Rendelő

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Bolus adstringens

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

Összes címke »

Kérdések-válaszok

A kislányom áprilisban lesz 3 éves. A bal szeme főleg hideg, szeles időben sokat könny ...

A kislányom áprilisban lesz 3 éves. A bal szeme főleg hideg, szeles időben sokat könnyezik. A szemorvos megvizsgálta, szemcseppet írt fel és a fül-orr-gégésztől vizsgálatot kért, hogy meg van-e duzzadva az orr nyálkahártya. A fül-orr-gégész azt mondta, hogy meg van duzzadva (éppen egy náthából kigyógyulás után) és az orrmandula eltávolítását javasolta. 
Szeretném megtudni, hogy valóban indokolt lehet-e a szem könnyezése miatt az orrmandulák eltávolítása. A kislány ősz óta jár közösségbe, azóta háromszor volt náthás illetve fülkürthurutja volt, egyébként nem beteges és csukott szájjal alszik. Az orvos előzőleg soha nem tett említést arról, hogy meg lennének nagyobbodva az orrmandulák, azok kivétele csak most, a szem könnyezése miatt merült fel.

Válasz

Kislánya ősz óta jár közösségbe, megismerkedett az óvodás társai által hozott baktériumflórával. Gyakrabban volt az elmúlt időben beteg. A könnyezés valóban összefügghet náthával és orrnyálkahártya duzzanattal is. Azonban, ha ezeket kikezeljük lényegesen csökken a könnyezéses panasz is. A szeles hideg időben természetes a könnyezés, ettől nem szabad megijedni. A jobb időben már nem lesznek ilyen panaszai. Arról, hogy ki kell-e venni az orrmanduláját vagy sem, nem a szemész dönt, hanem a fül-orr-gégész. Ő tudja, hogy lehet-e még konzervatív módon kezelni vagy sem ezt a problémát.  Amennyiben nem jár váladékozással a könnyezést szemcseppel nem kezeljük. Bizonyára van a könnycsatornának levezetése az orrkagylókhoz, különben állandóan könnyezne a gyermek.

dr. Sényi Katalin

 



Kisfiam 4 éves, szeptember óta óvodás. Azóta 7-szer volt kötőhártyagyulladása. A legkis ...

Kisfiam 4 éves, szeptember óta óvodás. Azóta 7-szer volt kötőhártyagyulladása. A legkisebb nátha is következő nap kihozza a szemén. Lehetséges, hogy valami gond van a szemével, hogy ennyire érzékeny, vagy csak az óvoda miatt van ez a sok fertőzés?

Válasz

Az óvodás korú gyermek immunrendszere még nem eléggé fejlett és sokkal jobban ki van téve egy zárt gyermekközösségben a fertőzésnek, mint a felnőttek közt élő kicsi. Természetesnek tűnik tehát, ha először adjuk közösségbe az ottani baktérium flórával akkor
ismerkedik a szervezete és bizony gyakori nátha -könnyezés -köhögés a következmény. A kis kezük is gyakran nem eléggé tiszta és nincs mindig kéznél a papírzsebkendő, a tisztálkodási szabályokat is csak ekkor kezdjük tanulni... könnyező szemünkbe nem a náthás zsepivel kell beletörölni. Ezért, bár nem öröm, el kell fogadnunk ezt a feladatot és igyekezni  az ő ellenállóképességét erősíteni, zöldség, gyümölcs, vitaminokkal, okosítani az önvédelemre. Fontosnak tartom a lelki hátteret is. Ha a gyermek boldogan, szívesen megy oviba, kevésbé lesz beteg, ezt kell szem előtt tartanunk.
A kötőhártya gyulladás elhatalmasodását azzal lehet kivédeni, hogy ha érzi a gyermek a szem szúrását, vagy látjuk rajta, hogy már megint csillog a szeme, áll a szemrésben a könny és kezd estére bepirosodni, reggelre több a csipa a szemében, akkor már javasolt a kamillás borogatás, vagy ha erre érzékeny a kicsi szeme, akkor  langyos vizes, meleg vizes borogatással kitisztítani, kimosni a fertőzést. Egy felnőtt sem köteles megkapni minden fertőzést, ha érzi a szúrást, borogatást, szemmosást javaslunk, pl Műkönnyel. Semmi esetre sem javaslom viszont az antibiotikus kezelést, mert azzal csak a baktériumokat szoktatjuk hozza a kezelésünkhöz, és az nem lesz hatásos majd a komolyabb fertőzéseknél.  Kérem egy kth váladék vizsgálatra hozza el a kicsit, ha meg újra ismétlődik a fertőzést a szemein.

Azt, hogy mennyit lát, lát-e, van-e más szemészeti problémája, úgy kell megállapítanunk, hogy váltva letakarjuk egyik, majd másik szemét.  Apró tárgyakat illetve képeket nézünk külön- külön szemmel és megfigyeljük egyformán teljesít-e.

Dr. Sényi Katalin

 



Két és fél éves kisfiamnak gyakran váladékos a szeme. A doktornő, aki rendszeresen jár a ...

Két és fél éves kisfiamnak gyakran váladékos a szeme. A doktornő, aki rendszeresen jár a bölcsödébe minden alkalommal megállapítja a kötőhártya gyulladás tényét. A váladékon kívül semmi szokatlan nincs a szemén. Az első alkalom után elvittük a kisfiút egy másik gyermekorvoshoz aki lehetőségként megemlítette, hogy előfordulhat a nyálkahártya váladéka (ugyanis kicsit náthás volt) fél úton kifelé megtapad és a benne lévő baktériumok okozzák a szem váladékozását. Felírt egy barna színű orrcseppet aminek segítségével már az első orrszívásnál egy hatalmas váladékcsomót tudtunk kiszívni és a szemén a váladék másnapra eltűnt. Azt hozzá kell tennem, hogy előtte egy hétig kenegettük Irgamid kenőccsel de semmi hatása nem volt. Az elmúlt héten ugyanígy jártunk. Azt tanácsolta a bölcsődei doktornő, vigyem el a kenőcsöt a bölcsiben és kenessem be a gondozónőkkel minden alvás előtt a szemét.(?) Megmondom őszintén ezt a megoldást nem tartom elfogadhatónak.
Esetleg tudna nekem egy rövid tájékoztató jellegű leírást küldeni a kötőhártya gyulladásról? (mik a tünetek? meddig tart? stb.)

Válasz

A kötőhártya gyulladását baktériumok vírusok protozoonok okozhatják. Más és más a megjelenési formája a betegségeknek, már a megjelenési formából is lehet következtetni az okokra, de pontos diagnózist az úgynevezett "leoltással" a váladék tenyésztéses vizsgálatával nyerhetünk. Néhány nap alatt kiderül, milyen baktérium vagy más törzs okoz gyulladást, milyen telepeket találunk a leoltás után a tárgylemezen és az is kiderül ilyenkor, hogy melyik antibiotikum a leghatásosabb az éppen ott kinőtt telepek elpusztítására. Úgy mondjuk, hogy a leoltással kiderül, melyik gyógyszerre érzékeny és melyikre rezisztens a kórokozó. Ezt a vizsgálatot akkor végezzük el, ha a visszatérő, makacs nehezen gyógyuló esettel állunk szemben, illetve, ha a klinikai tünetek alapján nem egyértelmű a fertőzés természete.
A kötőhártya gyulladások közé sorolhatók a száraz szem tünet, mely nyákos váladékozással, vörös szemmel és széles skálájú panaszokkal jár: ilyen például: "mintha lenne a szemünkben valami, mintha homok lenne benne, legszívesebben csukva tartjuk ég, viszket.... Kimutatható a könnytermelés vizsgálatával, a könnyfilmfelszakadási idõ vizsgálatával, az úgynevezett Schiermer próbával, amikor az orvos megvizsgálja, hogy van-e elegendő könnye a betegnek adott idő alatt, ingermentes környezetben, esetleg érzéstelenített szemen, illetve inger hatására: fényre, hidegre, szélre. A kezelése a megfelelõ minőségű műkönny, valamint a könnytermelés javítása, A vitamin kúra stb.
Szintén kötőhártya gyulladás tüneteit mutatja az allergiás szem is. Ilyenkor is vörös lesz a szem, bár a váladékozás minimális, inkább csak könnyezés van, fáradt égő érzés, viszketés.....
Az allergia a kötőhártya cytologiai vizsgálatával fénymikroszkópos vizsgálattal eosinophyl sejtek szaporulatával, valamint a jellemző tüneteivel mutatható ki. Gyakran van szezonális formája, tavasszal ősszel gyakoribb. Antiallergiás kezelést kaphat a beteg helyileg szemcseppekben és általánosan tabletták formájában allergológus segítségével.
Vörös szem tünetet okozhat még sok más súlyosabb szembetegség, mint a zöldhályog, mely fájdalommal, látásromlással borús szaruhártyával jár glaukomás roham esetén, amikor az általános tünetet vegetatív rosszullét, hányás hányinger is kíséri. Kezdődő esetben a pupilla tág, a fájdalom bizonytalan, látásromlás és látótér kiesés még nem jelentkezik.
Vörös szem tünetet okoz a szem mélyebb részeinek gyulladása is, az érhártya betegsége az uveitis, iritis néven ismert kórkép. Ilyenkor alig van váladékozás ellenben fájdalom, mély lilás szemvörösség jelentős látásromlás, szűk pupilla, a szivárványhártya színének megváltozása jelzi az orvos számára a baj okát.
Heves vörös szem tünetet okoz a sérülés is, ez lehet egyszerűbb esetben egy nagy erőlködés, köhögés, nehéz széklet, kiugró vérnyomás emelkedés utáni kötőhártya alatti vérzés, mely minden kezelés nélkül is 1 hét alatt jelentősen javul, nyom nélkül felszívódik. Lehet egy idegentest okozta, ütés okozta bevérzéstől is. Itt nagy jelentősége van annak, hogy megvizsgáljuk van-e még idegen test a szemben a vérzés alatt, van mélyebben, illetve annak hogy kiderítsük a vérzés alatt nem történt-e a szem burkain repedés, mert az azonnali ellátást igényel. Így a szemsérülésekor akkor járunk el helyesen, ha azonnal felkeressük a legközelebbi szemészeti szakrendelőt.

A kisgyermekek gyakran nem mondják el a szemük sérülését, illetve nem is tudják mi is történt velük, pl belefújt a szél valamit a szemükbe. A szülő csak azt látja, hogy a gyermek az egyik szemét gyakran dörzsöli, az a szeme vörösebb könnyezik. Mindig kell porszemcsére vagy más idegen anyag szembe jutására gyanakodnunk ilyenkor, a gyermeket megnyugtatva alaposan meg kell tekinteni a szemét, meg lehet mosni langyos, vagy hideg vízzel a szemecskéket, hátha kipislogja a sérülést okozó anyagot. Amennyiben ez nem hoz megnyugvást még azon nap el kell vinni szemészeti szakrendelőbe a gyermeket.
Az ön gyermeke esetében azonban a könny elvezetéssel kapcsolatban fellépő vörös szem tünetről, illetve kötőhártya gyulladásról van szó. Azt írja, hogy a gyermek náthás volt és nehezen tudja még kifújni az orrát, orrszívóra volt szükség, hogy a tünetek mérséklődjenek.
Tudjuk, hogy a könny folyamatosan termelődik és az orrba a könnyelvezető csatornán át jut. Ha meghatódunk akkor szipogunk, temetésen mindenki az orrát fújja. Könnyen belátható, hogy ha az orr nyálkahártyája beduzzad a nátha miatt és amúgy a náthát sem tudja jól kifújni a gyermek, akkor a normál könnytermelés sem fog tudni az orr felé jól elvezetődni. Mindig a gyermek szemének csillogása, a könny elvezetésének lassulása jelzi, hogy a gyermek lázas ("úgy csillog a szeme") erre figyelnünk kell. Amennyiben a nátha nem tud letisztulni, a fertőzés a könnycsatornán át a szem felé visszafelé is terjedhet, bár ezt a csatornában lévő billentyűk jelentősen akadályozzák. Ezért vannak. Egy két éves gyermek gyakran dörzsöli a szemét és a nem egészen tiszta kezecskéjével is megfertőzheti saját magát. Így tökéletes a megfigyelése, nem a szemkenőcs vagy a szemcsepp fogja a gondjaikat megoldani, hanem, ha a náthás orrocskáját leszívjuk, letisztítjuk. Irgamid kenőcsöt nem szívesen adom a szembe, mert a szem nem szereti a kenőcsöket, nem ehhez van szokva, hanem a könnyszerű folyadékokhoz így a szemcseppekhez. Csak súlyos maródásban súlyos hámhiányban indokolt a szembe kenőcsöt helyezni. A kicsurgó könnye persze kimarhatja a szemhéjszélét és vörös lesz a szeme környéke. Erre a bõrfelületre, kezelésképpen lehet Irgamid kenőcsöt használni. Javaslom a gyermek szoktatását: zsebkendőbe köhögjön, tüsszentsen és a szemét csak teljesen tiszt törlővel, zsebkendővel szabad megtörölni, lehetőleg kézzel ne dörzsölgesse.
Dr. Sényi Katalin


Milyen problémát okozhat, ha a pupillatágítás alatt a gyerek náthás? Amikor az időpontot ...

Milyen problémát okozhat, ha a pupillatágítás alatt a gyerek náthás? Amikor az időpontot kaptuk  a doktor úr nem mondta ezt a a kitételt, hogy ha náthás ne tágítsam a pupilláját. Most, hogy olvastam egy előző válaszát, nagyon meg vagyok ijedve, hogy ebből probléma lehet.

Válasz

A kérdésre  az a válaszom, hogy attól, hogy a gyermek náthás és éppen pupilla tágítást is végzünk nála nem tudok különösebb súlyos problémáról, így az aggodalmukat nem látom megalapozottnak.  Meg kell nyugtatnom, hogy a két dolog  együttes hatása nem rontja sem a nátha gyógyulási esélyeit, sem a csepp tágító és alkalmazkodó képesség bénító hatását.
Félreértette a korábbi erről szóló írásomat, legfeljebb annyit szoktam mondani, hogy ha éppen lázas beteg a gyermek, vagy valami oknál fogva legyengült állapotban van, akkor egy nem azonnali sürgős vizsgálatot (és  a szemüveg felírása az ilyen) elhalaszthatunk egy-két héttel a betegség gyógyulásáig, hiszen ilyenkor a gyermek is nyűgös, sokkal nehezebben kooperál, nehezebb a vizsgálat is, mert nem elég nyugodt.
Dr. Sényi Katalin

Egy éves kisfiunk bal szemével egy picit befelé néz. Szerettük volna megvizsgáltatni szem ...

Egy éves kisfiunk bal szemével egy picit befelé néz. Szerettük volna megvizsgáltatni szemész szakorvossal, de ijesztőnek találjuk, hogy a vizsgálathoz szemcseppel ki kell tágítani a pupilláját. A doktornő megnyugtatott, hogy ez a babának nem fájdalmas, mi mégis bizonytalanok vagyunk, nincs-e ennek valami káros következménye, velejárója.
Szükséges-e vizsgálni az ilyesmit még csecsemő korban? Van-e jelentősége, hogy minél előbb kezelni lehessen, ha valami problémát találnak?

Válasz

Az 1 éves kisfiú kancsalsága arra hívja fel a figyelmünket, hogy a gyermek időnként valamiért nem használja egyszerre mindkét szemét.
Ennek lehet az az oka, hogy rosszabbul lát egyik szemével, vagy az is hogy gyengébb valamelyik szemizma. A látási zavart lehet kezelni azzal, hogy takarjuk a vezér szemet és gyakoroltatjuk a gyengébben látó szemet, s ha képes kiélesíteni a képet akkor szemüvegre sincs azonnal szüksége. Azonban annak eldöntése, hogy milyen problémával állunk szemben alapos kivizsgálást igényel, szükséges megtágítani a szembogarakat és átvizsgálni a szemfeneket, meggyőződni annak épségéről, valamint eldönteni azt van-e nagy dioptriás különbség a két szeme között. Erre a vizsgálatra már 8 hónapos kortól  alkalmasak a kis csecsemők és az ezen időszak után is fel-fel lépő vagy állandóan látható valódi kancsalság kezelendő, mégpedig azonnal.
Minél hamarabb kezdjük kezelni annál biztosabban megúszhatjuk a tompalátást. Ez a tompalátás olyan baj, hogy az agy választ a két szem közül és egyik szem vezérszemmé, a másik kancsalító szemmé válik, majd a tartós használat hiányától ellustul és tompán fog látni, homályosan a legjobb szemüveg sem segít már rajta. Ezt az állapotot nem szabad megvárni, mert a kezelése hosszadalmasabb és gyakran eredménytelen. 
Kérem tehát ne habozzanak, végezzék el a szükséges pupilla tágítást és menjenek kontroll vizsgalatra a gyerekkel. Nem kell megijedni ettől a feladattól. Napi kétszer l-l csepp 0,5% vagy 0,25% Atropin cseppel 5 napig cseppentve kellő alkalmazkodásbénulást érhetünk el, és az orvos pontos szemüvegbemérést végezhet. A gyermek mindent ugyanúgy fog látni ezen időszakban is, csak újságot-olvasni nem fog tudni, de azt hiszem ezt most még nem neki kell elvégeznie. A tágító csepp mellékhatása ha kicsurog az arcra, bőrre, illetve, ha az orrba becsurog a könnycsatornán keresztül, hogy a kisereket kissé megtágítja, és így átmeneti ideig 15-30 percig kipirosodhat az arcocskája a cseppentés után. Ez azonban nem jelent problémát. Megelőzhetjük ezt is azzal, ha csak l cseppet cseppentünk a kötőhártyazsákba és ha folyadékot itatunk a cseppentés után vele. Így az esetleg orrba garatba mégis bejutott csepp felhígul.
    Általános mellékhatása olyan ritka és nem okoz semmilyen marandó károsodást, így erről nem szükséges most szólni, csupán annyit, hogy ha a gyermek egyébként náthás beteg vagy lázas, akkor el kell halasztani egy héttel a tágításos vizsgálatot, új időpontot kell kérni.
    A kezelés mihamarabbi elkezdését szükségesnek tartom, mert jól kezelhető a korán felismert kancsalság és fénytörési hiba.
Dr. Sényi Katalin

A könnycsatorna szűkület elmúlik-e magától? A gyerekem 2,5 éves és telente folyamato ...

A könnycsatorna szűkület elmúlik-e magától? A gyerekem 2,5 éves és telente folyamatos problémát jelent megfázás esetén a szűk könnycsatorna.

Válasz

A könnycsatorna elzáródás általában spontán megoldódik egy két hónapos korban, de ha az már 2,5 évesen is fennáll folyamatosan, akkor nem valószínű, hogy várható a spontán gyógyulás. Javasolt szemszakorvosi vizsgálatra vinni a gyermeket.   A folyamatosan könnyező szem teljes elzáródásra jellemző, azonban neki csak télen náthás időszakban könnyezik, itt az ok inkább az orrnyálkahártya duzzanatában keresendő.
Dr. Sényi Katalin

 



Lehet e három hónapos kislányom allergiás? Szemét egyre gyakrabban dörgöli és nem csak a ...

Lehet e három hónapos kislányom allergiás? Szemét egyre gyakrabban dörgöli és nem csak akkor amikor fáradt. Ezen kívül be is szokott pirosodni a szeme környéke, de nem könnyezik és nem is váladékozik.   

Válasz

Az ún. atópiás dermatitis = csecsemőkori ekzema már az élet első 2-3 hónapjában megjelenhet. Ilyenkor száraz, vörös, viszkető, hámló, később nedvedző foltok jelennek meg az arcon, szemhéjakon, fül mögött, ill. a hajlatokban, a végtagok feszítő oldlain. A kicsik, ha csak tehetik, az ágyneműhöz dörzsölik vagy kezeikkel vakarják ezeket a bőrfelületeket. A fenti esetben a szem kötőhártyája azonban ép, szemben az ún. rhinitis allergika - szénanátha -t kísérő allergiás kötőhártya gyulladással. Ilyenkor a szem nagyon viszket, megduzzad, könnyezik, sokszor fénykerülő. A beteg rendszerint sokat tüsszög, orrából híg, vizes orrváladék ürül. Ez az allergiás betegségforma ritkán fordul elő 4-5 éves kor alatt. Felmerülhet, hogy kisbabájuknál atópiás dermatitis kezdődik a szem környékén, az utóbbi nem nagyon jöhet szóba. Ennek kiderítésére, amennyiben a tünetek tartóssá válnak és fokozódnak, a baba vizsgálata, táplálásának és a családi anamnézisnek az ismerete, esetleg laboratóriumi vizsgálat válhat szükségessé.

Dr. Gömöri Ágnes



5 éves kislányom bárányhimlős lett az oviban. Az egész teste tele van kiütéssel. (talpa, ...

5 éves kislányom bárányhimlős lett az oviban. Az egész teste tele van kiütéssel. (talpa, szája belül, fülcimpa,...) Nincs a gyereken egy 2 cm-es pötty nélküli hely.  Ami a legjobban aggaszt, hogy a jobb szeme teljesen bedagadt. Az alsó szemhéján is lett egy kiütés és ettől, de a gyerek már alig tudja kinyitni a szemét. Mivel ez a negyedik nap a gyerek fertőz, ezért nem vihetem el a gyermekrendelésre a szemészetre. A doki bácsi szerint semmi gond, majd elmúlik. De a gyerek fájlalja nagyon a szemét, látványosan feszíti a genny szegénynek.

Válasz

A bárányhimlő az első időszakban elég sok gondozást igényel. Különösen nehéz lehet ilyen meleg időben, viszket és ég is a bőre, s ha még a szemek is duzzadtabbak és könnyezőek ugyancsak sok mesélés, bábozás magnózás és egyéb jókedvre derítő játékra lesz most még néhány napig szükség. A szembe műkönnyet cseppenthet, melyet recept nélkül is kaphat, a szemhéjat Irgamid szemkenőccsel nyugtathatja és hűvös, Borvizes borogatással szintén próbálkozhat. Ezeket lehet recept nélkül is kapni. A szemhéj bőrére és a szemhéjszélre is
ráterjedhet a bárányhimlő, de ezeket inkább csak a pörkösödés időszakában kell majd megmutatni. Azonban, ha a kötőhártyára illetve a szaruhártyára is ráterjed a bárányhimlő, szemszakorvoshoz kell vinni, néhány nap múlva (kb a 7-10.napon) és kezelni kell.
Ezt a kezelést természetesen a gyermekorvos is elrendelheti, általában Brulamycin vagy Tobrex szemcseppet szoktunk rendelni napi 5x.
Dr. Sényi Katalin



Mint ismeretes, a szemet az UV sugárzástól védeni kell, különösen hegyvidékeken, havas t ...

Mint ismeretes, a szemet az UV sugárzástól védeni kell, különösen hegyvidékeken, havas területeken, hiszen erős, gyakori terhelés esetén akár melanoma is kialakulhat a szem ideghártyáján.
Kérdésem: kis gyerekeknél (pl. néhány hónapos babánál) miként védekezhetünk egy téli, 1-2 hetes hegyvidéki kirándulás alkalmával az UV sugárzás ellen?
Adjunk-e a gyerekre UV szűrős síszemüveget, v. napszemüveget, v. elegendő a siltes sapka is ilyenkor?

Válasz

Az UV sugárzásnak elsősorban az UVB komponense igazán veszélyes. Ez felelős a rosszindulatú bőrelváltozások, a jól látható kötőhártya gyulladás (kvarclámpa) kialakulásáért. Azonban a kevésbé veszélyesnek tartott UVA sugárzás is károsodást okoz, mégpedig a szemlencsehomályt-szürkehályog kialakulását idézi elő. Ma már ez gyógyítható- lencse eltávolítás-műlencse-, de jobb ezt megelőzni. Az utóbbi évtizedekben vált ismertté, hogy a szervezetünket ért UV sugárzás az élet során összeadódik, úgy mint a röntgen-sugárzás is. Tehát már a kisgyermek szemét is óvni kell, főleg nyáron, vízparton ill. a havas magaslatokon. Magyarországon azonban nehéz az UV sugárzás ellen valóban védő gyermek szemüveget kapni. A játékos-divatos szemüvegecskék pedig sötét üvegeikkel inkább ártanak -ha nem UV szűrők- mivel a pupillát kitágítják, így a lencséhez több káros sugarat engednek. Tehát tanácsos már kicsi gyermeknek is jó minőségű sí szemüveget beszerezni. A szemben kialakuló melanóma és a fényhatás között nem egyértelmű az összefüggés.
Dr. Gömöri Ágnes



9 hónapos kislányom szemén apró vörös, viszkető hólyagok jelentek meg a szeme sarkába ...

9 hónapos kislányom szemén apró vörös, viszkető hólyagok jelentek meg a szeme sarkában. A körzeti orvos tanácsára Irgamiddal kentem, amitől már az első alkalommal elterjedt az egész szemén. Ezután felkerestük a szemészetet, ahol Ultracortenolt írtak fel. 2-3 nap alatt szépen rendbe is jött, de 2 hét múlva újra elkezdte dörzsölni a szemét, és a hólyagok újra ott voltak. Ekkor már hiába kentem Ultracortenollal, nem javult. Visszamentünk a szemészetre, újabb kenőcsöt, ezúttal Cetapredet kaptunk. Semmit nem használt. Ezután a szemészorvos tanácsára bőrgyógyászhoz fordultunk, ahol az orvos a sötét rendelőben kb. fél méteres távolságból ránézett a kislányomra, és kijelentette hogy ekcémás. Újabb kenőcs, ezúttal Pimafucort. Miután kiváltottam, elolvastam a betegtájékoztatót, amelyben az állt, hogy vigyázzunk szembe ne kerüljön, ezért szem környékére nem alkalmazható. Így aztán a szemét nem kentem be, a hólyagok még mindig ott vannak, és már nem tudom kihez forduljak.

Válasz

A leírt elváltozás a szem környékén nagy valószínűséggel allergiás eredetű. Az ekzema diagnózist azonban a gyermekgyógyászok, gyermekbőrgyógyászok nem mondják ki könnyen, minimális bőreltérés esetén. Sőt, ha az ekzema - ami az allergia egyik megjelenési formája - felmerül, megpróbáljuk az okot felderíteni, és azt lehetőség szerint a környezetből, vagy az étrendből kizárni. Ez célravezetőbb és jobb eljárás, mint kenőcsök, gyógyszerek állandó használata. Sajnos, ezt nem mindig sikerül elérnünk, habár mindenféle, allergiának tűnő elváltozásnál megpróbáljuk. Véleményem szerint gyermek-allergológussal kellene felvenni a kapcsolatot, aki gondos kikérdezéssel esetleg laborvizsgálatokkal megpróbálja kideríteni az okot. Amennyiben ez nem sikerül (3 éves kor alatt ez nem egyszerű), akkor is meg lehet kísérelni különböző diétákkal - szakemberrel konzultálva - megkeresni, hogy esetleg melyik étel okozza ezt, vagy akár a környezetben újra keresgélni (állat, növény, habfürdő, mosószer). Ha mindez nem vezet eredményre, bizony időnként gyulladáscsökkentő kenőcsöket is használni kell. A Pimafucortot a szem környékén nem használjuk.
Dr. Gömöri Ágnes



X
EZT MÁR OLVASTAD?