Praktikák hiszti esetére
A dackorszak a kisgyerekes szülők egyik legkeményebb próbatétele, pedig tulajdonképpen nagyon érdekes személyiségfejlődési szakasz. Ekkortájt a gyerek már tökéletesen önálló emberként definiálja magát, és egyre pontosabban tudja, mit akar, mire vágyik. Ám vagy a környezete, vagy testi fejletlensége miatt sokszor még nem érheti el álmait, ami aztán keményen frusztrálja – és már ki is tört a hiszti. Szülőként kibírni nem könnyű, megúszni viszont ne akarja senki: ha kimarad a személyiségfejlődés ezen szakasza, az nagyon súlyos következményekkel járhat.
Úgyhogy örüljetek, ha tombolnak! A 2-4 éves gyerekeknél ez azt jelenti, tökéletesen fejlődnek, érzelmileg, értelmileg rendben vannak. Jó, tudom, hogy én már könnyen beszélek ennyi év távlatából – de előttünk meg itt tornyosul a közeledő kamaszkor. És mivel már ezek szerint túlléptünk a dackorszakon – szerencsére különösebb érzelmi és lelki sérülések nélkül -, leírom a magam kis gondolatait ezzel kapcsolatban. Hátha valakinek beválik szintén.
Ahogy már fent említettem, a dackorszakot tarkító hisztirohamok a frusztrációnak köszönhetők. A gyermeklélektan ismerői szerint a gyerek ilyenkor nem a szülőre dühös, a hisztivel nem őt akarja büntetni, hanem saját magára haragszik, a saját korlátai felett érzett feszültség tör elő belőle ily módon. Amikor a saját gyerekemen is kitört a tombolás, eleinte azt sem tudtam, mit csináljak. De volt egy-két vonás a gyerek viselkedésében – néha -, amiből arra következtethettem, hogy számára is rossz érzés a hiszti. Az egyik ilyen vonás az volt, hogy szerencsétlen gyerek vöröslő fejjel követett, hiába próbáltam egy kicsit eltávolodni tőle, hogy lehiggadjak. Igaz, máskor meg kikérte magának, hogy megpróbáljak segíteni rajta.
Végül arra a következtetésre jutottam, hogy a gyerek igazából szeretné abbahagyni a hisztit, csak nem tudja. Azt mondjuk, alap dolognak éreztem, hogy neki is szabad dühösnek, mérgesnek, haragosnak és csalódottnak lennie, és olykor az is eszembe jutott, hogy a saját frusztrációm miatt belőlem előtörő cirádás káromkodások – esetenként tányérdobálás és egyéb nyalánkságok – tulajdonképpen ugyanúgy hisztinek foghatók fel. Márpedig ezeket nekem meg kellett tanulnom kezelni, a gyerek viszont még nem rendelkezik ilyen eszközökkel.
Arról nem is beszélve, hogy a „hagyd, hadd hisztizzen, csinálj úgy, mintha nem is lenne ott!” című jelenséget én nagymértékű cserbenhagyásnak érzem. A gyereknek baja van – a frusztráció -, ettől kész van – a hiszti -, és egyedül nem képes segíteni magán. Vagyis igenis, törődni kell a hisztivel, és segíteni kell a gyereken, csak nem úgy, hogy akkor mégis megkapja, amiért hisztizik. Hanem úgy, hogy segít neki a tapasztaltabb úrrá lenni a benne tomboló viharon.
Számomra a legevidensebb módszer erre a légzésre való koncentrálás volt. Nagyon idiótán néztünk ki, mikor először kipróbáltuk: odaguggoltam a vöröslő fejű, visító gyerek elé, megfogtam a kezét, és amennyire nyugodtan csak bírtam, elmagyaráztam neki, hogy most akkor vegyünk nagy levegőt, és ha sikerült megnyugodnia, megbeszéljük a dolgot. Az üvöltéstől úgysem értem, mit akar. És fújtattam. Szépen, lassan, mintha a gyerek nem fröcsögne éppen tele nyállal és egyebekkel. És a gyerek is próbálkozott. Időbe telt, de sikerült neki egyre jobban lelassítani a légzését, majd megnyugodott. Ez a módszer aztán annyira jónak bizonyult nálunk, hogy a gyerek később magától jött, ha úgy érezte hiszti van kitörőben és ő már nem boldogul vele egyedül, és kérte: vegyünk nagy levegőt.
A második hasznos praktika nálunk a fordított pszichológia volt. Vagyis pontosan arra az egyébként helytelen viselkedésre erősítettem rá, amit a gyereknek abba kellett volna hagyni. Eldobta magát a földön az oviban, és tiltakozó hisztibe kezdett az öltözőben, amikor felszólítottam, hogy ilyen kontár hisztit én még nem láttam. A minimum, hogy verje oda kezét-lábát. Persze, megtette, mire én megdicsértem, hogy nagyon jó, csak erősebben. Naná, hogy megcsinálta. Ekkor felszólítottam, hogy ez most már oké, de olyan csendben rí, hogy nem hallják az ovi túlsó végén, vagyis, legyen oly kedves és emelje fel a hangját. Mivel kiigazítani valót mindig találtam, a végén a gyerek elkezdett gurgulázva röhögni. Mert hát tényleg komikus volt. És persze, utána már lehetett vele beszélni is.
A harmadik az a módszer, amitől sok szülő ódzkodik, pedig valóban hatásos. Bár valóban hülyét kell csinálnunk magunkból hozzá. Én csak kétszer éltem vele, a továbbiakban elég volt befenyegetni vele a gyereket. Ez a kezd rá te is módszer. Vagyis a gyerek hisztizett – nyilvános helyen, nálunk a boltban a sor, valamint a nyílt utca játszott -, én meg felszólítottam, hogy hagyja abba, vagy én is rákezdek mindjárt. Ezt elmondtam még egyszer, aztán hangosan hisztizni kezdtem. Kár, hogy nem volt nálam fényképezőgép, a gyerek döbbent arckifejezését érdemes lett volna megörökíteni. Először döbbent, aztán felháborodott, és közölte, hogy most azonnal hagyjam abba, most ő hisztizik, és ez különben is ciki. Ezt én kikértem magamnak, hiszen nekem is jogom van kibukni, de felajánlottam, hogy esetleg megbeszélhetnénk a dolgot üvöltés helyett. A körülöttünk álló emberek egyébként remekül mulattak, mi voltunk az ingyen cirkusz, és nemcsak a kis konfliktust oldottuk meg, de még szereztünk is pár jó percet nekik.
Sokszor bevetett és a mai napig nálunk működő módszer a „Kislányom, háromig számolok…”. Azt hiszem, mindenki sejti, hogyan folytatódik a mondat: és aztán baj lesz! Adott esetben jó hangosan elkezdem a számolást, időnként rugalmasan igazodva a gyerekhez beiktatok nem kevés törtszámot, úgy is mint, két és egynegyed, két és fél, satöbbi, mindegyiket kellemesen elnyújtva. A három végéig, vagyis az M-ig még sosem jutottunk el. Pedig, hogy mi lenne az a baj, ami utána történik, azt én sem tudom.
Ti milyen praktikákkal hárítjátok el a dackorszak hisztijeit?
Szilágyi Diána, 2011. augusztus 24.
Babanet hozzászólások(14 hozzászólás)
S mi a helyzet azzal,aki genetikailag,öröklötten így van kódolva???
Sztem ez is gyerekfüggő, mert az én fiam még beszélni is alig tudott, de a harmadik próbálkozásomnál, amikor számoltam, már közölte az egy után hogy "káttőőő" pedig tudta hogy a 3 után nem fagyiosztás következik.... Rettenetesen makacs és nagyon nem bírja elviselni ha vmi nem sikerül azonnal, akkor vége a világnak és semmi segítséget sem fogad el. Szóval nálunk csak az egyedül lenyugvás, önnyugtatás működik, semmi közös módszer. Ilyenkor szépen beül a szobájába és akkor jöhet ki ha már képes megbeszélni mi a baja, mert sokszor azt sem tudja elmondani. De ez beválik egyenlőre. Megjelenik pár perc múlva közli hogy megnyugodtam, már beszélhetünk...:-)
A ráerősítést lehet én adtam fel korán, de mindent végigcsinált amit mondtam és csak egyre jobban belelovalta magát úgyhogy ez nem működött.
A vele együtt hisztinél is persze először meglepődött, ellenben utána azt hitte azért csinálom mert csúfolom, vagy versenyezni szeretnék ki az ügyesebb hisztibajnok, de ott is olyan szinten ráerősített hogy már nem vett levegőt, tehát fújni kellett de nem együtt hanem nekem őt, hogy meg ne fulladjon.
A fújtatós módszert köszönöm, nem ismertem, de kipróbáljuk.:-)
A Kisebbem még csak egy éves és ajaj, nála majd csak kezdődik ez a korszak amikor a Nagyobb már talán békésebb lesz.
Én is szoktam mondani a hiszti közepén, hogy nem hallja a szomszéd hangosabban, olyankor általában hangosít, és élvezi is, de szerintem 5 évesen ez már nem igazi...
Mi is felnőttünk, ők is felfognak, csak addig élvezik a gyerekkort, és hogy bosszanthatnak minket!:D
Vannak néha nagyon jó napjai,de sajnos néhány ilyen nap után elborul az elméje és ez az időszak eltart nála néha 1-2 hétig is.Ilyenkor az éjszakák is szarabbak és ezáltal már reggel mikor a szemei kipattannak látom rajta,hogy újabb kemény nap vár ránk.Ő a 3-ig számolokon sem hatódik meg,pedig ha nagyon bedurran az agyam 3 után fenékrecsapás van.
Próbáltam már azt is,hogy amikor teli szájjal üvölt én is rákezdek,de akkor ő annál jobban.
Ja és a nem direkt csinálja nálunk nem vagyok benne,hogy nem így van.Néha amikor épp nyugi van is rákezd olyan dolgot csinálni,amiről tudja,hogy nem szabad és kiakadunk tőle + van olyan amikor egymás csinálja ezeket a dolgokat ,de megállás nélkül.
Lehet,hogy mi képezzük a ritka kivételeket-hogy lehet kezelni a dolgot,vagy én lennék túl türelmetlen?
Nálunk ez a kérdés éppen aktuális!
Pont tegnap (is) rendezett egy akkora hisztit...Pedig azt sem tudta mit akar. Egyre jobban belelovalja magát. Nálunk is csak az "üljél le itt a szobádba egy kicsit" módszer vállt be. A fújtatósat még nem ismertem, de ki fogom próbálni! Félek, hogy még ma este... Ja, és amitől megőrülök, hogy mikor megfogom a kezét, hogy "beszéljük meg", nyeklik, nyaklik, nem áll meg a lábán, nekem dől, rogyaszt, és persze közbe üvölt...Atya ég, na nálam ekkor szakad el a cérna! Ez az a pont, amikor szépen kézen fogom bekísérem (vagy húzom) a szobájába, és rácsukom az ajtót, hogy lenyugodjon.(meg én is!) Ez általában hat. 5-10 perc és megnyugszik. És utána, mint egy kis angyal!!!Mintha még 2 perce nem tőle zengett volta a lakótelep!!!
Természetesen 1év tapasztalata nem feltétlen alapja a következő megállapításnak,de én arra a következtetésre jutottam,hogy bizony hiszti és hiszti között is külömbség van.Én a lányomnál még nem tapasztaltam azt,hogy neki ez kifejezetten rossz lenne és szeretné abba hagyni,hanem inkább azt,hogy ezzel bizonyos dolgokat el lehet érni(természetesen nem mindenkinél).Időnként erre igen is szüksége van,hogy kiengedje azt a bizonyos gőzt. Természetesen azt sem tartom jónak,hogy ennek mindíg teret engedjünk,mert akkor mikor jut el arra a pontra,hogy megtanulja,hogyan lehet uralkodni a bennünk rejlő feszültségeken.
Ez pedig nem más,mint Berg Judit:Hisztimesék c.könyve.
"Hisztizik a kisgyerek - nem akar öltözködni, ebédelni, rendet rakni, vagy éppen csak fel szeretné hívni magára a figyelmet. A könyv meséi válsághelyzetben születtek: síró-rívó, hisztiző kisgyerekei megnyugtatására találta ki őket a szerző. A kedves, rövid kis történetek a mindennapok apró, de sokszor megoldhatatlannak tűnő nehézségeit segítenek áthidalni a 2-4 éves apróságoknak és szüleiknek."(www.bergjudit.hu)