétát javasoltak. A gyerekorvosunk adott egy tejcukor allergiásoknak szóló listát, hogy kb. ezt kellene betartani. A leletet megmutattuk egy másik gyerekorvosnak is, ő azt mondta mivel a tej el nem fogadáson kívül más tünet nem jelentkezik, a kevés evés ellenére súlya majdnem eléri a korának megfelelő átlagot ezért ne tartsunk diétát.
Kérdésem kinek a tanácsát kövessük? Ha szigorú diétára fogjuk a gyereket, a joghurtot, rudit is elvesszük tőle, még annyit sem fog enni mint eddig.

Válasz

Ha a kisgyermeknél laboratóriumi vizsgálattal tejfehérje érzékenységet ki lehet mutatni és a gyerek a tejet nem fogadja el, vagy egyéb allergiára utaló tünete van az allergiát komolyan kell venni. Amennyiben  Önök betartják ill. betartatják az egyenlőre szigorú de az életkor előrehaladtával bővíthető diétát, a kisfiú nagy valószínűséggel "kinőheti" azt, 4 éves kora körül. Ha ezt nem sikerül tartani a tejfehérje allergia végigkísérhet a fiúk gyermekkorát. Szerintem nem ér annyit egy kis joghurt és 1-2 rudi. Ez eddig a tejfehérje allergiára vonatkozott, de Ön tejcukor érzékenyeknek  szóló listáról ír. A kettőt ne keverjék össze!. A tejcukor  érzékenyek (és nem allergiások- ez egy csökkent enzimműködés eredménye!) fogyaszthatnak  un erjesztett tejtermékeket: sajt, túró, kefír, joghurt. A tejfehérje allergiás gyerekek bizonyos ideig egyáltalán nem és később is csak korlátozással, néhány évig. Mindkettőnél, de főleg a tejcukor érzékenységnél jellemző, hogy a diéta be nem tartása emésztési zavart, étvágytalanságot, súlyosabb esetben fejlődésbeni elmaradást okozhat.
Dr. Gömöri Ágnes

Kisfiam júliusban volt 2 éves, és áprilisban kiderült, hogy tejérzékeny. Múlt héten volt ...

Kisfiam júliusban volt 2 éves, és áprilisban kiderült, hogy tejérzékeny. Múlt héten volt a fél éves kontroll vizsgálata (tejterhelés), ahol kiderült, hogy a tejallergia megszűnt, most a tojásunk lett erősen pozitív. Kérdésem a következő: milyen sorrendben lehet vissza(hozzá)szoktatni a gyereket a tejtermékekhez és milyen mennyiségekben, mert a gyerekkórházban erről szinte semmi felvilágosítást nem kaptunk.

Válasz

A tejfehérje érzékenység sajnos nem ritka probléma csecsemő és kisdedkorban. Ez elsősorban bőr és légúti tüneteket okoz, másodsorban emésztési problémákat. Habár azok inkább tejcukor érzékenységre utalnak. A mai korszerű vizsgálati módszerek (vér, labor) mellett ezek viszonylag jól kimutathatók, a mértékére is következtetni lehet. Sajnos ilyenkor gyakran pozitív a tojás és a szója allergia vizsgálati eredménye is. Ez a túlérzékenység helyes diéta mellett általában    3-4 éves korra nagymértékben szelídül. A kicsik tudnak tejtermékeket, majd tejet, tejfölt, tejszínt fogyasztani először ételekben, majd töményen is. Vannak esetek amikor a gyerek továbbra is csak kis mennyiségben bírja a tejtermékeket, ezt a szülő  általában pontosan meg tudja figyelni (pl. 1 joghurt +1 túró rudi), ezenfelül megjelennek újra  a korábbi problémák. A gyerekek nagy része 4-5 éves kortól diéta nélkül is jól van. Érdekes módon közöttük  sokkal többen vannak, akik nem fogadják el a tejet. Ha azonban nem diétáznak  csecsemő és kisdedkorban ezek a gyerekek, akkor allergiájuk megerősödhet, tartóssá válhat. A kisfiúnál is gondos fokozatos visszaadás szükséges. Először kis mennyiségben  még tejfehérje érzékenyeknél is az erjesztett tejtermékek adását javasoljuk (eleinte egy nap csak egyfélét), majd ezután először főtt ételben a tej a tejföl, tejszín adását. Ha eddig nem lépett fel semmilyen probléma, szabad ez utóbbiakat töményen is adni. Én azonban -mint írtam- óvatos lennék 3-4 éves korig lehetőleg inkább erjesztett tejtermékeket adnék csak, még főtt ételekben is.
Dr. Gömöri Ágnes

Kislányom 4 éves múlt és a naponta jelentkező hasfájásainak okát keresve tejcukor érzé ...

Kislányom 4 éves múlt és a naponta jelentkező hasfájásainak okát keresve tejcukor érzékenységet állapítottak meg nála. A vérvizsgálat azonban tejfehérje allergiát is kimutatott. Megtudható-e, hogy a tejcukor érzékenysége nem éppen a tejfehérje allergiából ered-e? Az orvosa szerint savanyított tejterméket ehet, de engem nem hagy nyugodni a joghurtban, sajtban levő tejfehérje.

Válasz

A tejcukor "érzékenység" a bélben a tejcukor bontó enzim elégtelen mennyisége, vagy működése miatt alakul ki. A tejfehérje allergia az étel allergiák egyik -kisgyermekkorban leggyakoribb- formája. Mindkettő különböző mértékű, hevességű lehet. A tünetek eszerint változnak enyhétől súlyosig. A tejcukor érzékenység leginkább has puffadást, hasfájást, hasmenést okozhat. A tejallergiának számos megjelenési formája ismeretes: hasfájás, laza székletek, hasmenés akár véres-nyálkás, bőrkiütések, légúti hurutos tünetek stb. Elképzelhető, hogy kifejezett és hosszan tartó hasmenés esetén a bélfal károsodik és ennek következtében kialakul a tejcukor emésztési zavara is. Ez az ok-okozat összefüggés egyértelműen nem bizonyítható, rá csak következtetni lehet. Azonban megfelelő diétával, főleg kisgyermekkorban a tejallergia kinőhető. A vizsgálati eredménytől- az allergia súlyossági fokától- függően ez a diéta szigorúan tejmentes, ill. engedélyez bizonyos mennyiségű erjesztett tejterméket. Ezeknek a tejtermékeknek e fehérjéét bizonyos mennyiségben a tejallergiások /az enyhébb tünetekkel rendelkezők/  jól tűrik. Ezekben a termékekben a tejcukor már jórészt bontva van. A tejmegvonás ideje az eredmények alapján már az első vizsgálatkor valószínűsíthető, és azt a kontrollvizsgálatok eredményei alapján /javulás esetén/ bizonyos időközönként a mennyiségeket fokozatosan növelve visszaadják. Súlyosabb esetekben ezt célszerű intézetben elvégezni.
Dr. Gömöri Ágnes

Kislányom 9 hónapos és nagyon gyakran van sok apró piros kiütés a bőrén: a füle mögöt ...

Kislányom 9 hónapos és nagyon gyakran van sok apró piros kiütés a bőrén: a füle mögött, az állkapcsán és a nyakán. A gyerekorvosunknak már többször említettem, de nem tulajdonított különösebb jelentőséget neki, én viszont aggódom, mert annyiszor hallani allergiás gyerekekről. Egyáltalán, honnan tudhatom, hogy a baba allergiás valamilyen alapvető dologra (pl. tej, liszt, glutén)? Egyébként korához képest is igen fejlett és ügyes kislány.

Válasz

Csecsemőkorban az arcon, testen megjelenő, apró kiütéseknek számos oka lehet. Pl.: a meleg, érzékenység a fürdető-, bőrápoló szerekre, mosó-, öblítőszerekre. A száj körül bizonyos ételek után (paradicsom, citrusfélék), és valóban okozhatja a szervezet egészét érintő allergiás hajlam, amely ún. atópiás dermatitisben nyilvánulhat meg, több válaszomban is írtam róla, az ok-okozati összefüggés azonban ilyenkor sem egyértelmű. Az ételallergének közül a tej- és lisztérzékenység nemcsak bőrtünetet okoz, sőt az utóbbi főleg nem azt, hanem hasmenést, emésztési- és fejlődési zavart. Ha indokolt, ezeket ma már laboratóriumi vizsgálatokkal ki lehet deríteni. Egyrészt kimutatható a kisgyermekeknél a vérben az allergiás reakciókban részt vevő immunglobulin-E emelkedett szintje, másrészt még specializáltabb vizsgálatokkal az egyes ételallergénekre specifikus ellenanyagok szintje is. A liszt (uaz mint a glutén!) érzékenyeknél a bélből szövetmintát is vesznek a még pontosabb diagnózishoz, ill. a kontrollvizsgálat során az aktuális állapot megítéléséhez. A tejérzékenység diéta mellett 4-5 éves korra általában szelídül, megszűnik. A lisztérzékenység életre szól. Ugyanígy az olajos magvak és a hal allergia is megmarad egész életen át. 2-3 éves korig nem ritka a citrusfélékre, paradicsomra adott allergiás válasz sem.
Dr. Gömöri Ágnes

Kisfiam 5 hónapos, eddig kizárólag anyatejet kapott. Gyönyörűen fejlődik, jelenleg 8100g ...

Kisfiam 5 hónapos, eddig kizárólag anyatejet kapott. Gyönyörűen fejlődik, jelenleg 8100g és 70cm.  Az első 2.5-3 hónapban hasfájós volt, de azóta látszólag semmi baja sincs.  Azért írom, hogy látszólag, mert annak ellenére, hogy a közérzete és étvágya jó, láza sosem volt, nem hányt, 2.5 hónapos kora óta hetente egyszer-kétszer friss vérpötty vagy csík van a székletében. A gyermekorvosunk és védőnő nagyon segítőkészek, de eddig sajnos nem sikerült kideríteni, hogy mi is áll a vérzés hátterében.  Három fázisra osztanám ezt a "rejtélyes" betegséget.
1.    Egy hónapos volt a baba amikor egyik napról a másikra kiütések borították el az arcát, hajas fejbőrét majd néhány nap múlva a mellkasa és háta felső részét is.   A kiütések jellege: apró piros pötty fehér középpel (mintha kicsi pattanás lenne), majd a folyamat csúcspontján: szinte összefolyó piros alapon sok-sok fehér pötty. Gyermekorvos véleménye: anyai hormonoktól alakult ki, verejtékmirigyek gyulladása. Védőnő véleménye: valamire allergiás a baba. Mivel a baba hasfájása miatt már kezdetektől fogva felírtam, hogy mit ettem, az elfogyasztott ételeket analizálva arra az eredményre jutottunk, hogy a dió (mogyoró) a bűnös. Először szkeptikus voltam, de úgy tűnik, hogy sajnos tényleg érzékeny az olajos magvakra.  Kb. 3-4 hét alatt teljesen eltűntek a kiütések. Megjegyzem, hogy ekkor még teljesen normális volt a kisfiam széklete.
2. Két és fél hónapos volt, amikor először észrevettem 2 vérpöttyöt a nyákos székletben. (Egy pár hete már néha nyákosabb volt a széklete, mint korábban, de nem tulajdonítottunk neki különösebb jelentőséget. Egyébként naponta 5-6x is kakilt, ami anyatejes csecsemőnél normális is lehet, főleg ha olyan sokat eszik, mint az én kisfiam. A vérpötty vagy csík általában csak egyszer jelentkezett naponta, és sohasem az első székletben).  Azonnal küldtünk baktérium tenyésztésre mintát az ÁNTSZ-be, de negativ lett (4 minta- 4 negativ eredmény). Az 5. mintát bélflóra tenyésztésre küldtük, az eredmény: gyér számban vegyes bélflóra. Ezután leálltunk a Salmonella, Campylobacter vonalról, és elkezdtük az allergiát gyanúsítani. (A védőnő szerint a mogyoró tönkretette a kicsi bélbolyhait és egy másodlagos laktóz intolerancia alakult ki.)
3. Egy hónapja szigorú laktózmentes diétába kezdtem. A tejen és tejtermékeken kívül se felvágott, se tejes péksütemény.... (Bár tejet eddig sem ittam, tejterméket is csak nagyritkán.) Az eredmény: a hasmenés egy héten belül megszűnt, vér sem volt a székletben. Sőt, mivel később napokig nem volt széklete, hőmérővel kellett "segíteni". Nagyon boldogok voltunk, hogy megoldódott a rejtély, amikor is a diéta ellenére ismét vért fedeztem fel a székletében....
A leírtak alapján mi lehet ez? Milyen irányban érdemes tovább vizsgálódni? Fertőzés? Allergia? Esetleg valami más? (Nincs szemmel látható végbéltáji értágulat vagy repedés, és nem okoz neki nagyobb fájdalmat amikor vér volt a kakijában, mint amikor nem...) Milyen vizsgálatokat javasol? 
A másik kérdés a hőmérővel történő "kakiltatás"-ra vonatkozik. Nem teszek ezzel rosszat a kisfiamnak? Miért nem tud magától kakilni? (Nagy mennyiségű, sűrű, de folyékony széklet ürül, és utána nagyon megkönnyebbül.)

Válasz

Nagyon fontos az a tény, amit elmondott gyermeke kitűnő fejlődéséről. Rögtön az elején: nem hiszem, hogy én innen és így képes vagyok megfejteni a rejtélyt. Inkább néhány gondolatot szeretnék elmondani.
Lazább, nyálkás, véres széklet esetén - ahogy Önök esetében is történt - először fertőzésre majd később allergiára gondolnék. Az allergiába nemcsak a laktóz-intolerancia, hanem a tejfehérje-allergia is beletartozhat. Tehát nem biztos, hogy elegendő tejcukor-mentes diéta, hanem tejmentes kosztra kell(ene) beállítani az érintett gyermeket, de ezt csak megfelelő kivizsgálás után tehető. Erre vannak megfelelő szerológiai vizsgálatok. Az, hogy gyermeke panaszai csökkentek a tejmentes diétánál, mégis amellett szól, hogy annak van köze a táplálkozáshoz.
A hőmérőzésről: nem gondlom jónak. Ugyanis a rendszeres mechanikus inger a megfelelő záróizom működést - megítélésem szerint - kedvezőtlenül befolyásolja. A gyermekek egy részénél normálisan is előfordul hosszabb-rövidebb obstipaló periódus, amit a gyermekek még önmaguk le tudnak küzdeni. Ugyanakkor tudom, hogy ebben a vélemények megoszlók. Érdekes módon, vannak olyan vélemények, hogy étmenetileg alkalmazott glicerines kúp segít. (Ezt magam tapasztalata alapján is megerősíthetem.) Amúgy csak mint gondolat felvetem, hogy a mechanikus inger esetleg okozhat nyálkahártya-sérülést.
A véres székletről még annyit: obstipaló gyermeknél lehetnek fissurák. Ezek egy része szemmel látható, más része viszont nem. Ezt sebészeti vizsgálat felderítheti. Az obstipació idővel egyébként rendeződni szokott.
Összegezve: gyermeke panaszainak kivizsgálásához a szokványos gyermekorvosi vizsgálaton túl szerológiai, esetleg sebészeti vizsgálat is szükséges. Egyébként Budapest csaknem minden gyermekintézményében van gastro-enterológiai ambulancia, ezzel a kérdéssel oda lehet és érdemes fordulni.
Dr. Péter György  

Kisfiunk 3 hónapos, 7.3 kg, csak anyatejet kap, még vizet vagy teát sem. Néhány napja a ...

Kisfiunk 3 hónapos, 7.3 kg, csak anyatejet kap, még vizet vagy teát sem. Néhány napja a széklete spenótzöld, nyálkás, és egyre több vért látunk benne. (Olyan málnalekvár-szín...) Az orvos beutalt minket a Tűzoltó utcai klinikára, ahol néhány vizsgálatot végeztek (sebész megnézte, ultrahang, vér és vizelet), majd hazaküldtek minket a hétvégére zárójelentés és
diagnózis nélkül. Azt javasolták, hogy a feleségem ne egyen semmilyen tejterméket, hátha a baba tejérzékeny. Azt mondták, néhány nap múlva telefonon jelentkezzünk, hogy rendbe jött-e a baba.
Nagyon aggaszt minket a helyzet, hiszen a vér látványa a pelenkán ijesztõ. Ön elképzelhetőnek tartja hogy tejérzékenység áll a tünetek mögött? Vagy esetleg valami fertőzés? (Láza, hasmenése nincs a gyereknek, jó kedvű, eszik, súlya gyarapszik, nem fáj a hasa.)

Válasz

Kiscsecsemőnél a véres széklet megjelenésekor, ha az lázzal, hasfájással, étvágytalansággal, közérzetromlással nem jár, elsősorban tejallergia és egy bizonyos bakteriális fertőzés merülhet fel. Ez utóbbi széklet bakteriológiai vizsgálattal kizárható. Az egyéb, bélvérzést, ill. véres székletet okozó betegségek, mint pl. bélszakaszok egymásba csúszása, a bél fejlődési rendellenességei, esetleg polip a végbélben, értágulat a bélben, vérképződési betegségek okaként létrejött vérzékenység esetén, valamint súlyos vírusos, ill. bakteriális eredetű bélgyulladások fennállásakor a vérzést egyéb, szembetűnő és sokszor súlyos tünetek kísérik. Mindezek kizárása érdekében - habár kisbabájuk jó étvágya és gyarapodása is ezek ellen szól -minden bizonnyal elvégezték a megfelelő vizsgálatokat és szakkonzíliumot is kértek. Amennyiben ezek nem utalnak egyéb betegségre, a tejallergia gyanúja valóban alaposan felmerül. Magyarországon ennek valószínűsége 3 éves kor alatt 2.1%. Csecsemőkorban indul a tehéntej allergia a leggyakrabban. Egyrészt azért, mert a babák tápláléka elsősorban tej, ill. ez az első fajidegen fehérje, amellyel nagy mennyiségben találkoznak (főleg a tápszeres babák). Másrészt a csecsemők csökkent gyomorsav- és emésztőenzim elválasztása, lassúbb bélmozgása miatt a táplálék tovább időzik a bélben, ill. a bélnyálkahártyát védő, borító faktorok (nyák, immunanyagok) mennyisége kisebb. Ezek miatt a táplálék antigénjei könnyebben átjuthatnak a bélfalon, és beindítják a kóros immunreakciókat, kialakul az allergia. A tehéntejfehérje allergia megjelenési formái közé tartoznak többek között az ún. enteropathiák (bélnyálkahártya károsodás), melyeknek egyes formái bélvérzéssel, véres széklet-ürítéssel járhatnak. Okozhat ez a fajta allergia vastagbélgyulladást is, amely szintén eredményezhet nyálkás, véres székletet. Tartsák be tehát az orvos tanácsát, és amennyiben a panaszok továbbra is fennállnak, keressenek fel gyermek gasztroenterológust.
dr. Gömöri Ágnes

Kisfiam 2,5 éves kb. 1 éve a bőrgyógyász által megállapított ekcémában szenved. a b ...

Kisfiam 2,5 éves kb. 1 éve a bőrgyógyász által megállapított ekcémában szenved. a bőrgyógyász által javasolt gyógymódok hatástalanok voltak. Az elmúlt héten a tünetei erősödtek, a sebek terjednek.   A fürdést már a minimálisra csökkentettük, és kizárólag gyógyszertári mosakodót használunk. Pár nappal ezelőtt magas zsírtartalmú tejet ivott. Lehetséges, hogy ez váltotta ki a kiütéseket? Az orvostól kaptunk egy listát a lehetséges allergizáló ételekről, de legalább 30 ételfajta volt rajta, és ez alapján nem tudom kiszűrni mi okozhatja. Szeretném megtudni, hogy lehetséges-e megállapítani pontosan, hogy mi okozza nála az ekcémát?

Válasz

Az ekzema okát, kóreredetét még pontosan nem tudjuk, arról csak feltételezések vannak. A betegség veleszületett hajlama ismert, hullámzó lefolyású jobb, rosszabb periódusokkal járó bőrgyulladás jellemzi. Állandó tünete a száraz, gyakran viszkető bőr. A viszketés oka részben a száraz bőr, részben a bőr fokozott ingerelhetősége, mely ezeknél az egyéneknél jellemző. Csecsemő és kisgyermekkorban igen nagy valószínűséggel szerepe van a folyamat beindításában  étel allergéneknek, de akár belélegzett allergén is beindíthat ekzemát. Külön csoportot képez az ún. kontakt dermatitisz, ez az ekzema azon formája amely bizonyos anyagokkal való tartós, vagy ismételt érintkezés során alakul ki. Ezek pl nyál, gyapjú, fémek, habfürdők, mosószerek, illatszerek, stb. Sajnos gyakran előfordul, hogy az előírt, sokszor számos ételféleségre vonatkozó diéta sem hozza meg a tünetek enyhülését. Ilyenkor, ha mód van rá érdemes egyéb okokat is keresni. Azt hiszem mielőtt szigorú diétát kezdenének, kisgyermeküket mutassák meg allergológusnak is, aki a ma elérhető vizsgálatokkal már néhány, de lényeges étel allergiát (tojás, tej ) laboratóriumi vizsgálattal ki tud szűrni. Az egyéb allergének vizsgálata ebben az életkorban  még ,a mai módszerekkel bizonytalan eredményt ad. Ezt 4 éves kor körül érdemes elvégezni. Azt tanácsolom, hogy addig tejet, a tojásételeket ha lehet mellőzzék. A bőrgyógyász által felírt fürdető és ápoló kenőcsöket pedig még intenzívebben használják, mert ha ezek a gyermek bőrét meggyógyítani nem is tudják, a tüneteket mérséklik. A gyógyítás az ok kiderítésével kezdődne, ezért lenne fontos az allergológiai kivizsgálás.

Dr. Gömöri Ágnes




Kisfiam decemberben múlt 2 éves.5 hónapja küszködök elmulasztani a szája körül időről ...

Kisfiam decemberben múlt 2 éves.5 hónapja küszködök elmulasztani a szája körül időről -időre megjelenő, vagy el sem múló piros foltokat, melyek közepén kis fehér pötty is megjelenik időnként. Végeztek rajta allergia vizsgálatot vérvétel útján, de az mindenben negatív eredményt mutatott. Az IgE átlaga 18,3 , mely alacsonynak mondott az orvosok által. Sajnos nekem volt gyermekkori és felnőttkori ekcémám is, ezért , hogy kisfiamnál elkerüljem az esetleges ekcéma kialakulását, így 1 éves koráig szoptattam.
Már 1 éves kora előtt tapasztaltam, hogy csalánkiütések jelentek meg a szája körül, amikor tejtartalmú ételt kapott (pl. Hipp bébiétel, ami tejet tartalmazott, vagy tejpépek) . Ezek 15-20 perc múlva nyomtalanul eltűntek. A szoptatás befejezése után nem fogadta el a tápszert és a tejes tápszerektől egyébként is csalános lett. Így nagy nehezen, de sikerült elfogadtatnom Vele a Milupa szójás tápszerét. Ezt itta 15 hónapos koráig, amikor is megpróbáltam a NaN 2 Bifidusszal tápszert, amit elfogadott és már kiütései sem voltak. Innentől nyugodtam adtam Neki a tejtartalmú ételeket. Semmi nem látszódott rajta. 
Nyárom időnként előjött néhány petty, ami 1-2 nap alatt elmúlt, nem is nagyon foglalkoztam velük. A cumira fogtam, mert a cumi alatti részen jöttek ezek elő. Aztán október elején már egyre csúnyább lett, és nemcsak a cumi alatti részen, hanem az orra alatt is , a szeme körül, illetve a szemhéján is. A szája körül Elocom kenőccsel (ointment) kentem, a szemén elmúlt magától. 
Több orvosnál jártunk, akik felírtak különböző kenőcsöket (Locoid, Locoid Lipocream, Elocom cream bőrpuhítóval együtt, Locoid Crelo, Zyrtec csepp, stb.). Sajnos egyik sem vált be. Most télen vannak időszakok, amikor rettenetesen csúnya, gyulladt a szája körül, és láthatóan viszket.A hidegben még inkább előjön. 
Az orvos 3 hete tejmentes étrendet írt elő, amit be is tartunk. 1,5 hétig nem javult, sőt nagyon csúnya lett. Tej helyett Humana szójás tápszert iszik reggel-este. Ekkor megint az Elocom-hoz nyúltam, ami 5 nap alatt szinte teljesen eltüntette a pöttyöket. 
Azt szeretném tudni, hogy mennyire káros, ha az Elocom krémet (nem kenőcsöt) használom (nagyon kis mennyiségben) naponta, mert ez az egyetlen, ami javít az állapotán. Milyen káros hatásai vannak, ha 5 napnál tovább használom, mint , ahogy az a tájékoztatón is le van írva. Adhatok-e neki kálciumot (calcimusc formájában - ½ ampulla) , ha előjönnek a pettyek? Különösen most, hogy tejet nem iszik.
Emellett homeopátiás drazsékat is szed a kisfiam. Meddig tartsam a tejmentes diétát ? Ha nem kenem krémmel és ismét előjönnek a pöttyök, valószínű, hogy tejallergiás ?

Válasz

Nagyon nehéz helyzet elé állított. Alapvetően azért mert nem láttam a gyereket. Másodjára mert csak egy átlagos gyermekorvos vagyok, nem bőrgyógyász.
Amit így tudok mondani: az ekzema több okú betegség, részben endogén, részben exogén tényezők állnak hátterében, tehát az örökletes tényezők mellett külső ágensek is felelősek kialakulásáért. Az exogén tényezőkre vonatkozó vizsgálatok nem mindig adnak egyértelmű választ. A téli időszak a valóban rosszabb az ekzemasok számára.
Sokszor valóban a tejet vonjuk felelősségre - okkal vagy ok nélkül. A tejallergia laboratóriumi módszerekkel vizsgálható.
Az említett krémmel kapcsolatban az a véleményem, hogy nem okoz több napos alkalmazásnál sem komolyabb problémát. Elvileg a bőr elvékonyodásához, elfajulásához esetleg gombás fertőzésekhez vezethet. De mondom, nem gondolom, hogy ennyi idő alatt. És az újabb steroid tartalmú készítmények már jók.
A homeopathiához nem értek. De van betegem, akinél ezek beváltak, tehát értő kezekben ez alternatív módszer lehet.
A tejmentes diéta időtartamáról nem tudok mit mondani, véleményem szerint nem lehet ebben így pontos időtartamot kijelölni. Azt viszont gondolom, meg kell vizsgálni van-e ilyen allergiája.
Javaslom, hogy válasszanak egy bőrgyógyászt, akiben megbíznak, ő kezelje és kövesse a gyereket, nem érdemes több orvoshoz fordulni. Még akkor is hozzá fordulnék, ha az első terápiás választása nem válik be, mert minél jobban megismer egy gyermeket az orvos, annál értékesebb tanácsokat tud adni.
Dr. Péter György

X
EZT MÁR OLVASTAD?