Page 13 - Babanet magazin 2024
P. 13

kitéve a gáti terület, ezért fontos, hogy ne hagyjuk ki. És az első hónapok után is jó, ha megtartjuk, vagy olyan mozgásformát választunk, amelynek része a gáti terület aktív használata. Ez női egészségünk alapja.
> Legkorábbanmikorszabadnekiállniedzeni? És milyen mozgásformákat ajánlasz?
Az első és legfontosabb, hogy nem kell rohanni. A napi szintű gátizomtorna mellett, a gyermekágyi időszak után, és ha erre már az anyukának is van igé- nye, ereje, ideje, akkor speciális tornagyakorlatokkal el lehet kezdeni a gáti és hasi terület keringésének helyreállítását, erősítését. Ne essünk abba a hibába, hogy csak ezekre a területekre fókuszálunk, az egész testtel kell dolgozni. A tartásjavításra, megfelelő nyúj- tásra, a helyes légzés kialakítására is törekednünk kell a sikeres regeneráció érdekében. Korábbi moz- gáshoz, futáshoz, aerobikhoz vagy más sporthoz való visszatérés csak akkor javasolt, ha előtte egy kifeje- zetten szülés utáni időszakra összeállított programot elvégzett az anyuka, és már nincs szétnyílt hasizma, funkcionálisan jól működik mind a hasi, mind a gáti terület, nincsenek inkontinenciával kapcsolatos pa- naszok. Szerencsés, ha szakemberhez tudunk fordul- ni, aki végigkísér minket ezen az úton.
> Megelőzhető a szétnyílt hasizom? Mi az, amire fokozottan figyeljünk a mindennapokban ez esetén?
Az, hogy mekkora lesz a két egyenes hasizom közöt- ti eltávolódás, megint nagyon sok tényezőtől függ. Az egészséges, sportos életmód a várandósság előtt és alatt egészen biztos segít. A szülést követően a szétnyílt
Fotó: Feith Sándor
hasizommal először szakemberhez érdemes fordulni, aki személyes találkozó után tesz javaslatot arra vonat- kozóan, milyen gyakorlatokkal érdemes elkezdeni a regenerációt. Még egy jó megoldásnak tűnő jógaóra is árthat ilyenkor, és tovább ronthatja a helyzetet. A hét- köznapok során figyeljünk arra, hogy minél keveseb- bet cipekedjünk, hordozzuk a babánkat, amíg a hasunk nem erősödött vissza. Nem mindegy, hogyan hajolunk, emelünk, állunk, ülünk a hétköznapokban. Olyan szak- embert keressünk, aki abban is tud segíteni, hogy ezek- nél a gyakori mozdulatoknál mire kell odafigyelnünk.
> Ha meg kéne nevezned az 5 legfontosabb dolgot, ami elengedhetetlen a szülés utáni fizikai regenerációhoz, melyek lennének ezek?
• Pihenjünk a gyermekágy alatt, amennyit csak lehet. • A regenerációt a gáti terület visszaerősítésével, a
helyes légzés kialakításával kezdjük.
• Fokozatosan kezdjünk el tornázni, lehetőleg meg-
felelő szakember útmutatásával.
• Az egész testtel, ne csak egy-egy területtel dolgozzunk. • Korábbi mozgásformánkhoz csak akkor térjünk
vissza, ha testünk regenerálódott, és erre a minket támogató szakember is áldását adta.
> +1 És mit tehetünk a lelki egészségünkért?
Nagyon fontos kérdés, hiszen a testi átalakulás, amin keresztülmegyünk, jól látható, kézzelfogható, de a lel- ki és mentális változásokkal már más a helyzet, pedig legalább ugyanolyan nagy átalakuláson megyünk ke- resztül lelkileg is. A felborult hormonháztartás, a kial- vatlanság, az új élethelyzet egy sor kihívás elé állítja az anyukákat, amiket nem egyedül kellene megoldaniuk.
Mindenképp már a szülés előtt készüljünk rá, hogy ne egyedül kelljen megbirkózni minden feladat- tal. Készítsünk gyermekágyas tervet, kik lesznek a se- gítőink ebben az időszakban. Keressünk más anyu- kákat, akik hasonló korú gyerekekkel vannak otthon, csoportokat, ahova babával együtt elmehetünk. Régen úgy tartották, egy gyermek felneveléséhez egy egész falu kell, ma azonban sok anyuka egyedül igyekszik helytállni, ami szinte lehetetlen.
Szerző: Hortobágyi Andrea az ANYASZÜLETETT (anyaszuletett.hu) megálmodója, jógaoktató, dúla, édesanya
BABANET.HU
                         magazin > 2024. I.
 13














































































   11   12   13   14   15