Page 23 - Babanet Magazin 2024 II
P. 23
Miért sír a baba?
Fiatal anyukaként gyakran tesszük fel a kérdést, hogy miért sír a baba, amikor tele a pocak, tiszta a pelus, és óvó tekintetünket le sem vesszük róla. A csecsemőkori hasfájás gyakori probléma, amely sok újszülött és szülei életét nehezíti meg, különösen az első néhány hónapban.
Hogy miért sír a baba, annak számos oka lehet. Az első és legegyszerűbb válasz, hogy ez a cse- csemők elsődleges kommunikációs csatornája. Így tud jelezni, ha éhes, ha fázik, ha melege van, ha tele a pelus, ha hiányzik anya, vagy ha fáj a pocakja. Az egyik legaggasztóbb tü- net, amikor látszólagos indok nélkül – első- sorban az esti órákban – csecsemőnk több órán keresztül (legalább három óra) felhúzott lábakkal, ökölbe szorított kezekkel, vigasztal- hatatlanul sír. Ha ezeket a tüneteket tapasztal- juk egy héten legalább háromszor, és minden egyéb szervi problémát kizártunk, akkor való- színűleg kólikás hasfájása van a kisbabánknak.
Miért alakul ki a kólikás hasfájás?
A kólikás hasfájás pontos okát még kutatják a tu- dósok. Az egyik legvalószínűbb indok, hogy a cse- csemőnek még éretlen a bélflórája. Az egészsé- ges bélflóra többnyire az élet első ezer napjában alakul ki. A csecsemő az első baktériumtörzseket hüvelyi szülés esetén a születése pillanatában az édesanyjától kapja meg. A császármetszéssel született csecsemő nem kap az anyai mikro- biomból, így eleve hátránnyal indul az egész- séges bélflóra kialakulásában. Tovább rontja a helyzetet, hogy császármetszés esetén mind
A cikk támogatója:
az édesanya, mind a csecsemő antibiotikum-ke- zelésben részesül. Az éretlen bélflóra egyik következménye lehet a kólikás hasfájás kiala- kulása. Klinikai vizsgálatok kimutatták, hogy az anyai szorongás szintén hozzájárul a kólika kialakulásához. De mit tehetünk ellene?
Élőflórával a kólika ellen
Legelső lépésben mi magunk próbáljunk meg- nyugodni, így csökkenthetjük a csecsemőnk szorongását. Ügyeljünk arra, hogy szoptatáskor vagy tápszeres etetés során ne nyeljen sok leve- gőt a babánk. Etetés közben többször büfiztet- hetjük, így segítve a felesleges levegő távozását. Legyünk minél többet a közelében. Ebben sokat segíthet egy kényelmes hordozókendő. Sokat tehetünk a kisbabánkért, ha rögtön a szüle- tése után olyan természetes alapú, élőflórát tartalmazó (például Bifidobacterium longum, Pediococcus pentosaceus) készítményt adunk neki, amely segíti az egészséges mikrobiom kialakulását, modulálja a bélflórát, elősegíti az anyatejben lévő cukrok bontását, csökkent- ve ezáltal a sírás időtartamát és gyakoriságát. Fontos figyelembe venni, hogy olyan termé- ket válasszunk, amely újszülöttkortól adható, 100 százalékban természetes és allergénmentes.
BABANET.HU
Étrend-kiegészítő
magazin > 2024. II.
23