Rendelő

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Bolus adstringens

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

Összes címke »

Kérdések-válaszok

Az 5 éves Unokahúgomnak egyre több fehér folt jelenik meg a testén! Ez ugyebár a pigment ...

Az 5 éves Unokahúgomnak egyre több fehér folt jelenik meg a testén! Ez ugyebár a pigment hiány! Sajnos most már az arcán is előjött! Most kapott egy gyógyszert, amire az van írva, hogy csak felnőttek szedhetik!   Van-e lehetőség Magyarországon, ahol segítenének ezt a folyamatot megállítani !

Válasz

A pigmentációs zavarok egyrészt veleszületettek, másrészt szerzettek, mint pl. gombás fertőzés, sérülések, ekcéma utáni állapot, és az ún. vitiligo. Ilyen esetben szabálytalan alakú, fehér, barna udvarral körülvett foltok jelennek meg. Oka valószínűleg az, hogy a szervezet immunrendszere a festékanyagot termelő sejteket el akarja pusztítani. Előfordulási aránya: 1-2%. Az esetek túlnyomó része 20 éves kor alatt kezdődik, de olykor csecsemőkön is észlelhető. Lefolyása változó. Egyes elváltozások eltűnnek, míg mások tovább fejlődnek. Kezelése, miután  nem oki, hanem inkább tüneti, nehéz. Érdemes felkeresniük valamelyik egyetem bőrklinikáját, ahol a megfelelő vizsgálatokat elvégzik, az esetleges társuló betegségeket kizárják, és a ma legkorszerűbbnek tartott kezelési protokollt alkalmazzák.
Dr. Gömöri Ágnes



Eltüntethető-e a festékhiány? Ha igen milyen módszerrel és hány éves korig?
...

Eltüntethető-e a festékhiány? Ha igen milyen módszerrel és hány éves korig?

Válasz

A festékhiány a bőr pigmentációs zavara. A bőr és a haj színét a bennük levő un melanin nevű barna pigment mennyisége határozza meg. Ezenkívül ez védi is a bőrt az UV sugárzástól. A melanint az un melanin termelő sejtek termelik, ez pedig az ideg és endokrin rendszer szabályozása alatt áll. Az aktuálisan a bőrben levő pigment sejtek mennyiségét genetikai tényezők befolyásolják. Ezek mennyisége nőhet bizonyos betegségekben: hormonzavarok, allergia, nehézfémsókkal való kontaktus, okozhatnak ilyet bizonyos gyógyszerek is. Csökkenhet ill. eltűnhet a festéksejt a bőr egyes területeiről veleszületetten, ill. festékhiány keletkezhet gyulladások, gombás fertőzések, vírusfertőzések eredményeként. A legtöbb gondot az un vitiligo okozza, amelyet genetikai hajlam alapján létrejött immunológiai reakció következtében kialakuló festéksejt pusztulás idéz elő. Ez az elváltozás gyakran szövődik egyéb betegségekkel: pl izületi gyulladás, hormonbetegségek, immunbetegségek, a vérképzőrendszer betegségei. Kislányukkal feltétlenül keressenek fel lehetőleg gyermek-bőrgyógyász szakorvost, aki megfelelő vizsgálattal megállapítja a bőrelváltozás eredetét, okát, súlyossági fokát, amely nagyon precíz, időigényes feladat Ezután lehet csak a megfelelő kezelést elkezdeni.
Dr. Gömöri Ágnes

X
EZT MÁR OLVASTAD?